iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Marťanské lodě
kino Peruc
pátek 21. 1. 2022
19.00 hod.

Romantický / Drama. Martin a Eliška, hlavní hrdinové, se poprvé setkávají na narozeninové party ve vybydlených prostorách brněnského nádraží. Mladá psycholožka hudebníka pozve na přednášku, kterou pořádá. Na Martina zapůsobí. Film Česko / Norsko. Délka filmu 77 min.
Přístupný film.
Vstupné 100 Kč
 

Chlupáčci
kino Peruc
neděle 30. 1. 2022
15:30 hod.

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný. Pupí a Eda patří do rodu Chlupáčků. Roztomilých, chlupatých zvířátek ve tvaru donutu. Tihle chlupáči poklidně žijí v hojném počtu na Galapágách. Jenže Eda je věčně nabručený pesimista, zatímco jeho sestra Pupí je nezbedná neposeda, která působí zmatek kamkoliv přijde. Takže oba moc nezapadají mezi ostatní. Film USA. Délka filmu 85 min.
Přístupný film.

Vstupné 50 Kč 

Galerie u Plazíka Peruc
Výstavní sezonu připravujeme.
Africký sen
Ilona Rosenkrancová
5. 3. - 24. 4. 2022
Víkendy a svátky
10 - 17 hod.

Výstava fotografií z cestování s paní M. Imbrovou v srdci Afriky.

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA

9. 4. - 25. 9. 2022
so, ne, sv
UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona skončila, ZAVŘENO.
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Z Galerie u Plazíka arrow PZ 4.06 - Osobnosti
PZ 4.06 - Osobnosti
Napsal Plazík st.   
Pondělí, 14 prosinec 2009
5.1.2007

Po vánočním a novoročním volnu se vracím k poslednímu Peruckému zpravodaji a vybírám zajímavé články. Ten prvý je od Ing. Otakara Špecingera o páteckém rodáku, malíři Václavu Březinovi.

 

Pátecký rodák Václav Březina


    Před 100 lety dne 9. září 1906 zemřel v Jindřichově Hradci vynikající, avšak značně a neprávem opomíjený, malíř Václav Březina. Pocházel z Pátku nad Ohří, kde spatřil světlo světa 15. září 1862 a zůstává nesporně jednou z nejvýznačnějších osobností, které kdy ze zdejší krajiny vzešly.
   Mládí prožil Březina v Pátku, kde navštěvoval školu. A tady také získal náklonnost ke kresbě a malování. Okouzlily ho daleké výhledy k úchvatnému Českému středohoří, ale i arkádická zákoutí u Ohře. Jestliže dovedl později mistrně zobrazovat zejména stromoví nad vodou, mělo to své kořeny už v raných dětských dojmech.
   Akademická studia absolvoval ovšem Březina v Praze, kde byl jeho hlavním profesorem Julius Mařák (1832 – 1899), jedinečný malíř lesních interierů a tvůrce krajinářské školy, ze které vzešli např. František Kaván, Aleš Kalvoda, Josef Holub, Antonín Hudeček, Antonín Slavíček a několik dalších českých nejpřednějších tvůrců. Své žáky přiváděl Mařák s oblibou k letním pracovním pobytům na venkov, přičemž jedním z takovýchto míst se několikrát stala i Peruc.
   Akademii ukončil Březina v roce 1892. V intencích svého učitele pak pokračoval během celého dalšího života. Nejprve spolupracoval na monumentální Mařákově výzdobě dokončované budovy Národního muzea a v dalších letech se za svými krajinářskými náměty toulal po rodném Poohří, na Náchodsku, v Českém ráji a kolem Jindřichova Hradce.
 V letech 1899 až 1902 žil Březina v Náchodě, kde v galerii lze spatřit jeho velmi zdařilý obraz „Tragedie lesa na Brance o větrné smršti z 9. dubna 1902“. Zbylo tu ale i hodně dalších prací především z Babiččina údolí. Navzdory mimořádné píli se však Václav Březina nikdy nezbavil těžké existenční situace. Nevyřešila ji ani soukromá krajinářská škola, kterou si ve svých čtyřiceti letech otevřel v Mladé Boleslavi, neboť žáků se přihlásilo příliš málo. Hledal pak možnost vrátit se na Lounsko, ale nepodařilo se mu to. Zemřel při návštěvě jednoho ze svých přátel v Jindřichově  Hradci a jako čtyřiačtyřicetiletý byl pohřben ve východočeských Lázních Bělehrad.
 Březinova plátna jsou rozptýlena po různých galeriích či domácnostech a shledáme se s nimi i v Poohří, kam se občas rád vracel. Jde vždycky o umělecky i technicky dokonale provedené obrazy. Proto bývá Březina pravidelně zastoupen jak v souborných generačních výstavách, tak i v umělecko-historické literatuře. Přesto se z povědomí veřejnosti stále víc vytrácí a zůstává dnes už jenom na okraji krajinářského vývoje, který kdysi s tak nevšedním úsilím i úspěchem spoluvytvářel. Alespoň ve svém původním domově by však neměl být nikdy zapomenut!

          Ing. Otakar Špecinger

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet


WebArchiv