iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Miroslav Krhounek
Prolétám
4.7. - 30.8.2020
Galerie u Plazíka
Peruc
Výstava fotografií a veršů Miroslava Krhounka.
Výstava bude zahájena vernisáží v sobotu 4.července 2020 ve 14 hodin.
Výstava je přístupná o víkendy a svátky od 10 do 17 hodin.
PLAKÁTEK 

KRAJINA
ZUŠ Postoloprty

20.6. - 31.8.2020
Galerie U kozorožce Peruc
Výstava kresby, malby, objektů z papíru a keramiky - prací žáků ZUŠ Postoloprty.
Výstava je přístupná o víkendy a svátky od 10 do 18 hodin až do 31. srpna 2020.
PLAKÁTEK 
 

10 květin pro šlechtické rody Thun a Suys
od 9.6.2020 10 hod. do konce sezony
Muzeum české vesnice 
Peruc
Výstava koláží, fotografií a obrazů spoutaného uměleckého uskupení Mythicghoul.
PLAKÁTEK 
   

V síti
11.7.2020 17:30 hod.
Peruc kino
Dokumentární. 3 herečky, 3 pokojíčky, 10 dní a 2458 potenciálních sexuálních predátorů. Radikální experiment otevírá tabuizované téma zneužívání dětí na internetu. Tři dospělé herečky s dětskými rysy se vydávají na sociální sítě, aby v přímém přenosu prožily zkušenost dvanáctiletých dívek online. Film Česko . Délka filmu 100 min.
Přístupný od 15 let.
Vstupné 70 .- Kč

16. Plutofest
18.7.2020 15 - 24 hod.
Zámecký park 
Peruc
Tradiční festival s devíti kapelami - více v plakátku.
PLAKÁTEK

Country minifestival
25.7.2020 13 hod.
Pod Stradonkou 
Stradonice
Tradiční festival se sedmi kapelami - více v plakátku. 
PLAKÁTEK 
 

Modelář
25.7.2020 17:30 hod.
Peruc kino
Drama / Thriller / Psychologický. Příběh dvou kamarádů, kteří provozují prosperující půjčovnu dronů, se odehrává v současné Praze. Majitel firmy přezdívaný Plech, ve volném čase rapper, sní o velkých penězích a neochvějných jistotách. Chemik a vynikající letecký navigátor Pavel, který se právě vrátil ze zahraničí, sní o spravedlnosti a osobním angažmá v nápravě světa. Film Česko. Délka filmu 110 min.
Přístupný od 12 let.
Vstupné 70 .- Kč

Letní slavnost Thun
1.8.2020 14 hod.
Muzeum české vesnice 
Peruc
Letní slavnost k výstavě 10 květin pro šlechtické rody Thun de Suys. Komentovaná prohlídka, hudební s taneční vystoupení, workshop. 
PLAKÁTEK  

3 Bobule
8.8.2020 17:30 hod.
Peruc kino
 Drama / Thriller / Psychologický. Příběh dvou kamarádů, kteří provozují prosperující půjčovnu dronů, se odehrává v současné Praze. Majitel firmy přezdívaný Plech, ve volném čase rapper, sní o velkých penězích a neochvějných jistotách. Chemik a vynikající letecký navigátor Pavel, který se právě vrátil ze zahraničí, sní o spravedlnosti a osobním angažmá v nápravě světa. Film Česko. Délka filmu 110 min.
Přístupný od 12 let.
Vstupné 70 .- Kč

The Beatles Revival
& Karel Kahovec
14.8.2020 19.30 hod.
Restaurace Stromovka 
Louny
Koncert ke 30. výročí zahraní restaurace s parketem. 
PLAKÁTEK   

Ježek Sonic
22.8.2020 15:30 hod.
Peruc kino
Animovaný/ Akční/ Dobrodružný/ Komedie/ Rodinný/ Sci-Fi. Schopnost utíkat nejrychleji ze všech na světě by ježek Sonic bez mrknutí oka vyměnil za opravdového kamaráda. Ze svého lesního útočiště sice chodí navštěvovat dobráckého maloměstského šerifa Toma, ale ten se tak úplně nepočítá, protože si Sonica při jeho rychlosti ještě nestačil všimnout. Film USA/ Japonsko . Délka filmu 100 min.
Přístupný film.
Vstupné 50 .- Kč
 

Muzikál Tarzan
18.12.2020
Městys Peruc
Zájezd do divadla Hybernia v Praze. 
PLAKÁTEK  

Za Dubem
Peruc
Otevírací doba a program v plakátku.
PLAKÁTEK
 

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Muzeum české vesnice je otevřeno od úterý 9. června 2020, včetně nové výstavy
10 květin pro šlechtické rody Thun a Suys.
Provoz probíhá za specifických hygienických podmínek.
Otevřeno:
od půlky dubna - září, pondělí zavřeno, úterý - neděle 10.00 - 12.00 a 12.30 - 16.30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.
Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří
Zámek Pátek bude pro veřejnost otevřen od úterý 9. června 2020. Provoz bude probíhat za specifických hygienických podmínek. Program na stránkách - odkaz níže.
tel. 731 005 123

