iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Zimní přestávka
10. 2019 - 2. 2020
Galerie u Plazíka
Peruc
Galerie se uložila k zimnímu spánku. Nová sezona bude zahájena v březnu 2020. Těšíme se.

Staříci
25.1. 2020 17:30 hod.
Peruc kino
Drama / Road movie. Z amerického Oregonu přilétá na Ruzyň emigrant Vlastimil Reiner, veterán a bývalý politický vězeň. Je mu už hodně přes osmdesát, je připoutaný na invalidní vozík a odkázaný na pomoc ostatních. Proto na něj už na letišti čeká Antonín, dávný kamarád z protikomunistického odboje. Záhy vyjde najevo, že Vlasta přijel do Česka uskutečnit poslední misi svého života. Film Česko / Slovensko. Délka filmu 85 min.
Přístupný od 12 let.
Vstupné 70.- Kč
 

Přes prsty
1.2. 2020 17:30 hod.
Peruc kino
Komedie / Sportovní. Odehrává se na beach volejbalových hřištích, ale nejen na nich. Linda a Pavla jsou parťačky, které obětují beach volejbalu všechno. Tedy skoro všechno. Mladší Pavle tak trochu začínají tikat biologické hodiny a s přítelem chce co nejdříve otěhotnět. Film Česko. Délka filmu 101in.
Přístupný od 12 let.
Vstupné 70.- Kč
 

VOSA Louny
3.2.2020 v 18 hod.
do 31.3.2020.

Louny Vrchlického divadlo
Výtvarníci z VOSA Louny, včetně peruckých malířů, vystavují své obrazy a grafiky v lounském divadle. Vernisáž v pondělí 3.2.2020 v 18 hodin. 
PLAKÁTEK    

Masopust Stradonice
8.2.2020 v 14 hod.
Stradonice před hospodou
Tradiční masopust, masky vítány. Pořádá Klub žen Stradonice.
PLAKÁTEK  

Kino nepromítá
8.2. 2020 
Peruc kino

Tenkrát v Hollywoodu
15.2. 2020 17:30 hod.
Peruc kino
Komedie / Drama. V devátém filmu kultovního režiséra Quentina Tarantina se televizní herec (Leonardo DiCaprio) a jeho dlouholetý kaskadér (Brad Pitt) rozhodnou prosadit se u filmu na konci zlaté éry Hollywoodu - v roce 1969 v Los Angeles. Film USA / Velká Británie / Čína . Délka filmu 161 min.
Přístupný od 15 let.
Vstupné 70.- Kč
 

Angry Birds ve filmu 2
22.2. 2020 15:30 hod.
Peruc kino
Animovaný / Rodinný / Dobrodružný / Komedie / Akční. Rozzlobení nelétaví ptáci a zákeřní zelení vepři jsou opět ve při. Když se objeví nový nepřítel, který hrozí zničením Ptačího i Prasečího ostrova, spojí Rudohněv, Žluťas, Bombas, Orel Vazoun a Stříbrnka síly s velevepřem Leonardem. Film USA. Délka filmu 97 min.
Přístupný film.
Vstupné 50.- Kč
 

Poslední aristokratka
29.2. 2020 17:30 hod.
Peruc kino
Komedie. Rodilý Newyorčan Frank získá díky svým šlechtickým předkům rodové sídlo - zámek Kostka. Potomek emigrantů se tak po více než čtyřiceti letech chystá s dcerou Marií a ženou Vivien na velký návrat do Čech. Čerství aristokraté jsou neznalí místních poměrů a nepolíbení českou realitou. Film Česko. Délka filmu 110 min.
Přístupný film.
Vstupné 70.- Kč
 

Muzikál Tarzan
27.3.2020 v 15:30 hod.
Městys Peruc
Zájezd do divadla Hybernia v Praze. Přihlášky u paní Drobné.
PLAKÁTEK  

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Návštěvní sezona skončila.
Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Za Dubem
Peruc

zima 2019/20
Za Dubem
Peruc

Otevřeno po dohodě.

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří
Otevřeno po dohodě,
tel. 731 005 123

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

 

 
You are here: Hlavní strana arrow ARCHIV arrow Sokol Peruc 110. výročí založení - zajímavé věty 6
Sokol Peruc 110. výročí založení - zajímavé věty 6
Napsal Plazík st.   
Středa, 30 prosinec 2009
19.9.2008

Zajímavé věty z historické kroniky 6. V milnulých výpiscích z kroniky Sokola, jsme psali jak členové organizace za pomoci dalších občanů vysadili lípy na Tyršově cvičiště naproti hospodě U Matějčků, ještě je však čekalo hodně práce na jeho dokončení.

   Pokračujeme rokem 1934, ve kterém se výbor peruckého Sokola skládal ze starosty br.Přítele, místostarosty br.Kopeckého, náčelníka br.Vítocha, náčelnice ses.Trukové a po odstoupení ses.Sekerové se vzdělavatele br.Potužila, archiváře br.Blažka Ant. a kronikářky ses.Zděnkové. Dalšími členy byli bří. Dr.Brabec, Štros, Tůma Jan, Třeska, Samuel a Babický. Byli ustanoveni správci cvičiště bří. Křídlo a Francl, zástupce dramatického a bio odboru br.Kořínek a správce jeviště br.Krupka. 21.ledna byla konána valná hromada, dále proběhlo 12 řádných a 13 mimořádných a ke změně stanov mimořádná valná hromada. Stav členstva ke konci roku byl 102 mužů a 41 žen.
    Cvičitelé Vítoch, Truková, Kořínek, Dr. Blažek, Třeska, Pardubský, Volák, Nejedlý J., Potužil, Jordán, Samuel, Plecháč, Vlčková a Kalašová odcvičili s žáky, dorostenci i s dospělými celkem 423 cvičebních hodin. Na besídkách a Členském večeru cvičili prostná muži i ženy a družstvo mužů i na nářadí. Cvičilo se na Podbradci, Panenském Týnci i v Lounech na okresním sletu. Na krajského sletu v Ústí se zúčastnili 4 dorostenci, 9 mužů v krojích s praporem a cvičilo 8 mužů, 8 žen a 8 dorostenek. Při Náhlém srazu III. okrsku župy Sladkovského v Lounech se Jednota Perucká z 56 jednot umístila na nádherném 5. místě, okamžik,na který se nezapomíná.
   
V činnosti vzdělavatelské bylo provedeno 20 proslovů, 4 přednášky a rozhovory, 4 zábavy a 4 divadelní představení. Zajímavá byla 24.2. přednáška br.Svítka se světelnými obrazy Dojmy ze severní Afriky. Při akcích bylo vzpomenuto Smetany a Dvořáka, Tyrše a Švehly, ale i 500sté výročí Bitvy u Lipan. Na všech účinkovali členové Jednoty. Dramatický odbor sehrál veselohry Pražské švadlenky, Komu Bůh dá úřad, Nestyď se tatínku a ke stému výročí české hymny Tylovu Fidlovačku. Knihovna cvičitelů obsahovala 206, sokolská 310 a dramatického odboru 256 svazků.
   
Pokračovala výstavba Tyršova cvičiště, z naveženého kamene bylo postaveno 110 m ohradní zdi o výši 1m a na něj natáhnuto drátěné pletivo vše asi za 1100 Kč. Práci provedli bří.Blažek, Jordán, Vítoch a Vopršálek. Vrata a dvířka dodal a postavil br.Rytina za 1598 Kč. Byl navršen 10m široký ochoz u hlavní silnice a hlubokou orbou srovnán o 22 cm svažující se terén cvičiště. Podél pletiva byl vysazen živý plot a na plochu zavedena voda pro zimní postřik (na kluziště).Celkem zde muži, ženy i dorostenci odpracovali asi 390 hodin. Stavební práce dodal br.Kopecký za 4000 Kč. Vše bylo financováno z výpujčky z Kampeličky, zisku za hlínu, členské sbírky a z pokladny přebytků v celkové výši 7769,80 Kč. Již tuto zimu bylo až do pozdních hodin využíváno bezpečné kluziště. Byla pořízena skříň na oponu za 600 Kč a na časopisy za 150 Kč. Čisté jmění Jednoty bylo 73 782 Kč.

    I v roce 1935 bylo složení výboru podobné, pouze br.Nejedlého a ses.Trnkovou a Zděnkovou nahradili bří.Vítoch a Blažek Jar. a ses. Šťálíková. Na 17 výborových schůzích byla mimo jiné odsouhlasena koupě ½ promítacího přístroje z Panenského Týnce za 500 Kč.
    Mezi cvičitele přibyli br. Matějček a Kalivoda a ses. Blažková L. Se cvičenci odcvičili 344 hodin. V dubnu byl založen odbor házené dorostenců. Cvičilo se na besídkách a akademiích nejen doma, ale i v Telcích a ve Slaném. Slavnostní cvičení bylo při oficielním otevření Tyršova cvičiště 6. čevna. Po průvodů obcí předal br. Štros Tyršovo cvičiště cvičícím a byla zahrána státní hymna. Cvičeno bylo po celé léto, hrána házená a vybíjená a na podzim prováděna branná cvičení mládeže od 11 do 18 let (běh na 60m, chůze na 6-10km, běh překážkový na 12m, běh přes kladinu, házení ručním granátem a střelba z pušky). Kluziště toho roku děti užily málo.
   
Proběhlo 17 proslovů, 4 přednášky, 3 besídky, 4 zábavy a Silvestr. Dramatický odbor sehrál hry Pero a kosa, Srdce na uzdě, Má matička chudá byla a Podvodnice z lásky. Režírovali bří.Volák a Tomšů, pomáhali bří. Dlouhý a Šlik. Čistý zisk dramatického odboru byl 1106.55Kč. Bioodbor nepromítal žádný film. Celkové jmění Jednoty bylo 53925.07Kč. V tomto roce zemřel br.Jan Matějček. Stav členstva byl 107 mužů a 42 žen.
   
V červnu a v červenci byla konána v Peruci 14-ti denní krajinská výstava. Umístěna byla ve škole a na školním dvoře, zábavní podniky byly v zámeckém parku. Výstava měla pro Peruc velký hospodářský význam. 14. prosince se vzdal svého úřadu T. G. Masaryk. Jeho poslední vzkaz z presidentského křesla byl Budu se na vás dívat, jak to tady vedete. Dne 18.prosince byl druhým presidentem zvolen žák a spolupracovník Masarykův Dr. E. Beneš.

    Rok 1936 byl významným pro Tělocvičnou jednotu Sokol Peruc, neboť to byl rok jubilejní. Před 40 lety založena byla. Dne 14.května 1936 se konal vzpomínkový večer, kterého se zúčastnili i zakládající členové Vít František, Blažek Vil., Kohout Josef, Čech František současní členové a hosté.
   
Jako každý rok cvičili pod vedením 13 členů cvičitelského sboru žáci, dorostenci, muži, žákyně, dorostenky i ženy. Zástupci všech cvičenců cvičili mimo místní akce i v Toužetíně, na župním sletě v Postoloprtech a v Libochovicích a 29.června odjelo 6 dorostenek a 2 dorostenci k zájezdu ČOS na Slovensko. popis Ve výčtu 17 akcí nechybí Šibřinky pro děti i dospělé v rázu Šípková Růženka, slavnostní akce na počest presidentů Masaryka a Beneše, Branný sraz a mikulášská nadílka. Pod vedením režiséra Šlika byla sehrána divadelní představení Jízdní hlídka 2x, Cigánečka, Lidé na kře, Rodné brány, Tajemství staré panny a o Silvestra Stázi tobě něco schází. Navíc mladí a dorostenci sehráli Srdce od Berana. Pravidelně zkoušel pěvecký a hudební odbor. Čisté jmění Jednoty bylo 52 146.13 Kč. Jednotu navždy opustili br. Jos. Jelínek, zakládající člen a bývalý starosta br. Frant. Pardubský.
    Již v roce 1936 byla vidět v kronice ruka Aloisie Halaburdové – Alhal, akademické malířky a členky Jednoty a od roku 1937 ji psala a ornamenty zdobila sama. A v tomto roce vymalovala i Sokolovnu.

    Rok 1937 byl ve znamení příprav X. Všesokolského sletu a úmrtí prvního presidenta Osvoboditele Dr. Tomáše G. Masaryka Byl také posledním klidným rokem před blížící se katastrofou německého šílenství. Změny nastaly v některých funkcích výborů jednoty, starostou byl zvolen br. V. Kopecký, místostarostou br. M. Přítel, náčelníkem br. B. Matějček a náčelnicí R. Šťálíková. Náčelník se měnil dvakrát, nejprve zdárně pracoval br. Jar Volák a po jeho odchodu do Prahy br. Fr. Vítoch. Cvičilo 35 žáků, 13 dorostenců, 10 mužů, 46 žákyň, 13 dorostenek a 12 žen. Cvičilo se v Panenském Týnci a Jednota zabezpečovala 26.října Rozestavený běh štafetový v úseku od Oldřichova dubu ke křížku na Libochovicku a v den zahájení X.sletu 28.října štefetový župní běh z Tyršova cvičiště na rozhraní Černochova. Na župních a dalších závodech získávali přední umístění a ceny bří. Mir. Mžourek, F. Suchenstein, Jar Šťálík, Vl. Vostrý, K. Novák a velmi úspěšně br. Jar. Volák.
   
Šibřinky měly toho roku ráz V cirku, na den Matek sehrály děti představení Za matičkou a 16.května dramatický odbor velmi pěknou hru Prohrané vítězství od Dr. Melana. V září všichni uctili tryznou památku T.G.Masaryka a jeho pohřbu se zúčastnilo 7 mužů a 1 žena v krojích. Rok zakončil Silvestr za řízení mladých členů. Stav členstva byl na konci roku1937 92 mužů a 39 žen, čisté jmění Jednoty bylo 45 216.86 Kč.

    Třicátá léta byla dobou velké aktivity perucké Jednoty Sokol jak v tělocvičné činnosti, tak v činnostech vzdělávacích, kulturních a společenském dění.

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

WebArchiv


WebArchiv - archiv českého webu