iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Panorama Českého středohoří
Dan Fiker

6. 5. - 2. 7. 2023
Galerie u Plazíka na Peruci, společně s autorem Danielem Fikerem, vás zvou na vernisáž výstavy. Spatříte velkoformátové fotografie, známé i neznámé panoramatické pohledy na krajinu Českého středohoří, které ústeckého fotografa očarovalo.
Výstava bude přístupná do 2. července 2023 o víkendy a svátky od 10 do 17 hodin, popřípadě na zazvonění v galerii.
PLAKÁTEK

LUDVÍK ERDMANN 80
Galerie U kozorožce Peruc
8.6. - 2.9. 2023
víkendy a svátky
10 - 18 hod.

Výstava fotografií k autorovým nedožitým osmdesátinám - část prvá. Vzpomínkové setkání je připraveno na sobotu 15. července 2023 ve 13 hodin v Galerii U Plazíka a posléze v Galerii U Kozorožce.

PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Program na červen.
PLAKÁTEK 

Stradonice - 750 let
Stradonice - náves

10.6.2023 13 hod.
Klub žena a SDH Stradonice vás zvou na oslavu 750. výročí Stradonic - 1273 - 2023. Bohatý kulturní program. Občerstvení zajištěno.
PLAKÁTEK

Ostrov

Letní kino Peruc
v případě deště se představení přesouvá do kina
16.6.2023
pátek 21:00 hod.
Komedie / Dobrodružný / Romantický. Richard a Alice se na exotické dovolené pohádají, protože Richard se chce nechat rozvést. Rozhodnou se, že odletí předčasně domů, ale jejich malý letoun ztroskotá na opuštěném ostrově, Richard a Alice jsou tak nuceni společně čekat na záchranu. Osamělí trosečníci se na tropickém ostrůvku musí postarat nejen o svou záchranu a přežití, ale také začít znovu spolupracovat a hledat k sobě cestu zpátky. Film Česko . Délka filmu 100 min.
Nevhodný do 12 let.
Vstupné 100 Kč 

Pochod života
Domoušice - Louny

24.6.2023 10 hod.
Tradiční pochod Strany přátel piva Louny.
Startovné 100.-Kč
PLAKÁTEK

Život kotěte
Letní kino Peruc
v případě deště se představení přesouvá do kina
30.6.2023
pátek 21:00 hod.
Drama / Rodinný. Desetiletá Clémence a Vrnilka, její mourovaté koťátko, odjíždějí z Paříže na prázdniny do Vogéz. Příhody a nečekaná setkání, které Clémence a Vrnilka, změní jejich život. Vrnilka objeví svobodu a přírodu, ale také nebezpečí života daleko od města. Setkává se bílým kotětem, které se brzy stane jejím přítelem. Kočička Vrnilka je zábavná, dojemná, nepředvídatelná, překvapivá, záhadná i znepokojivá, nikoho nenechá lhostejným. Film Francie.
Délka filmu 83 min. Přístupný film.
Vstupné 100 Kč
Promítání za vysvědčení, dítě do 12 let v doprovodu dospělého zdarma.

Běh Oldřicha a Boženy
Peruc - nám. E Filly

25.6.2023 8 hod.
Prezentaca 8:00 - 8:30 hod. Stratovné 20 Kč.
PLAKÁTEK

LUDVÍK ERDMANN 80
Galerie u Plazíka Peruc
5.7. - 2.9. 2023
víkendy a svátky
10 - 18 hod.

Výstava fotografií k autorovým nedožitým osmdesátinám - část druhá. Vzpomínkové setkání je připraveno na sobotu 15. července 2023 ve 13 hodin v Galerii U Plazíka a posléze v Galerii U Kozorožce.

PLAKÁTEK

Za Dubem
Peruc

KAVÁRNA
Zahájení sezony 1.4.2023.
Otevřeno v sobotu a neděli od 13.00 do 18.00 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavu obrazů Kateřiny Novákové.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice 
2023 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4.
PLAKÁTEK
Noc kostelů
2.6.2023 v 18 - 22 hod.
PLAKÁTEK

 
You are here: Hlavní strana arrow Plazíkovo digifoto arrow PZ 4.06 - Čtenáři nám píší 2
PZ 4.06 - Čtenáři nám píší 2
Napsal Plazík st.   
Pondělí, 14 prosinec 2009
5.1.2007

Druhý příspěvech pana Vojtěcha Pintra je o zajímavé záchranné akci občanů z Vraného.

