iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Jaroslav Maťák
VIDÍM
Prodlouženo
11.5. - 28.6.2020

Galerie u Plazíka
Peruc
Po 11. květnu opět otevíráme.
Jaroslav Maťák, fotograf celý život spojený s Litoměřicemi. Výstava představuje jeho tvorbu od jeho počátků koncem 50. let až po závěrečné práce těsně před smrtí. Vernisáž výstavy je připravena na sobotu 7. března 2020 v 15 hodin. Výstava bude přístupná při dodržení předepsaných hygienických opatření o víkendy a svátky od 10 do 17 hodin až do 28. června 2020.
PLAKÁTEK

Jana Mézlová
JE LIBO VEJCE?
28.5. - 21.6.2020
Oblastní muzeum Louny
Po 28. květnu prodlouženo.
Výstava kalíšků na vajíčka ze sbírky perucké Akademické malířky Jany Mézlové.
PLAKÁTEK

Charlotta Garrigue Masaryková
Američanka, která se stala Češkou

12.6.2020 18 hod.
Za Dubem Peruc
Stodolní divadlo
Komponovaný pořad z dopisů a vzpomínek Charlotty a Alice, provázený lidovými písněmi a hudbou.
PLAKÁTEK 
 

Pejskiáda
14.6.2020 ve 10 hod.
Telce
Sport. areál J. Zelenky
SKO Farma zve na Pejskiádu do Telec. Počet účastníků omezen, přihlášení předem nutné!.  
PLAKÁTEK  

Výroční koncert
100 let CČSH
14.6.2020 14 hod.
Kaple M.J.H. Peruc
Husité zvou na odložený koncert Chrámového pěveckého sboru NO CČSH v Lounech.
PLAKÁTEK
     

Marrákeshem krok za krokem
19.6.2020 18 hod.
Za Dubem Peruc
Stodolní divadlo
Přednáška PhDr. Marie Imbrové.
PLAKÁTEK
   

Peruc kino
UZAVŘENO 
Obecní kino v Peruci zůstává uzavřeno až do 31. srpna 2020. Pokud to podmínky umožní, bude znovu otevřeno od září 2020.

Muzikál Tarzan
ODLOŽENO !

Městys Peruc
Zájezd do divadla Hybernia v Praze. 
PLAKÁTEK  

Za Dubem
Peruc
Za Dubem
Peruc

Otevírací doba a program v plakátku.
PLAKÁTEK
 

Ukliďme Perucko
2020 
ODLOŽENO !
PLAKÁTEK   

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Muzeum uzavřeno.
Muzeum české vesnice bude pro veřejnost otevřeno od úterý 9. června 2020, a to bez konání slavnostní vernisáže. Provoz bude probíhat za specifických hygienických podmínek.
Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří
Zámek Pátek bude pro veřejnost otevřen od úterý 9. června 2020, v průběhu června bez konání kulturních a doprovodných akcí. Provoz bude probíhat za specifických hygienických podmínek.
tel. 731 005 123

Peruc, Obecní knihovna
Obecní a místní knihovny budou pro veřejnost otevřeny od pondělí 8. června 2020, v průběhu června bez konání kulturních a doprovodných akcí. Provoz bude probíhat za specifických hygienických podmínek
 

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Sport arrow Švýcarsko - den třetí
Švýcarsko - den třetí
Napsal Plazík st.   
Neděle, 27 prosinec 2009

28.7.2007

Ráno jsme vešli na balkon a užasli jsme. Obloha modrá, ozdobená jen sem tam lehkým mráčkem a pod ní ostré panorama všech alpských štítů kolem nás. Bylo rozhodnuto, pět z nás dnes nepojede autobusem na zajímavý výlet, ale vydáme se pěšky vzhůru.

vzhůru.

popis      Samozřejmě nás přitahoval velký vodopád Engstligenfall  , který jsme již viděli prvý den. Od našeho hotelu je to příjemná pětikilometrová procházka, z větší části podél horské říčky Engstlige, která odvádí vodu vodopádu. Než jsme došli k lanovce, která stoupá vzůru podél vodopádu, zakroužila nad námi helikoptéra. Naštěstí nikoho nezachraňovala, ale dopravovala na horský hřbet potraviny a nápoje. I když vede vzhůru skalami pěšina, rozhodli jsme se překonat 550 m převýšení lanovkou, která je zde v provozu od roku 1937. Zpětné jízdné stojí 20 CHF. Z velké kabiny byl výhled na strmou stěnu a místy i na samotný vodopád.
popis      Jaké bylo naše překvapení, když jsme ve výšce 1950 m nad mořem vystoupili z horní stanice lanové dráhy. Před námi se prostírala velká náhorní plošina, obepnutá strmými štíty Engstligenských Alp ( Engstligenalp  ). Dalším překvapením byly desítky krav, mnoho hospodářských stavení a kluci na motocyklech. Vždy jsem si myslel, že reklama na švýcarskou čokoládu je fotomontáž, nyní jsme sami viděli krávy před vysokohorskými štíty. Dali jsme si svačinku a mladí býčci na strmém kopci dokonce na nás loudili. Jsou jistě na turisty zvyklí. Podívali jsme se ještě k přepadu vodopádu a poté se vydali po rozsáhlé ploše na druhou stranu. popis Odhaduji její šířku na 4 km a délku na 3 km. Na hospodářských staveních jsme obdivovali řady mohutných zvonců s monogramy, asi vyznamenání pro nejlepší krávy. Podél mnohých potoků, v širokých korytech, vymletých jarním táním, jsme došli do levého rohu, přímo pod alpské štíty. Nastalo rozhodování kudy dál. Nakonec jsme se rozdělili, tři z naší výpravy se vrátili po stejné cestě a já se s paní Alenou vydal vzhůru na horský hřbet.

popis      Upravená cesta však po 150 m skončila a my museli šplhat po čtyřech vzhůru, po rozvrásněném strmém svahu. Místy jsme se museli vyhnout rozsáhlým kameným sesuvům. Trochu zadýcháni jsme stanuli na hřebenu Ärtelengrat. Jak jsme později zjistili, dostali jsme se do výšky 2500 m n.m. A výhled odtud stál za trochu námahy. Celou plošinu jsme měli pod sebou a všude okolo nádherné bílé, více než 3000 m vysoké alpské štíty. Po úzké kamenité pěšině na hraně hřbetu jsme pomalu klesali dolu. Zprava i zleva příkrý kamenný svah, nad námi modrá obloha, jen nejvyšší špice štítů občas zakryly ojedinělé mráčky. Serpentinou před koncem hřebenu jsme sestoupili dolů, naproti nám šel Láďa. Setkali jsme se ve výši 2300 m. Došli jsme ještě do sedla západně od vodopádu, z kterého jsme viděli celé údolí s městem Adelboden, naším přechodným bydlištěm. Se zbytkem naší výpravy jsme se setkali v blízkosti lanovky, kterou jsme sjeli zpět do údolí.

popis       Dolní stanice lanovky je necelý 1 km od vodopádu, ke kterému jsme se samozřejmě zašli podívat. Úchvatný pohled na padající vodu nás zmrazil, jaký to však musí být úkaz v době jarního tání. Ohromná přírodní energie. Čekali jsme, jestli se neobjeví náš autobus s ostatními účastníky zájezdu, kteří si prohlédli další švýcarská města, včetně hlavního Bernu a při návratu se chtěli k vodopádu podívat. Nikde nikdo a tak jsme se pohodlnou pětikilometrovou vycházkou vrátili na náš hotel. Ani zde však nikdo nebyl a nás napadlo, zda nemají problém s autobusem. Všichni se však před devátou vrátili, také nadšeni z krásného dne a hlavně z navštíveného skanzenu.

      Čekala nás poslední noc ve Švýcarsku, večer samozřejmě nemohli chybět naši muzikanti. Ráno se již budeme blížit domů, cestou navštívíme další krásná místa této horské země. Určitě o nich napíši v dalším článku.

Tak zde  jsou fotky z našeho výstupu k vodopádu a poté až do 2500 m n.m.
Alpská louka je nádherná, nejsem botanik a většinu kytek neznám. Ale podívejte se do herbáře  jak jsou krásné.

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

WebArchiv


WebArchiv - archiv českého webu