iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Zajímavosti kolem nás
Josef Skip Holota
30. 3. - 23. 6. 2024
Výstava fotografií z okolí Plzeňského a Ústeckého kraje.
Otevřeno so, ne, sv od 10 do 17 hod.
PLAKÁTEK

Galerie u Plazíka Peruc
ROK V PRAZE
a na cestách

Veronika Králik
30. 6. - 25. 8. 2024
Výstava fotografií autorky pocházející z Mikulova, ale již mnoho let žijící v Praze. Praha, společně s Českým středohořím, je jejím oblíbeným tématem.
Vernisáž výstavy 30. 6. 2024 v 15 hod.
Otevřeno so, ne, sv od 10 do 17 hod.
PLAKÁTEK

Ohlédnutí 2008 - 2023
M. P. Blažek

Peruc
Muzeum české vesnice

13.4. - 28.10.2024

Výstava fotografií  M. P. Blažka - výběr z posledních třech výstav v Galerii u Plazíka a dalších fotoprací
.
PLAKÁTEK

Jako zrcadlo
Kateřina Nováková
Peruc
Galerie U kozorožce

20.4. - 28.10.2024

Galerie U kozorožce a autorka si vás dovolují pozvat na výstavu obrazů.

PLAKÁTEK

Po stopách 1. pochodu

Louny - Pátek - Peruc
15. 6. 2024 
8 - 19 hod.

KČT a Oblastní muzeum Louny zvou na akci Po stopách prvního pochodu 1894. Strat Louny, náměstí - 28 km v 8 hod., Pátek nádraží - 10 km ve 13 hod., cíl Peruc nádraží.

PLAKÁTEK

Meghalaya
Cesta do Indie

Peruc
Za Dubem

16.6.2024 v 17 hod.
Promítání a vyprávění Toma Ulricha o cestě do severovýchodní  Indie.

PLAKÁTEK

Kino Peruc

Sladký život
Letní kino v parku
Pátek 14.6.
21.00 hod.

Hokejový reprezentant Rosťa Beran je borec každým coulem. Žije v luxusním bytě, má rychlé auto a spoustu mladých milenek v duchu hesla: Nad třicet let neberu! Peníze a titul mistra světa mu dávají báječný pocit nedotknutelnosti a nadřazenosti. Ale nic netrvá věčně… Nečekaný kolaps v posteli s krásnou blondýnou udělá za Rosťovou bohorovnou pohodou tlustou EKG čáru. Hrají: Vladimír Polívka, Petra Hřebíčková, Jan Cina a další. Komedie / Česko / 2024 / 102 min.
Mládeži přístupno

Vstupné 100 Kč

Společně sami
Letní kino v parku
Pátek 21.6.
21.00 hod.

Čerstvě vystudovaný učitel Petr Jílek (Jakub Moulis), dostává příležitost učit na soukromém gymnáziu, který vlastní matka jeho přítelkyně (Markéta Hrubešová). Jeho idealizovaná představa o výuce mladých studentů brzy narazí na tvrdou realitu. Je překvapen současnou smutnou generací, problémy, se kterými se musí mladí lidé v dnešní době vypořádat a jejich přístupem ke studiu. Drama / Česko / 2024 / 90 min.
Nevhodné mládeži do 12 let

Vstupné 100 Kč

Lassie: Nové dobrodružství
Letní kino v parku
Pátek 28.6.
21.00 hod.

Nejslavnější kolie světa se konečně vrací na plátno! A jak jinak než s jejím věrným parťákem Florianem po boku. Ale nejen s ním. V novém dobrodružství je kromě nových dvounohých i čtyřnohých přátel čeká taky pořádně nebezpečný úkol – musí vypátrat, kdo stojí za záhadnými únosy psů, mezi kterými je i jejich kamarádka, malá Jack Russell teriérka Pippa. Je tu napínavá podívaná pro celou rodinu a nezapomenutelný filmový zážitek pro všechny malé i velké milovníky psů. Rodinný / Dobrodružný / Německo / 2023 / 91 min.
Mládeži přístupno

Vstupné 100 Kč
_:_:_:_:_

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
Otevřena od 27.4. do 29.9.2024 v sobotu a neděli od 13 do 18 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
13.4. - 28.10.2024
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavu v podkroví.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice
PLAKÁTEK 2024
Koncert laureátů
16.6.2024
PLAKÁTEK

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Černá kronika arrow PZ 4.06 - Čtenáři nám píší 2
PZ 4.06 - Čtenáři nám píší 2
Napsal Plazík st.   
Pondělí, 14 prosinec 2009
5.1.2007

Druhý příspěvech pana Vojtěcha Pintra je o zajímavé záchranné akci občanů z Vraného.

Remontáž „Statua“


    Naše malebné vesničky a města jsou mnohdy obklopené kříži a malými kapličkami, někdy i stromem s obrázkem. Byly umisťovány u cest vedoucích přes pole i na vrcholcích kopců či kopečků. Říkáme jim Boží muka. Tato Boží muka neslouží jako okrasa krajiny, ale měla a mají svůj význam. Takováto místa jsou často také vyznačována v turistických mapách. Říkáme tomu orientační bod nebo vojenská kóta. Podle nich se orientovali v terénu i vojáci, proto nebyly ničeny válčícími stranami. Většina z nich má připomínat nějakou významnou událost, která se na tom místě stala, nejsou to hranice území. Některé tyto stavby jsou už tak staré a tak pěkné, že zasluhují naši úctu.
    Němí svědkové minulosti. Tyto symboly jsou často velice poškozené nebo rozbité. Mnoha lidem už nic neříkají, a to je škoda. Vozíme se kolem nich v autech i jiných dopravních prostředcích a jen málokoho napadne, že se zde mohlo odehrát něco důležitého, nebo že se zde událo nějaké drama.
    Také v okolí městečka Vraný stálo několik křížků. Ty však byly v letech protináboženské aktivity tehdejšího režimu a přičiněním několika horlivců jako náboženské symboly zničeny. V polích na hranicích katastrálního území Vraný – Peruc při prastaré zemské formanské cestě stávala i sloupková Boží muka, lidově zvaná „Statue“. Bývala významným orientačním bodem, který upozorňoval pocestné na hranice obcí, okresů, kraje a vikariátu. Také ona byla tehdy nesmyslně a z vandalské necitlivosti k památkám odstraněna. 
    Naštěstí však byly jejich pískovcové části prozřetelně složeny za zeď vranského zámeckého parku. Tam odpočívaly zapomenuté a zapadané listím až do roku 1998, kdy došlo k jejich znovuobjevení. Slouží ke cti nynějšího vedení Družstva vlastníků AGROS Vraný, že se snaží napravovat alespoň některé neblahé činy svých předchůdců. Družstvo na své náklady umožnilo znovupostavení těchto Božích muk. Původní kameny byly postaveny na jiném místě, protože původní místo, kde dřív stávaly, je dnes uprostřed polí. Po pečlivé úvaze a po konzultaci s úředníky z odboru kultury OkÚ Kladno byla Boží muka postavena u rozcestí silnic Vraný – Horní Kamenice – Páleč.
    Díky citlivé instalaci skulptury, kterou provedl sochař Alexandr Bláha z Kralovic, budí celek dojem, jakoby zde Boží muka stávala odjakživa. Takto umístěna Boží muka působivě obohacují vjezd do Vraného. Staletí, povětrnostní vlivy a neblahá lidská tvořivost, včetně mnoha stop po střelách, ještě více umocňují dojem starobylosti této památky, na jejíž patce je sotva čitelný letopočet 1675. Letopočet však ani nemusí souviset s datem jejího vzniku, památka může být daleko starší.
    Dobrá věc se podařila. Kulturní památky nejen zanikají, ale díky bohu se i obnovují a díky bohu, že vznikají i nové.
    Opatrujme kulturní památky našich předků. Nebuďme lhostejní k různým vandalům, kteří je svévolně ničí. Mějme úctu ke všemu krásnému, co nám naši předkové zanechali a snažme se je neporušené zanechat i pro další generace pro potěšení i poučení. Snad si jich budou vážit alespoň tolik, jako my, a snad si budou vážit i nás za to, že po nás nezůstala jen zkáza, zničená příroda a otrávená voda. Zanechme jim neponičené historické památky a přidejme k nim i my něco pěkného. Ale hlavně je  naučme opravdově svobodně dýchat a žít.
        Vojtěch Pintr, Vraný

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde