iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Zimní přestávka
10. 2019 - 2. 2020
Galerie u Plazíka
Peruc
Galerie se uložila k zimnímu spánku. Nová sezona bude zahájena v březnu 2020. Těšíme se.

Avengers: Endgame
23. 11. 2019 17:30 hod.
Peruc kino
Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Fantasy. Hrozivé události způsobené Thanosem, který vyhladil polovinu života ve vesmíru a silně oslabil Avengers, vedou zbylé super-hrdiny k tomu, aby sebrali poslední síly a pokusili se vrátit úder. Film USA. Délka filmu 182 min.
Nevhodný do 12 let
.
Vstupné 70.- Kč
 

Willy a kouzelná planeta
30. 11. 2019  hod.
Peruc kino
Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Sci-Fi. Malý Willy cestuje s rodiči vesmírem. Po nehodě vesmírné lodi se sám v záchranné kapsli dostává na neznámou divokou planetu. Naštěstí má s sebou důležitého parťáka – robota Bucka. Film Francie. Délka filmu 90 min.
Přístupný film.
Vstupné 50.- Kč
 

Rozsvícení vánočního stromku
1.12.2019 v 15:30 hod.
Hřivčice
MS ČČK Hřivčice zve na rozsvícení vánočního stromku a mikulášskou besídku.
PLAKÁTEK  

Rozsvícení vánočního stromku
1.12.2019 v 17 hod.
Radonice n. O.
ZSBJ a Klub žen zvou na tradiční Rozsvícení vánočního stromku.
PLAKÁTEK 

Rozsvícení vánočního stromku
s HANOU KŘÍŽKOVOU
1.12.2019 v 17 hod.
Peruc, nám. E. Filly
Vystoupení žáků ZŠ Peruc pod vedením Mgr. Moniky Gajdošové a adventní trhy. Výstava a prodej výrobků ZŠ a MŠ Peruc a občanů Peruce.
Teplé nápoje zajištěny.
PLAKÁTEK   

Adventní setkání
14.12.2019 ve 14 hod.
Radonice n. O.
chrám Povýšení
svatého kříže

ZSBJ zve na Adventní setkání. Vystoupí sbor Senior Melody TV MKL. V bývalé škole následuje jarmark.
PLAKÁTEK  

Vánoční Německo
15.12.2019 v 6:30 hod.
Městys Peruc
Zájezd na zámek Moritzburg a Drážďan. Přihlášky u paní Drobné. 
PLAKÁTEK 

Muzikál Tarzan
27.3.2020 v 15:30 hod.
Městys Peruc
Zájezd do divadla Hybernia v Praze. Přihlášky u paní Drobné.
PLAKÁTEK  

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Návštěvní sezona skončila.
Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Za Dubem
Peruc

6. - 9. 2019
Za Dubem
Peruc

Program do konce roku v perucké usedlosti v přiloženém letáku.
PLAKÁTEK 
 

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří
Návštěvní sezona skončila.

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Sport arrow Švýcarsko - den třetí
Švýcarsko - den třetí
Napsal Plazík st.   
Neděle, 27 prosinec 2009

28.7.2007

Ráno jsme vešli na balkon a užasli jsme. Obloha modrá, ozdobená jen sem tam lehkým mráčkem a pod ní ostré panorama všech alpských štítů kolem nás. Bylo rozhodnuto, pět z nás dnes nepojede autobusem na zajímavý výlet, ale vydáme se pěšky vzhůru.

vzhůru.

popis      Samozřejmě nás přitahoval velký vodopád Engstligenfall  , který jsme již viděli prvý den. Od našeho hotelu je to příjemná pětikilometrová procházka, z větší části podél horské říčky Engstlige, která odvádí vodu vodopádu. Než jsme došli k lanovce, která stoupá vzůru podél vodopádu, zakroužila nad námi helikoptéra. Naštěstí nikoho nezachraňovala, ale dopravovala na horský hřbet potraviny a nápoje. I když vede vzhůru skalami pěšina, rozhodli jsme se překonat 550 m převýšení lanovkou, která je zde v provozu od roku 1937. Zpětné jízdné stojí 20 CHF. Z velké kabiny byl výhled na strmou stěnu a místy i na samotný vodopád.
popis      Jaké bylo naše překvapení, když jsme ve výšce 1950 m nad mořem vystoupili z horní stanice lanové dráhy. Před námi se prostírala velká náhorní plošina, obepnutá strmými štíty Engstligenských Alp ( Engstligenalp  ). Dalším překvapením byly desítky krav, mnoho hospodářských stavení a kluci na motocyklech. Vždy jsem si myslel, že reklama na švýcarskou čokoládu je fotomontáž, nyní jsme sami viděli krávy před vysokohorskými štíty. Dali jsme si svačinku a mladí býčci na strmém kopci dokonce na nás loudili. Jsou jistě na turisty zvyklí. Podívali jsme se ještě k přepadu vodopádu a poté se vydali po rozsáhlé ploše na druhou stranu. popis Odhaduji její šířku na 4 km a délku na 3 km. Na hospodářských staveních jsme obdivovali řady mohutných zvonců s monogramy, asi vyznamenání pro nejlepší krávy. Podél mnohých potoků, v širokých korytech, vymletých jarním táním, jsme došli do levého rohu, přímo pod alpské štíty. Nastalo rozhodování kudy dál. Nakonec jsme se rozdělili, tři z naší výpravy se vrátili po stejné cestě a já se s paní Alenou vydal vzhůru na horský hřbet.

popis      Upravená cesta však po 150 m skončila a my museli šplhat po čtyřech vzhůru, po rozvrásněném strmém svahu. Místy jsme se museli vyhnout rozsáhlým kameným sesuvům. Trochu zadýcháni jsme stanuli na hřebenu Ärtelengrat. Jak jsme později zjistili, dostali jsme se do výšky 2500 m n.m. A výhled odtud stál za trochu námahy. Celou plošinu jsme měli pod sebou a všude okolo nádherné bílé, více než 3000 m vysoké alpské štíty. Po úzké kamenité pěšině na hraně hřbetu jsme pomalu klesali dolu. Zprava i zleva příkrý kamenný svah, nad námi modrá obloha, jen nejvyšší špice štítů občas zakryly ojedinělé mráčky. Serpentinou před koncem hřebenu jsme sestoupili dolů, naproti nám šel Láďa. Setkali jsme se ve výši 2300 m. Došli jsme ještě do sedla západně od vodopádu, z kterého jsme viděli celé údolí s městem Adelboden, naším přechodným bydlištěm. Se zbytkem naší výpravy jsme se setkali v blízkosti lanovky, kterou jsme sjeli zpět do údolí.

popis       Dolní stanice lanovky je necelý 1 km od vodopádu, ke kterému jsme se samozřejmě zašli podívat. Úchvatný pohled na padající vodu nás zmrazil, jaký to však musí být úkaz v době jarního tání. Ohromná přírodní energie. Čekali jsme, jestli se neobjeví náš autobus s ostatními účastníky zájezdu, kteří si prohlédli další švýcarská města, včetně hlavního Bernu a při návratu se chtěli k vodopádu podívat. Nikde nikdo a tak jsme se pohodlnou pětikilometrovou vycházkou vrátili na náš hotel. Ani zde však nikdo nebyl a nás napadlo, zda nemají problém s autobusem. Všichni se však před devátou vrátili, také nadšeni z krásného dne a hlavně z navštíveného skanzenu.

      Čekala nás poslední noc ve Švýcarsku, večer samozřejmě nemohli chybět naši muzikanti. Ráno se již budeme blížit domů, cestou navštívíme další krásná místa této horské země. Určitě o nich napíši v dalším článku.

Tak zde  jsou fotky z našeho výstupu k vodopádu a poté až do 2500 m n.m.
Alpská louka je nádherná, nejsem botanik a většinu kytek neznám. Ale podívejte se do herbáře  jak jsou krásné.

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

WebArchiv


WebArchiv - archiv českého webu