

Sokol Peruc 110. výročí založení - zajímavé věty 6 |
Napsal Plazík st. | |
Středa, 30 prosinec 2009 | |
19.9.2008 Zajímavé věty z historické kroniky 6. V milnulých výpiscích z kroniky Sokola, jsme psali jak členové organizace za pomoci dalších občanů vysadili lípy na Tyršově cvičiště naproti hospodě U Matějčků, ještě je však čekalo hodně práce na jeho dokončení. Pokračujeme rokem 1934, ve kterém se výbor peruckého Sokola skládal ze starosty br.Přítele, místostarosty br.Kopeckého, náčelníka br.Vítocha, náčelnice ses.Trukové a po odstoupení ses.Sekerové se vzdělavatele br.Potužila, archiváře br.Blažka Ant. a kronikářky ses.Zděnkové. Dalšími členy byli bří. Dr.Brabec, Štros, Tůma Jan, Třeska, Samuel a Babický. Byli ustanoveni správci cvičiště bří. Křídlo a Francl, zástupce dramatického a bio odboru br.Kořínek a správce jeviště br.Krupka. 21.ledna byla konána valná hromada, dále proběhlo 12 řádných a 13 mimořádných a ke změně stanov mimořádná valná hromada. Stav členstva ke konci roku byl 102 mužů a 41 žen.Cvičitelé Vítoch, Truková, Kořínek, Dr. Blažek, Třeska, Pardubský, Volák, Nejedlý J., Potužil, Jordán, Samuel, Plecháč, Vlčková a Kalašová odcvičili s žáky, dorostenci i s dospělými celkem 423 cvičebních hodin. Na besídkách a Členském večeru cvičili prostná muži i ženy a družstvo mužů i na nářadí. Cvičilo se na Podbradci, Panenském Týnci i v Lounech na okresním sletu. Na krajského sletu v Ústí se zúčastnili 4 dorostenci, 9 mužů v krojích s praporem a cvičilo 8 mužů, 8 žen a 8 dorostenek. Při Náhlém srazu III. okrsku župy Sladkovského v Lounech se Jednota Perucká z 56 jednot umístila na nádherném 5. místě, okamžik,na který se nezapomíná. V činnosti vzdělavatelské bylo provedeno 20 proslovů, 4 přednášky a rozhovory, 4 zábavy a 4 divadelní představení. Zajímavá byla 24.2. přednáška br.Svítka se světelnými obrazy Dojmy ze severní Afriky. Při akcích bylo vzpomenuto Smetany a Dvořáka, Tyrše a Švehly, ale i 500sté výročí Bitvy u Lipan. Na všech účinkovali členové Jednoty. Dramatický odbor sehrál veselohry Pražské švadlenky, Komu Bůh dá úřad, Nestyď se tatínku a ke stému výročí české hymny Tylovu Fidlovačku. Knihovna cvičitelů obsahovala 206, sokolská 310 a dramatického odboru 256 svazků. Pokračovala výstavba Tyršova cvičiště, z naveženého kamene bylo postaveno 110 m ohradní zdi o výši 1m a na něj natáhnuto drátěné pletivo vše asi za 1100 Kč. Práci provedli bří.Blažek, Jordán, Vítoch a Vopršálek. Vrata a dvířka dodal a postavil br.Rytina za 1598 Kč. Byl navršen 10m široký ochoz u hlavní silnice a hlubokou orbou srovnán o 22 cm svažující se terén cvičiště. Podél pletiva byl vysazen živý plot a na plochu zavedena voda pro zimní postřik (na kluziště).Celkem zde muži, ženy i dorostenci odpracovali asi 390 hodin. Stavební práce dodal br.Kopecký za 4000 Kč. Vše bylo financováno z výpujčky z Kampeličky, zisku za hlínu, členské sbírky a z pokladny přebytků v celkové výši 7769,80 Kč. Již tuto zimu bylo až do pozdních hodin využíváno bezpečné kluziště. Byla pořízena skříň na oponu za 600 Kč a na časopisy za 150 Kč. Čisté jmění Jednoty bylo 73 782 Kč.
I v roce 1935 bylo složení výboru podobné, pouze br.Nejedlého a ses.Trnkovou a Zděnkovou nahradili bří.Vítoch a Blažek Jar. a ses. Šťálíková. Na 17 výborových schůzích byla mimo jiné odsouhlasena koupě ½ promítacího přístroje z Panenského Týnce za 500 Kč.
Rok 1936 byl významným pro Tělocvičnou jednotu Sokol Peruc, neboť to byl rok jubilejní. Před 40 lety založena byla. Dne 14.května 1936 se konal vzpomínkový večer, kterého se zúčastnili i zakládající členové Vít František, Blažek Vil., Kohout Josef, Čech František současní členové a hosté.
Rok 1937 byl ve znamení příprav X. Všesokolského sletu a úmrtí prvního presidenta Osvoboditele Dr. Tomáše G. Masaryka Byl také posledním klidným rokem před blížící se katastrofou německého šílenství. Změny nastaly v některých funkcích výborů jednoty, starostou byl zvolen br. V. Kopecký, místostarostou br. M. Přítel, náčelníkem br. B. Matějček a náčelnicí R. Šťálíková. Náčelník se měnil dvakrát, nejprve zdárně pracoval br. Jar Volák a po jeho odchodu do Prahy br. Fr. Vítoch. Cvičilo 35 žáků, 13 dorostenců, 10 mužů, 46 žákyň, 13 dorostenek a 12 žen. Cvičilo se v Panenském Týnci a Jednota zabezpečovala 26.října Rozestavený běh štafetový v úseku od Oldřichova dubu ke křížku na Libochovicku a v den zahájení X.sletu 28.října štefetový župní běh z Tyršova cvičiště na rozhraní Černochova. Na župních a dalších závodech získávali přední umístění a ceny bří. Mir. Mžourek, F. Suchenstein, Jar Šťálík, Vl. Vostrý, K. Novák a velmi úspěšně br. Jar. Volák. Třicátá léta byla dobou velké aktivity perucké Jednoty Sokol jak v tělocvičné činnosti, tak v činnostech vzdělávacích, kulturních a společenském dění. |
< Předch. | Další > |
---|