iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
ROK V PRAZE
a na cestách

Veronika Králik
30. 6. - 25. 8. 2024
Výstava fotografií autorky pocházející z Mikulova, ale již mnoho let žijící v Praze. Praha, společně s Českým středohořím, je jejím oblíbeným tématem.
Vernisáž výstavy 30. 6. 2024 v 15 hod.
Otevřeno so, ne, sv od 10 do 17 hod.
PLAKÁTEK

Ohlédnutí 2008 - 2023
M. P. Blažek

Peruc
Muzeum české vesnice

13.4. - 28.10.2024

Výstava fotografií  M. P. Blažka - výběr z posledních třech výstav v Galerii u Plazíka a dalších fotoprací
.
PLAKÁTEK

Jako zrcadlo
Kateřina Nováková
Peruc
Galerie U kozorožce

20.4. - 28.10.2024

Galerie U kozorožce a autorka si vás dovolují pozvat na výstavu obrazů.

PLAKÁTEK

OD ZEMĚ K NEBESŮM
příroda a architektura

Radek Kučea
Peruc
Galerie u Plazíka

31. 8. - 3. 11. 2024
Výstava fotografií lounského autora, který si zamiloval pohled na svět skrz hledáček fotoaparátu.
Vernisáž výstavy 31. 8. 2024 v 15 hod.
Otevřeno so, ne, sv od 10 do 17 hod.
PLAKÁTEK

VÝROČÍ 10 LET
od otevření penzionu
a kavárny
Za Dubem Peruc
20. 7. 2024 
13 - 19:00 hod.

Šatník paní mlynářky, fotografie, hudba.
15:00 koncert Song Ladies Kvintet

PLAKÁTEK

Kino Peruc
Letní kino - V případě deště se promítání přesouvá do kina, čas zůstává stejný.

Tlapková patrola ve velkofilmu
Promítá se kině!
Pátek 19.7.2024
18:00 hod.

Animovaná komedie. Když se přímo na Adventure City zřítí magický meteorit, získají pejsci z Tlapkové patroly superschopnosti, které je promění v mocné tlapky! USA / Kanada, 93 min.
Mládeži přístupno

Vstupné 50 Kč
_:_:_:_:_

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
Otevřena od 27.4. do 29.9.2024 v sobotu a neděli od 13 do 18 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
13.4. - 28.10.2024
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavu v podkroví.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice
PLAKÁTEK 2024

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Plazíkovo digifoto arrow Pchérské vrtule
Pchérské vrtule
Napsal Plazík st.   
Středa, 30 prosinec 2009
4.4.2008

Ten kdo jel v posledních měsících do Prahy jistě nepřehlédl na začátku rychlostní silnice za Slaným krásné tvary dvou větrných elektráren, které zde vyrostly během pár dní.

 

      Společnost ČES z Prahy zde instalovala dvě zatím největší elektrárny v naší republice s výkonem 2 x 3 MW. V posledních dnech se začínají roztáčet a až 5 tisíc domácostí bude spotřebovávat elektřinu, která nijak neškodí naší přírodě. Je třeba si přát více takto prozíravých projektů v zájmu stabilizace ekologie naší planety.
   Pro zajímavost odpovědi zastupitele obce Pchery ing Václava Vokála na často kladené otázky:

Převzato z www.vtepchery.cz

Otázky a odpovědi

Kolik větrných elektráren a s jakým výkonem je postaveno v obci Pchery?
Projekt v lokalitě Pchery zahrnuje 2 větrné elektrárny. Každá z nich má instalovaný výkon 3 MW.

Jak jsou elektrárny velké?
Osa rotoru elektrárny je ve výšce 88 metrů. Rotor s listy má průměr 100 metrů. Větrná elektrárna tak dosahuje do výšky téměř 140 metrů. Obě elektrárny jsou stejného typu a mají stejné rozměry i ostatní parametry.

