iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Jaroslav Maťák
VIDÍM
7. 3. 2020 - 26. 4. 2020
Galerie u Plazíka
Peruc
Jaroslav Maťák, fotograf celý život spojený s Litoměřicemi. Výstava představuje jeho tvorbu od jeho počátků koncem 50. let až po závěrečné práce těsně před smrtí. Vernisáž výstavy je připravena na sobotu 7. března 2020 v 15 hodin. Výstava bude přístupná o víkendy a svátky od 10 do 17 hodin až do 26. dubna 2020.
PLAKÁTEK

VOSA Louny
3.2.2020 v 18 hod.
do 31.3.2020.

Louny Vrchlického divadlo
Výtvarníci z VOSA Louny, včetně peruckých malířů, vystavují své obrazy a grafiky v lounském divadle.  
PLAKÁTEK    

Je libo vejce?
18.2.2020 v 17 hod.
do 19.4.2020.

Louny, Oblastní muzeum
Výstava kalíšků na vajíčka ze sbírky perucké ak. sochařky Jany Mézlové. Vernisáž 18.2.2020 v 17 hodin.
PLAKÁTEK   

Angry Birds ve filmu 2
22.2. 2020 15:30 hod.
Peruc kino
Animovaný / Rodinný / Dobrodružný / Komedie / Akční. Rozzlobení nelétaví ptáci a zákeřní zelení vepři jsou opět ve při. Když se objeví nový nepřítel, který hrozí zničením Ptačího i Prasečího ostrova, spojí Rudohněv, Žluťas, Bombas, Orel Vazoun a Stříbrnka síly s velevepřem Leonardem. Film USA. Délka filmu 97 min.
Přístupný film.
Vstupné 50.- Kč
 

Poslední aristokratka
29.2. 2020 17:30 hod.
Peruc kino
Komedie. Rodilý Newyorčan Frank získá díky svým šlechtickým předkům rodové sídlo - zámek Kostka. Potomek emigrantů se tak po více než čtyřiceti letech chystá s dcerou Marií a ženou Vivien na velký návrat do Čech. Čerství aristokraté jsou neznalí místních poměrů a nepolíbení českou realitou. Film Česko. Délka filmu 110 min.
Přístupný film.
Vstupné 70.- Kč
 

5. Společenský ples
městyse Peruc

21.3.2020 v 20 hod.
Sál ZD Peruc
Na již 5. plese Peruce zahrají opět NO HEADACHE a vystoupí Vl. Hron. Prodej vstupenek u pí. Drobné od 24.2. 2020. 
Vstupné 200.- Kč
PLAKÁTEK  

Muzikál Tarzan
27.3.2020 v 15:30 hod.
Městys Peruc
Zájezd do divadla Hybernia v Praze. Přihlášky u paní Drobné.
PLAKÁTEK  

Jarní koncert
28.3.2020 ve 14 hod.
Radonice n.O.
kostel Povýšení sv. Kříže 
ZSBJ vás zve na koncert studentek a absolventky Pražské konzervatoře - klavír, housle, zpěv.  
PLAKÁTEK  

Slavnostní Velikonoční koncert
5.4.2020 ve 14 hod.
Peruc
kaple M.J.Husa
Ke 100. výročí CČSH vystoupí v perucké kapli Chrámový sbor NO CČSH v Lounech. Jste zváni.

PLAKÁTEK  

Pejskiáda
14.6.2020 ve 10 hod.
Telce
Sport. areál J. Zelenky
SKO Farma zve na Pejskiádu do Telec. Počet účastníků omezen, přihlášení předem nutné!.  
PLAKÁTEK 

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Návštěvní sezona skončila.
Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Za Dubem
Peruc

zima 2019/20
Za Dubem
Peruc

Otevřeno po dohodě.

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří
Otevřeno po dohodě,
tel. 731 005 123

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Okolí Peruce arrow Počasí ač deštivé,
Počasí ač deštivé,
Napsal Redakce   
Středa, 30 prosinec 2009
21.8.2008

neodradilo zájemce o spuštění zámeckých hodin od účasti na slavnosti, konané v soboru 16. srpna 2008 v Pátku. Tak začíná krásný dopis paní Hubičkové, vzácné to buditelské pátecké duše, který vám dnes předkládám.

popis     Na bohoslužbě se představil nový pan farář zlonické farnosti ing.mgr.Michal Kimák, hrou na klávesy a zpěvem doprovodila obřad mgr.Pavla Čandrlová. Mši svatou celebroval p.Michael Pojezdný opat strahovský O. Praem, jenž svým vlídným hlasem promlouval k věřícím. Příklad restaurovaného hodinového stroje a jeho návrat do funkčního stavu a další službě přirovnal k lidskému životu. Též se máme nad svým dosavadním životem zamyslet a napravit svůj vztah k Bohu, od konzumu k poslání – „proč jsem na světě?“ Uhlídáme, jak se náš život promění v klid srdce, mysli, nápravě vztahů, v hledání a pěstování krásy.“ Bůh je Krása. Ten, kdo v sobě nosí krásu, dává ji ze sebe, aniž o tom ví, proměňuje okolí“, říkal pan opat strahovský. Jeho přání k novému životu hodin znělo „….ať odbíjejí pro radost všem.“
Následovaly fanfáry ze zámeckého balkonu v provedení pana Laksy a jeho tří žáků, poté pronesl krátký projev starosta Městyse Peruc ing. Antonín Lanc. Přivítal přítomné, poděkoval všem, kteří se podíleli na záchraně hodinového stroje v minulosti i současnosti, poděkoval za finanční dar 100 000,-Kč společnosti T-mobile, poděkoval restaurátoru p.Ladislavu Faiglovi a jeho kolegům za čas a práci vynaloženou na záchranu a zrestaurování vzácného hodinového stroje, jehož tvůrcem byl pražský královský dvorský hodinář Wenceslaw Neumann a nesou letopočet rok 1728.
Přiblížila se dvanáctá a hodiny premiérově odbily poledne, následoval aplaus a přípitek na zdar a zdraví, přání, aby hodiny dokreslovaly tvář Pátku, sloužily a odbíjely pro spokojenost a klidné časy všem. Následovala pauza k obědu a po ní beseda s restaurátory, v níž se na promítacím plátně objevily průběžně zachycené fáze restaurátorských prací. Promluvil p.restaurátor Ladislav Faigl, představil své kolegy p.Petra Skálu a p.Jiřího Bretta. Po celou dobu neustával zájem veřejnosti o shlédnutí hodinového stroje, což je samo o sobě mocný zážitek, jedinečné představení a navíc možnost vidět okolí Pátku jako z rozhledny.
Vzpomněli jsme na dojem, jak hodinový stroj vypadal, jaký obraz poskytla návštěvě půda plná pavučin a holubinců, stroj obalen tím vším, pršelo na něj, dřevo krovu se sypalo. Teď v rámci možností uklizeno a stroj je jako nový, září ocelově tmavošedou, spočívá ve skleněné vitrině jako vzácný exponát v muzeu. Kyvadlo se pohybuje pravidelně a jste-li s hodinami sami, máte pocit, že slyšíte tepat lidské srdce. Úžasné.Restaurátoři jsou mistry svého oboru, mají schopnost vidět krásu v předmětu, který by jiný dal do železného šrotu.
Premiéře hodinového stroje byl přítomen i PhDr. Václav Honys z Národního památkového ústavu a svými doporučeními se zasloužil o nynější stav věcí.
Veliké diky patří Úřadu Městyse Peruc, jež se zachoval památkymilovně a má zásluhu na současném stavu zámeckých hodin v Pátku.
Děkuji restaurátorům p.Lad.Faiglovi, p.Petru Skálovi a p.Jiřímu Brettovi za všechnu práci a námahu, již vynaložili na záchranu zámeckých hodin.

M.Hubičková


    ZDE je několik mých fotek ze slavnostního schromáždění při příležitosti znovu uvedení historických věžních hodin na Pátku o sobotní poledne 16. srpna. Můžete vidět i vlastní hodinový stroj, pohled do zámecké kaple a věžní hodiny ze všech tří stran, do kterých ukazují čas.      mPb

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

WebArchiv


WebArchiv - archiv českého webu