iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Josef Skip Holota
Zajímavosti kolem nás

30. 3. - 23. 6. 2024
Vernisáž v sobotu 30.3.
v 15h.

Výstava fotografií z okolí Plzeňského a Ústeckého kraje.
PLAKÁTEK

Bylinky kolem nás
Knihovna Telce
úterý 5.3.2024
17 h.
Místní lidová knihovna Peruc vás zve na přednášku Viery Hermíny Kopicové o prospěšných bylinkách z naší přírody.
PLAKÁTEK

Pochod předjarním Poohřím
Za Dubem, Peruc
sobota 9.3.2024
8:30 - 14:00 h.
Tradiční jarní pochod bude mít letos perucký kontrolní bod v usedlosti Za Dubem.
Kavárna nabídně pro veřejnost kávu, čaj, polévku, pivo, víno, zákusky...
PLAKÁTEK

Zajíčkova velikonoční dílna
Knihovna Peruc
úterý 10.3.2024
14 h.
Obecní knihovna Peruc a R&DF barvy s.r.o. vás zvou na velikonoční tvoření dekorací s fotokoutkem.
PLAKÁTEK

Trollové 3
Kino Peruc
neděle 10.3.2024
15:30 h.
Trollí princezna Poppy má slabost pro kámoše Větvíka. Jak se sbližují, Poppy odhalí jeho tajemství - byl členem kapely BroZone, kterou ovládali grázlové. Teď se spolu vydají na záchrannou misi. Diváci si to užijí, Trollové 3 jsou jízda od tvůrců Tučňáků z Madagaskaru, SpongeBoba, nebo Dexterovi Laboratoře . Animovaný / Dobrodružný / Komedie / USA, 2023, 92 min.
Mládeži přístupný
Vstupné 50 Kč

Bod obnovy
Kino Peruc
Pátek 15.3.2024
19:00 h.
V roce 2041 máte právo na oživení po smrti díky digitální záloze osobnosti - BODU OBNOVY. Agentka Em řeší případ, kdy bylo toto pravidlo porušeno, a musí vyšetřit zločin. Poutavý příběh v blízké budoucnosti, kde technologie nabízejí nový život a lidé si ho mohou prodloužit. Hrají: Andrea Mohylová, Matěj Hádek, Milan Ondrík... Sci-Fi / Krimi / Drama / Thriller, Česko / Slovensko / Polsko / Srbsko, 2023, 116 min
Mládeži přístupný
Vstupné 100 Kč

Nerozlučná dvojka
Kino Peruc
neděle 24.3.2024
15:30 h.
Nerozlučná dvojka vypráví příběh Dona, dřevěné loutky na útěku a opuštěné plyšové hračky DJ Doggy Doga, který hledá opravdového kamaráda. Jejich cesty se zkříží v Central Parku a navzdory všem předpokladům i odlišnostem se spolu vydávají na dobrodružnou cestu New Yorkem. Animovaný / Dobrodružný, Francie / Španělsko / Belgie, 2023, 88 min.
Mládeži přístupný
Vstupné 50 Kč

A máme, co jsme chtěli
Kino Peruc
Pátek 29.3.2024
19:00 h.
Poslední den společného Československa se na silvestrovský večírek schází jedna velká federální rodina. Setkají se ještě jako bratři, rozejdou se už jako cizinci. S každou další borovičkou se zvyšuje šance, že někdo něco někomu řekne a že se něco stane... Budete nám scházet, Slováci. Hrají: Eva Holubová, Bolek Polívka... Rodinný / Drama / Komedie, Slovensko / Kanada, 2023, 100 min.
Nevhodný do 12 let
Vstupné 100 Kč

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
Otevřena od 27.4. do 29.9.2024 v sobotu a neděli od 13 do 18 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Mimo sezonu zavřeno.
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavy v podkroví.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice 
2024

 
You are here: Hlavní strana arrow Plazíkovo digifoto arrow Počasí ač deštivé,
Počasí ač deštivé,
Napsal Redakce   
Středa, 30 prosinec 2009
21.8.2008

neodradilo zájemce o spuštění zámeckých hodin od účasti na slavnosti, konané v soboru 16. srpna 2008 v Pátku. Tak začíná krásný dopis paní Hubičkové, vzácné to buditelské pátecké duše, který vám dnes předkládám.

popis     Na bohoslužbě se představil nový pan farář zlonické farnosti ing.mgr.Michal Kimák, hrou na klávesy a zpěvem doprovodila obřad mgr.Pavla Čandrlová. Mši svatou celebroval p.Michael Pojezdný opat strahovský O. Praem, jenž svým vlídným hlasem promlouval k věřícím. Příklad restaurovaného hodinového stroje a jeho návrat do funkčního stavu a další službě přirovnal k lidskému životu. Též se máme nad svým dosavadním životem zamyslet a napravit svůj vztah k Bohu, od konzumu k poslání – „proč jsem na světě?“ Uhlídáme, jak se náš život promění v klid srdce, mysli, nápravě vztahů, v hledání a pěstování krásy.“ Bůh je Krása. Ten, kdo v sobě nosí krásu, dává ji ze sebe, aniž o tom ví, proměňuje okolí“, říkal pan opat strahovský. Jeho přání k novému životu hodin znělo „….ať odbíjejí pro radost všem.“
Následovaly fanfáry ze zámeckého balkonu v provedení pana Laksy a jeho tří žáků, poté pronesl krátký projev starosta Městyse Peruc ing. Antonín Lanc. Přivítal přítomné, poděkoval všem, kteří se podíleli na záchraně hodinového stroje v minulosti i současnosti, poděkoval za finanční dar 100 000,-Kč společnosti T-mobile, poděkoval restaurátoru p.Ladislavu Faiglovi a jeho kolegům za čas a práci vynaloženou na záchranu a zrestaurování vzácného hodinového stroje, jehož tvůrcem byl pražský královský dvorský hodinář Wenceslaw Neumann a nesou letopočet rok 1728.
Přiblížila se dvanáctá a hodiny premiérově odbily poledne, následoval aplaus a přípitek na zdar a zdraví, přání, aby hodiny dokreslovaly tvář Pátku, sloužily a odbíjely pro spokojenost a klidné časy všem. Následovala pauza k obědu a po ní beseda s restaurátory, v níž se na promítacím plátně objevily průběžně zachycené fáze restaurátorských prací. Promluvil p.restaurátor Ladislav Faigl, představil své kolegy p.Petra Skálu a p.Jiřího Bretta. Po celou dobu neustával zájem veřejnosti o shlédnutí hodinového stroje, což je samo o sobě mocný zážitek, jedinečné představení a navíc možnost vidět okolí Pátku jako z rozhledny.
Vzpomněli jsme na dojem, jak hodinový stroj vypadal, jaký obraz poskytla návštěvě půda plná pavučin a holubinců, stroj obalen tím vším, pršelo na něj, dřevo krovu se sypalo. Teď v rámci možností uklizeno a stroj je jako nový, září ocelově tmavošedou, spočívá ve skleněné vitrině jako vzácný exponát v muzeu. Kyvadlo se pohybuje pravidelně a jste-li s hodinami sami, máte pocit, že slyšíte tepat lidské srdce. Úžasné.Restaurátoři jsou mistry svého oboru, mají schopnost vidět krásu v předmětu, který by jiný dal do železného šrotu.
Premiéře hodinového stroje byl přítomen i PhDr. Václav Honys z Národního památkového ústavu a svými doporučeními se zasloužil o nynější stav věcí.
Veliké diky patří Úřadu Městyse Peruc, jež se zachoval památkymilovně a má zásluhu na současném stavu zámeckých hodin v Pátku.
Děkuji restaurátorům p.Lad.Faiglovi, p.Petru Skálovi a p.Jiřímu Brettovi za všechnu práci a námahu, již vynaložili na záchranu zámeckých hodin.

M.Hubičková


    ZDE je několik mých fotek ze slavnostního schromáždění při příležitosti znovu uvedení historických věžních hodin na Pátku o sobotní poledne 16. srpna. Můžete vidět i vlastní hodinový stroj, pohled do zámecké kaple a věžní hodiny ze všech tří stran, do kterých ukazují čas.      mPb

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde