iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Eva Tovarová
Nebe čaruje
 
2. 3. 2019 - 28. 4. 2019
Galerie u Plazíka
Peruc

V Galerii u Plazíka na Peruci se představí fotografka Eva Tovarová z Panošího Újezdu (Kladna), které "učarovalo nebe".
Vernisáž výstavy je připravena na sobotu 2. března 2019 v 15 hodin.
Výstavu si budete moci prohlédnout o víkendy a svátky až do 28. dubna 2019.

PLAKÁTEK  

Výstava obrazů
Svět barev a tvarů
7.1. - 26.2. 2019
Louny, Vrchlického divadlo
Výstava obrazů peruckého malíře Jiřího Menouška a Alena Skalické v divadelní kavárně.
PLAKÁTEK 
 

Ovečky a vlci: Veliká bitva
16.2. 2019 15:30 h.
Kino Peruc
Animovaný / Rodinný / Dobrodružný / Komedie. Ovečky a vlci se dohodli, že budou žít společně v míru. Tak tomu taky je až do chvíle, kdy se ve vesnici objeví neočekávaní hosté – černí vlci, kteří chtějí, aby se život vrátil do starých kolejí, kde vlci jsou šelmy a ovce kořist. Film Rusko. Délka filmu 74 min.
Přístupný film.
Vstupné 50 Kč

Masopust 2019
23.2. 2019 14 hod.
Stradonice před hospodou
Vezměte si masku a přijďte na tradiční masopustní průvod.
PLAKÁTEK 
   

Miss Hanoi
23.2. 2019 17:30 h.
Kino Peruc
Krimi / Drama. Do Varnsdorfu přijíždí kapitán Kříž vyšetřit vraždu a brzy se ukazuje, že stopy směřují do místní vietnamské komunity, do světa, v němž vládnou pravidla obchodu, rodinných klanů a hierarchií a který přehrazuje i jazyková bariéra. Film Česko / Slovensko. Délka filmu 90 min.
Přístupný od 12 let.
Vstupné 70 Kč
 

Muzeum české vesnice
Peruc

Informační středisko
Zahájení sezony 2019 proběhne 13.4.2019 v 10 hod. Program ZŠ Peruc, nová výstava Antonín Kučaba - obrazy.

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Sezona skončila.

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Historie arrow Pamětní deska v Radonicích odhalena
Pamětní deska v Radonicích odhalena
Napsal Plazík st.   
Středa, 30 prosinec 2009
10.12.2007

Církev československá husitská odhalila v Radonicích 7. prosince 2007 pamětní desku místního rodáka Bedřicha Jaroše, violoncellisty, člena Ondříčkova kvarteta , koncertního mistra České fiharmonie a profesora Pražské konzervatoře.

 

    Po silném odpoledním dešti se sešlo před domem s číslem 119, ale jak později objasnil hlavní aktér tohoto pietního shromáždění pan farář Ivo Šimůnek, původně čísla 14, asi 30 hostů. Mimo místních obyvatel přijeli i hudebníkovi příbuzní rodina Munčova a Hruškova a radonická rodina Suchomelova. Mezi přítomnými byl i žák profesora Jaroše, violoncellista Evžen Rattay. Všichni se zde sešli v den 30. výročí úmrtí Bedřicha Jaroše. 
popis      Pietní chvíle zahájil dechový kvintet ZUŠ Louny pod vedením pana Laxy a motlitba pana faráře Šimůnka. Poděkoval v ní bohu za umění a pedagogické schopnosti vzácného člověka. V dalším programu zazpíval tři písně komorní kvartet lounského pěveckého sboru Kvítek. V hlavní řeči vysvětlil pan farář Šimůnek vznik myšlenky na odhalení desky a stručně popsal působení rodiny Jarošovy v Radonicích a poté v Praze. Při přípravě oslav 100 let vysvěcení místního kostela našel v dokumentech základní informace o umělcově narození.

popis     Rodina bydlela v č. 14, které dnes nese sousední novostavba. Původní stavení bylo totiž před lety určeno k demolici a úřady přenesly jeho popisné číslo do sousedství. Pan farář slíbil, že po úplné rekonstrukci statku se nad jeho vraty opět číslo 14 objeví. Známý violoncellista se zde narodil 2. února 1896. Rodina Jarošova poté provozovala místní hostinec a malý Bedřich jezdil do Loun k panu Tréglovi na housle. Jarošovi se po několika letech odstěhovali do Prahy a jejich syn pokračoval ve svém hudebním vzdělávání. Byl skvělým žákem a již jako mladý byl virtuosem na svůj nástroj. Spolu s kamarády, významnými sólisty, založil ve 30. letech Ondříčkovo kvarteto, ve kterém působil 40 let. Tento špičkový soubor často vystupoval v Českém rozhlase, který má dodnes ve svých archivech záznamy jeho koncertů. Bedřich Jaroš se stal předním koncertním mistrem České filharmonie a profesorem Pražské konzervatoře. Vychoval mnoho úspěšných violoncellistů, ale i dalších hudebníků i dirigentů, kteří dodnes těží z jeho přístupu k výuce a práce. I o tom všem poté mluvil přítomný Evžen Rattay, který byl vyzván k odhalení pamětní desky.
    Církev československá husitská v Radonicích pomáhá kulturnímu a společenskému životu v této malé obci na Perucku a i tato pietní vzpomínka s odhalením pamětní desky ukazuje, že v každé části naší krásné země lze navazovat na místní tradice a práci předků.

FOTO z Radonic

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

WebArchiv


WebArchiv - archiv českého webu