5.1.2007
Druhý příspěvech pana Vojtěcha Pintra je o zajímavé záchranné akci občanů z Vraného.
Remontáž „Statua“
Naše malebné vesničky a města jsou mnohdy obklopené kříži a malými kapličkami, někdy i stromem s obrázkem. Byly umisťovány u cest vedoucích přes pole i na vrcholcích kopců či kopečků. Říkáme jim Boží muka. Tato Boží muka neslouží jako okrasa krajiny, ale měla a mají svůj význam. Takováto místa jsou často také vyznačována v turistických mapách. Říkáme tomu orientační bod nebo vojenská kóta. Podle nich se orientovali v terénu i vojáci, proto nebyly ničeny válčícími stranami. Většina z nich má připomínat nějakou významnou událost, která se na tom místě stala, nejsou to hranice území. Některé tyto stavby jsou už tak staré a tak pěkné, že zasluhují naši úctu.
Němí svědkové minulosti. Tyto symboly jsou často velice poškozené nebo rozbité. Mnoha lidem už nic neříkají, a to je škoda. Vozíme se kolem nich v autech i jiných dopravních prostředcích a jen málokoho napadne, že se zde mohlo odehrát něco důležitého, nebo že se zde událo nějaké drama.
Také v okolí městečka Vraný stálo několik křížků. Ty však byly v letech protináboženské aktivity tehdejšího režimu a přičiněním několika horlivců jako náboženské symboly zničeny. V polích na hranicích katastrálního území Vraný – Peruc při prastaré zemské formanské cestě stávala i sloupková Boží muka, lidově zvaná „Statue“. Bývala významným orientačním bodem, který upozorňoval pocestné na hranice obcí, okresů, kraje a vikariátu. Také ona byla tehdy nesmyslně a z vandalské necitlivosti k památkám odstraněna.
Naštěstí však byly jejich pískovcové části prozřetelně složeny za zeď vranského zámeckého parku. Tam odpočívaly zapomenuté a zapadané listím až do roku 1998, kdy došlo k jejich znovuobjevení. Slouží ke cti nynějšího vedení Družstva vlastníků AGROS Vraný, že se snaží napravovat alespoň některé neblahé činy svých předchůdců. Družstvo na své náklady umožnilo znovupostavení těchto Božích muk. Původní kameny byly postaveny na jiném místě, protože původní místo, kde dřív stávaly, je dnes uprostřed polí. Po pečlivé úvaze a po konzultaci s úředníky z odboru kultury OkÚ Kladno byla Boží muka postavena u rozcestí silnic Vraný – Horní Kamenice – Páleč.
Díky citlivé instalaci skulptury, kterou provedl sochař Alexandr Bláha z Kralovic, budí celek dojem, jakoby zde Boží muka stávala odjakživa. Takto umístěna Boží muka působivě obohacují vjezd do Vraného. Staletí, povětrnostní vlivy a neblahá lidská tvořivost, včetně mnoha stop po střelách, ještě více umocňují dojem starobylosti této památky, na jejíž patce je sotva čitelný letopočet 1675. Letopočet však ani nemusí souviset s datem jejího vzniku, památka může být daleko starší.
Dobrá věc se podařila. Kulturní památky nejen zanikají, ale díky bohu se i obnovují a díky bohu, že vznikají i nové.
Opatrujme kulturní památky našich předků. Nebuďme lhostejní k různým vandalům, kteří je svévolně ničí. Mějme úctu ke všemu krásnému, co nám naši předkové zanechali a snažme se je neporušené zanechat i pro další generace pro potěšení i poučení. Snad si jich budou vážit alespoň tolik, jako my, a snad si budou vážit i nás za to, že po nás nezůstala jen zkáza, zničená příroda a otrávená voda. Zanechme jim neponičené historické památky a přidejme k nim i my něco pěkného. Ale hlavně je naučme opravdově svobodně dýchat a žít.
Vojtěch Pintr, Vraný
|