iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Zimní přestávka
10. 2019 - 2. 2020
Galerie u Plazíka
Peruc
Galerie se uložila k zimnímu spánku. Nová sezona bude zahájena v březnu 2020. Těšíme se.

Avengers: Endgame
23. 11. 2019 17:30 hod.
Peruc kino
Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Fantasy. Hrozivé události způsobené Thanosem, který vyhladil polovinu života ve vesmíru a silně oslabil Avengers, vedou zbylé super-hrdiny k tomu, aby sebrali poslední síly a pokusili se vrátit úder. Film USA. Délka filmu 182 min.
Nevhodný do 12 let
.
Vstupné 70.- Kč
 

Willy a kouzelná planeta
30. 11. 2019  hod.
Peruc kino
Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Sci-Fi. Malý Willy cestuje s rodiči vesmírem. Po nehodě vesmírné lodi se sám v záchranné kapsli dostává na neznámou divokou planetu. Naštěstí má s sebou důležitého parťáka – robota Bucka. Film Francie. Délka filmu 90 min.
Přístupný film.
Vstupné 50.- Kč
 

Rozsvícení vánočního stromku
1.12.2019 v 15:30 hod.
Hřivčice
MS ČČK Hřivčice zve na rozsvícení vánočního stromku a mikulášskou besídku.
PLAKÁTEK  

Rozsvícení vánočního stromku
1.12.2019 v 17 hod.
Radonice n. O.
ZSBJ a Klub žen zvou na tradiční Rozsvícení vánočního stromku.
PLAKÁTEK 

Rozsvícení vánočního stromku
s HANOU KŘÍŽKOVOU
1.12.2019 v 17 hod.
Peruc, nám. E. Filly
Vystoupení žáků ZŠ Peruc pod vedením Mgr. Moniky Gajdošové a adventní trhy. Výstava a prodej výrobků ZŠ a MŠ Peruc a občanů Peruce.
Teplé nápoje zajištěny.
PLAKÁTEK  

Předvánoční tržnice
7.12.2019 v 12 - 15 hod.
Za Dubem Peruc
Tradiční předvánoční tržnice - možnost posezení v kavárně.
PLAKÁTEK   

Adventní setkání
14.12.2019 ve 14 hod.
Radonice n. O.
chrám Povýšení
svatého kříže

ZSBJ zve na Adventní setkání. Vystoupí sbor Senior Melody TV MKL. V bývalé škole následuje jarmark.
PLAKÁTEK  

Vánoční Německo
15.12.2019 v 6:30 hod.
Městys Peruc
Zájezd na zámek Moritzburg a Drážďan. Přihlášky u paní Drobné. 
PLAKÁTEK 

Muzikál Tarzan
27.3.2020 v 15:30 hod.
Městys Peruc
Zájezd do divadla Hybernia v Praze. Přihlášky u paní Drobné.
PLAKÁTEK  

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Návštěvní sezona skončila.
Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Za Dubem
Peruc

6. - 9. 2019
Za Dubem
Peruc

Program do konce roku v perucké usedlosti v přiloženém letáku.
PLAKÁTEK 
 

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří
Návštěvní sezona skončila.

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Sport arrow Francie – den druhý
Francie – den druhý
Napsal Plazík st.   
Pondělí, 14 prosinec 2009
10.1.2007

Vyspali jsme se poblíž města Blois, které bylo prvým navštíveným místem druhého dne našeho putování podél řeky Loiry, ale i k řece Cher. Konečně, můžete se podívat na malou mapku námi navštívených míst.


Zámky na Loiře.
popis     Jak jsem již napsal hned ráno jsme sjeli dolů do bývalého královského města Blois. Na Francouze jsme přijeli příliš brzy, parkoviště bylo ještě opuštěné a ani palác nebyl otevřen. My jsme ale využili poměrně volných uliček k prohlídce historického centra, prošli kolem sochy pana Papena, vynálezce hrnce jeho jména a po prohlídce místní katedrály shlédli spolu s Janou z Arku, ona s koně a my z přilehlé vyhlídky, celé historické město na obou březích Loiry. Bylo po osmé hodině a mohli jsme přistoupit k prohlídce královského paláce. Ano zde sídlili francouzští králové od stoleté války, kdy oblast Paříže obsadili Angličané, až do počátku 17. století, kdy Ludvík XIII. přenesl své sídlo zpět do Paříže. A tento palác je podobně jako Pražský hrad (i když mnohem menší) ukázkou architektury od 13. až do 17. století. Ve 13. století zde Ludvík IX., z jehož potomků vzešli oba budoucí královské rody, Bourbons i Valois, nechal postavit na základech původních staveb z 10. století největší francouzký gotický palác. Na přelomu 15. a 16 století k němu nechal Ludvík XII. přistavět budovu ve stylu Flamboyant (dekorativní gotika) s italským vzhledem. Obě budovy dnes tvoří průčelí celého paláce. Vývoj v té době šel však velmi rychle a tak již o 20 let později staví František I. pravé křídlo v renesančním stylu. Další přístavbu zadního traktu v klasicistním stylu provedl Gaston z Orleans, bratr krále Ludvíka XIII. v prvé polovině 17. století. Ale to již nebyl palác sídlem králů. Palác je skutečně zajímavý a i pěkně, jako vlastně většina francouzkých šlechtických sídel, zařízený. My si však pospíšili na náměstí před palácem, abychom nepromeškali turistickou atrakci, dům plný kouzel a draků. Ty z jeho oken vylétli v 9 hodin. Opět přes řeku Loiru jsme se vydali k dalšímu zámku, tentokráte ale na řece Cher.
popis    
Tím byl vodní zámek Chenonceaux, který jsem již někde někdy viděl. A určitě renesanční věž před ním, ta se objevila ve francouzkých filmech. Zámek byl postaven začátkem 16. století na místě původního vodního mlýna a o několik desítek let později k němu nechala Kateřina Medicejská přistavit most přes řeku Cher, také známý z filmů. V něm jsou umístěny ve dvou patrech galerie. V jedné z nich právě vystavoval zajímavé obrazy chilský malíř Claudio Bravo. Most byl využit ve světových válkách, v té prvé v něm byl lazaret, kterým prošlo 2254 raněných vojáků a v té druhé sloužil k převádění utečenců z jedné do druhé části rozdělené Francie. V prvém pilíři mostu je úžasná kuchyně plná měděného nádobí a dalších kuchyňských potřeb a nástrojů. Nejen interiér, ale i okolí zámku stojí za prohlídku. Dva velké francouzské parky obtékané řekou Cher, na konci jedné jsem objevil malý padací mostek a několik desítek metrů za tou druhou krásný statek patřící k areálu zámku. Za ním tradiční zeleninová zahrada a u zdi plno malých ještěrek. Po projití bludiště již míříme zpět k autobusu. Odpoledne nás čekalo další historické město, Ambois. Na březích Loiry mne zaujala další protipovodňová opatření. Silnice vede mnoho kilometrů podél ní několik set metrů od vlastního koryta na několik metrů vysokém valu. Všechny podjezdy a průchody jsou připraveny k utěsnění v případě velké vody.
popis     Ambois patřilo mezi města, která hrála svoji velkou roli již ve středověku. Nad historickým jádrem s budovami z 15. a 16. století podél řeky Loiry se tyčí na skalnatém ostrohu renesanční zámek, na kterém jsou ale velmi znatelné původní znaky pozdní gotiky. I tento zámek byl po konfiskaci v 15. století zámkem královským. Pobývali v něm členové královské rodiny, včetně několika budoucích francouzských králů. Asi největší vliv na vzhled zámku měl budoucí král František I., který na gotické základy přistavěl v začátku 16. století renesanční křídlo a další patra v italském stylu. Ale nebyly to jen stavební úpravy, ale i renesanční život, uvolnění společnosti a přítomnost mnoha renesančních vzdělanců a umělců, včetně Leonarda da Vinci, který zde byl i pochován. Úchvatné jsou pohledy z vysokých hradeb a bašt na město, údolí Loiry a celé okolí. Sestoupili jsme příjezdovou rampou zpět do města a hned pod ní jsme navštívili vinný sklep. Ochutnali jsme a koupily. Francouzské víno má přece ve světe svůj věhlas. Po malé procházce městem jsme opět podél Loiry zamířili k dalšímu noclehu, tentokráte v hotelu Premiére.
 Pokoje, přístupné z pavlačí kolem budovy, byly vybaveny sprchou i WC, příjemný přepych a dobrý nocleh. Jen ta 10. hodina večerní, kdy musí být naprostý klid, je pro nás nějak brzská. 

Francie - FOTO den druhý

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

WebArchiv


WebArchiv - archiv českého webu