iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Jan Polanský 
Šaháš do tmy
5.9. - 1.11.2020
Galerie u Plazíka
Peruc
Výstava černobílých fotografií fotografa, muzikanta, básníka a designéra Jana Polanského.
Výstava bude zahájena vernisáží v sobotu 5. září 2020 ve 14 hodin.
Výstava je přístupná o víkendy a svátky od 10 do 17 hodin.
PLAKÁTEK
 
  

10 květin pro šlechtické rody Thun a Suys
od 9.6.2020 10 hod. do konce sezony
Muzeum české vesnice 
Peruc
Výstava koláží, fotografií a obrazů spoutaného uměleckého uskupení Mythicghoul.
PLAKÁTEK 
   

Emil Holub
Tam za řekou Zambezi
3. 9. – 15. 11. 2020
Žatec - Křížova vila
Výstava ze sběrů a materiálů PhDr. Marie Imbrové.
Vernisáž 3. září 2020 od 17 hodin.
 
PLAKÁTEK  

Šarlatán
25.9.2020
pátek 19 hod.

Peruc kino
Životopisný / Drama. Strhující životopisné drama výjimečného muže obdařeného léčitelskými schopnostmi na pozadí dobových událostí. Příběh je inspirován skutečnými osudy léčitele Jana Mikoláška, na kterého se v průběhu několika desetiletí obracely s prosbou o pomoc tisíce lidí ze všech společenských vrstev včetně nejvýznamnějších osobností politického i kulturního života. Film Česko / Irsko / Polsko / Slovensko. Délka filmu 118 min.
Nevhodný do 12 let.
Vstupné 70 .- Kč
 

Sraz tříd 9. A a B/1963
ZDŠ Peruc
1.10. 2020 14 hod.
Peruc 
Za Dubem
Zvu na setkání po 57 letech od ukončení školy. Sejdeme se před školou a posedíme v usedlosti Za Dubem u Dvořáků pod peruckou radnicí. 
POZVÁNKA   

Princ Krasoň
3.10.2020 
sobota 15:30 hod.

Peruc kino
Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Komedie / Muzikál. Co mají společné Sněhurka, Šípková Růženka či Popelka? Všechny jsou zamilované do Prince Krasoně. Ještě když byl malý chlapec, zlomyslně ho zaklela zlá královna. Od té doby se do něj každé děvče v království beznadějně zamiluje. Film Kanada. Délka filmu 85 min.
Přístupný film.
Vstupné 50 .-  Kč
   

Nehraje se
10.10.2020 
Peruc kino

Štěstí je krásná věc
16.10.2020
pátek 19 hod.

Peruc kino
Komedie. Čenda s Janou nemají v životě na růžích ustláno. Oba jsou nezaměstnaní, Čenda má dluhy všude, kam se podívá, a nejčastější návštěvou u nich je exekutor. Výhra 176 milionů korun otevírá dvojici dveře do velkého světa neomezených možností. Film Česko. Délka filmu 99 min.
Přístupný film.
Vstupné 70 .- Kč
   

Princezna zakletá v čase
24.10.2020 
sobota 15:30 hod.

Peruc kino
Pohádka / Fantasy / Komedie. Princeznu Ellenu od narození provází příslib mocné kletby, kterou na ni uvrhla čarodějnice Murien. Kletba se má naplnit v den Elleniných dvacátých narozenin, jakmile zapadne slunce. Film Česko. Délka filmu 115 min.
Přístupný film.
Vstupné 50 .-  Kč
  

Příliš osobní známost
30.10.2020
pátek 19 hod.

Peruc kino
Komedie / Drama. Natálie je šťastná třicátnice se skvělou kariérou a kamarádkou Simonou, které se právě obrátil život vzhůru nohama. Simona se po rozvodu snaží vyrovnat s tím, že její jedenáctiletý syn odchází žít k otci. Tuhle pachuť zažene seznámením s výstředním umělcem Viktorem. Film Česko / Slovensko. Délka filmu 107 min.
Nevhodný do 15 let.
Vstupné 70 .- Kč
 

Muzikál Tarzan
18.12.2020
Městys Peruc
Zájezd do divadla Hybernia v Praze. 
PLAKÁTEK  

Za Dubem
Peruc
Otevírací doba a program v plakátku.
PLAKÁTEK
 

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Muzeum české vesnice je otevřeno od úterý 9. června 2020, včetně nové výstavy
10 květin pro šlechtické rody Thun a Suys.
Provoz probíhá za specifických hygienických podmínek.
Otevřeno:
od půlky dubna - září, pondělí zavřeno, úterý - neděle 10.00 - 12.00 a 12.30 - 16.30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.
Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří
Zámek Pátek bude pro veřejnost otevřen od úterý 9. června 2020. Provoz bude probíhat za specifických hygienických podmínek. Program na stránkách - odkaz níže.
tel. 731 005 123

Zámek Pátek

Zámek Peruc
Zámek Peruc je pro veřejnost otevřen, komentované prohlídky zámku o víkendech a svátcích v září a říjnu v časech 10:00 - 18:00 hod.. Pro návštěvníky jsme pro vás připravili Zahradní bistro.
tel. 602 728 422

Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

 

 
You are here: Hlavní strana
OBČANÉ DISKUTOVALI SE ZÁSTUPCI LESNÍ SPRÁVY
Napsal Honza   
Neděle, 10 březen 2002
10.3.2002

ALE KÁCET SE BUDE DÁL Ve středu 27. února 2002 měli všichni občané možnost veřejně se vyjádřit k systematickému kácení peruckého lesa, k němuž v posledních letech dochází. (Další názor účastníka besedy).

    Obec Peruc uspořádala přednášku s veřejnou diskuzí na téma „Lesní hospodářství, jeho ochrana a obnova“ a pozvala na ni ing. Šíra, vedoucího lesní správy Lesů ČR, závod Litoměřice se sídlem ve Velemíně, v jehož kompetenci se celá záležitost nachází. Ing. Šír měl tedy rozhodně co vysvětlovat. Bohužel valné většině občanů Peruce a přilehlých obcí je zřejmě osud jejich lesa lhostejný, neboť návštěvnost byla žalostná. Naštěstí se jich několik našlo občanů a nutno říci, že panu Šírovi nic nedarovali.
     Ten nejprve důkladně představil svého zaměstnavatele. Zřizovatelem je Ministerstvo zemědělství, generální ředitelství sídlí v Hradci Králové, závod Litoměřice spravuje 16 revírů, ten perucký, od Loun až k Libochovicím, má označení 06 a revírníkem je tu pan Václav Bureš z Levous. Lesy ČR, s.p., nejsou majitelem lesů, jsou jeho „správcem s právem hospodaření k lesu“. Vlastní výkon tohoto hospodaření je vykonáván „na základě smluvního vztahu se smluvními partnery.“ To znamená, že „obnovu a ochranu lesa“ (přeloženo do běžného jazyka- kácení a výsadbu) na Peruci vykonává Lesní a.s. Litoměřice, jež byla na besedě zastoupena panem Elmanem z Peruce. Vše podle plánu a zákona To vše se děje na základě desetiletého lesního hospodářského plánu (nyní 1997-2006), který vypracovává Ústav pro hospodářskou úpravu lesů v Brandýse nad Labem, a řídí tzv. „lesním zákonem“ č. 289/1995. Tento zákon mj. zakazuje „úmyslnou těžbu mýtní“ (tzv. obnovovací) u lesního porostu mladšího 80 let.
     Perucký les ale je (anebo byl?) prý již starý okolo sta let. Komu se to nezdálo, dostal vysvětlení, že např. smrku se na některých peruckých stanovištích nedaří (opukové podloží, srážkový stín) a proto jeho kmeny vypadají mnohem mladší. „Les věkem nad sto let ztrácí na své kvalitě,“ objasnil ing. Šír. Na dotaz, jak by definoval výraz „kvalita“, odpověděl samozřejmě, že je tím myšlena kvalita dřeva. Důrazně však odmítl, že by těžbu prováděli pro zisk. To bylo v rozporu s jeho předchozími slovy, podle nichž národní podnik Lesy ČR nedostává žádné finance ze státního rozpočtu a musí si na sebe vydělávat sám. „Velikost holé seče nesmí překročit 1 ha,“ uklidňoval ing. Šír a jen neochotně přiznával, že těchto sečí může být s dodržením stanoveného odstupu nepočítaně. „Lesní zákon nám přikazuje zalesnění holiny do 2 let, nepřekročení celkové výše těžby na 10 let a dodržení výchovy lesa,“ bránil se. Svědci potvrdili, že loňské holiny jsou už poctivě hloubkově zorány a připraveny pro sazečky. „Do pěti let tu budete mít krásný zdravý les,“ uklidňoval. Přítomné však příliš neuklidnil, protože přiznal, že „kácet se bude samozřejmě dál“. Ještě 23 hektarů .
     V té chvíli se do diskuze zapojil pan Elman, který sdělil,že zde není les ochranný, naopak, jedná se o „hospodářský les“, určený k hospodaření a občané si prý musí vybrat- buď nemocný prales bez zásahů, nebo čistý les s nutnými zásahy. Navíc připomněl skutečnost, že dřevo je zatím nenahraditelným materiálem. Někteří však protiargumentovali nebývalým rozsah nynější těžby, který je v nepoměru k malé rozloze zdejších lesů.
    Perucký starosta pan Vilhelm, jenž svůj negativní názor na aktivitu „lesáků“ vyjádřil diplomatickými prostředky hned v úvodu, na to reagoval také. Informoval o své snaze převést tento les pod status tzv. biokoridoru, pod nímž by se mu již dostávalo jakéstakés ochrany, což ale zmařil nedostatek finančních prostředků. Navíc zde prý existovala snaha OÚ Litoměřice zvětšit přírodní park Dolní Poohří až k Lounům, což by zahrnulo i údolí Débeřského potoka až k Mlýnskému rybníku nedaleko Peruce. Podle slov ing. Šíra o to ale lounský okresní úřad neprojevil zájem.
       Pak padlo to, co občany zajímalo asi nejvíce a příliš je nepotěšilo. Zatím bylo v celém revíru 06 vytěženo přibližně 100 ha a do roku 2006 to bude dalších 23 ha. Z toho ještě 7 ha letos. Holina z těžby za těchto 10 let tedy bude 123 ha. Nutno dodat, že tyto údaje poskytli bez vytáček sami pánové Šír a Elman.
      Po kritice se ale ing. Šír dočkal i uznání. Renovovaná studánka v „Lázních“, zastřešené odpočívadlo na Krásné vyhlídce, revitalizace Mlýnského rybníka a návrat jedle na Peruc- to vše financovaly „jeho“ Lesy ČR.
     Pozůstatek minulosti? Závěrem zavládl konsensus, že vzniklou situaci zavinily, jak jinak, chyby minulosti, kdy byla obnova peruckého lesa zanedbávána. Proto dnes musí být obnovovací těžba tak masivní. Nevyřčenou otázkou zůstalo, na kolik jsou oba pánové v této minulosti namočeni.
     Jak tedy celou besedu zhodnotit? Kdo čekal dramatický obrat a zastavení těžby, byl naivní. Jisté je ale jedno, je dobře, že se setkání občanů se zástupci lesní správy uskutečnilo a patří dík peruckému Obecnímu úřadu, že ho zorganizoval. V bezchybně fungující občanské společnosti by však veřejné mínění donutilo odpovědné činitele vysvětlovat okolnosti již před takovým zásahem. Je totiž bez diskuze, že lesy patří k trvalým přírodním hodnotám a přirovnání lesu k zemědělskému porostu, které použil jeden z diskutujících, je naprostým nepochopením funkce lesa v krajině. Doufejme tedy, že se ho na Peruci ještě dožijeme.

    ( Jan Vnouček, podklad ke článku ve Svobodném hlase)

Jan Vnouček

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Partners+

paralet
-----
dobroděj
-----
denik
-----
Hnutí Jsme PRO!
-----
Rozhlas Peruc
Městys Peruc

Doporučujeme

Kultura a sport -
Kalendář kulturních a sportovních akcí městyse Peruc naleznete 
na rok 2020
ZDE  

Zámek Peruc
Navštivte zámek Peruc, který "vstal z popela".
Vše na stránkách památky
ZDE

Za Dubem - Usedlost Za Dubem poskytuje ubytování v celkové kapacitě 11 lůžek. Romantické prostředí, veškeré vybavení, zajímavé okolí. Více najdete zde

Cyklotrasa Peruc, Agropenzion Hájenka, Louny
-
Projížďka po cyklotrase z Peruce až do Loun na pěkném videu je zde

Černochov- Zajímavé stránky obce Černochov, které provozuje Kulturní sdružení Václava Krejného, si můžete prohlédnout ZDE

 

KVÍTEK - lounský pěvecký sbor najdete zde

 

Železniční muzeum Zlonice - Zážitek pro děti i dospělé, kteří mají radi vláčky. zde

Pivovar Antoš Slaný - Pro vás, kteří mají rádi skutečné pivo a dobré jídlo.
Zavítejte  sem

Polabské noviny zde

GALERIE

Active Image

Active Image

V Galerii u Plazíka
na Peruci pokračuje po 11.květnu sezona 2020:
7. 3. - 28. 6. 2020
Jaroslav Maťák - VIDÍM
4. 7. - 30. 8. 2020
Miroslav Krhounek - PROLÉTÁM
5 . 9. - 1. 11. 2020
Jan Polanský
ŠAHÁŠ DO TMY

Počasí

BlueBoard.cz

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Anketa

Navštěvujete perucké galerie U Kozorožce a U Plazíka?
 

Rodokmen

Výborný program,
používám od roku 2003.
 

Ancestry - tvorba rodokmenu

WebArchiv


WebArchiv - archiv českého webu

Top List

TOPlist

Statistiky

Přístupů: 22152514

Kdo je zde?

7 hosté