iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Zajímavosti kolem nás
Josef Skip Holota
30. 3. - 23. 6. 2024
Výstava fotografií z okolí Plzeňského a Ústeckého kraje.
Otevřeno so, ne, sv od 10 do 17 hod.
PLAKÁTEK

Galerie u Plazíka Peruc
ROK V PRAZE
a na cestách

Veronika Králik
30. 6. - 25. 8. 2024
Výstava fotografií autorky pocházející z Mikulova, ale již mnoho let žijící v Praze. Praha, společně s Českým středohořím, je jejím oblíbeným tématem.
Vernisáž výstavy 30. 6. 2024 v 15 hod.
Otevřeno so, ne, sv od 10 do 17 hod.
PLAKÁTEK

Ohlédnutí 2008 - 2023
M. P. Blažek

Peruc
Muzeum české vesnice

13.4. - 28.10.2024

Výstava fotografií  M. P. Blažka - výběr z posledních třech výstav v Galerii u Plazíka a dalších fotoprací
.
PLAKÁTEK

Jako zrcadlo
Kateřina Nováková
Peruc
Galerie U kozorožce

20.4. - 28.10.2024

Galerie U kozorožce a autorka si vás dovolují pozvat na výstavu obrazů.

PLAKÁTEK

Po stopách 1. pochodu

Louny - Pátek - Peruc
15. 6. 2024 
8 - 19 hod.

KČT a Oblastní muzeum Louny zvou na akci Po stopách prvního pochodu 1894. Strat Louny, náměstí - 28 km v 8 hod., Pátek nádraží - 10 km ve 13 hod., cíl Peruc nádraží.

PLAKÁTEK

Meghalaya
Cesta do Indie

Peruc
Za Dubem

16.6.2024 v 17 hod.
Promítání a vyprávění Toma Ulricha o cestě do severovýchodní  Indie.

PLAKÁTEK

Kino Peruc

Sladký život
Letní kino v parku
Pátek 14.6.
21.00 hod.

Hokejový reprezentant Rosťa Beran je borec každým coulem. Žije v luxusním bytě, má rychlé auto a spoustu mladých milenek v duchu hesla: Nad třicet let neberu! Peníze a titul mistra světa mu dávají báječný pocit nedotknutelnosti a nadřazenosti. Ale nic netrvá věčně… Nečekaný kolaps v posteli s krásnou blondýnou udělá za Rosťovou bohorovnou pohodou tlustou EKG čáru. Hrají: Vladimír Polívka, Petra Hřebíčková, Jan Cina a další. Komedie / Česko / 2024 / 102 min.
Mládeži přístupno

Vstupné 100 Kč

Společně sami
Letní kino v parku
Pátek 21.6.
21.00 hod.

Čerstvě vystudovaný učitel Petr Jílek (Jakub Moulis), dostává příležitost učit na soukromém gymnáziu, který vlastní matka jeho přítelkyně (Markéta Hrubešová). Jeho idealizovaná představa o výuce mladých studentů brzy narazí na tvrdou realitu. Je překvapen současnou smutnou generací, problémy, se kterými se musí mladí lidé v dnešní době vypořádat a jejich přístupem ke studiu. Drama / Česko / 2024 / 90 min.
Nevhodné mládeži do 12 let

Vstupné 100 Kč

Lassie: Nové dobrodružství
Letní kino v parku
Pátek 28.6.
21.00 hod.

Nejslavnější kolie světa se konečně vrací na plátno! A jak jinak než s jejím věrným parťákem Florianem po boku. Ale nejen s ním. V novém dobrodružství je kromě nových dvounohých i čtyřnohých přátel čeká taky pořádně nebezpečný úkol – musí vypátrat, kdo stojí za záhadnými únosy psů, mezi kterými je i jejich kamarádka, malá Jack Russell teriérka Pippa. Je tu napínavá podívaná pro celou rodinu a nezapomenutelný filmový zážitek pro všechny malé i velké milovníky psů. Rodinný / Dobrodružný / Německo / 2023 / 91 min.
Mládeži přístupno

Vstupné 100 Kč
_:_:_:_:_

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
Otevřena od 27.4. do 29.9.2024 v sobotu a neděli od 13 do 18 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
13.4. - 28.10.2024
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavu v podkroví.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice
PLAKÁTEK 2024
Koncert laureátů
16.6.2024
PLAKÁTEK

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Historie arrow Po stopách jednoho obrazu
Po stopách jednoho obrazu
Napsal Plazík st.   
Středa, 30 prosinec 2009
20.4.2008

Již před delším časem mi paní Walterová přinesla knihu obrazů Narodní galerie Praha z 50. let, s obrazem Vodopád ve vesnici. Obraz ji připomínal partii pod peruckým pivovarem.

 

Josef Navrátil: Vodopád ve vesnici

    I mne obraz zaujal. Pohled od Hořejšího rybníka směrem na skály pod bývalým peruckým pivovarem skutečně připomíná Navrátilův obraz. Nejdříve jsem pátral po malíři Josefu Navrátilovi (Navrátilů bylo v našem výtvarném umění více). A skutečně jsem našel Josefa Matěje Navrátila, který se k mému překvapení narodil v nedalekém Slaném. Co o něm říká jeho životopis (ze stránek obce Jirny).

