iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Mé postřehy mobilem
Jitka Pazderová

4. 3. - 30. 4. 2023
Vernisáž v sobotu
4. 3. 2023 ve 14 hod.

Vánoční příběh 
Kino Peruc
3.2.2023
pátek 19:00 hod.
Komedie. Originální snímek plný nečekaných situací, emocí, dojemných chvil, ale i zábavy odkrývá rodinné vztahy u Skálů, kde „vládne“ známá herečka Skálová. Její syn řeší svoji prostořekost a přítelkyni. U Pazderků se zase probírají nezvaní hosté a vztahy. Film Česko. Délka filmu 123 min.
Přístupný od 12 let
Vstupné 100 Kč 

Přání k narozeninám
Kino Peruc
10.2.2023
pátek 19:00 hod.

Komedie. Líba má každý rok jediné narozeninové přání. Trvá na tom, aby se na její oslavě sešla celá rodina, což všichni vždy splnili. Tedy až do letošních narozenin. Její syn Petr má jiné plány a předstírá nemoc. Letos chce totiž strávit narozeniny se svým přítelem Karlem, který má narozeniny ve stejný den. Film Česko. Délka filmu 93 min.
Přístupný film
Vstupné 100 Kč  

Největší dar
Kino Peruc
19.2.2023
neděle 15:30 hod.

Pohádka. V dávných dobách ovládali naši zemi pohanští bohové a bohyně. Nejen na Valašsku dobře známý bůh Radegast, ale plno jiných – dobrých... i zlých, laskavých i hašteřivých, veselých i vážných. A kromě nich tu žijí i obyvatelé valašské vísky. Jak to dopadne, když se bohové začnou plést do života lidem a lidé bohům? Film Česko. Délka filmu 95 min.
Přístupný film
Vstupné 50 Kč  

Vstupné 100 Kč 

Julie, co by bylo kdyby
Kino Peruc
24.2.2023
pátek 19:00 hod.

Romantický/Drama. V Paříži se píše rok 2052 a Julie má dnes 80. narozeniny. Je spokojená a šťastná, jak krásný život zatím prožila a trochu si zavzpomíná. Najednou jí přepadne myšlenka, co by stalo, kdyby ji tenkrát osud zavál jiným směrem. Od jejích sedmnáctých narozenin byl její život plný malých, ale zásadních náhod. Film Francie. Délka filmu 120 min.
Přístupný od 12 let
Vstupné 100 Kč   

Za Dubem
Peruc

KAVÁRNA
Sezona 2022 skončila
UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona skončila
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice 
2023 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4. bude uveřejněn.
PLAKÁTEK

 
You are here: Hlavní strana arrow Černá kronika arrow Probouzející se les
Probouzející se les
Napsal Plazík st.   
Středa, 30 prosinec 2009
24.3.2008

Prvá polovina března byla silně cítit nastupujícím jarem po nijaké zimě a tak jsem se šel podívat do lesa, jak se probouzí.

popis     Na Šlepce jsou ještě silně znatelné následky vichřice Emma, přes cestu jsou vyvráceny desítky stromů. Mám obavu, že i po jejich odstranění zůstane tato velmi využívaná komunikace (podstatně příjemnější a bezpečnější než po frekventované silnici) zanikne. Ztratí se tím i další část bývalé úzkokolejky do zrušeného cukrovaru. Zato po letech se zdá situace rybníka Českých lesů Mlejňáku nadějnější. I když vybagrování dna příliš nepokročilo, bylo dokončeno napájecí potrubí a přepad na pravém břehu.
popis     Po dalších krocích jarem vonícího léta jsem se přiblížil do bývalých lázní k dnešní hrůzné ráně peruckému lesu, rýze produktovodů. Již několikátý rok však pozoruji, že v těchto místech je čilý rozvoj flory a rej fauny. Chmýří zlatých vzpřímených jehněd jívy zdobí dosud holé větve stromků a keřů a bzučí z nich blanitá křídla vosiček a dalšího hmyzu.popis Mezi suchým listím se derou napovrch nejen podléška, ale již i fialky a podběl. I do něho jsou zabodnuty sosáky, těžící čerstvou voňavou šťávu. Za jarním sluncem se derou i další krásné kvítky při zemi i na větvích keřů. Podíval jsem se k podkově, ale o té v dalším článku. Kolem studánky se železitou vodou jsem se vydal vzhůru kolem mohyly a v tu chvíli jsem zaslechl pilného doktora datla, jak léčí napadené stromy. Chvíli jsem ho hledal, až po chvíli jsem zjistil, že ťuká přímo nad mou hlavou ve výšce asi 15 metrů.
Cestou domů jsem se stavil ještě u starého hrdiny Oldřicha. Je úžasné, že vichřice v jeho blízkosti pokácela mnoho stromů a on, těžce člověkem raněný ji přežil. Jaro ještě pár dní hřálo a vykvetly i tulipánky na mé zahrádce. Nyní na ně padá sníh.
Příroda je krásná, ale člověk je často vandal. A to nejen vůči ní, ale i vůči majetku obecnímu i soukromému. Gauner, který modrou barvou zničil dopravní i turistické značky, informační tabule se podepsal i na Heřtovic statku v místě, kde stávala tvrz Křesinova, manžela Boženy, družky Oldřichovy a matky Břetislavovy. Kéž mu ruka upadne.

FOTO probouzející se les.

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde