iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Exprese
Maxim Reed, Adam Machálek, Nela Jelínková
8. 3. - 27. 4. 2025

Obrazy a fotografie studentů Gymnázia Slaný.
Otevřeno o víkendy a svátky od 10 do 17 hodin..
PLAKÁTEK

AKVARELY
České středohoří

Jana Švástová

Peruc, Galerie U kozorožce
13. 4. - 31. 8. 2025

Výstava akvarelů nejen z Českého středohoří.
Otevřeno v so, ne 10 - 18 hod.
PLAKÁTEK 

Dábeřské údolí
Přírodovědná vycházka

Peruc, u kempu
24. 4. 2025, 10 hod.

Oblastní muzeum Louny vás zve na vycházku do jednoho z nejkrásnějších údolí na Lousku.
PLAKÁTEK 

Orel rozsápe orla
Peruc, Pamětní síň E. Filly
2. 5. 2025 10 - 18 h.

Zahájení výstavní sezony.
PLAKÁTEK  

Svět magických bytostí
Ivan Smíšek
Peruc, Galerie u Plazíka
4. 5. - 29. 6. 2025

Výstava fotografických obrazů a autorské čtení.
Vernisáž v sobotu 4. května ve 14 hodin.
PLAKÁTEK 

Koncert ROPS
Peruc Za Dubem
Stodolní divadlo

4.5.2025 16 hod. Tradiční koncert Ročovského pěveckého sboru.
PLAKÁTEK  

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

Kino Peruc

Duben
Active Image

 

 

 

 

_:_:_:_:_

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
od 3.5.2025
so, ne 13 - 18 hod.
Více info v plakátku.

UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavu v podkroví.
Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc,
zámecký park
Expozice Orel rozsápe orla: Emil Filla, čínské umění a totalitní přízraky uvidíte významné artefakty Fillovy sbírky, známá kubistická zátiší, papírové svitky i obrazy Českého středohoří.
Otevřeno
květen - říjen pá - ne 10 - 18 h
červen - září  út - ne 10 - 18 h

PLAKÁTEK

Hudba ve Smolnici
Smolnice

 
You are here: Hlavní strana arrow Černá kronika arrow PZ 3.07 - Ochotnické divadlo v Radonicích
PZ 3.07 - Ochotnické divadlo v Radonicích
Napsal Plazík st.   
Neděle, 27 prosinec 2009

9.10.2007

Při psaní této vzpomínky jsem si připadal jako známý filmový historik při pravidelném televizním pořadu Hledání ztraceného času i já hledal čas zapomenutý a všechno to, co skončilo v propadlišti divadelních ochotníků...

.     Mám však několik výhod. Nebylo třeba otevírat krabice se starými filmy a hledat v zaprášených archivech. Byl jsem přímým aktérem, podařilo se mi sehrát i několik zapomenutých rolí. Provětral jsem a oživil vynechávající paměť, nalezl poznámkový sešit a pokusil se své vzpomínky převést do této písemné podoby.

Jak se nepřicházelo o ochotnické nadšence
    Vracím se do poválečných let po skončení války. Nastalo uvolnění, mohlo se provozovat to, co bylo po léta zakázáno. Jedním bylo i ochotnické divadlo.
    Protože v sokolovně je prostorné a vyhovující jeviště,  zajíždělo sem profesionální divadlo z Kladna. To uvedlo 5. 5. l946 Čapkovu Matku, dále pak Hrátky s čertem (J. Hlinomaz, J. Lír), Pražský flamendr s A. Strejkou, který je znám jako žák ze študáckých filmů. Vrcholem byl zájezd Vesnického divadla Praha s Jindřichem Plachtou a Fr. Kovaříkem (3. 7. 1946).
    To všechno mělo blahodárný vliv na nadšence napodobit je!
Základem byly pravidelné školní besídky, různé oslavy s vystoupením žáků místní školy, mikulášské nadílky s dětmi za hojné účasti rodičů. Byla např. sehrána pohádka s dětmi Tajemný dub (17. 12. 1946). Návštěvu pokazila nepřízeň počasí a tuhé mrazy přes mínus 20 st. C.
    Toto nadšení a činnost se přenesly i na mladou a starší generaci. Pravidelné, vyhlášené a hojně navštěvované byly mikulášské a silvestrovské zábavy s programem.

Jak ochotníkům chutnal úspěch
.     Prvním pokusem zájemců o herectví byl Šamberkův Blázinec v I. poschodí (7. 12. 1946). Dalším bylo drama Starosta Stilmonský (1950). Jinak se herci vylepšovali v aktovkách při Silvestrech. Seriozním krokem Drdovy hry Hrátky s čertem (10.1951) a v témže roce o Vánocích zdařilý Goldoniho Sluha dvou pánů, který byl uveden také ve Veltěžích. Vrcholem byla Jiráskova Lucerna (11.1952). Byla perfektně nastudována, protože uvedení oddalovala nákaza slintavky v obci, nebylo povoleno shromažďování osob.
    Nejlepší byla Čapkova Matka (25. 12. 1954). Pozoruhodný herecký výkon v titulní roli podala tehdy 29letá Marie Kladivová. Na přehlídce ochotnických souborů by jí určitě neuniklo ocenění. O dva roky dříve byla výbornou kněžnou v Lucerně.
    Soubor se pokusil i o hru se zpěvy Čechy krásné, Čechy mé – tato hra byla hrána i v Košticích. Ročně byly inscenovány až dvě hry. Během deseti let bylo uvedeno 14 představení (některé i dvakrát), k tomu ještě pět dětských představení. Kromě místních ochotníků zde hostovaly i cizí soubory, např. z Loun, Černčic, dále státní zájezdové a vesnické divadlo. U příležitosti 10. výročí posledně jmenovaného souboru byla sehrána komedie Paní hostinská (17. 12. 1955). Osobně se zúčastnil ředitel divadla Fr. Smažík, který po skončení představení přišel mezi diváky a vyprávěl o vzniku souboru. Besedoval i s místními ochotníky, dával rady, jaké hry vybírat a jak dlouho nacvičovat.

Jak ochotníci ztráceli naději
    Blížila se šedesátá léta. v Lounech je otevřeno opravené divadlo. Zájemců o předplatné bylo dost. Pro občany ze Stradonic, Pátku a Radonic byl vypravován zvláštní autobus. Během roku bylo možno shlédnout v abonentním předplatném 14 až 15 her. Rozmáhalo se i televizní vysílání (první, druhý program, OK 3). Někteří ochotníci zanechali aktivní činnost (stáří, nemoc), jiní odešli ze vsi za láskami a celoživotními partnery, některé členky skončily pro mateřské povinnosti, u mladších nebyl již zájem. Silvestry s programem se již nepřipravovaly, a tak pomalu, ale jistě ochotničení směřovalo k zániku.

Konec ochotníků v Radonicích
    V sobotu 5. 4. 1961 o Velikonocích se odpoledne konala premiéra přeobrazené Jiráskovy Lucerny opět hrané s velkým úspěchem. Večer pak derniéra jak samotné hry, tak i ochotnického nadšení. Poté nebylo již nic. Bylo to důstojné ukončení desetiletého ochotnického života …

P.S.
.     Ještě bych chtěl věnovat několik vět tomu, kdo byl hnacím motorem, duchovním vůdcem a režisérem všech představení, scénografem a člověkem zapáleným pro věc - Otakaru Kauckému. Jeho zásluhou ochotnické divadlo trvalo a bylo na úrovni celých deset let!
    Další nepostradatelnou funkcí u ochotníků byla, je a bude osoba sledující text – nápověda. Po režisérovi nejdůležitější. Tomu se s ochotou věnovala paní Marie Nimsová.
    A ještě bych rád jmenoval několik hereckých jmen . Seřadil jsem je podle abecedy, abych někoho neurazil: Aulická H., Antropius J., Husáková A., Husák A., Kladivová M., Kladivo V., Kotěborská Vl., Martinovský J., Vondráčková J., Rohan V., Šlik Fr. a manželé Holubovi. Ve stálém angažmábyli i dva přespolní z Pátku – Tlustý J. a Pleticha Fr.


Přehled souborů a představení sehraných v sokolovně v Radonicích v letech 1946 – 1961
Ochotnický soubor Radonice – Blázinec v 1. poschodí, Starosta Stilmonský, Hrátky s čertem, Sluha dvou pánů, Lucerna, Hadrián z Římsů, Zkrocení zlé ženy, Matka, Chudák manžel, Čechy krásné Čechy mé, Na letním bytě, Třetí zvonění, Baron Kaplan, Dům u doktorů
Dětská představení – Tajemný dub, Sněhurka a sedm mužíčků, Stříbrná studánka, Sůl nad zlato, Náš dědeček
Divadlo Kladno – Matka, Hrátky s čertem, Pražský flamendr
Vesnické divadlo Praha – Čechovovy aktovky (J. Plachta), Paní hostinská, Noc na Karlštejně, Jak je důležité míti Filipa
Louny – R.U.R., Monsserat, Maškaráda, Mnoho povyku pro nic, Úklady a lásky, Bílá nemoc, Němci
Černčice – Lakomec, Nebe na zemi, Všichni moji synové, Pygmalion
ČSD Louny – Josefina
Panenský Týnec – Paní Marjánka, matka pluku
Dobroměřice – To byl český muzikant, Tvrdohlavá žena

Co závěrem?
Může ochotnické divadlo na vesnici ještě existovat? Neznám odpověď... . Asi jen s opravdovými nadšenci. Dnešní generaci mladých bychom byli už jenom pro smích, a ti starší by si cestu na ochotnická představení asi už nenašli. Možná se mýlím...

Lubomír Ditrich

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde