iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Zimní přestávka
10. 2019 - 2. 2020
Galerie u Plazíka
Peruc
Galerie se uložila k zimnímu spánku. Nová sezona bude zahájena v březnu 2020. Těšíme se.

Avengers: Endgame
23. 11. 2019 17:30 hod.
Peruc kino
Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Fantasy. Hrozivé události způsobené Thanosem, který vyhladil polovinu života ve vesmíru a silně oslabil Avengers, vedou zbylé super-hrdiny k tomu, aby sebrali poslední síly a pokusili se vrátit úder. Film USA. Délka filmu 182 min.
Nevhodný do 12 let
.
Vstupné 70.- Kč
 

Willy a kouzelná planeta
30. 11. 2019  hod.
Peruc kino
Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Sci-Fi. Malý Willy cestuje s rodiči vesmírem. Po nehodě vesmírné lodi se sám v záchranné kapsli dostává na neznámou divokou planetu. Naštěstí má s sebou důležitého parťáka – robota Bucka. Film Francie. Délka filmu 90 min.
Přístupný film.
Vstupné 50.- Kč
 

Rozsvícení vánočního stromku
1.12.2019 v 15:30 hod.
Hřivčice
MS ČČK Hřivčice zve na rozsvícení vánočního stromku a mikulášskou besídku.
PLAKÁTEK  

Rozsvícení vánočního stromku
1.12.2019 v 17 hod.
Radonice n. O.
ZSBJ a Klub žen zvou na tradiční Rozsvícení vánočního stromku.
PLAKÁTEK 

Rozsvícení vánočního stromku
s HANOU KŘÍŽKOVOU
1.12.2019 v 17 hod.
Peruc, nám. E. Filly
Vystoupení žáků ZŠ Peruc pod vedením Mgr. Moniky Gajdošové a adventní trhy. Výstava a prodej výrobků ZŠ a MŠ Peruc a občanů Peruce.
Teplé nápoje zajištěny.
PLAKÁTEK  

Předvánoční tržnice
7.12.2019 v 12 - 15 hod.
Za Dubem Peruc
Tradiční předvánoční tržnice - možnost posezení v kavárně.
PLAKÁTEK   

Adventní setkání
14.12.2019 ve 14 hod.
Radonice n. O.
chrám Povýšení
svatého kříže

ZSBJ zve na Adventní setkání. Vystoupí sbor Senior Melody TV MKL. V bývalé škole následuje jarmark.
PLAKÁTEK  

Vánoční Německo
15.12.2019 v 6:30 hod.
Městys Peruc
Zájezd na zámek Moritzburg a Drážďan. Přihlášky u paní Drobné. 
PLAKÁTEK 

Muzikál Tarzan
27.3.2020 v 15:30 hod.
Městys Peruc
Zájezd do divadla Hybernia v Praze. Přihlášky u paní Drobné.
PLAKÁTEK  

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Návštěvní sezona skončila.
Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Za Dubem
Peruc

6. - 9. 2019
Za Dubem
Peruc

Program do konce roku v perucké usedlosti v přiloženém letáku.
PLAKÁTEK 
 

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří
Návštěvní sezona skončila.

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Sport arrow Procházka Prahou
Procházka Prahou
Napsal Plazík st.   
Neděle, 27 prosinec 2009

21.8.2007

I když bývá dovolená dlouhá, jen někdy mne vyjde den na celodenní výlet. A letos to vyšlo, tak jsem po dvou letech zajel do Prahy na celodenní procházku.

     Pan malíř, který trávil poslední léta svého života na Peruci, se narodil před 125 lety ve Chropyni na Hané. A právě k tomuto výročí připravila Národní galerie retrospektivní výstavu v Jízdárně Pražského hradu. Jistě již všichni víte, že se jedná o Emila Fillu. Příští rok to bude již 50 let, co je otevřena Pamětní síň v jižním křídlem peruckého zámku, ve které jsme za tuto dlouhou dobu mohli vidět mnoho Fillových obrazů. Dříve byla expozice o mnoho bohatší a více vypovídající o jeho díle, ale i dnešní skromná ukázka stojí za návštěvu. Věřím, že příští výroční rok využije lounská Galerie B. Rejta ke kvalitnější výstavě a hlavně vzpomene Emila Fillu a jeho pobyt na Peruci.

.      . Ale zpět do Prahy. Chtěl jsem jet původně vlakem, ale pro výluku Masarykova nádraží jsem použil autobus. Vystoupil jsem na Hradčanské před devátou hodinou, Jízdárna otvírala až v 10 a tak jsem se vydal na Hrad. Uvědomil jsem si, že nyní, když Svatovítská katedrála opět patří státu, mohu ji navštívit zdarma a dokonce i vystoupit na její věž. Byl jsem tam kdysi jako dítě a tak jsem neodolal. A těch více než 200 schodů stálo za to. Pohled na Matku měst, naší stověžatou Prahu je vždy úchvatný. Když to srovnám s loňským pohledem na Paříž z Eifelovky, je ten pražský neporovnatelně krásnější. Ale blížila se desáta, je sestoupil z výše a zamířil za panem Fillou.

.       Ve výstavní síni se samozřejmě fotit nesmí, takže v mém foto albu vidíte jen plakát výstavy. A ta je velkolepá. Je řazena chronologicky, a tak jsme prošel od počátků lyrické malířovy tvorby, přes různé kubistické fáze jeho vývoje jak obrazů, tak i plastik. Plastičnost je znatelná i na mnohých obrazech, kde malíř přidává na plátno drobné předměty (např. náhrdelník). Značná část je věnována i jeho tvorbě, inspirované ženským tělem a cyklům bojů a zápasů. V patře jsou Fillovy kresby na papír, balady, hrůzy prožitků z nacistických koncentráků, studie k obrazům a v samém závěru obrazy nám blízké, panoramata Českého středohoří malované u nás. Obrazy jsou se sbírek galerií z celé republiky, ale i od soukromých sběratelů. Mnohé jsou zde vystaveny poprvé. Chodba je věnována malířovým žákům. Toulal jsem se mezi nádhernými díly přes 180 minut. Byl to silný zážitek.

.      Je po poledni a já se vdávám přes Hrad dolů do Prahy. Z Nerudovky odbočuji na Jánský vršek, míjím nejhlídanější velvyslanectví jedné arogantní velmoci a kolem Mikuláše se dostávám na přelidněný Karlův most. Bruncvík je stále na střáži, ale neuhlídá všetečné ruce, ohmatávající populární mosaznou plastiku. . Karlův most letos oslavil 650 let a získal své muzeum. Za sochou Otce vlasti na staroměstské straně jsem jej také navštívil. Provázejí zde velmi příjemně křížovníci, je to hezká a zajímavá prohlídka. V kapli mne však došly baterky v mém Olympusu, takže se k základům Karlova mostu musíte vydat sami.

     Prošel jsem kolem zakrytého pomníku Mistra Jana na Staroměstském rynku, stavil se u Kubisty za našim režisérem Fandou (zrovna nebyl přítomen) a inspirován staroměstskými téměř stínadelskými uličkami zamířil po nasycení u Rozvařilů do dalšího muzea. V Muzeu hlavního města Prahy je za Langweilovým papírovým modelem síň, věnovaná 100 letům Jestřába - Jaroslava Foglara. Člověk, který ovlivnil mnohé generace chlapců a děvčat a jehož Rychlé šípy mne díky mé mamince, jeho velké obdivovatelky, provázely od ranného dětství. Dodnes si rád listuji v jeho Mladém hlasateli z přelomu 30. a 40. let minulého století. Čest, kolektivní duch a individuelní síla hochů od Bobří řeky  by se mohla přenést i na současné mládí.

   Moje procházka po krásné Praze a jejích výstavách pomalu končí, mám to pár kroků na Florenc a opět autobusem se vracím do Loun. Musím si na Prahu udělat jeden den volna i v příštím roce. Stojí za to.

FOTO procházka

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

WebArchiv


WebArchiv - archiv českého webu