iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Josef Skip Holota
Zajímavosti kolem nás

30. 3. - 23. 6. 2024
Vernisáž v sobotu 30.3.
v 15h.

Výstava fotografií z okolí Plzeňského a Ústeckého kraje.
PLAKÁTEK

Bylinky kolem nás
Knihovna Telce
úterý 5.3.2024
17 h.
Místní lidová knihovna Peruc vás zve na přednášku Viery Hermíny Kopicové o prospěšných bylinkách z naší přírody.
PLAKÁTEK

Pochod předjarním Poohřím
Za Dubem, Peruc
sobota 9.3.2024
8:30 - 14:00 h.
Tradiční jarní pochod bude mít letos perucký kontrolní bod v usedlosti Za Dubem.
Kavárna nabídně pro veřejnost kávu, čaj, polévku, pivo, víno, zákusky...
PLAKÁTEK

Zajíčkova velikonoční dílna
Knihovna Peruc
úterý 10.3.2024
14 h.
Obecní knihovna Peruc a R&DF barvy s.r.o. vás zvou na velikonoční tvoření dekorací s fotokoutkem.
PLAKÁTEK

Trollové 3
Kino Peruc
neděle 10.3.2024
15:30 h.
Trollí princezna Poppy má slabost pro kámoše Větvíka. Jak se sbližují, Poppy odhalí jeho tajemství - byl členem kapely BroZone, kterou ovládali grázlové. Teď se spolu vydají na záchrannou misi. Diváci si to užijí, Trollové 3 jsou jízda od tvůrců Tučňáků z Madagaskaru, SpongeBoba, nebo Dexterovi Laboratoře . Animovaný / Dobrodružný / Komedie / USA, 2023, 92 min.
Mládeži přístupný
Vstupné 50 Kč

Bod obnovy
Kino Peruc
Pátek 15.3.2024
19:00 h.
V roce 2041 máte právo na oživení po smrti díky digitální záloze osobnosti - BODU OBNOVY. Agentka Em řeší případ, kdy bylo toto pravidlo porušeno, a musí vyšetřit zločin. Poutavý příběh v blízké budoucnosti, kde technologie nabízejí nový život a lidé si ho mohou prodloužit. Hrají: Andrea Mohylová, Matěj Hádek, Milan Ondrík... Sci-Fi / Krimi / Drama / Thriller, Česko / Slovensko / Polsko / Srbsko, 2023, 116 min
Mládeži přístupný
Vstupné 100 Kč

Nerozlučná dvojka
Kino Peruc
neděle 24.3.2024
15:30 h.
Nerozlučná dvojka vypráví příběh Dona, dřevěné loutky na útěku a opuštěné plyšové hračky DJ Doggy Doga, který hledá opravdového kamaráda. Jejich cesty se zkříží v Central Parku a navzdory všem předpokladům i odlišnostem se spolu vydávají na dobrodružnou cestu New Yorkem. Animovaný / Dobrodružný, Francie / Španělsko / Belgie, 2023, 88 min.
Mládeži přístupný
Vstupné 50 Kč

A máme, co jsme chtěli
Kino Peruc
Pátek 29.3.2024
19:00 h.
Poslední den společného Československa se na silvestrovský večírek schází jedna velká federální rodina. Setkají se ještě jako bratři, rozejdou se už jako cizinci. S každou další borovičkou se zvyšuje šance, že někdo něco někomu řekne a že se něco stane... Budete nám scházet, Slováci. Hrají: Eva Holubová, Bolek Polívka... Rodinný / Drama / Komedie, Slovensko / Kanada, 2023, 100 min.
Nevhodný do 12 let
Vstupné 100 Kč

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
Otevřena od 27.4. do 29.9.2024 v sobotu a neděli od 13 do 18 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Mimo sezonu zavřeno.
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavy v podkroví.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice 
2024

 
You are here: Hlavní strana arrow Černá kronika arrow Peruc lednová a slunná
Peruc lednová a slunná
Napsal Plazík st.   
Pondělí, 14 prosinec 2009
15.1.2007

To máme zimní počasí. Někdo říká že 30, jiný 50 a mnozí že 300 let taková zima nebyla. Mírně se sice ochladilo, ale stále je nad nulou a větrný závěr minulého týdne řádně pročistil ovzduší. A já se jen tak prošel po naší Peruci.

   Ještě jsem nebyl v nové ulici na konci Edenu, možná se jí bude říkat čtvrtá, jako se říká těm předešlým – prvá – druhá – třetí. Ale abychom nebyli jak v New Yorku. Je tady asi 10 parcel, pět domů již stojí a ve dvou se i bydlí. No a k nevůli zahrádkářům, se začnou stavět domy i v jejich kolonii na druhé straně ulice. Došel jsem na Teleckou silnici, koukal na mne Říp, skoro se na něj dalo sáhnout a za ním kouřila mělnická elektrárna. A jen mírně vpravo rozhled od Prahy až ke kladenským věžákům. Já se vracel zpět do vsi, vlastně již opět městysu, a přede mnou se tyčily věže kostela sv. Petra a Pavla. Kolem sluncem ozářené opravené školy jsem došel na náměstí, kde se dá fotit vše na jeho severní straně. 
Fara a kostel      Fara, někdejší sídlo letošního jubilanta pátera Daneše, již zmíněný kostel, zámek a v parčiku pomník obětem válek 20.století se zvoničkou a kovovým křížem. Na kostele jasně vystupovala ozářená sochařská výzdoba, nad níž se tyčí dvě věže. Ta velká baňatá se zvony a ukrytým starým hodinovým strojem a nad oltářem menší štíhlá. Sochařskou výzdobou se ve slunečních paprscích chlubil i perucký thunovský zámek, jestlipak se dozvíme čí bude? Ale odtud již byl malý rozhled i na severní část našeho kraje, za ostrým Českým středohořím jasně viditelné Krušné hory i s obydlími na jejich svazích. Já již zamířil k domovu, podíval se ještě ke Křesinovu – Heřtovic statku a k Radnici a byl jsem za vrátky.
Kvetoucí leden    I na tom mym dvorku je vidět jarní zimu, travička se v půli ledna zelená a kvetou koláče sedmikrásek. V pátek to bylo 60 let co měli svatbu máma s tátou, bohužel již není ani jeden s námi, ale dobře si vzpomínám jak vyprávěli, že se 12.ledna 1947 nemohli pro bohatou nadílku sněhu dostat z Lenešic do Loun. Jaký rozdíl po tak krátkém čase. Ještě jsem se párkrát ohlédl po věžích kostela a zalezl k domácímu krbu na odpolední kafíčko. I když jen malá, tak hezká vycházka.

Lednová FOTO vycházka

PS. Jen tak mimochodem, neshání někdo velmi slušný stolokrb z bývalé řeznické dílny mého dědy (ne ten na fotce). Chci jej na jaře rozřezat a nechat odvézt, tak se hlašte. Může být váš, třeba jej využijete na své chalupě.

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde