iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
..SPOLU...
Sonia Šulek Carraro a Ivan Šulek
30. 4. - 26. 6. 2022
Víkendy a svátky
10 - 17 hod.

Výstava kladenských fotografů Sonii Šulek Carraro a Ivana Šulka z cest tam a zase zpátky.
Vernisáž 30. 4. 2022 v 15 hodin.

PLAKÁTEK 

Libochovické divadelní léto
Libochovice, U Tří lip
13. 5. - 11. 6. 2022
Již 63. přehlídka ochotnických divadelních souborů vám nabízí 4 představení pro dospělé a 2 pro dětské diváky. Vše v plakátku. Určitě se zajeďte na některé podívat, ochotníci umí.
 
PLAKÁTEK     

Mimi a Líza
kino Peruc
neděle 22. 5. 2022
15.30 hod.

Animovaný. Nevidomá Mimi a Líza jsou nejlepší kamarádky. Vzájemně se učí velkorysosti, toleranci a otevřenosti k celému světu a jeho pestrosti. V novém příběhu nazvaném Zahrada přijíždí na dvůr jejich domu žlutý kontejner, který sousedé začnou brzy zaplňovat starými a rozbitými věcmi. Líza je zvědavá, co vyhodí Mimi. Film Slovensko / Česko. Délka filmu 68 min.
Přístupný film.
Vstupné 50 Kč 

Ženy a život
kino Peruc
pátek 27. 5. 2022
19.00 hod.

Komedie / Romantický. Eliška je hodná holka. Možná až moc. Chybí jí ostré lokty a přebývá slepá víra. O to akčnější je ovšem její všeho schopná sestra Ilona. Obě slečny se společně vrhnou do budování rodinného podniku, fungujícího tak trochu “ode zdi ke zdi”, stejně jako Eliščin vztah se samolibým populárním sportovcem. Film Česko. Délka filmu 87 min.
Přístupný film.
Vstupné 100 Kč  

Hudba ve Smolnici
Koncert laureátů
Kostel sv. Bartoloměje Smolnice 
28.5.2022 16 hod.
Vystoupí laureáti mezinárodní houslové a kytarové soztěže. 
PLAKÁTEK    

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA

9. 4. - 25. 9. 2022
so, ne, sv
UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
V podkroví výstava obrazů V. H. Kopicové.
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici 
Smolnice 
2022 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4. 
PLAKÁTEK     

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Zajímavosti arrow PZ 1.08 - Příběh věžních hodin v Pátku
PZ 1.08 - Příběh věžních hodin v Pátku
Napsal Plazík st.   
Středa, 30 prosinec 2009
16.5.2008

Druhý ze slíbených článků z posledního čísla Peruckého zpravodaje. Akce jsem se nemohl zúčastnit (byl jsem v práci), bohužel jsem ani nedostal žádnou zprávu a tak využívám této možnosti informovat o jistě zajímavém činu.

    14. února 2008 byl snesen hodinový stroj i se třemi ciferníky z půdy páteckého zámku a odvezen do restaurátorské dílny k renovaci.
Hodinový stroj pochází, dle vyjádření pana restaurátora, z přelomu 17. a 18. století, ale je možné, že po očištění bude nalezen letopočet jeho vzniku, dílna a jméno mistra hodináře. Restaurátoři hovořili o unikátnosti, kráse a zachovalosti hodinového stroje s obdivem, vždyť také, aby mohla být odpojena závaží, musely být spuštěny všechny tři stroje a považte, ty se po nejméně pětapadesátileté odmlce „rozběhly“, závaží sjela do dolní úvrati, což je o patro níže pod hodinovým strojem. Úžasné.
    Hodinové závaží tvoří tři čedičové kameny vejčitého tvaru, pocházející s největší pravděpodobností z Hazmburku (dle vyjádření restaurátora jsou takové u věžních hodin v Klapém), křížem ovinuté železnými pásky s vykovaným háčkem k zavěšení na lano. A jsou neuvěřitelně těžké.
Demontáž hodin
    Ciferníky, umístěné ve vikýřích na tři světové strany, jsou ze silného pozinkovaného plechu a na rubu nesou letopočet r. 1936. Čtvrtý ciferník, směřující na západní stranu a kdysi ukazující čas poutníkům Jablonského topolovou alejí, jež v pomyslné přímce směřovala ode dveří radonické fary a pohled zakončovala věžička páteckého zámku s hodinami tyčící se k obloze,(pro ilustraci, dále se poutník musel přes Ohři přeplavit loďkou, vystoupat po klikatě vedoucích schůdcích strmého srázu až k brance zahrady, jež zámek obklopovala), byl v blíže neurčené době zrušen.
    Zámecké věžní hodiny fungovaly až do padesátých let 20.století. Po té se o ně nikdo nestaral, neboť i zámek sloužil jiným účelům, přestaly se konat bohoslužby v zámecké kapli. Priority doby byly jiné. Celý hodinový stroj zrezivěl, ciferníky rovněž, ručky ukazující čas odpadly, cimbály ze zvonoviny byly zcizeny. Pouze všeteční kluci lezli na věžičku, poničili ochrannou skříň okolo hodinového stroje, občas se rozbila tabulka skla v oknech nástavby. Za takovýchto okolností se zde usídlili holubi a netopýři a ti spolu s časem a povětrností vykonali své.
    Věžní hodiny v dřívějších dobách řídily každodenní práci a život našich předků, neboť málokteré domácnosti měly své hodiny. Nejinak i v Pátku. Časem oznamovaným z věže se řídily děti při svých hrách a dospělí při práci. Zvuk jejich bití byl slyšen do okolních polí v okruhu dvou až tří kilometrů. Ještě dnes dříve nerození s nostalgií vzpomínají, jak jim, jako dětem, maminka kladla na srdce: „Až zazvoní klekání (což bylo v létě v 19 hodin), ať jsi doma!“ A po té se teprve v domácnostech odbýval život rodiny.
    A co znamenají fungující věžní hodiny ve dnech 21.století? „Když bijí, vesnice žije“, říká se. Zvuk jejich cimbálů bere pod svůj příkrov celý kraj tak daleko, až kam je slyšet. Je pomyslnou spojnicí předků, současníků i budoucích. A Pátku dokresluje jeho tvář i ráz, vždyť sem po staletí patřil a zase se vrátí. Ještě letos.

                                                                                                                     M.H.

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde