iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Dagmar Stříbrná, Václava Felixová
Život okolo nás
5. 7. 2019 - 25. 8. 2019
Galerie u Plazíka
Peruc
Dvě kamarádky - fotografky Dagmar (Dasha) Stříbrná ze Slaného a Václava (Vendy) Felixová z Kladna - se toulají světem, přírodou i mikrosvětem. Fauna bude hlavním tématem jejich společné výstavy.
Výstavu si můžete prohlédnout o víkendy a svátky až do 25. srpna 2019.
PLAKÁTEK

Cesty
Daniely Jandové
30. 6. 2019 - 25. 10. 2019
Galerie U kozorožce
Peruc

Výsatava obrazů brněnské výtvarnice Daniely Jandové, která získala výtvarné vzdělání ve Španělsku, kde v mládí žila. Na svých obrazech znázorňuje svéráznou technikou zamyšlené až snivé tváře dívek a žen, do nichž přenáší své vnitřní pocity a duševní rozpoložení..
Vernisáž je připravena na 16. hodinu v neděli 30.6.2019.
Výstavu můžete navštívit od 10 do 18 hod. v úterý až neděle do 30.8.2019 a o víkendy a svátky až do 25.10.2019.
PLAKÁTEK 
 

Pouť sv. Bartoloměje
24.-25.8. 2019 v 17 h.
Smolnice
 
24.8. - Stará móda a kočárky na statku č. 4. (Možná i jeden stařec z Peruce.)
25.8. - Poutní mše svatá v kostele sv. Bartoloměje.
PLAKÁTEK
PLAKÁTEK

Květoslava Foitová
Moje pohledy
31. 8. 2019 - 28. 10. 2019
Galerie u Plazíka
Peruc
Závěrečná výstava "Roku žen" patří další fotografce, která si fotoaparátem splnika své sny o malování.  Díky své nové zálibě vytváří snové fotky květin, jako malované, plné pocitů a emocí.
PLAKÁTEK
 

3. Ročník radonické neckyády
31.8.2019 14 hod.
Radonice
pod mostem

Vyrobte si originální plavidlo a přijďte se pobavit! Kategorie Rychlost a Originalita.

PLAKÁTEK

Kouzelný park
31. 8. 2019 15:30 hod.
Peruc kino
Animovaný / Dobrodružný / Komedie. Vymýšlet atrakce, jaké svět neviděl, je pro June a její maminku ta úplně nejlepší zábava. Vyčarovaly kouzelný park, v němž všechny ty fyzikální zákony popírající atrakce řídí mluvící zvířata. Film USA/Španělsko . Délka filmu 85 min.
Přístupný film.
Vstupné 50 .- Kč
 

Škola základ života
27.9. 2019 v 17 h.
Divadlo Most
 
Kulturní komise váz zve na divadelní představení v mosteckém divadle. Podrobnosti v letáčku.
PLAKÁTEK
  

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona 2019, pondělí zavřeno,
úterý - neděle 10.00 - 12.00 a 12.30 - 16.30 hodin.
Nová prodejní výstava obrazů Antonína Kučaby.
Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Za Dubem
Peruc

6. - 9. 2019
Za Dubem
Peruc

Otevírací doba v letní sezoně v perucké usedlosti v přiloženém letáku.
PLAKÁTEK 
    

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří
30.6. - 31.8.2019
so, ne 10 - 16 hod.

Zahájení 16. výstavní sezony se uskuteční v pátek 28. června 2019 v 16 hod. koncertem Žesťového kvintetu Jaromíra Laksy.
Informace v přiložených plakácích.
Vstupné volné
PLAKÁTEK zámek
PLAKÁTEK Kučerová
PLAKÁTEK
Brabcová

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Historie arrow Pamětní deska v Radonicích odhalena
Pamětní deska v Radonicích odhalena
Napsal Plazík st.   
Středa, 30 prosinec 2009
10.12.2007

Církev československá husitská odhalila v Radonicích 7. prosince 2007 pamětní desku místního rodáka Bedřicha Jaroše, violoncellisty, člena Ondříčkova kvarteta , koncertního mistra České fiharmonie a profesora Pražské konzervatoře.

 

    Po silném odpoledním dešti se sešlo před domem s číslem 119, ale jak později objasnil hlavní aktér tohoto pietního shromáždění pan farář Ivo Šimůnek, původně čísla 14, asi 30 hostů. Mimo místních obyvatel přijeli i hudebníkovi příbuzní rodina Munčova a Hruškova a radonická rodina Suchomelova. Mezi přítomnými byl i žák profesora Jaroše, violoncellista Evžen Rattay. Všichni se zde sešli v den 30. výročí úmrtí Bedřicha Jaroše. 
popis      Pietní chvíle zahájil dechový kvintet ZUŠ Louny pod vedením pana Laxy a motlitba pana faráře Šimůnka. Poděkoval v ní bohu za umění a pedagogické schopnosti vzácného člověka. V dalším programu zazpíval tři písně komorní kvartet lounského pěveckého sboru Kvítek. V hlavní řeči vysvětlil pan farář Šimůnek vznik myšlenky na odhalení desky a stručně popsal působení rodiny Jarošovy v Radonicích a poté v Praze. Při přípravě oslav 100 let vysvěcení místního kostela našel v dokumentech základní informace o umělcově narození.

popis     Rodina bydlela v č. 14, které dnes nese sousední novostavba. Původní stavení bylo totiž před lety určeno k demolici a úřady přenesly jeho popisné číslo do sousedství. Pan farář slíbil, že po úplné rekonstrukci statku se nad jeho vraty opět číslo 14 objeví. Známý violoncellista se zde narodil 2. února 1896. Rodina Jarošova poté provozovala místní hostinec a malý Bedřich jezdil do Loun k panu Tréglovi na housle. Jarošovi se po několika letech odstěhovali do Prahy a jejich syn pokračoval ve svém hudebním vzdělávání. Byl skvělým žákem a již jako mladý byl virtuosem na svůj nástroj. Spolu s kamarády, významnými sólisty, založil ve 30. letech Ondříčkovo kvarteto, ve kterém působil 40 let. Tento špičkový soubor často vystupoval v Českém rozhlase, který má dodnes ve svých archivech záznamy jeho koncertů. Bedřich Jaroš se stal předním koncertním mistrem České filharmonie a profesorem Pražské konzervatoře. Vychoval mnoho úspěšných violoncellistů, ale i dalších hudebníků i dirigentů, kteří dodnes těží z jeho přístupu k výuce a práce. I o tom všem poté mluvil přítomný Evžen Rattay, který byl vyzván k odhalení pamětní desky.
    Církev československá husitská v Radonicích pomáhá kulturnímu a společenskému životu v této malé obci na Perucku a i tato pietní vzpomínka s odhalením pamětní desky ukazuje, že v každé části naší krásné země lze navazovat na místní tradice a práci předků.

FOTO z Radonic

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

WebArchiv


WebArchiv - archiv českého webu