Významný český malíř a dekoráter Josef Matěj Navrátil se narodil 17. února 1798 v domě č. p. 12 ve Vinařické ulici ve Slaném jako syn malíře pokojů Františka Navrátila a jeho ženy Anny, rozené Pyšné. Roku 1801 rodina město Slaný opouští a stěhuje se do Prahy, kde se Navrátilovi usadili na Novém Městě v Truhlářské ulici v domě č. p. 1078. Josef Navrátil se nejprve vyučil u svého otce malířem pokojů, dne 25. července 1819 se zapsal na pražskou Akademii, kde byl žákem do roku 1823 a poté začal pracovat jako umělecký malíř pokojů a dekoratér. V době romantismu, kdy bohatí pražští měšťané chtěli dát svým salonům šlechtický nádech, neměl o zakázky nouzi. Postupně se stal autorem velkého množství nástěnných a nástropních maleb s romantickou a krajinářskou tématikou, a tak nejslavnější Navrátilova díla nevisí v pozlacených rámech v Národní galerii, ale zdobí interiéry některých našich zámků a měšťanských domů. Josef Navrátil se zabýval i technologií nástěnných maleb – např. prováděl chemické pokusy s barvami, které používal, aby dosáhl jejich lepší stálosti a soudržnosti. Během svého života často cestoval do zahraničí Vodopád – navštívil Francii, Belgii, Německo či Švýcarsko, které měl obzvlášť v oblibě. Na cestách jej přitahovaly zejména hory, ledovce, jezera, vodopády, horské chatrče a malebná zákoutí. Roku 1850 se stal předsedou Jednoty výtvarných umělců. Josef Navrátil byl dokonalým krajináře, nepřekonatelným především v malování alpských scenérií. Od konce 50. let 19. století se věnoval drobné žánrové malbě, vytvářel vývěsní štíty pražského lahůdkářství v Železné ulici, maloval zátiší... Věnoval se ale i historické a figurální malbě či malbě portrétů. Svá díla prováděl technikou nástěnné malby, oleje, akvarelu či kvaše. V závěru Navrátilovy tvorby se z jeho obrazů vytrácí romantická nadsázka a malíř spíše směřuje k realismu. Smutná éra Navrátilova života začíná roku 1859, kdy zemřel jeho syn Antonín. Dva roky poté Josefa Navrátila ranila mrtvice, v důsledku čehož ochrnul na pravou polovinu těla. Prý se ještě pokoušel malovat levou rukou, ale zřejmě se mu to nedařilo, neboť si na živobytí nakonec vydělával podomním prodejem svých starších obrazů a skic. Zbytek života strávil v ústraní a chudobě. Zemřel v Praze 21. dubna 1865 jako zapomenutý umělec. Pohřben byl o tři dny později na druhém Olšanském hřbitově. Zpět do povědomí se Josef Navrátil dostal až po výstavě jeho děl, která se uskutečnila roku 1909 v pražském Rudolfinu. Mezi nejznámější a také nejvýznamnější malířská díla Josefa Navrátila patří výzdoba Vávrova domu na Novém Městě v Praze a výzdoba zámků Jirny, Klenová, Liběchov, Ploskovice či Zákupy. Nejednou však Josefa Navrátila zaměstnala i církev, což dokládají nástropní malby v kapitulní síni pražského křížovnického kláštera či výzdoba kaple Nejsvětější Trojice v Praze-Dejvicích.

Další odkazy na Josefa Navrátila:
Libri   NPU  Jirny

    Vyfotografoval jsem již zmíněné místo a porovnával. Podobnost zde byla, ale nebylo to plně přesvědčivé. Až na snímcích z ledna letošního roku, kdy holé větve stromů odhalily skálu, jsem nabyl přesvědčení, že na Navrátilově obraze je skutečně perucký vodopád. V době vzniku obrazu, pravděpodobně ve 20.- 30. letech 19. století, ještě nestála Radnice a ani pivovar nebyl v rozměrech z druhé půle 19. století. Jistě ale stál dům nad Radnicí, jehož štít je na obraze. Budova pod ním připomíná kovárnu - hamr s vodním pohonem. A že pod Radnicí byla kovárna asi víme všichni. Na skále je domek přistavěný k jeskyni. Důkaz o něm přináší Listy cukrovarnické  a výpověď pana Weise, kterou jsme u nás uveřejnili v září loňského roku (Přebytečná křišťálová voda studánky plnila na stráni pod pivovarem rybník. Nad rybníčkem tím byla skála s hlubokou jeskyní o dvou prostorách za sebou, obydlenou polodivochem Náhlovským a jeho dcerou. Podivná náhoda tomu chtěla, že skála ta se zřítila jen několik dní po smrti tohoto posledního troklodyta peruckého.) Na obraze i na současných snímcích jsou jasně viditelné výpustě kanálů na dešťovou vodu, která do kanálů vtékala nad radnicí. Jejich tvar je totožný.
     Myslím si, že výše uvedené skutečnosti jasně dokazují, že si malíř Navrátil odskočil ze Slaného, nebo z Prahy, na jemu jistě známou Peruc a než se dostal k mnohem větším vodopádům švýcarským, namaloval ten náš malý Vodopád ve vesnici Peruc.
A zde je Navrátilův obraz a současná fotografie (poklepem zvětšíte).

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde