iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Jiří Soukup
Krása krajiny a přírody v okolí Peruce
Galerie u Plazíka Peruc
4. 9. - 30. 11. 2021
Autor pro výstavu vybral krajinky a zákoutí přírody v okolí Martiněvse, Vrbky, Roudníčku, Brníkova, Ječovic  a Černochova.
Vstup o víkendy a svátky od 10 do 17 hodin.

PLAKÁTEK   

Rozsvícení vánočního stromu
neděle 28.11.2021
17 hod.

Peruc, nám. E. Filly
Městys Peruc vás zve na slavnostní rozsvícení vánočního stromu v Peruci.
17:00 Vystoupení žáků ZŠ Peruc pod vedením Mgr. Moniky Gajdošové
17:15 Vánoční recitál muzikálového herce Tomáše Löbla
17:45 Slavnostní rozsvícení vánočního stromu.
PLAKÁTEK

Adventní koncert
neděle 5.12.2021
14 hod.

Peruc, kaple M. J. Husa
Vážení přátelé, dovolujeme si vás pozvat na adventní koncert Pěveckého sboru při kostele Církve československé husitské v Lounech pod vedením Ivany Derflerové.
Účast je možná za dodržení aktuálních hygienických nařízení..
PLAKÁTEK
  

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona skončila, ZAVŘENO.
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Za Dubem
Peruc
Vánoční tržnice ZRUŠENA
KAVÁRNA
Mimo sezonu uzavřena.
UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Další informace a akce v plakátku.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Hudba ve Smolnici
Smolnice
kostel sv. Bartolomeje

2021
Série tradičních koncertů ve smolnickém kostele.
Vstupné dobrovolné
PLAKÁTEK
 

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Zprávy arrow Václavák chtěl slušnou demokracii
Václavák chtěl slušnou demokracii
Napsal Plazík st.   
Středa, 30 prosinec 2009
20.11.2007

Byl jsem pozván kamarády, byl jsem zvědav a navíc sdílím podobné mázory, jako organizátoři schromáždění na Václavském náměstí v sobotu 17. listopadu od 16 hodin. Navíc, takto jsem své narozeniny ještě neslavil.

 

    Odpoledním autobusem jsem se přemístil z Loun do Prahy, sjel metrem z Dejvic na Můstek a byl jsem ve středu svátečního dění. Střed Václaváku byl od Vodičkovy ulice ke sv. Václavovi vyznačen vlajkami hlavního organizátoro, občanské iniciativy NE základnám. U stolečků byly připraveny petiční listiny, informační materiály i kasičky na dobrovolné příspěvky. Přímo pod Václavem bylo pódium s hlavním heslem dne REFERENDUM = DEMOKRACIE. V půl čtvrté zde již bylo několik stovek lidí a další přicházeli. V tomto listopadovém, velmi nepříjemném počasí, jistě hlavně z přesvědčení a ne jen na čumendu.

.     Odbyla 16. hodina a kamarádi, tuším z Karlových Varů a bohužel bez hudby, zahiphopovali svoji aktuální píseň. Ihned poté mluvčí NE základnám Ivona Novomestská zahájila mítink, který nesvolala pouze tato organizace, ale i studentská hnutí, hnutí za referendum a podpořili jej i odborové organizace a další seskupení. Po vystoupení Jany Glivické, která zastupovala Studentský výbor, vystoupil člověk, který má k tématice radaru nejblíže. Mezi prvými se proti jeho výstavbě zapojil, starosta obce Trokavec, Jan Neoral. Jeho sympatický a věcný projev vyslechlo již několik tisíc účastníků, kteří jej často přerušovali podpůrným skandováním hesel. Nyní, i celé setkání, se nejvíce ozývalo REFERENDUM a při vyslovení jména Topolánek DEMISE, DEMISE. Mezi účastníky byli zastoupeny všechny generace, lidé různých zájmů, povolání a názorů, ale lidé, pro něž je zbrojení, válka, násilí to nejodpornější, co se ve světe děje. Vystoupil další mluvčí iniciativy Jan Tamáš s programovým prohlášením, kde vytýčil hlavní možnosti odporu proti ignoranci názorů občanů této země ze strany vládnoucí garnitury. Jedním, snad až moc idealistickým cílem, byl návrh ignorovat vše, co je u nás americké – zboží v obchodech, filmy v kinech i televizi, spolupráci s americkými firmami. Věří, že jejich tlak na jejich vládu poté může pomoci zvrátiti současné postoje české a americké vlády.

    Po Tamášovi pozdravili přítomné zástupci z různých měst Česka, od Brna, přes Budějovice a Most až do Varů. Hnutí a zejména požadavek na referendum podporují i umělci. Známých tváří jsem viděl více a za všechny vystoupila Táňa Fišerová. Po ní následoval předsada odborářů Milan Štěch a první zahraniční host, slovinský filosof Slavoj Žižek (jen pro zajímavost, má příbuzné na Peruci). Ten snad nejtvrději odsoudil ignoranci a válečnické snahy naší vlády. Organizátoři poté seznámili s dopisy od mnoha evropských i amerických společenství i jednotlivců, kteří vyjadřují odpor proti další etapě světového zbrojení. Vždyť jen v Evropě je vedle 450 francouzských a 185 britských jaderných hlavic umístěno 480 hlavic USA. Samozřejmě, další tisíce jich má USA na jiných místech světa a hlavně Rusko.

       K mikrofonu přistoupili zástupci dalších umělců a vědců, odboráři ze stavebnictví a ze školství,  byl přečten podpůrný dopis policistů, hasičů a celníků a vystoupil i známý politik, signatář Charty  77 Petr Uhl. Dalším zahraničním hostem byl aktivista z Maďarska a tuto prvou část protestního schromáždění uzavřel další mluvčí iniciativy NE základnám Jan Májíček. Horní část Václavského náměstí byla zaplněna, organizátoři odhadují 4 – 5 tisíc účastníků, média 2 tisíce, já se přikláním ke střední hodnotě 3 – 4 tisíce. A to je, jak jsem již nahoře napsal, v tomto nepřejícím počasí úctyhodné. I já jsem již cítil promočené rukávy a vlhko v botech.
.     Větší část přítomných se seřadila v pravé půli náměstí směrem dolu a v čele s výše uvedeným heslem, bubny a píšťalkami, ale hlavně s neutuchajícími výzvami k uznání referenda, proti výstavbě radaru a za odstoupení vlády se vydala k jejímu sídlu. Průvod prošel na Můstek, ulicí 28.října na Národní třídu, kde uctil památku 17.listopadu. Poté průvod pokračoval uličkami Starého Města, kolem Karlova mostu a Rudolfina přes Mánesův most k Úřadu vlády. Sem sice došlo již jen několik stovek demonstrantů, ale i prázdné a temné budově přednesli hlasitě své názory a požadavky. Musím pochválit práci Policie ČR, která pod dobrým velením, pouze s několika policisty a automobily, řídila dopravu a připravila cestu nenásilnému průvodu. Ten se po necelé hodině v klidu rozešel.


FOTO z Václaváku


Více zde.

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet


WebArchiv