iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Marťanské lodě
kino Peruc
pátek 21. 1. 2022
19.00 hod.

Romantický / Drama. Martin a Eliška, hlavní hrdinové, se poprvé setkávají na narozeninové party ve vybydlených prostorách brněnského nádraží. Mladá psycholožka hudebníka pozve na přednášku, kterou pořádá. Na Martina zapůsobí. Film Česko / Norsko. Délka filmu 77 min.
Přístupný film.
Vstupné 100 Kč
 

Chlupáčci
kino Peruc
neděle 30. 1. 2022
15:30 hod.

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný. Pupí a Eda patří do rodu Chlupáčků. Roztomilých, chlupatých zvířátek ve tvaru donutu. Tihle chlupáči poklidně žijí v hojném počtu na Galapágách. Jenže Eda je věčně nabručený pesimista, zatímco jeho sestra Pupí je nezbedná neposeda, která působí zmatek kamkoliv přijde. Takže oba moc nezapadají mezi ostatní. Film USA. Délka filmu 85 min.
Přístupný film.

Vstupné 50 Kč 

Galerie u Plazíka Peruc
Výstavní sezonu připravujeme.
Africký sen
Ilona Rosenkrancová
5. 3. - 24. 4. 2022
Víkendy a svátky
10 - 17 hod.

Výstava fotografií z cestování s paní M. Imbrovou v srdci Afriky.

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA

9. 4. - 25. 9. 2022
so, ne, sv
UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona skončila, ZAVŘENO.
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Židovský hřbitov arrow PZ 3.07 - Ochotnické divadlo v Radonicích
PZ 3.07 - Ochotnické divadlo v Radonicích
Napsal Plazík st.   
Neděle, 27 prosinec 2009

9.10.2007

Při psaní této vzpomínky jsem si připadal jako známý filmový historik při pravidelném televizním pořadu Hledání ztraceného času i já hledal čas zapomenutý a všechno to, co skončilo v propadlišti divadelních ochotníků...

.     Mám však několik výhod. Nebylo třeba otevírat krabice se starými filmy a hledat v zaprášených archivech. Byl jsem přímým aktérem, podařilo se mi sehrát i několik zapomenutých rolí. Provětral jsem a oživil vynechávající paměť, nalezl poznámkový sešit a pokusil se své vzpomínky převést do této písemné podoby.

Jak se nepřicházelo o ochotnické nadšence
    Vracím se do poválečných let po skončení války. Nastalo uvolnění, mohlo se provozovat to, co bylo po léta zakázáno. Jedním bylo i ochotnické divadlo.
    Protože v sokolovně je prostorné a vyhovující jeviště,  zajíždělo sem profesionální divadlo z Kladna. To uvedlo 5. 5. l946 Čapkovu Matku, dále pak Hrátky s čertem (J. Hlinomaz, J. Lír), Pražský flamendr s A. Strejkou, který je znám jako žák ze študáckých filmů. Vrcholem byl zájezd Vesnického divadla Praha s Jindřichem Plachtou a Fr. Kovaříkem (3. 7. 1946).
    To všechno mělo blahodárný vliv na nadšence napodobit je!
Základem byly pravidelné školní besídky, různé oslavy s vystoupením žáků místní školy, mikulášské nadílky s dětmi za hojné účasti rodičů. Byla např. sehrána pohádka s dětmi Tajemný dub (17. 12. 1946). Návštěvu pokazila nepřízeň počasí a tuhé mrazy přes mínus 20 st. C.
    Toto nadšení a činnost se přenesly i na mladou a starší generaci. Pravidelné, vyhlášené a hojně navštěvované byly mikulášské a silvestrovské zábavy s programem.

Jak ochotníkům chutnal úspěch
.     Prvním pokusem zájemců o herectví byl Šamberkův Blázinec v I. poschodí (7. 12. 1946). Dalším bylo drama Starosta Stilmonský (1950). Jinak se herci vylepšovali v aktovkách při Silvestrech. Seriozním krokem Drdovy hry Hrátky s čertem (10.1951) a v témže roce o Vánocích zdařilý Goldoniho Sluha dvou pánů, který byl uveden také ve Veltěžích. Vrcholem byla Jiráskova Lucerna (11.1952). Byla perfektně nastudována, protože uvedení oddalovala nákaza slintavky v obci, nebylo povoleno shromažďování osob.
    Nejlepší byla Čapkova Matka (25. 12. 1954). Pozoruhodný herecký výkon v titulní roli podala tehdy 29letá Marie Kladivová. Na přehlídce ochotnických souborů by jí určitě neuniklo ocenění. O dva roky dříve byla výbornou kněžnou v Lucerně.
    Soubor se pokusil i o hru se zpěvy Čechy krásné, Čechy mé – tato hra byla hrána i v Košticích. Ročně byly inscenovány až dvě hry. Během deseti let bylo uvedeno 14 představení (některé i dvakrát), k tomu ještě pět dětských představení. Kromě místních ochotníků zde hostovaly i cizí soubory, např. z Loun, Černčic, dále státní zájezdové a vesnické divadlo. U příležitosti 10. výročí posledně jmenovaného souboru byla sehrána komedie Paní hostinská (17. 12. 1955). Osobně se zúčastnil ředitel divadla Fr. Smažík, který po skončení představení přišel mezi diváky a vyprávěl o vzniku souboru. Besedoval i s místními ochotníky, dával rady, jaké hry vybírat a jak dlouho nacvičovat.

Jak ochotníci ztráceli naději
    Blížila se šedesátá léta. v Lounech je otevřeno opravené divadlo. Zájemců o předplatné bylo dost. Pro občany ze Stradonic, Pátku a Radonic byl vypravován zvláštní autobus. Během roku bylo možno shlédnout v abonentním předplatném 14 až 15 her. Rozmáhalo se i televizní vysílání (první, druhý program, OK 3). Někteří ochotníci zanechali aktivní činnost (stáří, nemoc), jiní odešli ze vsi za láskami a celoživotními partnery, některé členky skončily pro mateřské povinnosti, u mladších nebyl již zájem. Silvestry s programem se již nepřipravovaly, a tak pomalu, ale jistě ochotničení směřovalo k zániku.

Konec ochotníků v Radonicích
    V sobotu 5. 4. 1961 o Velikonocích se odpoledne konala premiéra přeobrazené Jiráskovy Lucerny opět hrané s velkým úspěchem. Večer pak derniéra jak samotné hry, tak i ochotnického nadšení. Poté nebylo již nic. Bylo to důstojné ukončení desetiletého ochotnického života …

P.S.
.     Ještě bych chtěl věnovat několik vět tomu, kdo byl hnacím motorem, duchovním vůdcem a režisérem všech představení, scénografem a člověkem zapáleným pro věc - Otakaru Kauckému. Jeho zásluhou ochotnické divadlo trvalo a bylo na úrovni celých deset let!
    Další nepostradatelnou funkcí u ochotníků byla, je a bude osoba sledující text – nápověda. Po režisérovi nejdůležitější. Tomu se s ochotou věnovala paní Marie Nimsová.
    A ještě bych rád jmenoval několik hereckých jmen . Seřadil jsem je podle abecedy, abych někoho neurazil: Aulická H., Antropius J., Husáková A., Husák A., Kladivová M., Kladivo V., Kotěborská Vl., Martinovský J., Vondráčková J., Rohan V., Šlik Fr. a manželé Holubovi. Ve stálém angažmábyli i dva přespolní z Pátku – Tlustý J. a Pleticha Fr.


Přehled souborů a představení sehraných v sokolovně v Radonicích v letech 1946 – 1961
Ochotnický soubor Radonice – Blázinec v 1. poschodí, Starosta Stilmonský, Hrátky s čertem, Sluha dvou pánů, Lucerna, Hadrián z Římsů, Zkrocení zlé ženy, Matka, Chudák manžel, Čechy krásné Čechy mé, Na letním bytě, Třetí zvonění, Baron Kaplan, Dům u doktorů
Dětská představení – Tajemný dub, Sněhurka a sedm mužíčků, Stříbrná studánka, Sůl nad zlato, Náš dědeček
Divadlo Kladno – Matka, Hrátky s čertem, Pražský flamendr
Vesnické divadlo Praha – Čechovovy aktovky (J. Plachta), Paní hostinská, Noc na Karlštejně, Jak je důležité míti Filipa
Louny – R.U.R., Monsserat, Maškaráda, Mnoho povyku pro nic, Úklady a lásky, Bílá nemoc, Němci
Černčice – Lakomec, Nebe na zemi, Všichni moji synové, Pygmalion
ČSD Louny – Josefina
Panenský Týnec – Paní Marjánka, matka pluku
Dobroměřice – To byl český muzikant, Tvrdohlavá žena

Co závěrem?
Může ochotnické divadlo na vesnici ještě existovat? Neznám odpověď... . Asi jen s opravdovými nadšenci. Dnešní generaci mladých bychom byli už jenom pro smích, a ti starší by si cestu na ochotnická představení asi už nenašli. Možná se mýlím...

Lubomír Ditrich

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet


WebArchiv