9.4.2008
To je název článku naší dopisovatelky a celý článek ze tří přísloví vychází. Hlavním obsahem je však nepochopitelné neotevření Muzea české vesnice na Peruci.
Tři přísloví
Změna je život. Otřepané, často používané přísloví. Někdy je to pouze výmluva, jindy zdůvodnění našich skutků.
I na Peruci po volbách do zastupitelstva obce v roce 2006 došlo k mnohým změnám. Před Muzeem české vesnice vyrostl altán. Kolem parcely č. 22 na náměstí Emila Filly je udělaný pěkný plot a dům na parcele bude co nevidět v novém kabátě. Nad knihovnou budeme mít dva nové obecní byty, a obecní byty v panelácích se prodaly. Zahrádky k nádraží jsou zrušené, ale vyroste místo nich nová čtvrť ve stylu podnikatelského baroka. Budeme mít rychlonakladač Veieri za 1.490.000,- Kč a možná budeme mít i 19 větrných elektráren. A během zimy jsme v obci pořezali mnoho stromů…
Změny se dějí nejen ve sféře materiální, ale také v kulturní. Od letošního roku máme novou redakční radu našeho Peruckého zpravodaje. Ale už od loňského roku nemáme informační středisko na strategicky ideálním místě, na náměstí. Bylo umístěné do parku do Muzea české vesnice. Muzeum však letos ještě nemáme otevřené, musíme šetřit. Informační středisko na náměstí bylo drahé. Měsíčně nás stálo 5800 Kč. A ušetříme ještě víc, možná i 10 000 Kč, když muzeum otevřeme o měsíc později.
Jako všechna sezónní muzea jsme i u nás na Peruci v minulých letech zahajovali provoz vždy 1. dubna, kdy začíná turistická sezóna. Vloni muzeum zahájilo svoji činnost vernisáží fotografií Miroslava Blažka, předloni keramikou Pavla Hrdličky, v roce 2005 jsme měli v obměnitelné expozici dvě výstavy, stejně jako v roce 2007. Sezónu jsme zahájili batikou Marty Sejvalové a od května do 31. října jsme zde měli krásné velké loutky vypůjčené ze Státního muzea loutek v Chrudimi. V roce 2004 činnost muzea zahájil Dr. Roth z Chomutova výstavou léčivých bylinek. Při vystoupeních na vernisážích se střídaly děti z Království hudby a veselých písniček na Peruci s dětmi z místní základní školy. Připilo se na zdar sezóny trochou vína nebo džusem, a od té doby bylo muzeum připravené pro své dychtivé návštěvníky.
Kdo šetří, má za tři. Je pravda, že za takovéto neuskutečněné vernisáže, zrušené informační středisko a o měsíc později otevřené muzeum se ušetří. Otázkou však zůstává, proč to nedokážou pochopit turisté.? Snažím se jim to ve své galerii na náměstí vysvětlit, ale někteří si dovolí být hodně naštvaní, jako například rodina z Náměště nad Oslavou, nebo parta turistů z Prahy, či celý autobus z …………………. Já je chápu, ale to nestačí. Pochopit a jednat by měli jiní, pokud jim aspoň trochu záleží na dobré pověsti obce.
Je škoda rušit zavedené tradice. Například otvírací dobu muzea! To je názor jednoho dnešního návštěvníka Peruce – pana Borise ŠOBY z Prahy, mobil 774 929 104.
Dobrá zpráva se nese daleko, špatná ještě dál.
V Peruci 5. dubna 2008 Hermína Viera Kopicová
------------------------------------------------------------------
Bohužel musím plně souhlasit s názorm paní Kopicové na pozdní otevření peruckého muzea. Jeho vybudování dalo mnoho práce a během těch asi 7 let si získalo dobrou pověst nejen v okolí, ale i u turistů v celé republice, občas i za hranicemi. Přidávám k příkladům paní Kopicové - volali mě učitelky z Loun, které chtěly přijet k nám se svými žáky a divili se, že je cíl jejich cesty, tradičně otevíraný 1. dubna, letos uzavřen. Nevím, zda je naše obec tak chudá, že nemůže zaplatit průvodkyni muzea anebo přání zastupitelstva městyse. Věřím, že to snad není hrubé opomenutí někoho, kdo má reprezantaci Peruce na starosti. Památkové objekty v celé republice rozšiřují otevírací dobu, některé jsou otevřeny pro zájem turistů i v zimě (to by bylo u nás samozřejmě zbytečné). Proč jde Peruc opačným směrem? Věřím, že vedení obce urychleně muzeum otevře (třeba i bez sezóní výstavy) a zklamaní návštěvníci Peruce na nás nezanevřou a opět k nám budou jezdit.
Mirek Plazík Blažek
|