iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Mé postřehy mobilem
Jitka Pazderová

4. 3. - 30. 4. 2023
Výstava fotografií snímaných mobilem, prvá výstava autorky.
PLAKÁTEK

Kuciak: Vražda novináře
Kino Peruc
24.3.2023
pátek 19:00 hod.

Dokumentární. Chladnokrevná vražda investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové v únoru 2018 otřásla nejen Slovenskem. Proč museli zemřít? Dánský koprodukční dokument rozplétá chapadla (nejen) slovenské mafie. Film Dánsko / Česko / USA. Délka filmu 102 min.
Nevhodný do 12 let
Vstupné 100 Kč

PŘEDVELIKONOČNÍ TRŽNICE
Za Dubem Peruc

1.4.2023 13 - 16 hod.
VE STÁNCÍCH kraslice, dekorace, keramika, bylinky, perníčky    a další…
V KAVÁRNĚ káva, čokoláda, zákusky slané i sladké, zmrzlina, mošt, bylinkový čaj, pivo, víno, velikonoční nabídka, turistické upomínky,…
NA TERASE velikonoční nádivka, polévka.
PLAKÁTEK  

Za Dubem
Peruc

KAVÁRNA
Zahájení sezony 1.4.2023.
Otevřeno v sobotu a neděli od 13.00 do 18.00 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona skončila
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice 
2023 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4. bude uveřejněn.
PLAKÁTEK

 
You are here: Hlavní strana arrow Fotbal na Peruci arrow Za zvoníky od svatého Jakuba
Za zvoníky od svatého Jakuba
Napsal Plazík st.   
Úterý, 15 prosinec 2009
20.3.2007

Nedávno jsme byli pozváni od kamaráda Tomáše na nedělní polední zvonění v jednom z nejvzácnějších a nejzajímavějších kostelů Lounska, do kostela sv. Jakuba Většího ve Slavětíně.

 

     Pozvání nás zaujalo a tak jsme uplynulou neděli s Honzou a Ivankou vyrazili do sousedního městyse. Přijeli jsme 20 minut před polednem a to bylo právě včas k otevření kostela a výstupu na jeho věž. Samozřejmě jsme nešli sami, ale se zvoníky Richardem, Tomášem a jeho synem Tadeášem. Ti nedávno zhruba vyčistili schodiště a věž od nánosů holubího trusu, takže výstup byl poměrně snadný. Po 150 schodech jsme došli do zvonice, kde jsou umístěny dva zvony. Ten menší je starší ze 16. století a velký zvon byl na věž umístěn v 18. století. Třetí zvon byl sundán v poslední válce. Zvony měly určitě svá jména, dnešní zvoníci je však dosud nezjistili. Většímu z nich ale říkají Jakub.
.    Blížilo se poledne, zkušení zvoníci si vzali na starost menší, ale hůře rozhoupatelný zvon a nám nechali zvon velký. Malý Tadeáš odpočítal minuty a vteřiny a těsně před polednem se Richard a Honza chopili lan a začali zvony rozhoupávat. Prvé údery se ozvaly v pravé poledne. Byl to ohromný až děsivý pocit, když srdce zvonů vrážela do vnitřních stěn zvonů na jejich vrcholech kyvné dráhy a ty posílaly do našich uší, ale i do celého okolí silné zvukové vlnění. Asi po dvou minutách vystřídal Tomáš Richarda a já Honzu. Není to jednoduché převzít rozhoupaný zvon a udržet jeho rytmus. Za další minutu dal náš malý časoměřič pokyn k ukončení tradičního oznamování poledne, ale zvony, hlavně ten větší, si ještě téměř minutu pocinkávaly.

.       Sestoupili jsme dolu a zůstali stát mezi kostelními lavicemi. Atmosféra místa, stejně jako mnoha dalších, kterými po staletí procházeli lidé s pokorou, tužbami, beznadějí i nadějemi a hlavně s vírou v boha, nás silně oslovila. Vždyť nejstarší části stavby jsou románské, ke kterým byla ve 14. století přistavěna gotická část s křížovou klenbou. Již to je velmi zajímavé, ale největší cenností slavětínského kostela jsou nástěnné malby, které pokrývají jeho gotické stěny. Monumentální obrazové cykly z dob krále Václava IV. zachycují výjevy z Nového zákona, ale i takové, které se váží ke světským patronům. Jezdí sem za nimi nejen domácí návštěvníci, ale i mnozí z Evropy a ze zámoří.

     Kolem staré fary jsme opustili nádherný kostel sv. Jakuba Staršího a přijali další pozvání, k posezení v harmonické rodině zvoníka Tomáše a Ester.  Děkujeme za krásné březnové nedělní poledne.

U sv. Jakuba.

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde