iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

V zimních měsících uzavřena
Galerie u Plazíka Peruc
Výstava fotografií Blanky Beckertové
Cestou za sny ze Středohoří pod Everest
bude zahájena v příznivé situaci v březnu 2021, jakmile to situace dovolí.
PLAKÁTEK

Kultura je dočasně z rozhodnutí vlády zakázána.  

Kino z důvodů vládního zákazu nepromítá
do odvolání
Peruc kino

Za Dubem
Peruc
Z důvodu vládního zákazu dočasně uzavřeno.

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona ukončena.
Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří
Sezona ukončena.
tel. 731 005 123

Zámek Pátek

Zámek Peruc
Sezona ukončena.
tel. 602 728 422

Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Historie arrow Vážil Jeník z Prodané nevěsty cukr na Peruci ?
Vážil Jeník z Prodané nevěsty cukr na Peruci ?
Napsal Plazík st.   
Středa, 30 prosinec 2009
25.5.2008

V knize Literární toulky po Čechách z r. 1977, jejímž autorem je Vladimír Kovářík , je pod heslem Vlachovo Březí je napsáno: V roce 1906 dožil ve Vlachově Březí svůj život zapomenutý herec Karel Jindřich Polák, první Jeník z Prodané nevěsty.

    Je to pravda? Po tom pátral v Listech starohradské kroniky v roce 1979 Dr. Svatopluk Volf. V kopii programu premiéry Prodanénevěsty ze dne 30. května 1866 v Královském zemském českém divadle v Praze, jsou jména osob tehdejšího obsazení. Je tam u role Jeník, selský hoch: pan Polák. Hrob Karla Jindřicha Poláka je na hřbitově ve Vlachově Březí dosud zachován a udržován MNV. Na kamenném náhrobku je poznamenáno, že se jedná o českého zpěváka, prvního Jeníka v Prodané nevěstě.
     Vlastivědný pracovník a starohradský rodák Antonín Knížek shromáždil ve své stati řadu podrobností ze životní pouti herce Karla Poláka, avšak nezmiňuje se o tom, že by snad někdy používal i jména Jindřich, ani o tom, že by byl zpíval roli Jeníka při premiéře roku 1866.
  Potvrdilo to i vyjádření archivu Národního divadla.
popis      Zaměňujete dva členy Prozatímního divadla, a to zpěváka Jindřicha Poláka a činoherce Karla Poláka. J i n d ř i c h Polák byl lyrický tenor, první Jeník v Prodance, part však zpíval jen 7x, pak byl nahrazen. Trpěl často indispozicí a také hlasovou chorobou, a proto dostal roku 1868 výpověď. V Prozatímním divadle zpíval naposledy 29. února 1868. Odešel do ciziny, činil pokusy o návrat, ale kromě několika ojedinělých hostování se mu to už nepodařilo. Poslední zpráva o osudech Jindřicha Poláka je, že hostoval v Prozatímním divadle v roce 1880; tehdy byl členem Městského divadla v Augsburgu. K a r e l Polák, narozený 1834 ve Starých Hradech u Libáně, zemřel 22. dubna 1906 ve Vlachově Březí. Český herec, od roku 1858 u Stavovského divadla, 1864 – 1878 v Prozatímním divadle. Představitel hereckých rolí. Hrál u venkovských společností. Je o něm zmínka i v Masarykově slovníku naučném, díl V., str. 831.
     Když proto na MNV ve Vlachově Březí ohlásil Sv. Volf, že jde o omyl, muselo být uznáno, že došlo k omylu. Původní deska byla  proto nahrazena novou s nápisem:
 Karel Polák, český herec.
 Zemřel 22. dubna 1906 ve Vlachově Březí.
    Ke změně došlo i v Kováříkových Literárních toulkách po Čechách, kde v 2. vydání z r. 1984 se objevil u hesla Vlachovo Březí na str. 69 tento text:
   Na hřbitově ve Vlachově Březí je hrob, u kterého se zastavují ctitelé Bedřicha Smetany: je v něm pohřben Karel Polák, údajně první Jeník z Prodané nevěsty. Ale skutečnost je jiná. Karel Polák, který se narodil v r. 1834 ve Starých Hradech u Jičína a zemřel r. 1906 ve Vlachově Březí, byl herec činoherní, na Akademickém gymnáziu spolužák Jana Nerudy, poté člen různých divadelních společností, mimo jiné u Zöllnera v Plzni, kde také spolu s jinými herci nesl ke hrobu tělo zemřelého Josefa Kajetána Tyla. Stal se členem Prozatímního divadla a podle současných kritik i podle hereckých vzpomínek (např. Mošnových) byl herec dobrý a úspěšný. První Jeník ve Smetanově Prodané nevěstě byl však Jindřich Polák, lyrický tenor, který zpíval Jeníka jen sedmkrát; pak byl pro hlasovou chorobu propuštěn a odešel do ciziny, kde stopy po něm mizí. A tak hrob ve Vláchově Březí patří jednomu z obětavých a talentovaných činoherců, který věnoval celý život českému divadlu: ještě v r. 1893 se s ním potkal Václav Vydra na Křivoklátě u společnosti Vojty Žákovského a věnoval mu vzpomínku ve svých pamětech.

 A proč píši o tomto herci 19. století na Peruckých stránkách? V Knížkově práci se píše:
    Roku 1880 se pokoušel získat vlastní divadelní koncesi, jeho žádost byla však zamítnuta.  Opustil tedy divadlo s bolestí v duši a přijal místo vážného v cukrovaru v Peruci. Penzijní fond Zemského divadla mu vyměřil penzi 16 zl., 16 kr. měsíčně. Když se však v Peruci objevila roku 1893 společnost Vojty Žákovského, zahrál si s ním nejprve pohostinsky, ale záhy k ní přešel jako režisér.
    Na Karla Poláka a jeho peruckou epizodu vzpominá i národní umělec Václav Vydra ve vzpomínkové knize Má pouť životem a umění:
     Karel Polák býval kdysi členem Prozatímního divadla, kde hrál velký obor. Byl prý výborný Franz Moor. Nedověděli jsme se nikdy, proč z Prahy odešel a jak přišel o podstatnou část svého nosu. Virtuózně jej denně nahrazoval na divadle tmelovou protézou. Když odešel z Prozatímního, nechal divadla a stal se vážným cukrovaru v Peruci. Nechal se zarůst velký plnovousem. Když do Peruce zavítala divadelní společnost, dal se svést a hrál tam s ní. Hrával ve svém plnovousu třeba ševce Ivánka – mladíčka v Zakletém zámku. Plnovous nesundal, jen jej zasunul za límec košile … Neodolal pak už, dal se oholit, nechal vážného a odjel se společností zase k divadlu.
 
    V závěru odpověď na otázku v titulku. První Jeník sice v peruckém cukrovaru cukr nevážil. Vážným v peruckém cukrovaru byla význačná kulturní osobnost 19. století, herec Stavovského, Prozatimního i Národního divadla a mnoha divadelních společností, přítel Tylův a Nerudův Karel Polák (6. 7. 1834 Staré Hrady – 22. 4. 1906 Vlachovo Březí).
 
 Zdroj: Listy Starohradské kroniky  http://www.jicinsko.cz/lsk/79/lsk792.htm   http://www.jicinsko.cz/lsk/89/lsk892.htm 

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet


WebArchiv