Zámek Pátek

Zámek Peruc
Zámek Peruc je pro veřejnost otevřen, komentované prohlídky zámku každý den od 1.7. do 31.8. v časech 10:00 - 18:00 hod.. Na léto jsme pro vás připravili Zahradní bistro, otevírací doba každý den 11:00-22:00 hod. od 1.7. do 31.8.2020.
tel. 602 728 422

Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Zajímavosti arrow PZ 1.08 - Příběh věžních hodin v Pátku
PZ 1.08 - Příběh věžních hodin v Pátku
Napsal Plazík st.   
Středa, 30 prosinec 2009
16.5.2008

Druhý ze slíbených článků z posledního čísla Peruckého zpravodaje. Akce jsem se nemohl zúčastnit (byl jsem v práci), bohužel jsem ani nedostal žádnou zprávu a tak využívám této možnosti informovat o jistě zajímavém činu.

    14. února 2008 byl snesen hodinový stroj i se třemi ciferníky z půdy páteckého zámku a odvezen do restaurátorské dílny k renovaci.
Hodinový stroj pochází, dle vyjádření pana restaurátora, z přelomu 17. a 18. století, ale je možné, že po očištění bude nalezen letopočet jeho vzniku, dílna a jméno mistra hodináře. Restaurátoři hovořili o unikátnosti, kráse a zachovalosti hodinového stroje s obdivem, vždyť také, aby mohla být odpojena závaží, musely být spuštěny všechny tři stroje a považte, ty se po nejméně pětapadesátileté odmlce „rozběhly“, závaží sjela do dolní úvrati, což je o patro níže pod hodinovým strojem. Úžasné.
    Hodinové závaží tvoří tři čedičové kameny vejčitého tvaru, pocházející s největší pravděpodobností z Hazmburku (dle vyjádření restaurátora jsou takové u věžních hodin v Klapém), křížem ovinuté železnými pásky s vykovaným háčkem k zavěšení na lano. A jsou neuvěřitelně těžké.
Demontáž hodin
    Ciferníky, umístěné ve vikýřích na tři světové strany, jsou ze silného pozinkovaného plechu a na rubu nesou letopočet r. 1936. Čtvrtý ciferník, směřující na západní stranu a kdysi ukazující čas poutníkům Jablonského topolovou alejí, jež v pomyslné přímce směřovala ode dveří radonické fary a pohled zakončovala věžička páteckého zámku s hodinami tyčící se k obloze,(pro ilustraci, dále se poutník musel přes Ohři přeplavit loďkou, vystoupat po klikatě vedoucích schůdcích strmého srázu až k brance zahrady, jež zámek obklopovala), byl v blíže neurčené době zrušen.
    Zámecké věžní hodiny fungovaly až do padesátých let 20.století. Po té se o ně nikdo nestaral, neboť i zámek sloužil jiným účelům, přestaly se konat bohoslužby v zámecké kapli. Priority doby byly jiné. Celý hodinový stroj zrezivěl, ciferníky rovněž, ručky ukazující čas odpadly, cimbály ze zvonoviny byly zcizeny. Pouze všeteční kluci lezli na věžičku, poničili ochrannou skříň okolo hodinového stroje, občas se rozbila tabulka skla v oknech nástavby. Za takovýchto okolností se zde usídlili holubi a netopýři a ti spolu s časem a povětrností vykonali své.
    Věžní hodiny v dřívějších dobách řídily každodenní práci a život našich předků, neboť málokteré domácnosti měly své hodiny. Nejinak i v Pátku. Časem oznamovaným z věže se řídily děti při svých hrách a dospělí při práci. Zvuk jejich bití byl slyšen do okolních polí v okruhu dvou až tří kilometrů. Ještě dnes dříve nerození s nostalgií vzpomínají, jak jim, jako dětem, maminka kladla na srdce: „Až zazvoní klekání (což bylo v létě v 19 hodin), ať jsi doma!“ A po té se teprve v domácnostech odbýval život rodiny.
    A co znamenají fungující věžní hodiny ve dnech 21.století? „Když bijí, vesnice žije“, říká se. Zvuk jejich cimbálů bere pod svůj příkrov celý kraj tak daleko, až kam je slyšet. Je pomyslnou spojnicí předků, současníků i budoucích. A Pátku dokresluje jeho tvář i ráz, vždyť sem po staletí patřil a zase se vrátí. Ještě letos.

                                                                                                                     M.H.

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

WebArchiv


WebArchiv - archiv českého webu