Remontáž „Statua“


    Naše malebné vesničky a města jsou mnohdy obklopené kříži a malými kapličkami, někdy i stromem s obrázkem. Byly umisťovány u cest vedoucích přes pole i na vrcholcích kopců či kopečků. Říkáme jim Boží muka. Tato Boží muka neslouží jako okrasa krajiny, ale měla a mají svůj význam. Takováto místa jsou často také vyznačována v turistických mapách. Říkáme tomu orientační bod nebo vojenská kóta. Podle nich se orientovali v terénu i vojáci, proto nebyly ničeny válčícími stranami. Většina z nich má připomínat nějakou významnou událost, která se na tom místě stala, nejsou to hranice území. Některé tyto stavby jsou už tak staré a tak pěkné, že zasluhují naši úctu.
    Němí svědkové minulosti. Tyto symboly jsou často velice poškozené nebo rozbité. Mnoha lidem už nic neříkají, a to je škoda. Vozíme se kolem nich v autech i jiných dopravních prostředcích a jen málokoho napadne, že se zde mohlo odehrát něco důležitého, nebo že se zde událo nějaké drama.
    Také v okolí městečka Vraný stálo několik křížků. Ty však byly v letech protináboženské aktivity tehdejšího režimu a přičiněním několika horlivců jako náboženské symboly zničeny. V polích na hranicích katastrálního území Vraný – Peruc při prastaré zemské formanské cestě stávala i sloupková Boží muka, lidově zvaná „Statue“. Bývala významným orientačním bodem, který upozorňoval pocestné na hranice obcí, okresů, kraje a vikariátu. Také ona byla tehdy nesmyslně a z vandalské necitlivosti k památkám odstraněna. 
    Naštěstí však byly jejich pískovcové části prozřetelně složeny za zeď vranského zámeckého parku. Tam odpočívaly zapomenuté a zapadané listím až do roku 1998, kdy došlo k jejich znovuobjevení. Slouží ke cti nynějšího vedení Družstva vlastníků AGROS Vraný, že se snaží napravovat alespoň některé neblahé činy svých předchůdců. Družstvo na své náklady umožnilo znovupostavení těchto Božích muk. Původní kameny byly postaveny na jiném místě, protože původní místo, kde dřív stávaly, je dnes uprostřed polí. Po pečlivé úvaze a po konzultaci s úředníky z odboru kultury OkÚ Kladno byla Boží muka postavena u rozcestí silnic Vraný – Horní Kamenice – Páleč.
    Díky citlivé instalaci skulptury, kterou provedl sochař Alexandr Bláha z Kralovic, budí celek dojem, jakoby zde Boží muka stávala odjakživa. Takto umístěna Boží muka působivě obohacují vjezd do Vraného. Staletí, povětrnostní vlivy a neblahá lidská tvořivost, včetně mnoha stop po střelách, ještě více umocňují dojem starobylosti této památky, na jejíž patce je sotva čitelný letopočet 1675. Letopočet však ani nemusí souviset s datem jejího vzniku, památka může být daleko starší.
    Dobrá věc se podařila. Kulturní památky nejen zanikají, ale díky bohu se i obnovují a díky bohu, že vznikají i nové.
    Opatrujme kulturní památky našich předků. Nebuďme lhostejní k různým vandalům, kteří je svévolně ničí. Mějme úctu ke všemu krásnému, co nám naši předkové zanechali a snažme se je neporušené zanechat i pro další generace pro potěšení i poučení. Snad si jich budou vážit alespoň tolik, jako my, a snad si budou vážit i nás za to, že po nás nezůstala jen zkáza, zničená příroda a otrávená voda. Zanechme jim neponičené historické památky a přidejme k nim i my něco pěkného. Ale hlavně je  naučme opravdově svobodně dýchat a žít.
        Vojtěch Pintr, Vraný

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde