iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Květoslava Foitová
Moje pohledy
31. 8. 2019 - 28. 10. 2019
Galerie u Plazíka
Peruc
Závěrečná výstava "Roku žen" patří další fotografce, která si fotoaparátem splnika své sny o malování.  Díky své nové zálibě vytváří snové fotky květin, jako malované, plné pocitů a emocí. 
Výstavu si můžete prohlédnout o víkendy a svátky až do 28. října 2019.
PLAKÁTEK
 

Cesty
Daniely Jandové
30. 6. 2019 - 25. 10. 2019
Galerie U kozorožce
Peruc

Výsatava obrazů brněnské výtvarnice Daniely Jandové, která získala výtvarné vzdělání ve Španělsku, kde v mládí žila. Na svých obrazech znázorňuje svéráznou technikou zamyšlené až snivé tváře dívek a žen, do nichž přenáší své vnitřní pocity a duševní rozpoložení..
Vernisáž je připravena na 16. hodinu v neděli 30.6.2019.
Výstavu můžete navštívit od 10 do 18 hod. v úterý až neděle do 30.8.2019 a o víkendy a svátky až do 25.10.2019.
PLAKÁTEK 
 

Nepromítá se!
7. 9. 2019 17:30 hod.
Peruc kino
XII. krajské dožínky.

Mia a bílý lev
14. 9. 2019 17:30 hod.
Peruc kino
Rodinný / Dobrodružný. Král přírody, majestátný lev jako ten nejlepší kamarád a domácí mazlíček? Proč ne? Jedenáctiletá dívka Mia se s rodinou přestěhuje na farmu v jižní Africe, kde se jí ve lví rezervaci splní dávný sen snad všech dětí světa. Dostane malého lvíčka, mládě vzácného bílého lva. Film Francie / Německo / Jihoafrická rep . Délka filmu 88 min.
Přístupný film.

Vstupné 70 .- Kč
 

Na střeše
21. 9. 2019 17:30 hod.
Peruc kino
Drama / Komedie. Profesor Rypar poskytne dočasné útočiště Songovi, mladému Vietnamci, jehož našel ukrytého na střeše svého domu. Mohou však dva takto odlišní lidé vůbec sdílet jeden prostor, aby z toho nebyla katastrofa? Pomůže jim v tom jejich drzý plán? Soužití nevraživého pána, rozzlobeného na celý svět a mladíka, který hledá východisko ze zoufalé situace v neznámém městě, přináší mnoho zajímavých situací. Film Česko. Délka filmu 97 min.
Nevhodný do 12 let.
Vstupné 70 .- Kč

Škola základ života
27.9. 2019 v 17 h.
Divadlo Most
 
Kulturní komise váz zve na divadelní představení v mosteckém divadle. Podrobnosti v letáčku.
PLAKÁTEK
  

Mrňouskové 2:
Daleko od domova
28. 9. 2019 15:30 hod.
Peruc kino
Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Komedie. S příchodem prvních sněhových vloček do údolí je nejvyšší čas začít shromažďovat zásoby na zimu. Jenže během této rutinní operace dojde ke katastrofě. Malá beruška nešťastnou náhodou zapadne do balíku, který je odeslán do Karibiku! Ocitá se v novém, nádherném prostředí, které ale skrývá mnohé nástrahy. Film Francie / Čína . Délka filmu 92 min.
Přístupný film.
Vstupné 50 .- Kč

Sváteční koncert
28.9. 2019 v 16 h.
Telce
Kostel sv Mikuláše a Anny
Chrámový sbor sv. Ducha pod vedením sbormistra K. Louly přednese skladby známých i méně známých skladtelů a Svatováclavský chorál.
PLAKÁTEK
       
 

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona 2019, pondělí zavřeno,
úterý - neděle 10.00 - 12.00 a 12.30 - 16.30 hodin.
Nová prodejní výstava obrazů Antonína Kučaby.
Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Za Dubem
Peruc

6. - 9. 2019
Za Dubem
Peruc

Otevírací doba v letní sezoně v perucké usedlosti v přiloženém letáku.
PLAKÁTEK 
 

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří
Návštěvní sezona skončila.

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

 

 
You are here: Hlavní strana arrow ARCHIV arrow Sokol Peruc 110. výročí založení - zajímavé věty 6
Sokol Peruc 110. výročí založení - zajímavé věty 6
Napsal Plazík st.   
Středa, 30 prosinec 2009
19.9.2008

Zajímavé věty z historické kroniky 6. V milnulých výpiscích z kroniky Sokola, jsme psali jak členové organizace za pomoci dalších občanů vysadili lípy na Tyršově cvičiště naproti hospodě U Matějčků, ještě je však čekalo hodně práce na jeho dokončení.

   Pokračujeme rokem 1934, ve kterém se výbor peruckého Sokola skládal ze starosty br.Přítele, místostarosty br.Kopeckého, náčelníka br.Vítocha, náčelnice ses.Trukové a po odstoupení ses.Sekerové se vzdělavatele br.Potužila, archiváře br.Blažka Ant. a kronikářky ses.Zděnkové. Dalšími členy byli bří. Dr.Brabec, Štros, Tůma Jan, Třeska, Samuel a Babický. Byli ustanoveni správci cvičiště bří. Křídlo a Francl, zástupce dramatického a bio odboru br.Kořínek a správce jeviště br.Krupka. 21.ledna byla konána valná hromada, dále proběhlo 12 řádných a 13 mimořádných a ke změně stanov mimořádná valná hromada. Stav členstva ke konci roku byl 102 mužů a 41 žen.
    Cvičitelé Vítoch, Truková, Kořínek, Dr. Blažek, Třeska, Pardubský, Volák, Nejedlý J., Potužil, Jordán, Samuel, Plecháč, Vlčková a Kalašová odcvičili s žáky, dorostenci i s dospělými celkem 423 cvičebních hodin. Na besídkách a Členském večeru cvičili prostná muži i ženy a družstvo mužů i na nářadí. Cvičilo se na Podbradci, Panenském Týnci i v Lounech na okresním sletu. Na krajského sletu v Ústí se zúčastnili 4 dorostenci, 9 mužů v krojích s praporem a cvičilo 8 mužů, 8 žen a 8 dorostenek. Při Náhlém srazu III. okrsku župy Sladkovského v Lounech se Jednota Perucká z 56 jednot umístila na nádherném 5. místě, okamžik,na který se nezapomíná.
   
V činnosti vzdělavatelské bylo provedeno 20 proslovů, 4 přednášky a rozhovory, 4 zábavy a 4 divadelní představení. Zajímavá byla 24.2. přednáška br.Svítka se světelnými obrazy Dojmy ze severní Afriky. Při akcích bylo vzpomenuto Smetany a Dvořáka, Tyrše a Švehly, ale i 500sté výročí Bitvy u Lipan. Na všech účinkovali členové Jednoty. Dramatický odbor sehrál veselohry Pražské švadlenky, Komu Bůh dá úřad, Nestyď se tatínku a ke stému výročí české hymny Tylovu Fidlovačku. Knihovna cvičitelů obsahovala 206, sokolská 310 a dramatického odboru 256 svazků.
   
Pokračovala výstavba Tyršova cvičiště, z naveženého kamene bylo postaveno 110 m ohradní zdi o výši 1m a na něj natáhnuto drátěné pletivo vše asi za 1100 Kč. Práci provedli bří.Blažek, Jordán, Vítoch a Vopršálek. Vrata a dvířka dodal a postavil br.Rytina za 1598 Kč. Byl navršen 10m široký ochoz u hlavní silnice a hlubokou orbou srovnán o 22 cm svažující se terén cvičiště. Podél pletiva byl vysazen živý plot a na plochu zavedena voda pro zimní postřik (na kluziště).Celkem zde muži, ženy i dorostenci odpracovali asi 390 hodin. Stavební práce dodal br.Kopecký za 4000 Kč. Vše bylo financováno z výpujčky z Kampeličky, zisku za hlínu, členské sbírky a z pokladny přebytků v celkové výši 7769,80 Kč. Již tuto zimu bylo až do pozdních hodin využíváno bezpečné kluziště. Byla pořízena skříň na oponu za 600 Kč a na časopisy za 150 Kč. Čisté jmění Jednoty bylo 73 782 Kč.

    I v roce 1935 bylo složení výboru podobné, pouze br.Nejedlého a ses.Trnkovou a Zděnkovou nahradili bří.Vítoch a Blažek Jar. a ses. Šťálíková. Na 17 výborových schůzích byla mimo jiné odsouhlasena koupě ½ promítacího přístroje z Panenského Týnce za 500 Kč.
    Mezi cvičitele přibyli br. Matějček a Kalivoda a ses. Blažková L. Se cvičenci odcvičili 344 hodin. V dubnu byl založen odbor házené dorostenců. Cvičilo se na besídkách a akademiích nejen doma, ale i v Telcích a ve Slaném. Slavnostní cvičení bylo při oficielním otevření Tyršova cvičiště 6. čevna. Po průvodů obcí předal br. Štros Tyršovo cvičiště cvičícím a byla zahrána státní hymna. Cvičeno bylo po celé léto, hrána házená a vybíjená a na podzim prováděna branná cvičení mládeže od 11 do 18 let (běh na 60m, chůze na 6-10km, běh překážkový na 12m, běh přes kladinu, házení ručním granátem a střelba z pušky). Kluziště toho roku děti užily málo.
   
Proběhlo 17 proslovů, 4 přednášky, 3 besídky, 4 zábavy a Silvestr. Dramatický odbor sehrál hry Pero a kosa, Srdce na uzdě, Má matička chudá byla a Podvodnice z lásky. Režírovali bří.Volák a Tomšů, pomáhali bří. Dlouhý a Šlik. Čistý zisk dramatického odboru byl 1106.55Kč. Bioodbor nepromítal žádný film. Celkové jmění Jednoty bylo 53925.07Kč. V tomto roce zemřel br.Jan Matějček. Stav členstva byl 107 mužů a 42 žen.
   
V červnu a v červenci byla konána v Peruci 14-ti denní krajinská výstava. Umístěna byla ve škole a na školním dvoře, zábavní podniky byly v zámeckém parku. Výstava měla pro Peruc velký hospodářský význam. 14. prosince se vzdal svého úřadu T. G. Masaryk. Jeho poslední vzkaz z presidentského křesla byl Budu se na vás dívat, jak to tady vedete. Dne 18.prosince byl druhým presidentem zvolen žák a spolupracovník Masarykův Dr. E. Beneš.

    Rok 1936 byl významným pro Tělocvičnou jednotu Sokol Peruc, neboť to byl rok jubilejní. Před 40 lety založena byla. Dne 14.května 1936 se konal vzpomínkový večer, kterého se zúčastnili i zakládající členové Vít František, Blažek Vil., Kohout Josef, Čech František současní členové a hosté.
   
Jako každý rok cvičili pod vedením 13 členů cvičitelského sboru žáci, dorostenci, muži, žákyně, dorostenky i ženy. Zástupci všech cvičenců cvičili mimo místní akce i v Toužetíně, na župním sletě v Postoloprtech a v Libochovicích a 29.června odjelo 6 dorostenek a 2 dorostenci k zájezdu ČOS na Slovensko. popis Ve výčtu 17 akcí nechybí Šibřinky pro děti i dospělé v rázu Šípková Růženka, slavnostní akce na počest presidentů Masaryka a Beneše, Branný sraz a mikulášská nadílka. Pod vedením režiséra Šlika byla sehrána divadelní představení Jízdní hlídka 2x, Cigánečka, Lidé na kře, Rodné brány, Tajemství staré panny a o Silvestra Stázi tobě něco schází. Navíc mladí a dorostenci sehráli Srdce od Berana. Pravidelně zkoušel pěvecký a hudební odbor. Čisté jmění Jednoty bylo 52 146.13 Kč. Jednotu navždy opustili br. Jos. Jelínek, zakládající člen a bývalý starosta br. Frant. Pardubský.
    Již v roce 1936 byla vidět v kronice ruka Aloisie Halaburdové – Alhal, akademické malířky a členky Jednoty a od roku 1937 ji psala a ornamenty zdobila sama. A v tomto roce vymalovala i Sokolovnu.

    Rok 1937 byl ve znamení příprav X. Všesokolského sletu a úmrtí prvního presidenta Osvoboditele Dr. Tomáše G. Masaryka Byl také posledním klidným rokem před blížící se katastrofou německého šílenství. Změny nastaly v některých funkcích výborů jednoty, starostou byl zvolen br. V. Kopecký, místostarostou br. M. Přítel, náčelníkem br. B. Matějček a náčelnicí R. Šťálíková. Náčelník se měnil dvakrát, nejprve zdárně pracoval br. Jar Volák a po jeho odchodu do Prahy br. Fr. Vítoch. Cvičilo 35 žáků, 13 dorostenců, 10 mužů, 46 žákyň, 13 dorostenek a 12 žen. Cvičilo se v Panenském Týnci a Jednota zabezpečovala 26.října Rozestavený běh štafetový v úseku od Oldřichova dubu ke křížku na Libochovicku a v den zahájení X.sletu 28.října štefetový župní běh z Tyršova cvičiště na rozhraní Černochova. Na župních a dalších závodech získávali přední umístění a ceny bří. Mir. Mžourek, F. Suchenstein, Jar Šťálík, Vl. Vostrý, K. Novák a velmi úspěšně br. Jar. Volák.
   
Šibřinky měly toho roku ráz V cirku, na den Matek sehrály děti představení Za matičkou a 16.května dramatický odbor velmi pěknou hru Prohrané vítězství od Dr. Melana. V září všichni uctili tryznou památku T.G.Masaryka a jeho pohřbu se zúčastnilo 7 mužů a 1 žena v krojích. Rok zakončil Silvestr za řízení mladých členů. Stav členstva byl na konci roku1937 92 mužů a 39 žen, čisté jmění Jednoty bylo 45 216.86 Kč.

    Třicátá léta byla dobou velké aktivity perucké Jednoty Sokol jak v tělocvičné činnosti, tak v činnostech vzdělávacích, kulturních a společenském dění.

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

WebArchiv


WebArchiv - archiv českého webu