Proč byly pro realizaci elektrárny vybrány právě Pchery?
Lokalita Pchery splňuje podmínky potřebné pro úspěšnou realizaci projektu větrné elektrárny. Tato lokalita jednak vykazuje dobré výsledky z hlediska větrných podmínek. Dále, v této lokalitě neexistují žádné environmentální překážky pro stavbu a provoz. Velmi důležitý byl a je pozitivní postoj obce k projektu. Podstatným faktorem pro výběr lokality bylo také bezproblémové vyvedení výkonu z větrné elektrárny do distribuční sítě.

Kolik elektrárny Pchery stály peněz a kdo je investorem jejich stavby?
Jedná se o investici v celkové výši 190 milionů korun. Větrné elektrárny jsou financovány jednak z prostředků J&T a jednak komerčním úvěrem od UniCredit.

 

Kolik elektřiny budou větrné elektrárny Pchery vyrábět?
Obě elektrárny by měly vyrábět ročně celkem zhruba 11 - 13 GWh elektřiny. Tolik elektřiny by mohlo pokrýt roční spotřebu až 5 tisíc průměrných domácností. Celková výroba elektřiny v dané lokalitě je ovšem závislá na konkrétních větrných podmínkách v tom kterém roce.

V jaké vzdálenosti od nejbližšího obydlí jsou VTE Pchery postaveny?
Větrné elektrárny jsou postaveny zhruba 600 metrů od nejbližšího obydlí.

Jaké výhody plynou z umístění elektráren na svém katastru pro obec Pchery? Přinese elektrárna nějaký přímý užitek obci Pchery?
Jedná se o oboustranně výhodný vzájemný vztah, jehož součástí je pronájem přístupové komunikace. Obec by tak měla ročně získávat 240 tisíc Kč. Větrné elektrárny jsou tedy jednoznačným přínosem pro obec Pchery.

Bude mít obec Pchery díky umístění VTE nárok na zvýhodněnou cenu elektřiny?
Dodávku elektřiny obyvatelům obce Pchery technicky zajišťuje obchodník s elektřinou. Tedy i cena elektřiny je plně v kompetenci tohoto obchodníka s elektřinou. Elektrárny Pchery dodávají vyrobenou elektřinu místně příslušné distribuční společnosti. Tato distribuční společnost má ze zákona přímo povinnost elektřinu z větrné elektrárny odebírat. Nutno podotknout, že státem stanovená výkupní cena elektřiny z větru je vyšší, než cena elektřiny vyrobené například v uhelných či jaderných elektrárnách. Dodávka elektřiny pro koncové spotřebitele (a tedy například i pro obyvatele obce Pchery) je však plně v gesci obchodníka s elektřinou. Majitel větrných elektráren Pchery nemůže nijak ovlivnit technický ani cenový aspekt dodávky elektřiny pro domácnosti v obci Pchery ani pro jakékoliv jiné domácnosti v ČR. Z výše uvedených důvodů neexistuje na území ČR žádná obec či město, jejichž obyvatelé by měli levnější elektřinu z důvodu místní lokalizace a fungování větrné elektrárny, případně jiného typu elektrárny

Nebylo by pro obec Pchery výhodnější, kdyby namísto každoročního „paušálního“ několikasettisícového příspěvku měla nárok na podíl z prodeje vyrobené elektřiny?
Varianta navázání výše finančního příspěvku obci na výrobu elektřiny z větrné elektrárny by pro obec nebyla výhodná. Výroba elektřiny z větru je závislá na povětrnostních podmínkách, respektive na tom, zda fouká vítr (v určitém rozpětí rychlosti větru). Stejně jako neexistuje jistota, že bude foukat vítr, neexistuje ani jistota toho, že větrná elektrárna bude vyrábět elektřinu. Vázat finanční příspěvek obci na množství vyrobené (prodané) elektřiny by pro obec bylo velmi riskantní. Jinými slovy, jistota každoročního více než 200 tisícového příspěvku je pro obec Pchery velmi výhodná. Dává obci lepší možnosti při plánování využití těchto finančních prostředků. Veškeré rizika nese majitel větrné elektrárny.

Proč se majitel větrných elektráren nedělí o svůj zisk s obcí Pchery?
Především je nutno vzít v potaz, že výstavba elektráren stála celkem 190 milionů korun. Nelze tedy nyní v žádném případě hovořit o zisku. Bude trvat nejméně 15 let, než elektrárna vydělá tolik prostředků, kolik bylo nyní nutné investovat do výstavby. Případný zisk tedy začne být generován nejdříve za 15 let. Nelze se tedy nyní dělit o něco, co přinejmenším 15 let nebude existovat.

Do jaké míry bude provoz větrných elektráren Pchery narušovat klid v obci?
Větrné elektrárny v obci Pchery splňují veškeré hlukové normy a nebudou nijak narušovat úroveň zvukové hladiny v obci Pchery. Strojovna elektrárny, případně interakce proudícího vzduchu s povrchem listů rotoru produkují určitý zvuk. Jeho již tak nízká intenzita je ještě snižována modernější konstrukcí listů vrtule a moderním typem rotoru. Hladina zvuku ve vzdálenosti 500 m od zařízení se pohybuje okolo 35–40 dB, což je zhruba hladina zvuku v obývacím pokoji. Agentura ochrany přírody a krajiny uvádí, že les ve vzdálenosti 200 metrů vydává při rychlostech větru 6–7 m/s přibližně stejný hluk jako větrná elektrárna ve stejné vzdálenosti. Povolené hladiny hluku v místě nejbližší budovy jsou podle českých zákonů na úrovni 50 dB (den) a 40 dB (noc). Tyto limity dodrží větrné elektrárny v Pcherech s velkou rezervou. Obyvatelé se proto nemusejí obávat žádného narušování klidu v obci.

Jaké dopady na životní prostředí budou mít VTE Pchery?
Větrné elektrárny a jejich rozvoj mají plnou podporu Evropské unie, legislativy v ČR i ekologických organizací. Je tomu tak proto, že větrné elektrárny jsou řazeny mezi tzv. obnovitelné zdroje energie a jejich negativní dopady jsou zcela minimální. To platí o to více u nejmodernějších větrných elektráren, které splňují veškeré normy a parametry týkající se ochrany přírody a životního prostředí. A právě finské elektrárny postavené v obci Pchery patří k těm vůbec nejmodernějším zařízením na světě. Dopady větrných elektráren na životní prostředí v obci Pchery jsou zanedbatelné. Pokud jde o hluk, jeho dopady byly dokumentovány v předchozí otázce. Jediným potenciálně nepříznivým aspektem, který jev současnosti v souvislosti s provozem velkých větrných elektráren zmiňován, je tzv. stroboskopický efekt (efekt rotujícího stínu) – jedná se o jev vyvolávaný sluncem svítícím skrze otáčející se rotor elektrárny, kdy vznikají stíny míhající se v pravidelných intervalech krajinou. Jak ale ukazují odborné studie vlivu tohoto efektu na zdraví člověka, prováděné na srovnatelně velkých větrných elektrárnách v ČR, dopady stroboskopického efektu větrné elektrárny jsou nevýznamné. Bylo například zjištěno, že působení sledovaného jevu na jednom místě je časově omezeno na maximálně několik minut denně (v případě, že svítí slunce) a to obvykle pouze po několik dní až týdnů během celého roku.

  Do Pcher to není daleko (asi 25 km), tak se tam může každý, kdo ještě ve skutečnosti elektrárny neviděl, podívat.


    Více na stránkách :
http://www.vtepchery.cz/ 
   a na stránkách blízké obce Želenice:
http://www.zelenice.net/blog/2008/02/vtrn-elektrrny-pchery.html

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde