iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Marťanské lodě
kino Peruc
pátek 21. 1. 2022
19.00 hod.

Romantický / Drama. Martin a Eliška, hlavní hrdinové, se poprvé setkávají na narozeninové party ve vybydlených prostorách brněnského nádraží. Mladá psycholožka hudebníka pozve na přednášku, kterou pořádá. Na Martina zapůsobí. Film Česko / Norsko. Délka filmu 77 min.
Přístupný film.
Vstupné 100 Kč
 

Chlupáčci
kino Peruc
neděle 30. 1. 2022
15:30 hod.

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný. Pupí a Eda patří do rodu Chlupáčků. Roztomilých, chlupatých zvířátek ve tvaru donutu. Tihle chlupáči poklidně žijí v hojném počtu na Galapágách. Jenže Eda je věčně nabručený pesimista, zatímco jeho sestra Pupí je nezbedná neposeda, která působí zmatek kamkoliv přijde. Takže oba moc nezapadají mezi ostatní. Film USA. Délka filmu 85 min.
Přístupný film.

Vstupné 50 Kč 

Galerie u Plazíka Peruc
Výstavní sezonu připravujeme.
Africký sen
Ilona Rosenkrancová
5. 3. - 24. 4. 2022
Víkendy a svátky
10 - 17 hod.

Výstava fotografií z cestování s paní M. Imbrovou v srdci Afriky.

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA

9. 4. - 25. 9. 2022
so, ne, sv
UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona skončila, ZAVŘENO.
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Židovský hřbitov arrow PZ 4.06 - Čtenáři nám píší 2
PZ 4.06 - Čtenáři nám píší 2
Napsal Plazík st.   
Pondělí, 14 prosinec 2009
5.1.2007

Druhý příspěvech pana Vojtěcha Pintra je o zajímavé záchranné akci občanů z Vraného.

Remontáž „Statua“


    Naše malebné vesničky a města jsou mnohdy obklopené kříži a malými kapličkami, někdy i stromem s obrázkem. Byly umisťovány u cest vedoucích přes pole i na vrcholcích kopců či kopečků. Říkáme jim Boží muka. Tato Boží muka neslouží jako okrasa krajiny, ale měla a mají svůj význam. Takováto místa jsou často také vyznačována v turistických mapách. Říkáme tomu orientační bod nebo vojenská kóta. Podle nich se orientovali v terénu i vojáci, proto nebyly ničeny válčícími stranami. Většina z nich má připomínat nějakou významnou událost, která se na tom místě stala, nejsou to hranice území. Některé tyto stavby jsou už tak staré a tak pěkné, že zasluhují naši úctu.
    Němí svědkové minulosti. Tyto symboly jsou často velice poškozené nebo rozbité. Mnoha lidem už nic neříkají, a to je škoda. Vozíme se kolem nich v autech i jiných dopravních prostředcích a jen málokoho napadne, že se zde mohlo odehrát něco důležitého, nebo že se zde událo nějaké drama.
    Také v okolí městečka Vraný stálo několik křížků. Ty však byly v letech protináboženské aktivity tehdejšího režimu a přičiněním několika horlivců jako náboženské symboly zničeny. V polích na hranicích katastrálního území Vraný – Peruc při prastaré zemské formanské cestě stávala i sloupková Boží muka, lidově zvaná „Statue“. Bývala významným orientačním bodem, který upozorňoval pocestné na hranice obcí, okresů, kraje a vikariátu. Také ona byla tehdy nesmyslně a z vandalské necitlivosti k památkám odstraněna. 
    Naštěstí však byly jejich pískovcové části prozřetelně složeny za zeď vranského zámeckého parku. Tam odpočívaly zapomenuté a zapadané listím až do roku 1998, kdy došlo k jejich znovuobjevení. Slouží ke cti nynějšího vedení Družstva vlastníků AGROS Vraný, že se snaží napravovat alespoň některé neblahé činy svých předchůdců. Družstvo na své náklady umožnilo znovupostavení těchto Božích muk. Původní kameny byly postaveny na jiném místě, protože původní místo, kde dřív stávaly, je dnes uprostřed polí. Po pečlivé úvaze a po konzultaci s úředníky z odboru kultury OkÚ Kladno byla Boží muka postavena u rozcestí silnic Vraný – Horní Kamenice – Páleč.
    Díky citlivé instalaci skulptury, kterou provedl sochař Alexandr Bláha z Kralovic, budí celek dojem, jakoby zde Boží muka stávala odjakživa. Takto umístěna Boží muka působivě obohacují vjezd do Vraného. Staletí, povětrnostní vlivy a neblahá lidská tvořivost, včetně mnoha stop po střelách, ještě více umocňují dojem starobylosti této památky, na jejíž patce je sotva čitelný letopočet 1675. Letopočet však ani nemusí souviset s datem jejího vzniku, památka může být daleko starší.
    Dobrá věc se podařila. Kulturní památky nejen zanikají, ale díky bohu se i obnovují a díky bohu, že vznikají i nové.
    Opatrujme kulturní památky našich předků. Nebuďme lhostejní k různým vandalům, kteří je svévolně ničí. Mějme úctu ke všemu krásnému, co nám naši předkové zanechali a snažme se je neporušené zanechat i pro další generace pro potěšení i poučení. Snad si jich budou vážit alespoň tolik, jako my, a snad si budou vážit i nás za to, že po nás nezůstala jen zkáza, zničená příroda a otrávená voda. Zanechme jim neponičené historické památky a přidejme k nim i my něco pěkného. Ale hlavně je  naučme opravdově svobodně dýchat a žít.
        Vojtěch Pintr, Vraný

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet


WebArchiv