iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Exprese
Maxim Reed, Adam Machálek, Nela Jelínková
8. 3. - 27. 4. 2025

Obrazy a fotografie studentů Gymnázia Slaný.
Otevřeno o víkendy a svátky od 10 do 17 hodin..
PLAKÁTEK

AKVARELY
České středohoří

Jana Švástová

Peruc, Galerie U kozorožce
13. 4. - 31. 8. 2025

Výstava akvarelů nejen z Českého středohoří.
Otevřeno v so, ne 10 - 18 hod.
PLAKÁTEK 

Dábeřské údolí
Přírodovědná vycházka

Peruc, u kempu
26. 4. 2025, 10 hod.

Oblastní muzeum Louny vás zve na vycházku do jednoho z nejkrásnějších údolí na Lounsku.
PLAKÁTEK 

Orel rozsápe orla
Peruc, Pamětní síň E. Filly
2. 5. 2025 10 - 18 h.

Zahájení výstavní sezony.
PLAKÁTEK  

Svět magických bytostí
Ivan Smíšek
Peruc, Galerie u Plazíka
4. 5. - 29. 6. 2025

Výstava fotografických obrazů a autorské čtení.
Vernisáž v sobotu 4. května ve 14 hodin.
PLAKÁTEK 

Koncert ROPS
Peruc Za Dubem
Stodolní divadlo

4.5.2025 16 hod. Tradiční koncert Ročovského pěveckého sboru.
PLAKÁTEK  

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

Kino Peruc

Duben
Active Image

 

 

 

 

_:_:_:_:_

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
od 3.5.2025
so, ne 13 - 18 hod.
Více info v plakátku.

UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavu v podkroví.
Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc,
zámecký park
Expozice Orel rozsápe orla: Emil Filla, čínské umění a totalitní přízraky uvidíte významné artefakty Fillovy sbírky, známá kubistická zátiší, papírové svitky i obrazy Českého středohoří.
Otevřeno
květen - říjen pá - ne 10 - 18 h
červen - září  út - ne 10 - 18 h

PLAKÁTEK

Hudba ve Smolnici
Smolnice

 
You are here: Hlavní strana arrow Zprávy arrow Po stopách jednoho obrazu
Po stopách jednoho obrazu
Napsal Plazík st.   
Středa, 30 prosinec 2009
20.4.2008

Již před delším časem mi paní Walterová přinesla knihu obrazů Narodní galerie Praha z 50. let, s obrazem Vodopád ve vesnici. Obraz ji připomínal partii pod peruckým pivovarem.

 

Josef Navrátil: Vodopád ve vesnici

    I mne obraz zaujal. Pohled od Hořejšího rybníka směrem na skály pod bývalým peruckým pivovarem skutečně připomíná Navrátilův obraz. Nejdříve jsem pátral po malíři Josefu Navrátilovi (Navrátilů bylo v našem výtvarném umění více). A skutečně jsem našel Josefa Matěje Navrátila, který se k mému překvapení narodil v nedalekém Slaném. Co o něm říká jeho životopis (ze stránek obce Jirny).

Významný český malíř a dekoráter Josef Matěj Navrátil se narodil 17. února 1798 v domě č. p. 12 ve Vinařické ulici ve Slaném jako syn malíře pokojů Františka Navrátila a jeho ženy Anny, rozené Pyšné. Roku 1801 rodina město Slaný opouští a stěhuje se do Prahy, kde se Navrátilovi usadili na Novém Městě v Truhlářské ulici v domě č. p. 1078. Josef Navrátil se nejprve vyučil u svého otce malířem pokojů, dne 25. července 1819 se zapsal na pražskou Akademii, kde byl žákem do roku 1823 a poté začal pracovat jako umělecký malíř pokojů a dekoratér. V době romantismu, kdy bohatí pražští měšťané chtěli dát svým salonům šlechtický nádech, neměl o zakázky nouzi. Postupně se stal autorem velkého množství nástěnných a nástropních maleb s romantickou a krajinářskou tématikou, a tak nejslavnější Navrátilova díla nevisí v pozlacených rámech v Národní galerii, ale zdobí interiéry některých našich zámků a měšťanských domů. Josef Navrátil se zabýval i technologií nástěnných maleb – např. prováděl chemické pokusy s barvami, které používal, aby dosáhl jejich lepší stálosti a soudržnosti. Během svého života často cestoval do zahraničí Vodopád – navštívil Francii, Belgii, Německo či Švýcarsko, které měl obzvlášť v oblibě. Na cestách jej přitahovaly zejména hory, ledovce, jezera, vodopády, horské chatrče a malebná zákoutí. Roku 1850 se stal předsedou Jednoty výtvarných umělců. Josef Navrátil byl dokonalým krajináře, nepřekonatelným především v malování alpských scenérií. Od konce 50. let 19. století se věnoval drobné žánrové malbě, vytvářel vývěsní štíty pražského lahůdkářství v Železné ulici, maloval zátiší... Věnoval se ale i historické a figurální malbě či malbě portrétů. Svá díla prováděl technikou nástěnné malby, oleje, akvarelu či kvaše. V závěru Navrátilovy tvorby se z jeho obrazů vytrácí romantická nadsázka a malíř spíše směřuje k realismu. Smutná éra Navrátilova života začíná roku 1859, kdy zemřel jeho syn Antonín. Dva roky poté Josefa Navrátila ranila mrtvice, v důsledku čehož ochrnul na pravou polovinu těla. Prý se ještě pokoušel malovat levou rukou, ale zřejmě se mu to nedařilo, neboť si na živobytí nakonec vydělával podomním prodejem svých starších obrazů a skic. Zbytek života strávil v ústraní a chudobě. Zemřel v Praze 21. dubna 1865 jako zapomenutý umělec. Pohřben byl o tři dny později na druhém Olšanském hřbitově. Zpět do povědomí se Josef Navrátil dostal až po výstavě jeho děl, která se uskutečnila roku 1909 v pražském Rudolfinu. Mezi nejznámější a také nejvýznamnější malířská díla Josefa Navrátila patří výzdoba Vávrova domu na Novém Městě v Praze a výzdoba zámků Jirny, Klenová, Liběchov, Ploskovice či Zákupy. Nejednou však Josefa Navrátila zaměstnala i církev, což dokládají nástropní malby v kapitulní síni pražského křížovnického kláštera či výzdoba kaple Nejsvětější Trojice v Praze-Dejvicích.

Další odkazy na Josefa Navrátila:
Libri   NPU  Jirny

    Vyfotografoval jsem již zmíněné místo a porovnával. Podobnost zde byla, ale nebylo to plně přesvědčivé. Až na snímcích z ledna letošního roku, kdy holé větve stromů odhalily skálu, jsem nabyl přesvědčení, že na Navrátilově obraze je skutečně perucký vodopád. V době vzniku obrazu, pravděpodobně ve 20.- 30. letech 19. století, ještě nestála Radnice a ani pivovar nebyl v rozměrech z druhé půle 19. století. Jistě ale stál dům nad Radnicí, jehož štít je na obraze. Budova pod ním připomíná kovárnu - hamr s vodním pohonem. A že pod Radnicí byla kovárna asi víme všichni. Na skále je domek přistavěný k jeskyni. Důkaz o něm přináší Listy cukrovarnické  a výpověď pana Weise, kterou jsme u nás uveřejnili v září loňského roku (Přebytečná křišťálová voda studánky plnila na stráni pod pivovarem rybník. Nad rybníčkem tím byla skála s hlubokou jeskyní o dvou prostorách za sebou, obydlenou polodivochem Náhlovským a jeho dcerou. Podivná náhoda tomu chtěla, že skála ta se zřítila jen několik dní po smrti tohoto posledního troklodyta peruckého.) Na obraze i na současných snímcích jsou jasně viditelné výpustě kanálů na dešťovou vodu, která do kanálů vtékala nad radnicí. Jejich tvar je totožný.
     Myslím si, že výše uvedené skutečnosti jasně dokazují, že si malíř Navrátil odskočil ze Slaného, nebo z Prahy, na jemu jistě známou Peruc a než se dostal k mnohem větším vodopádům švýcarským, namaloval ten náš malý Vodopád ve vesnici Peruc.
A zde je Navrátilův obraz a současná fotografie (poklepem zvětšíte).

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde