iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Exprese
Maxim Reed, Adam Machálek, Nela Jelínková
8. 3. - 27. 4. 2025

Obrazy a fotografie studentů Gymnázia Slaný.
Otevřeno o víkendy a svátky od 10 do 17 hodin..
PLAKÁTEK

AKVARELY
České středohoří

Jana Švástová

Peruc, Galerie U kozorožce
13. 4. - 31. 8. 2025

Výstava akvarelů nejen z Českého středohoří.
Otevřeno v so, ne 10 - 18 hod.
PLAKÁTEK 

Dábeřské údolí
Přírodovědná vycházka

Peruc, u kempu
24. 4. 2025, 10 hod.

Oblastní muzeum Louny vás zve na vycházku do jednoho z nejkrásnějších údolí na Lousku.
PLAKÁTEK 

Orel rozsápe orla
Peruc, Pamětní síň E. Filly
2. 5. 2025 10 - 18 h.

Zahájení výstavní sezony.
PLAKÁTEK  

Svět magických bytostí
Ivan Smíšek
Peruc, Galerie u Plazíka
4. 5. - 29. 6. 2025

Výstava fotografických obrazů a autorské čtení.
Vernisáž v sobotu 4. května ve 14 hodin.
PLAKÁTEK 

Koncert ROPS
Peruc Za Dubem
Stodolní divadlo

4.5.2025 16 hod. Tradiční koncert Ročovského pěveckého sboru.
PLAKÁTEK  

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

Kino Peruc

Duben
Active Image

 

 

 

 

_:_:_:_:_

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
od 3.5.2025
so, ne 13 - 18 hod.
Více info v plakátku.

UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavu v podkroví.
Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc,
zámecký park
Expozice Orel rozsápe orla: Emil Filla, čínské umění a totalitní přízraky uvidíte významné artefakty Fillovy sbírky, známá kubistická zátiší, papírové svitky i obrazy Českého středohoří.
Otevřeno
květen - říjen pá - ne 10 - 18 h
červen - září  út - ne 10 - 18 h

PLAKÁTEK

Hudba ve Smolnici
Smolnice

 
You are here: Hlavní strana arrow Historie arrow Lojzka byla hodná „holka“
Lojzka byla hodná „holka“
Napsal Plazík st.   
Středa, 30 prosinec 2009
2.10.2008

Paní Halamová nám dala k dispozici článek o perucké malířce Aloisii Halaburdové, známé pod jménem ALHAL. Článek byl již uveřejněn v Peruckém zpravodaji, nyní si jej můžete, doplněný o několik obrázků, přečíst i vy.

 

Lojzka byla hodná „holka“,

říká o malířce Aloisii Halaburtové z Peruce (uměleckým jménem Alhal) pamětnice paní Marie Havlíková (1920).

9. června jsme si připomněli 120. výročí narození této zajímavé osobnosti. V Biografickém slovníku okresu Louny Zdeny Patrovské a Bohumíra Roedla, vydaného roku 2000, se o Aloisii Halaburtové píše: Malířka, nar. 9. 6. 1888 v Peruci, v letech 1911 – 1917 studovala Uměleckoprůmyslovou školu v Praze. Spolupracovala na výzdobě Kramářovy vily v Praze (1917 – 1918) a na výzdobě kostelíku v Budči (1925 – 1927). Roku 1926 se zúčastnila výstavy dekorativního umění v Paříži. Vydala učebnici Škola kreslení. Působila jako odborná učitelka na Peruci…
A právě tato zmínka překvapila paní Havlíkovou, bývalou učitelku na perucké škole. Myslí si, že na Peruci Lojzka nikdy neučila, a dále pak loví ve svých vzpomínkách: „Pracovala jako učitelka, to ano, ale v Jedličkově ústavu v Praze. Měla ty postižené děti velmi ráda. A děti vůbec. Všechny ji milovaly, i ty naše. Bydleli jsme totiž v jednom baráku. Ona v přízemí a my v patře. Dříve, než jsme s manželem od ní dům koupili, obývala jej celý sama. V přízemí měla byt, v patře výstavu svých obrazů a na půdě pracovala – tam měla ateliér. Často našim dětem vyprávěla takové hlouposti – třeba,jak měla v klobouku zmiji – a ony ji dychtivě naslouchaly.
1     U svých vrstevníků byla oblíbená. Byla to nadšená sokolka – navrhla a spolu s ostatními děvčaty (pamatuji si jenom Preizlerovou a její nejlepší kamarádku Sekyrovou) vyšila sokolský prapor, který užívají peručtí sokolové dodnes. Ta Sekyrová učila v Peruci domácí nauku (ruční práce), tak možná s ní si to učitelování zaměnili. Lojzka byla hrozně šikovná na ruční práce, uměla i tkát. Také byla aktivní v červeném kříži. Nikdy nebyla lakomá, všechno rozdala. Dokonce i ty své obrazy. Jeden obraz Pivoňky dlouho visel i v lounské nemocnici na interně – ten darovala panu doktorovi. Dokud měla peníze, pomáhala, kde bylo zapotřebí.
2     Její rodiče byli zámožní, tatínek byl okresní školní inspektor na Smíchově v Praze, dědeček byl řídící učitel tady na Peruci. To byla ještě škola v nynějším zdravotním středisku. Měla dva bratry – jeden byl profesorem na Gymnáziu v Klatovech a druhý advokátem v Praze na Smíchově. Konstantin Biebl byl její bratranec, matky byly sestry. Často sem do Peruce za ní i se svým přítelem Karlem Konrádem jezdíval. Také ji často navštěvovala jeho maminka, Lojzky teta. Nikdy se neprovdala, děti neměla. Žila bohémským životem. O svých láskách nemluvila, ale často zmiňovala svého profesora Beneše ze školy v Praze, kde studovala. Možná osudová nenaplněná láska. Měla od něj porcelánovou kočku…
3     Asi tak ve svých třiceti až pětatřiceti letech dostala španělskou chřipku, celý zbytek života potom dost marodila. Nejhorší ale bylo, že strašně kouřila – stovku denně. Měla na cigarety takovou dlouhou špičku. Na svou nemoc brzy dostala důchod, 600 korun. Nebylo to moc, a tak si různě přivydělávala. Malovala kulisy pro zdejší ochotníky, u rybníka Majlantu pod Perucí, kam se dříve chodívalo koupat, měla malou chatku krásně pomalovanou ornamenty a tam v létě hrála dětem maňáskové divadlo. Její ornamentální kresby také byly na stěnách ve škole a v sokolovně. Hrozně ráda kreslila takové ty moravské motivy, ptáčky a podobně. Na krajinky moc nebyla.
5     V posledních letech života už jenom vysedávala v přízemí u okna a vykuřovala. Díky svému zlozvyku dokonce i dvakrát vyhořela. Obrazy, které nerozdala, shořely. Začala mít problémy s penězi, narůstaly jí dluhy, hlavně za elektřinu. Nakonec musela svůj dům prodat. Byla ráda, že jsme ho od ní koupili my. Říkala: „V kantorských rukách barák byl, do kantorských ho prodám.“ Můj manžel Miroslav Havlík byl totiž také učitel a později ředitel v perucké škole. Neměli jsme celý obnos peněz za dům, a tak jsme jí měsíčně spláceli dohodnutou částku. K jejímu důchodu to bylo jako na přilepšenou. Do poslední chvíle jsme se o ni starali. V 77 letech ji vypověděly službu nohy a po dvou dnech, 15.1.1967 v nemocnici v Lounech zemřela. Pohřbená je na peruckém hřbitově.“
4 Své vzpomínání ukončila paní Havlíková slovy: „Byla to moc hodná holka, dobrosrdečná. Moc štěstí si ale v životě neužila.“
Alhal se také podílela na výzdobě Karafiátových Broučků (1933) v komerčně úspěšném titulu předního vydavatele literatury pro děti a mládež Edvarda Fastra – osobnosti lounské kultury.

 

Helena Halamová


I já si dobře vzpomínám na peruckou akademickou malířku, na jeji okno v Sokolské ulici s dřevěnou krabičkou plnou cigaret a druhou už jen s vajgly. A hlavně si ji pamatuji z výzdob plesů, zejména Červeného kříže. Moje maminka byla třicet let předsedkyní ČSČK na Peruci a tak jsem na sále U Matějčků také pomáhal. Alhal ve svém věku pracovala na štaflích za lahvičku Becherovky a stovku cigaret. A její výzdoba byla vždy skvělá. Bylo by zajímavé sehnat a zapůjčit si její díla a uspořádat Aloisii Halaburdové na Peruci výstavu.
Obrázky: 1. Návrh sokolského praporu
2. Vyšívání sokolského praporu
3. Vyzdobený list sokolské kroniky
4. Ilustrace k Broučkům
5. Hrob rodiny Halaburdů (bohužel jméno ALHAL zde není uvedeno) 
Za redakci PS M.B.

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde