iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Panorama Českého středohoří
Dan Fiker

6. 5. - 2. 7. 2023
Galerie u Plazíka na Peruci, společně s autorem Danielem Fikerem, vás zvou na vernisáž výstavy. Spatříte velkoformátové fotografie, známé i neznámé panoramatické pohledy na krajinu Českého středohoří, které ústeckého fotografa očarovalo.
Výstava bude přístupná do 2. července 2023 o víkendy a svátky od 10 do 17 hodin, popřípadě na zazvonění v galerii.
PLAKÁTEK

LUDVÍK ERDMANN 80
Galerie U kozorožce Peruc
8.6. - 2.9. 2023
víkendy a svátky
10 - 18 hod.

Výstava fotografií k autorovým nedožitým osmdesátinám - část prvá. Vzpomínkové setkání je připraveno na sobotu 15. července 2023 ve 13 hodin v Galerii U Plazíka a posléze v Galerii U Kozorožce.

PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Program na červen.
PLAKÁTEK 

Stradonice - 750 let
Stradonice - náves

10.6.2023 13 hod.
Klub žena a SDH Stradonice vás zvou na oslavu 750. výročí Stradonic - 1273 - 2023. Bohatý kulturní program. Občerstvení zajištěno.
PLAKÁTEK

Ostrov

Letní kino Peruc
v případě deště se představení přesouvá do kina
16.6.2023
pátek 21:00 hod.
Komedie / Dobrodružný / Romantický. Richard a Alice se na exotické dovolené pohádají, protože Richard se chce nechat rozvést. Rozhodnou se, že odletí předčasně domů, ale jejich malý letoun ztroskotá na opuštěném ostrově, Richard a Alice jsou tak nuceni společně čekat na záchranu. Osamělí trosečníci se na tropickém ostrůvku musí postarat nejen o svou záchranu a přežití, ale také začít znovu spolupracovat a hledat k sobě cestu zpátky. Film Česko . Délka filmu 100 min.
Nevhodný do 12 let.
Vstupné 100 Kč 

Pochod života
Domoušice - Louny

24.6.2023 10 hod.
Tradiční pochod Strany přátel piva Louny.
Startovné 100.-Kč
PLAKÁTEK

Život kotěte
Letní kino Peruc
v případě deště se představení přesouvá do kina
30.6.2023
pátek 21:00 hod.
Drama / Rodinný. Desetiletá Clémence a Vrnilka, její mourovaté koťátko, odjíždějí z Paříže na prázdniny do Vogéz. Příhody a nečekaná setkání, které Clémence a Vrnilka, změní jejich život. Vrnilka objeví svobodu a přírodu, ale také nebezpečí života daleko od města. Setkává se bílým kotětem, které se brzy stane jejím přítelem. Kočička Vrnilka je zábavná, dojemná, nepředvídatelná, překvapivá, záhadná i znepokojivá, nikoho nenechá lhostejným. Film Francie.
Délka filmu 83 min. Přístupný film.
Vstupné 100 Kč
Promítání za vysvědčení, dítě do 12 let v doprovodu dospělého zdarma.

Běh Oldřicha a Boženy
Peruc - nám. E Filly

25.6.2023 8 hod.
Prezentaca 8:00 - 8:30 hod. Stratovné 20 Kč.
PLAKÁTEK

LUDVÍK ERDMANN 80
Galerie u Plazíka Peruc
5.7. - 2.9. 2023
víkendy a svátky
10 - 18 hod.

Výstava fotografií k autorovým nedožitým osmdesátinám - část druhá. Vzpomínkové setkání je připraveno na sobotu 15. července 2023 ve 13 hodin v Galerii U Plazíka a posléze v Galerii U Kozorožce.

PLAKÁTEK

Za Dubem
Peruc

KAVÁRNA
Zahájení sezony 1.4.2023.
Otevřeno v sobotu a neděli od 13.00 do 18.00 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavu obrazů Kateřiny Novákové.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice 
2023 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4.
PLAKÁTEK
Noc kostelů
2.6.2023 v 18 - 22 hod.
PLAKÁTEK

 
You are here: Hlavní strana arrow Plazíkovo digifoto arrow Počasí ač deštivé,
Počasí ač deštivé,
Napsal Redakce   
Středa, 30 prosinec 2009
21.8.2008

neodradilo zájemce o spuštění zámeckých hodin od účasti na slavnosti, konané v soboru 16. srpna 2008 v Pátku. Tak začíná krásný dopis paní Hubičkové, vzácné to buditelské pátecké duše, který vám dnes předkládám.

popis     Na bohoslužbě se představil nový pan farář zlonické farnosti ing.mgr.Michal Kimák, hrou na klávesy a zpěvem doprovodila obřad mgr.Pavla Čandrlová. Mši svatou celebroval p.Michael Pojezdný opat strahovský O. Praem, jenž svým vlídným hlasem promlouval k věřícím. Příklad restaurovaného hodinového stroje a jeho návrat do funkčního stavu a další službě přirovnal k lidskému životu. Též se máme nad svým dosavadním životem zamyslet a napravit svůj vztah k Bohu, od konzumu k poslání – „proč jsem na světě?“ Uhlídáme, jak se náš život promění v klid srdce, mysli, nápravě vztahů, v hledání a pěstování krásy.“ Bůh je Krása. Ten, kdo v sobě nosí krásu, dává ji ze sebe, aniž o tom ví, proměňuje okolí“, říkal pan opat strahovský. Jeho přání k novému životu hodin znělo „….ať odbíjejí pro radost všem.“
Následovaly fanfáry ze zámeckého balkonu v provedení pana Laksy a jeho tří žáků, poté pronesl krátký projev starosta Městyse Peruc ing. Antonín Lanc. Přivítal přítomné, poděkoval všem, kteří se podíleli na záchraně hodinového stroje v minulosti i současnosti, poděkoval za finanční dar 100 000,-Kč společnosti T-mobile, poděkoval restaurátoru p.Ladislavu Faiglovi a jeho kolegům za čas a práci vynaloženou na záchranu a zrestaurování vzácného hodinového stroje, jehož tvůrcem byl pražský královský dvorský hodinář Wenceslaw Neumann a nesou letopočet rok 1728.
Přiblížila se dvanáctá a hodiny premiérově odbily poledne, následoval aplaus a přípitek na zdar a zdraví, přání, aby hodiny dokreslovaly tvář Pátku, sloužily a odbíjely pro spokojenost a klidné časy všem. Následovala pauza k obědu a po ní beseda s restaurátory, v níž se na promítacím plátně objevily průběžně zachycené fáze restaurátorských prací. Promluvil p.restaurátor Ladislav Faigl, představil své kolegy p.Petra Skálu a p.Jiřího Bretta. Po celou dobu neustával zájem veřejnosti o shlédnutí hodinového stroje, což je samo o sobě mocný zážitek, jedinečné představení a navíc možnost vidět okolí Pátku jako z rozhledny.
Vzpomněli jsme na dojem, jak hodinový stroj vypadal, jaký obraz poskytla návštěvě půda plná pavučin a holubinců, stroj obalen tím vším, pršelo na něj, dřevo krovu se sypalo. Teď v rámci možností uklizeno a stroj je jako nový, září ocelově tmavošedou, spočívá ve skleněné vitrině jako vzácný exponát v muzeu. Kyvadlo se pohybuje pravidelně a jste-li s hodinami sami, máte pocit, že slyšíte tepat lidské srdce. Úžasné.Restaurátoři jsou mistry svého oboru, mají schopnost vidět krásu v předmětu, který by jiný dal do železného šrotu.
Premiéře hodinového stroje byl přítomen i PhDr. Václav Honys z Národního památkového ústavu a svými doporučeními se zasloužil o nynější stav věcí.
Veliké diky patří Úřadu Městyse Peruc, jež se zachoval památkymilovně a má zásluhu na současném stavu zámeckých hodin v Pátku.
Děkuji restaurátorům p.Lad.Faiglovi, p.Petru Skálovi a p.Jiřímu Brettovi za všechnu práci a námahu, již vynaložili na záchranu zámeckých hodin.

M.Hubičková


    ZDE je několik mých fotek ze slavnostního schromáždění při příležitosti znovu uvedení historických věžních hodin na Pátku o sobotní poledne 16. srpna. Můžete vidět i vlastní hodinový stroj, pohled do zámecké kaple a věžní hodiny ze všech tří stran, do kterých ukazují čas.      mPb

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde