iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
ROK V PRAZE
a na cestách

Veronika Králik
30. 6. - 25. 8. 2024
Výstava fotografií autorky pocházející z Mikulova, ale již mnoho let žijící v Praze. Praha, společně s Českým středohořím, je jejím oblíbeným tématem.
Vernisáž výstavy 30. 6. 2024 v 15 hod.
Otevřeno so, ne, sv od 10 do 17 hod.
PLAKÁTEK

Ohlédnutí 2008 - 2023
M. P. Blažek

Peruc
Muzeum české vesnice

13.4. - 28.10.2024

Výstava fotografií  M. P. Blažka - výběr z posledních třech výstav v Galerii u Plazíka a dalších fotoprací
.
PLAKÁTEK

Jako zrcadlo
Kateřina Nováková
Peruc
Galerie U kozorožce

20.4. - 28.10.2024

Galerie U kozorožce a autorka si vás dovolují pozvat na výstavu obrazů.

PLAKÁTEK

OD ZEMĚ K NEBESŮM
příroda a architektura

Radek Kučea
Peruc
Galerie u Plazíka

31. 8. - 3. 11. 2024
Výstava fotografií lounského autora, který si zamiloval pohled na svět skrz hledáček fotoaparátu.
Vernisáž výstavy 31. 8. 2024 v 15 hod.
Otevřeno so, ne, sv od 10 do 17 hod.
PLAKÁTEK

VÝROČÍ 10 LET
od otevření penzionu
a kavárny
Za Dubem Peruc
20. 7. 2024 
13 - 19:00 hod.

Šatník paní mlynářky, fotografie, hudba.
15:00 koncert Song Ladies Kvintet

PLAKÁTEK

Kino Peruc
Letní kino - V případě deště se promítání přesouvá do kina, čas zůstává stejný.

Tlapková patrola ve velkofilmu
Promítá se kině!
Pátek 19.7.2024
18:00 hod.

Animovaná komedie. Když se přímo na Adventure City zřítí magický meteorit, získají pejsci z Tlapkové patroly superschopnosti, které je promění v mocné tlapky! USA / Kanada, 93 min.
Mládeži přístupno

Vstupné 50 Kč
_:_:_:_:_

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
Otevřena od 27.4. do 29.9.2024 v sobotu a neděli od 13 do 18 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
13.4. - 28.10.2024
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavu v podkroví.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice
PLAKÁTEK 2024

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Černá kronika arrow Pohled do minulosti podruhé.
Pohled do minulosti podruhé.
Napsal Plazík st.   
Středa, 27 květen 2009
19.2.2002

Redakce Svobodného Hlasu nám poskytla plné znění zprávy o vykopávkách na Peruci. Doplňujeme tímto před časem uveřejněný článek o další velmi zajímavé údaje a děkujeme redakci Svobodného Hlasu.

Archeologové poodhalili perucké tajemství

Jen pár centimetrů pod zemí byly dva historické objekty

PERUC (rtl) - V létě loňského roku se na Peruci kopalo. Ne jen něco obyčejného - ředitel okresního muzea Bedřich Štauber pracoval na dvoře jednoho z domů na perucké návsi, kde se při zemních pracech podařilo narazit na pozůstatky minulého osídlení.

Perucký středověk pod zemí

    Shodou okolností k zajímavému nálezu došlo v domě, v němž bydlí přednosta lounského okresního úřadu. Ředitel muzea dal kopání na Peruci přednost před účastí na převzetí zajímavých darů z pozůstalosti černochovského rodáka, českého diplomata Vlastimila Kybala, které do Loun ze Spojených států přivezl Kybalův syn. V létě nám ředitel muzea slíbil, že nejpozději na podzim budou nálezy z Peruci pečlivě prozkoumány. Když jsme ho nedávno navštívili, nenechal se dlouho pobízet a na jedinou otázku nás zavalil množstvím zajímavých informací o výsledcích letní práce na Peruci: "Dotkli jsme se dějin Peruce ve 13. století," shrnuje letní objevy Štauber. Na dvoře domu se při zemních pracech našla skrumáž drobných zbytků keramiky. "Když nám je majitel pozemku ukázal, zjistili jsme, že jsou to střepy velice zajímavé. Pocházely nepochybně z 13. století. Na to jsme navázali výzkumem, který pro majitele pozemku znamenal devastaci zahrady," říká ředitel. Nalezené střepy podle něj potvrzují, jaký byl v centru obce v minulosti život. "Asi deset až patnáct centimetrů pod povrchem země jsme narazili na středověké objekty. Je to zajímavé. Šlo o zbytky dvou do země zahloubených staveb, takzvaných polozemnic. Je to typická stavba pro Čechy od pravěku až po ranný středověk. Mladší z polozemnic byla vybavená mohutnou stěnou z pečlivě skládaných opukových kamenů. Objevili jsme část její západní stěny. Byl to rozsáhlý obdélný objekt, zčásti zasekaný do skály. Jeho stěny byly ze dřeva, omazaného hlinou. Omítky se vzhledem k požáru vypálily do cihlové tvrdosti a zůstaly na nich otisky prken," říká Štauber.

 Byla to lepší rodina

       Když už si pracovníci muzea mysleli, že práce skončí, objevili pod tímto objektem druhý. "Byl také zahlouben do skály, zanikl též požárem. Nalezli jsme obě stěny poměrně úzkého objektu, širokého jen dva a půl metru. Našli jsme i kůlovou jamku, takže stavba byla také konstruována ze dřeva. Nevíme, zda to byl objekt obytný. Pocházel asi z první poloviny 13. století, objevili jsme však v něm nádoby, které se používaly už od 10. století," vypravuje ředitel muzea. Hlubší a starší stavba ukrývala mnoho střepů pravěké keramiky z mladší doby bronzové. "Je velmi pravděpodobné, že na místě objektů bylo ještě před jejich stavbou nějaké pravěké osídlení," pokračuje ve vyprávění ředitel. Podle něj to opět dokumentuje starobylost osídlení ve středu obce Peruc. Oba objekty zanikly pravděpodobně v průběhu jediného století. Zřejmě lehly popelem, protože archeologové našli stopy po rozsáhlých požárech. Historikové si zatím nedokáží případný požár spojit s žádnou známou historickou událostí - mohlo by například jít o následky některých vojenských akcí po smrti Přemysla Otakara II., kdy v Čechách působila braniborská vojska a v zemi bylo podle ředitele Štaubera "velmi nejisto". Ale může také jít o normální požár, který způsobil destrukci objektů a toho, co obsahovaly. "Celá nádoba se nenašla žádná, bylo tam množství střepů. Snad se podaří jednu nádobu, džbánek z poloviny 13. století, rekonstruovat," vysvětluje Štauber. Podle něj je zajímavé, že během jediného století byly na jednom místě dvě různé stavby. "Potvrzuje to kontinuitu osídlení prostoru. Protože jde o jižní stranu návsi, nelze vyloučit, že už na přelomu 12. a 13. století se formoval vzhled středu obce. Možná je to ale až příliš smělá úvaha," tvrdí ředitel. Typ objektů podle něj ukazuje na lepšího hospodáře. "Nebyl to obyčejný sedlák. Keramika byla velmi dobře vypálená, vše naznačuje, že se zřejmě jednalo o lepší a slušně žijící rodinu. Ale asi o šlechtice nešlo," dodává.

Miroslav Blažek
 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde