iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Mé postřehy mobilem
Jitka Pazderová

4. 3. - 30. 4. 2023
Vernisáž v sobotu
4. 3. 2023 ve 14 hod.

Vánoční příběh 
Kino Peruc
3.2.2023
pátek 19:00 hod.
Komedie. Originální snímek plný nečekaných situací, emocí, dojemných chvil, ale i zábavy odkrývá rodinné vztahy u Skálů, kde „vládne“ známá herečka Skálová. Její syn řeší svoji prostořekost a přítelkyni. U Pazderků se zase probírají nezvaní hosté a vztahy. Film Česko. Délka filmu 123 min.
Přístupný od 12 let
Vstupné 100 Kč 

Přání k narozeninám
Kino Peruc
10.2.2023
pátek 19:00 hod.

Komedie. Líba má každý rok jediné narozeninové přání. Trvá na tom, aby se na její oslavě sešla celá rodina, což všichni vždy splnili. Tedy až do letošních narozenin. Její syn Petr má jiné plány a předstírá nemoc. Letos chce totiž strávit narozeniny se svým přítelem Karlem, který má narozeniny ve stejný den. Film Česko. Délka filmu 93 min.
Přístupný film
Vstupné 100 Kč  

Největší dar
Kino Peruc
19.2.2023
neděle 15:30 hod.

Pohádka. V dávných dobách ovládali naši zemi pohanští bohové a bohyně. Nejen na Valašsku dobře známý bůh Radegast, ale plno jiných – dobrých... i zlých, laskavých i hašteřivých, veselých i vážných. A kromě nich tu žijí i obyvatelé valašské vísky. Jak to dopadne, když se bohové začnou plést do života lidem a lidé bohům? Film Česko. Délka filmu 95 min.
Přístupný film
Vstupné 50 Kč  

Vstupné 100 Kč 

Julie, co by bylo kdyby
Kino Peruc
24.2.2023
pátek 19:00 hod.

Romantický/Drama. V Paříži se píše rok 2052 a Julie má dnes 80. narozeniny. Je spokojená a šťastná, jak krásný život zatím prožila a trochu si zavzpomíná. Najednou jí přepadne myšlenka, co by stalo, kdyby ji tenkrát osud zavál jiným směrem. Od jejích sedmnáctých narozenin byl její život plný malých, ale zásadních náhod. Film Francie. Délka filmu 120 min.
Přístupný od 12 let
Vstupné 100 Kč   

Za Dubem
Peruc

KAVÁRNA
Sezona 2022 skončila
UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona skončila
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice 
2023 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4. bude uveřejněn.
PLAKÁTEK

 
You are here: Hlavní strana arrow Černá kronika arrow Švýcarsko - den třetí
Švýcarsko - den třetí
Napsal Plazík st.   
Neděle, 27 prosinec 2009

28.7.2007

Ráno jsme vešli na balkon a užasli jsme. Obloha modrá, ozdobená jen sem tam lehkým mráčkem a pod ní ostré panorama všech alpských štítů kolem nás. Bylo rozhodnuto, pět z nás dnes nepojede autobusem na zajímavý výlet, ale vydáme se pěšky vzhůru.

vzhůru.

popis      Samozřejmě nás přitahoval velký vodopád Engstligenfall  , který jsme již viděli prvý den. Od našeho hotelu je to příjemná pětikilometrová procházka, z větší části podél horské říčky Engstlige, která odvádí vodu vodopádu. Než jsme došli k lanovce, která stoupá vzůru podél vodopádu, zakroužila nad námi helikoptéra. Naštěstí nikoho nezachraňovala, ale dopravovala na horský hřbet potraviny a nápoje. I když vede vzhůru skalami pěšina, rozhodli jsme se překonat 550 m převýšení lanovkou, která je zde v provozu od roku 1937. Zpětné jízdné stojí 20 CHF. Z velké kabiny byl výhled na strmou stěnu a místy i na samotný vodopád.
popis      Jaké bylo naše překvapení, když jsme ve výšce 1950 m nad mořem vystoupili z horní stanice lanové dráhy. Před námi se prostírala velká náhorní plošina, obepnutá strmými štíty Engstligenských Alp ( Engstligenalp  ). Dalším překvapením byly desítky krav, mnoho hospodářských stavení a kluci na motocyklech. Vždy jsem si myslel, že reklama na švýcarskou čokoládu je fotomontáž, nyní jsme sami viděli krávy před vysokohorskými štíty. Dali jsme si svačinku a mladí býčci na strmém kopci dokonce na nás loudili. Jsou jistě na turisty zvyklí. Podívali jsme se ještě k přepadu vodopádu a poté se vydali po rozsáhlé ploše na druhou stranu. popis Odhaduji její šířku na 4 km a délku na 3 km. Na hospodářských staveních jsme obdivovali řady mohutných zvonců s monogramy, asi vyznamenání pro nejlepší krávy. Podél mnohých potoků, v širokých korytech, vymletých jarním táním, jsme došli do levého rohu, přímo pod alpské štíty. Nastalo rozhodování kudy dál. Nakonec jsme se rozdělili, tři z naší výpravy se vrátili po stejné cestě a já se s paní Alenou vydal vzhůru na horský hřbet.

popis      Upravená cesta však po 150 m skončila a my museli šplhat po čtyřech vzhůru, po rozvrásněném strmém svahu. Místy jsme se museli vyhnout rozsáhlým kameným sesuvům. Trochu zadýcháni jsme stanuli na hřebenu Ärtelengrat. Jak jsme později zjistili, dostali jsme se do výšky 2500 m n.m. A výhled odtud stál za trochu námahy. Celou plošinu jsme měli pod sebou a všude okolo nádherné bílé, více než 3000 m vysoké alpské štíty. Po úzké kamenité pěšině na hraně hřbetu jsme pomalu klesali dolu. Zprava i zleva příkrý kamenný svah, nad námi modrá obloha, jen nejvyšší špice štítů občas zakryly ojedinělé mráčky. Serpentinou před koncem hřebenu jsme sestoupili dolů, naproti nám šel Láďa. Setkali jsme se ve výši 2300 m. Došli jsme ještě do sedla západně od vodopádu, z kterého jsme viděli celé údolí s městem Adelboden, naším přechodným bydlištěm. Se zbytkem naší výpravy jsme se setkali v blízkosti lanovky, kterou jsme sjeli zpět do údolí.

popis       Dolní stanice lanovky je necelý 1 km od vodopádu, ke kterému jsme se samozřejmě zašli podívat. Úchvatný pohled na padající vodu nás zmrazil, jaký to však musí být úkaz v době jarního tání. Ohromná přírodní energie. Čekali jsme, jestli se neobjeví náš autobus s ostatními účastníky zájezdu, kteří si prohlédli další švýcarská města, včetně hlavního Bernu a při návratu se chtěli k vodopádu podívat. Nikde nikdo a tak jsme se pohodlnou pětikilometrovou vycházkou vrátili na náš hotel. Ani zde však nikdo nebyl a nás napadlo, zda nemají problém s autobusem. Všichni se však před devátou vrátili, také nadšeni z krásného dne a hlavně z navštíveného skanzenu.

      Čekala nás poslední noc ve Švýcarsku, večer samozřejmě nemohli chybět naši muzikanti. Ráno se již budeme blížit domů, cestou navštívíme další krásná místa této horské země. Určitě o nich napíši v dalším článku.

Tak zde  jsou fotky z našeho výstupu k vodopádu a poté až do 2500 m n.m.
Alpská louka je nádherná, nejsem botanik a většinu kytek neznám. Ale podívejte se do herbáře  jak jsou krásné.

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde