iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Mé postřehy mobilem
Jitka Pazderová

4. 3. - 30. 4. 2023
Vernisáž v sobotu
4. 3. 2023 ve 14 hod.

Vánoční příběh 
Kino Peruc
3.2.2023
pátek 19:00 hod.
Komedie. Originální snímek plný nečekaných situací, emocí, dojemných chvil, ale i zábavy odkrývá rodinné vztahy u Skálů, kde „vládne“ známá herečka Skálová. Její syn řeší svoji prostořekost a přítelkyni. U Pazderků se zase probírají nezvaní hosté a vztahy. Film Česko. Délka filmu 123 min.
Přístupný od 12 let
Vstupné 100 Kč 

Přání k narozeninám
Kino Peruc
10.2.2023
pátek 19:00 hod.

Komedie. Líba má každý rok jediné narozeninové přání. Trvá na tom, aby se na její oslavě sešla celá rodina, což všichni vždy splnili. Tedy až do letošních narozenin. Její syn Petr má jiné plány a předstírá nemoc. Letos chce totiž strávit narozeniny se svým přítelem Karlem, který má narozeniny ve stejný den. Film Česko. Délka filmu 93 min.
Přístupný film
Vstupné 100 Kč  

Největší dar
Kino Peruc
19.2.2023
neděle 15:30 hod.

Pohádka. V dávných dobách ovládali naši zemi pohanští bohové a bohyně. Nejen na Valašsku dobře známý bůh Radegast, ale plno jiných – dobrých... i zlých, laskavých i hašteřivých, veselých i vážných. A kromě nich tu žijí i obyvatelé valašské vísky. Jak to dopadne, když se bohové začnou plést do života lidem a lidé bohům? Film Česko. Délka filmu 95 min.
Přístupný film
Vstupné 50 Kč  

Vstupné 100 Kč 

Julie, co by bylo kdyby
Kino Peruc
24.2.2023
pátek 19:00 hod.

Romantický/Drama. V Paříži se píše rok 2052 a Julie má dnes 80. narozeniny. Je spokojená a šťastná, jak krásný život zatím prožila a trochu si zavzpomíná. Najednou jí přepadne myšlenka, co by stalo, kdyby ji tenkrát osud zavál jiným směrem. Od jejích sedmnáctých narozenin byl její život plný malých, ale zásadních náhod. Film Francie. Délka filmu 120 min.
Přístupný od 12 let
Vstupné 100 Kč   

Za Dubem
Peruc

KAVÁRNA
Sezona 2022 skončila
UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona skončila
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice 
2023 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4. bude uveřejněn.
PLAKÁTEK

 
You are here: Hlavní strana arrow Černá kronika arrow Švýcarsko – den druhý
Švýcarsko – den druhý
Napsal Plazík st.   
Neděle, 27 prosinec 2009

23.7.2007

Po klidné noci úžasný pohled na panorama Bernských Alp z našich balkonů, snídaně se sýry vyrobenými v Českých Budějovicích a odjezd na okružní cestu druhého dne našeho pobytu v severozápadním Švýcarsku.

.       . Prvým našim cílem byl FRIBOURG, průmyslové město s historickým centrem. Nezastavili jsme však v centru, ale rozkopaným předměstím jsme se dostali k přírodovědnému ústavu s moc pěkným muzeem a malou botanickou zahradou. Prováděl nás známý paní Vorudové z přelomu 70. let dlouholetý ředitel ústavu.

. Prošli jsme cestou od trilobitů až po současné živočichy, některé dokonce živé. Příjemně nám zazpívalo i různé ptactvo. Krátká procházka zahradou a s autobusem jsme se vrátili do centra. V krásné katedrále St. Nikolase byl začátkem 16. století pohřben i jeden papež. Ještě prohlídka uliček v centru města a pohled na dřevěný most a jedeme dál.

.  
Prvý den jsme nestihli návštěvu středověkého MURTENU , tak tam jedeme nyní. Je to skutečně krásné malé městečko s dlouhým náměstím, na které se vchází branou. Malebné domky a kašny jsou po obou stranách historického centra, pro nás ale trochu přemotorizovanému. Všude parkují a projíždí skutečně desítky různých, i když krásných automobilů. Já prošel kolem malého hradu, nyní sídla policie a úřadů, až dolu k velkému Murtenskému jezeru. Míjel jsem muzeum v bývalém mlýně, jehož obrovské mlýnské kolo právě montéři čistili a opravovali. Na břehu jezera i u četných mol je mnoho člunů a plachetnic. Vítr zdvihal až půlmetrové vlny, ale voda byla teplá. Úzkými schody jsem stoupal zpět vzhůru na náměstí a v tu chvíli za mnou houkal přistávající trajekt. Na velkých švýcarských jezerech je lodní doprava samozřejmostí. Loučíme se s krásným malým městečkem a jedeme na další historické sídlo s hradem.

.      GRUYÉRES je vidět již z dáli. Městečko i hrad stojí na kopci uprostřed roviny, sevřené alpskými velikány. Vstup je po chodníčku od parkoviště tradičně branou. Na starobylém náměstí jsou opět kašny, ozdobené květinami. Kašny jsou ve Švýcarsku všude a nejsou pouze historické. Mnohé nesou, stejně jako ta centrální v Gruyéres, letopočet z konce 20. století. Na horním konci náměstí je vstup do hradu, nebo dnes spíše zámku. . Jeho základ byl postaven před osmi sty lety, v 16. století byl původní hrad přestavěn na renesanční sídlo, které bylo v 18. století vybaveno barokně. Prohlédl jsem si jej s paní Věrou z Postoloprt a byli jsme oba nadšeni. Většina účastníků zájezdu dala přednost malinám se šlehačkou, přibližně ve stejné ceně jako vstupné do historického sídla. Ve Švýcarsku se samozřejmě nemohou, ještě více než kdekoliv jinde, přepočítávat místní ceny na naše koruny. Pod historickým městečkem nás čekala ještě jedna pozoruhodnost – výrobna sýrů. Tam jsem pro změnu zase nešel já, ale někteří další si proces vzniku známých švýcarských sýrů prohlédli. Vorudovi se nám na závěr předvedli v tradičních místních krojích a všichni společně jsme se vydali na dlouhou jízdu zpět do našeho hotýlku. Objeli jsme celé Bernské Alpy, zajímavý, i když zamračený a deštivý pohled. Pouze náš pomalý autobus způsobil velkou šňůru vozidel a bohužel naši řidiči nejsou zvyklí zastavit a uvolnit cestu rychlejším vozidlům.
.    Do Alpské růže jsme přijeli pozdě večer, ale i tak jsme si opět zazpívali a před půlnocí šli spát. O tom, co nás čekalo ráno, když jsme vešli na balkon našeho pokoje, opět za několik dní.


FOTO den druhý

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde