iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
ROK V PRAZE
a na cestách

Veronika Králik
30. 6. - 25. 8. 2024
Výstava fotografií autorky pocházející z Mikulova, ale již mnoho let žijící v Praze. Praha, společně s Českým středohořím, je jejím oblíbeným tématem.
Vernisáž výstavy 30. 6. 2024 v 15 hod.
Otevřeno so, ne, sv od 10 do 17 hod.
PLAKÁTEK

Ohlédnutí 2008 - 2023
M. P. Blažek

Peruc
Muzeum české vesnice

13.4. - 28.10.2024

Výstava fotografií  M. P. Blažka - výběr z posledních třech výstav v Galerii u Plazíka a dalších fotoprací
.
PLAKÁTEK

Jako zrcadlo
Kateřina Nováková
Peruc
Galerie U kozorožce

20.4. - 28.10.2024

Galerie U kozorožce a autorka si vás dovolují pozvat na výstavu obrazů.

PLAKÁTEK

OD ZEMĚ K NEBESŮM
příroda a architektura

Radek Kučea
Peruc
Galerie u Plazíka

31. 8. - 3. 11. 2024
Výstava fotografií lounského autora, který si zamiloval pohled na svět skrz hledáček fotoaparátu.
Vernisáž výstavy 31. 8. 2024 v 15 hod.
Otevřeno so, ne, sv od 10 do 17 hod.
PLAKÁTEK

VÝROČÍ 10 LET
od otevření penzionu
a kavárny
Za Dubem Peruc
20. 7. 2024 
13 - 19:00 hod.

Šatník paní mlynářky, fotografie, hudba.
15:00 koncert Song Ladies Kvintet

PLAKÁTEK

Kino Peruc
Letní kino - V případě deště se promítání přesouvá do kina, čas zůstává stejný.

Tlapková patrola ve velkofilmu
Promítá se kině!
Pátek 19.7.2024
18:00 hod.

Animovaná komedie. Když se přímo na Adventure City zřítí magický meteorit, získají pejsci z Tlapkové patroly superschopnosti, které je promění v mocné tlapky! USA / Kanada, 93 min.
Mládeži přístupno

Vstupné 50 Kč
_:_:_:_:_

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
Otevřena od 27.4. do 29.9.2024 v sobotu a neděli od 13 do 18 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
13.4. - 28.10.2024
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavu v podkroví.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice
PLAKÁTEK 2024

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Plazíkovo digifoto arrow Procházka Prahou
Procházka Prahou
Napsal Plazík st.   
Neděle, 27 prosinec 2009

21.8.2007

I když bývá dovolená dlouhá, jen někdy mne vyjde den na celodenní výlet. A letos to vyšlo, tak jsem po dvou letech zajel do Prahy na celodenní procházku.

     Pan malíř, který trávil poslední léta svého života na Peruci, se narodil před 125 lety ve Chropyni na Hané. A právě k tomuto výročí připravila Národní galerie retrospektivní výstavu v Jízdárně Pražského hradu. Jistě již všichni víte, že se jedná o Emila Fillu. Příští rok to bude již 50 let, co je otevřena Pamětní síň v jižním křídlem peruckého zámku, ve které jsme za tuto dlouhou dobu mohli vidět mnoho Fillových obrazů. Dříve byla expozice o mnoho bohatší a více vypovídající o jeho díle, ale i dnešní skromná ukázka stojí za návštěvu. Věřím, že příští výroční rok využije lounská Galerie B. Rejta ke kvalitnější výstavě a hlavně vzpomene Emila Fillu a jeho pobyt na Peruci.

.      . Ale zpět do Prahy. Chtěl jsem jet původně vlakem, ale pro výluku Masarykova nádraží jsem použil autobus. Vystoupil jsem na Hradčanské před devátou hodinou, Jízdárna otvírala až v 10 a tak jsem se vydal na Hrad. Uvědomil jsem si, že nyní, když Svatovítská katedrála opět patří státu, mohu ji navštívit zdarma a dokonce i vystoupit na její věž. Byl jsem tam kdysi jako dítě a tak jsem neodolal. A těch více než 200 schodů stálo za to. Pohled na Matku měst, naší stověžatou Prahu je vždy úchvatný. Když to srovnám s loňským pohledem na Paříž z Eifelovky, je ten pražský neporovnatelně krásnější. Ale blížila se desáta, je sestoupil z výše a zamířil za panem Fillou.

.       Ve výstavní síni se samozřejmě fotit nesmí, takže v mém foto albu vidíte jen plakát výstavy. A ta je velkolepá. Je řazena chronologicky, a tak jsme prošel od počátků lyrické malířovy tvorby, přes různé kubistické fáze jeho vývoje jak obrazů, tak i plastik. Plastičnost je znatelná i na mnohých obrazech, kde malíř přidává na plátno drobné předměty (např. náhrdelník). Značná část je věnována i jeho tvorbě, inspirované ženským tělem a cyklům bojů a zápasů. V patře jsou Fillovy kresby na papír, balady, hrůzy prožitků z nacistických koncentráků, studie k obrazům a v samém závěru obrazy nám blízké, panoramata Českého středohoří malované u nás. Obrazy jsou se sbírek galerií z celé republiky, ale i od soukromých sběratelů. Mnohé jsou zde vystaveny poprvé. Chodba je věnována malířovým žákům. Toulal jsem se mezi nádhernými díly přes 180 minut. Byl to silný zážitek.

.      Je po poledni a já se vdávám přes Hrad dolů do Prahy. Z Nerudovky odbočuji na Jánský vršek, míjím nejhlídanější velvyslanectví jedné arogantní velmoci a kolem Mikuláše se dostávám na přelidněný Karlův most. Bruncvík je stále na střáži, ale neuhlídá všetečné ruce, ohmatávající populární mosaznou plastiku. . Karlův most letos oslavil 650 let a získal své muzeum. Za sochou Otce vlasti na staroměstské straně jsem jej také navštívil. Provázejí zde velmi příjemně křížovníci, je to hezká a zajímavá prohlídka. V kapli mne však došly baterky v mém Olympusu, takže se k základům Karlova mostu musíte vydat sami.

     Prošel jsem kolem zakrytého pomníku Mistra Jana na Staroměstském rynku, stavil se u Kubisty za našim režisérem Fandou (zrovna nebyl přítomen) a inspirován staroměstskými téměř stínadelskými uličkami zamířil po nasycení u Rozvařilů do dalšího muzea. V Muzeu hlavního města Prahy je za Langweilovým papírovým modelem síň, věnovaná 100 letům Jestřába - Jaroslava Foglara. Člověk, který ovlivnil mnohé generace chlapců a děvčat a jehož Rychlé šípy mne díky mé mamince, jeho velké obdivovatelky, provázely od ranného dětství. Dodnes si rád listuji v jeho Mladém hlasateli z přelomu 30. a 40. let minulého století. Čest, kolektivní duch a individuelní síla hochů od Bobří řeky  by se mohla přenést i na současné mládí.

   Moje procházka po krásné Praze a jejích výstavách pomalu končí, mám to pár kroků na Florenc a opět autobusem se vracím do Loun. Musím si na Prahu udělat jeden den volna i v příštím roce. Stojí za to.

FOTO procházka

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde