iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Mé postřehy mobilem
Jitka Pazderová

4. 3. - 30. 4. 2023
Vernisáž v sobotu
4. 3. 2023 ve 14 hod.

Vánoční příběh 
Kino Peruc
3.2.2023
pátek 19:00 hod.
Komedie. Originální snímek plný nečekaných situací, emocí, dojemných chvil, ale i zábavy odkrývá rodinné vztahy u Skálů, kde „vládne“ známá herečka Skálová. Její syn řeší svoji prostořekost a přítelkyni. U Pazderků se zase probírají nezvaní hosté a vztahy. Film Česko. Délka filmu 123 min.
Přístupný od 12 let
Vstupné 100 Kč 

Přání k narozeninám
Kino Peruc
10.2.2023
pátek 19:00 hod.

Komedie. Líba má každý rok jediné narozeninové přání. Trvá na tom, aby se na její oslavě sešla celá rodina, což všichni vždy splnili. Tedy až do letošních narozenin. Její syn Petr má jiné plány a předstírá nemoc. Letos chce totiž strávit narozeniny se svým přítelem Karlem, který má narozeniny ve stejný den. Film Česko. Délka filmu 93 min.
Přístupný film
Vstupné 100 Kč  

Největší dar
Kino Peruc
19.2.2023
neděle 15:30 hod.

Pohádka. V dávných dobách ovládali naši zemi pohanští bohové a bohyně. Nejen na Valašsku dobře známý bůh Radegast, ale plno jiných – dobrých... i zlých, laskavých i hašteřivých, veselých i vážných. A kromě nich tu žijí i obyvatelé valašské vísky. Jak to dopadne, když se bohové začnou plést do života lidem a lidé bohům? Film Česko. Délka filmu 95 min.
Přístupný film
Vstupné 50 Kč  

Vstupné 100 Kč 

Julie, co by bylo kdyby
Kino Peruc
24.2.2023
pátek 19:00 hod.

Romantický/Drama. V Paříži se píše rok 2052 a Julie má dnes 80. narozeniny. Je spokojená a šťastná, jak krásný život zatím prožila a trochu si zavzpomíná. Najednou jí přepadne myšlenka, co by stalo, kdyby ji tenkrát osud zavál jiným směrem. Od jejích sedmnáctých narozenin byl její život plný malých, ale zásadních náhod. Film Francie. Délka filmu 120 min.
Přístupný od 12 let
Vstupné 100 Kč   

Za Dubem
Peruc

KAVÁRNA
Sezona 2022 skončila
UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona skončila
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice 
2023 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4. bude uveřejněn.
PLAKÁTEK

 
You are here: Hlavní strana arrow Černá kronika arrow Kvetoucí a mizící les
Kvetoucí a mizící les
Napsal Plazík st.   
Úterý, 15 prosinec 2009
28.3.2007

Ještě jednou se vracím do jarního peruckého lesa a skláním svůj zrak k zemi, ale sleduji i změny poslední doby.

 

  Již tradičně bývá jarní kvetoucí les na Peruci ve znamení fialové a modré barvy a to hlavně zásluhou velkých koberců podléšek, doplněné a fialky s jejich typickou vůní. Modré a růžové kvítky, vykukující z kalíšků, má také chráněná rostlina lidově zvaná kohoutek. Druhou převažující barvou je barva žlutá, kterou mají kvítky rostlinek v okolí potoka,  vyžadující větší vláhu. Méně je letos vidět sasanek a jejich jasně bílé kvítky se žlutým středem. Největší žluť však ukazuje rostlinka, která má jméno po jiné barvě, léčivý podběl. Ze starého listí a větviček vykukují i prvé hlavičky hub. Je i jedna kytička, které díky letošní zimě nepřestala kvést a jí je sedmikráska, nebo jak jsme spolu s Karafiátovými Broučky říkali, chudobka. Z květu na květ přelétají i prví motýli. Žluťásků je nejvíce, ale jsou moc rychlí. Za chvíli loňské listí zakreje zeleň trávy a mnohých dalších rostlin a porostou i nové bodláky, jejichž loňští předkové stále vévodí v pohledu na jarní paseky. Příroda ožívá v plné kráse.

Kvetoucí les.


Borovice - uřízlá lavička.

     Co ale žije, tak i umírá. Mé vnučky ještě nedávno sedávaly na zajímavě vytvarované borovici nad silnicí, pohodlné lavičce. V posledních dvou letech ukončila své žití a nyní ji piložrout lesní uřízl to nejzajímavější - sedátko a zůstal jen vysoký pahýl. Škoda, že jej nedržela citlivá ruka, která mohla seříznout borovici do tvaru přírodní lavičky. Vždyť před vnučkami zde sedávaly naše děti, naše generace a generace dětí i milenců před námi.
Již jsem psal i o mohutném smrku, který zimní vichřice vyvrátila v blízkosti památné podkovy a jeho kořeny ji poškodily. Mluvil jsem u této nemilé události s představiteli obce a ti jednali se zástupci lesů. Smrk zde však leží i nadále a mám obavu, že jeho necitlivé odklízení zničí podkovu úplně. A při tom již nyní vím o lidech, kteří jsou ochotni ji ve svém volném čase opravit a vyčistit. Věřme, že všichni , jak Lesy ČR, tak OÚ, ale i sami občané se budou snažit zachovat toto bájné místo v původním stavu.


Kořeny smrku a rozmetaná podkova.

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde