iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Miroslav Krhounek
Prolétám
4.7. - 30.8.2020
Galerie u Plazíka
Peruc
Výstava fotografií a veršů Miroslava Krhounka.
Výstava bude zahájena vernisáží v sobotu 4.července 2020 ve 14 hodin.
Výstava je přístupná o víkendy a svátky od 10 do 17 hodin.
PLAKÁTEK 

KRAJINA
ZUŠ Postoloprty

20.6. - 31.8.2020
Galerie U kozorožce Peruc
Výstava kresby, malby, objektů z papíru a keramiky - prací žáků ZUŠ Postoloprty.
Výstava je přístupná o víkendy a svátky od 10 do 18 hodin až do 31. srpna 2020.
PLAKÁTEK 
 

10 květin pro šlechtické rody Thun a Suys
od 9.6.2020 10 hod. do konce sezony
Muzeum české vesnice 
Peruc
Výstava koláží, fotografií a obrazů spoutaného uměleckého uskupení Mythicghoul.
PLAKÁTEK 
   

V síti
11.7.2020 17:30 hod.
Peruc kino
Dokumentární. 3 herečky, 3 pokojíčky, 10 dní a 2458 potenciálních sexuálních predátorů. Radikální experiment otevírá tabuizované téma zneužívání dětí na internetu. Tři dospělé herečky s dětskými rysy se vydávají na sociální sítě, aby v přímém přenosu prožily zkušenost dvanáctiletých dívek online. Film Česko . Délka filmu 100 min.
Přístupný od 15 let.
Vstupné 70 .- Kč

16. Plutofest
18.7.2020 15 - 24 hod.
Zámecký park 
Peruc
Tradiční festival s devíti kapelami - více v plakátku.
PLAKÁTEK

Country minifestival
25.7.2020 13 hod.
Pod Stradonkou 
Stradonice
Tradiční festival se sedmi kapelami - více v plakátku. 
PLAKÁTEK 
 

Modelář
25.7.2020 17:30 hod.
Peruc kino
Drama / Thriller / Psychologický. Příběh dvou kamarádů, kteří provozují prosperující půjčovnu dronů, se odehrává v současné Praze. Majitel firmy přezdívaný Plech, ve volném čase rapper, sní o velkých penězích a neochvějných jistotách. Chemik a vynikající letecký navigátor Pavel, který se právě vrátil ze zahraničí, sní o spravedlnosti a osobním angažmá v nápravě světa. Film Česko. Délka filmu 110 min.
Přístupný od 12 let.
Vstupné 70 .- Kč

Letní slavnost Thun
1.8.2020 14 hod.
Muzeum české vesnice 
Peruc
Letní slavnost k výstavě 10 květin pro šlechtické rody Thun de Suys. Komentovaná prohlídka, hudební s taneční vystoupení, workshop. 
PLAKÁTEK  

3 Bobule
8.8.2020 17:30 hod.
Peruc kino
 Drama / Thriller / Psychologický. Příběh dvou kamarádů, kteří provozují prosperující půjčovnu dronů, se odehrává v současné Praze. Majitel firmy přezdívaný Plech, ve volném čase rapper, sní o velkých penězích a neochvějných jistotách. Chemik a vynikající letecký navigátor Pavel, který se právě vrátil ze zahraničí, sní o spravedlnosti a osobním angažmá v nápravě světa. Film Česko. Délka filmu 110 min.
Přístupný od 12 let.
Vstupné 70 .- Kč

The Beatles Revival
& Karel Kahovec
14.8.2020 19.30 hod.
Restaurace Stromovka 
Louny
Koncert ke 30. výročí zahraní restaurace s parketem. 
PLAKÁTEK   

Ježek Sonic
22.8.2020 15:30 hod.
Peruc kino
Animovaný/ Akční/ Dobrodružný/ Komedie/ Rodinný/ Sci-Fi. Schopnost utíkat nejrychleji ze všech na světě by ježek Sonic bez mrknutí oka vyměnil za opravdového kamaráda. Ze svého lesního útočiště sice chodí navštěvovat dobráckého maloměstského šerifa Toma, ale ten se tak úplně nepočítá, protože si Sonica při jeho rychlosti ještě nestačil všimnout. Film USA/ Japonsko . Délka filmu 100 min.
Přístupný film.
Vstupné 50 .- Kč
 

Za Dubem
Peruc
Otevírací doba a program v plakátku.
PLAKÁTEK
 

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Muzeum české vesnice je otevřeno od úterý 9. června 2020, včetně nové výstavy
10 květin pro šlechtické rody Thun a Suys.
Provoz probíhá za specifických hygienických podmínek.
Otevřeno:
od půlky dubna - září, pondělí zavřeno, úterý - neděle 10.00 - 12.00 a 12.30 - 16.30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.
Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří
Zámek Pátek bude pro veřejnost otevřen od úterý 9. června 2020. Provoz bude probíhat za specifických hygienických podmínek. Program na stránkách - odkaz níže.
tel. 731 005 123

Zámek Pátek

Ukliďme Perucko
2020 
ODLOŽENO !
PLAKÁTEK 
 

Muzikál Tarzan
18.12.2020
Městys Peruc
Zájezd do divadla Hybernia v Praze. 
PLAKÁTEK  

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Sport arrow Francie – den druhý
Francie – den druhý
Napsal Plazík st.   
Pondělí, 14 prosinec 2009
10.1.2007

Vyspali jsme se poblíž města Blois, které bylo prvým navštíveným místem druhého dne našeho putování podél řeky Loiry, ale i k řece Cher. Konečně, můžete se podívat na malou mapku námi navštívených míst.


Zámky na Loiře.
popis     Jak jsem již napsal hned ráno jsme sjeli dolů do bývalého královského města Blois. Na Francouze jsme přijeli příliš brzy, parkoviště bylo ještě opuštěné a ani palác nebyl otevřen. My jsme ale využili poměrně volných uliček k prohlídce historického centra, prošli kolem sochy pana Papena, vynálezce hrnce jeho jména a po prohlídce místní katedrály shlédli spolu s Janou z Arku, ona s koně a my z přilehlé vyhlídky, celé historické město na obou březích Loiry. Bylo po osmé hodině a mohli jsme přistoupit k prohlídce královského paláce. Ano zde sídlili francouzští králové od stoleté války, kdy oblast Paříže obsadili Angličané, až do počátku 17. století, kdy Ludvík XIII. přenesl své sídlo zpět do Paříže. A tento palác je podobně jako Pražský hrad (i když mnohem menší) ukázkou architektury od 13. až do 17. století. Ve 13. století zde Ludvík IX., z jehož potomků vzešli oba budoucí královské rody, Bourbons i Valois, nechal postavit na základech původních staveb z 10. století největší francouzký gotický palác. Na přelomu 15. a 16 století k němu nechal Ludvík XII. přistavět budovu ve stylu Flamboyant (dekorativní gotika) s italským vzhledem. Obě budovy dnes tvoří průčelí celého paláce. Vývoj v té době šel však velmi rychle a tak již o 20 let později staví František I. pravé křídlo v renesančním stylu. Další přístavbu zadního traktu v klasicistním stylu provedl Gaston z Orleans, bratr krále Ludvíka XIII. v prvé polovině 17. století. Ale to již nebyl palác sídlem králů. Palác je skutečně zajímavý a i pěkně, jako vlastně většina francouzkých šlechtických sídel, zařízený. My si však pospíšili na náměstí před palácem, abychom nepromeškali turistickou atrakci, dům plný kouzel a draků. Ty z jeho oken vylétli v 9 hodin. Opět přes řeku Loiru jsme se vydali k dalšímu zámku, tentokráte ale na řece Cher.
popis    
Tím byl vodní zámek Chenonceaux, který jsem již někde někdy viděl. A určitě renesanční věž před ním, ta se objevila ve francouzkých filmech. Zámek byl postaven začátkem 16. století na místě původního vodního mlýna a o několik desítek let později k němu nechala Kateřina Medicejská přistavit most přes řeku Cher, také známý z filmů. V něm jsou umístěny ve dvou patrech galerie. V jedné z nich právě vystavoval zajímavé obrazy chilský malíř Claudio Bravo. Most byl využit ve světových válkách, v té prvé v něm byl lazaret, kterým prošlo 2254 raněných vojáků a v té druhé sloužil k převádění utečenců z jedné do druhé části rozdělené Francie. V prvém pilíři mostu je úžasná kuchyně plná měděného nádobí a dalších kuchyňských potřeb a nástrojů. Nejen interiér, ale i okolí zámku stojí za prohlídku. Dva velké francouzské parky obtékané řekou Cher, na konci jedné jsem objevil malý padací mostek a několik desítek metrů za tou druhou krásný statek patřící k areálu zámku. Za ním tradiční zeleninová zahrada a u zdi plno malých ještěrek. Po projití bludiště již míříme zpět k autobusu. Odpoledne nás čekalo další historické město, Ambois. Na březích Loiry mne zaujala další protipovodňová opatření. Silnice vede mnoho kilometrů podél ní několik set metrů od vlastního koryta na několik metrů vysokém valu. Všechny podjezdy a průchody jsou připraveny k utěsnění v případě velké vody.
popis     Ambois patřilo mezi města, která hrála svoji velkou roli již ve středověku. Nad historickým jádrem s budovami z 15. a 16. století podél řeky Loiry se tyčí na skalnatém ostrohu renesanční zámek, na kterém jsou ale velmi znatelné původní znaky pozdní gotiky. I tento zámek byl po konfiskaci v 15. století zámkem královským. Pobývali v něm členové královské rodiny, včetně několika budoucích francouzských králů. Asi největší vliv na vzhled zámku měl budoucí král František I., který na gotické základy přistavěl v začátku 16. století renesanční křídlo a další patra v italském stylu. Ale nebyly to jen stavební úpravy, ale i renesanční život, uvolnění společnosti a přítomnost mnoha renesančních vzdělanců a umělců, včetně Leonarda da Vinci, který zde byl i pochován. Úchvatné jsou pohledy z vysokých hradeb a bašt na město, údolí Loiry a celé okolí. Sestoupili jsme příjezdovou rampou zpět do města a hned pod ní jsme navštívili vinný sklep. Ochutnali jsme a koupily. Francouzské víno má přece ve světe svůj věhlas. Po malé procházce městem jsme opět podél Loiry zamířili k dalšímu noclehu, tentokráte v hotelu Premiére.
 Pokoje, přístupné z pavlačí kolem budovy, byly vybaveny sprchou i WC, příjemný přepych a dobrý nocleh. Jen ta 10. hodina večerní, kdy musí být naprostý klid, je pro nás nějak brzská. 

Francie - FOTO den druhý

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

WebArchiv


WebArchiv - archiv českého webu