iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Panorama Českého středohoří
Dan Fiker

6. 5. - 2. 7. 2023
Galerie u Plazíka na Peruci, společně s autorem Danielem Fikerem, vás zvou na vernisáž výstavy. Spatříte velkoformátové fotografie, známé i neznámé panoramatické pohledy na krajinu Českého středohoří, které ústeckého fotografa očarovalo.
Výstava bude přístupná do 2. července 2023 o víkendy a svátky od 10 do 17 hodin, popřípadě na zazvonění v galerii.
PLAKÁTEK

Sestry v sedle
Letní kino Peruc
v případě deště se představení přesouvá do kina
2.6.2023
pátek 21:00 hod.
Komedie. Pětice jeptišek vidí před sebou jediný cíl: vyhrát cyklistický závod a vyhrát peníze, které by rády použily na renovaci zchátralého hospice. Jediným háčkem v této věci je, že nikdo z nich neví, jak jezdit na kole. Ještě horší je, že nejsou jediní, kdo se dostal na startovní čáru soutěže. Film Francie. Délka filmu 87 min.
Přístupný film
Vstupné 100 Kč 

Zámek Pátek
Program na červen.
PLAKÁTEK 

Dětský den
Fotbalové hřiště Peruc

3.6.2023 14 hod.
Těšit se můžete na soutěže, pěnu, letadlo...
PLAKÁTEK

Ročovský pěvecký sbor
Za Dubem Peruc

4.6.2023 15 hod.
Stodolní divadlo zve na koncert Evergreeny 20. století.
Vstupné dobrovolné
PLAKÁTEK 

Stradonice - 750 let
Stradonice - náves

10.6.2023 13 hod.
Klub žena a SDH Stradonice vás zvou na oslavu 750. výročí Stradonic - 1273 - 2023. Bohatý kulturní program. Občerstvení zajištěno.
PLAKÁTEK

Ostrov

Letní kino Peruc
v případě deště se představení přesouvá do kina
16.6.2023
pátek 21:00 hod.
Komedie / Dobrodružný / Romantický. Richard a Alice se na exotické dovolené pohádají, protože Richard se chce nechat rozvést. Rozhodnou se, že odletí předčasně domů, ale jejich malý letoun ztroskotá na opuštěném ostrově, Richard a Alice jsou tak nuceni společně čekat na záchranu. Osamělí trosečníci se na tropickém ostrůvku musí postarat nejen o svou záchranu a přežití, ale také začít znovu spolupracovat a hledat k sobě cestu zpátky. Film Česko . Délka filmu 100 min.
Nevhodný do 12 let.
Vstupné 100 Kč 

Pochod života
Domoušice - Louny

24.6.2023 10 hod.
Tradiční pochod Strany přátel piva Louny.
Startovné 100.-Kč
PLAKÁTEK

Život kotěte
Letní kino Peruc
v případě deště se představení přesouvá do kina
30.6.2023
pátek 21:00 hod.
Drama / Rodinný. Desetiletá Clémence a Vrnilka, její mourovaté koťátko, odjíždějí z Paříže na prázdniny do Vogéz. Příhody a nečekaná setkání, které Clémence a Vrnilka, změní jejich život. Vrnilka objeví svobodu a přírodu, ale také nebezpečí života daleko od města. Setkává se bílým kotětem, které se brzy stane jejím přítelem. Kočička Vrnilka je zábavná, dojemná, nepředvídatelná, překvapivá, záhadná i znepokojivá, nikoho nenechá lhostejným. Film Francie.
Délka filmu 83 min. Přístupný film.
Vstupné 100 Kč
Promítání za vysvědčení, dítě do 12 let v doprovodu dospělého zdarma.

Běh Oldřicha a Boženy
Peruc - nám. E Filly

25.6.2023 8 hod.
Prezentaca 8:00 - 8:30 hod. Stratovné 20 Kč.
PLAKÁTEK

Za Dubem
Peruc

KAVÁRNA
Zahájení sezony 1.4.2023.
Otevřeno v sobotu a neděli od 13.00 do 18.00 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavu obrazů Kateřiny Novákové.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice 
2023 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4.
PLAKÁTEK
Noc kostelů
2.6.2023 v 18 - 22 hod.
PLAKÁTEK

 
You are here: Hlavní strana arrow Plazíkovo digifoto arrow PZ 4.06 - Osobnosti
PZ 4.06 - Osobnosti
Napsal Plazík st.   
Pondělí, 14 prosinec 2009
5.1.2007

Po vánočním a novoročním volnu se vracím k poslednímu Peruckému zpravodaji a vybírám zajímavé články. Ten prvý je od Ing. Otakara Špecingera o páteckém rodáku, malíři Václavu Březinovi.

 

Pátecký rodák Václav Březina


    Před 100 lety dne 9. září 1906 zemřel v Jindřichově Hradci vynikající, avšak značně a neprávem opomíjený, malíř Václav Březina. Pocházel z Pátku nad Ohří, kde spatřil světlo světa 15. září 1862 a zůstává nesporně jednou z nejvýznačnějších osobností, které kdy ze zdejší krajiny vzešly.
   Mládí prožil Březina v Pátku, kde navštěvoval školu. A tady také získal náklonnost ke kresbě a malování. Okouzlily ho daleké výhledy k úchvatnému Českému středohoří, ale i arkádická zákoutí u Ohře. Jestliže dovedl později mistrně zobrazovat zejména stromoví nad vodou, mělo to své kořeny už v raných dětských dojmech.
   Akademická studia absolvoval ovšem Březina v Praze, kde byl jeho hlavním profesorem Julius Mařák (1832 – 1899), jedinečný malíř lesních interierů a tvůrce krajinářské školy, ze které vzešli např. František Kaván, Aleš Kalvoda, Josef Holub, Antonín Hudeček, Antonín Slavíček a několik dalších českých nejpřednějších tvůrců. Své žáky přiváděl Mařák s oblibou k letním pracovním pobytům na venkov, přičemž jedním z takovýchto míst se několikrát stala i Peruc.
   Akademii ukončil Březina v roce 1892. V intencích svého učitele pak pokračoval během celého dalšího života. Nejprve spolupracoval na monumentální Mařákově výzdobě dokončované budovy Národního muzea a v dalších letech se za svými krajinářskými náměty toulal po rodném Poohří, na Náchodsku, v Českém ráji a kolem Jindřichova Hradce.
 V letech 1899 až 1902 žil Březina v Náchodě, kde v galerii lze spatřit jeho velmi zdařilý obraz „Tragedie lesa na Brance o větrné smršti z 9. dubna 1902“. Zbylo tu ale i hodně dalších prací především z Babiččina údolí. Navzdory mimořádné píli se však Václav Březina nikdy nezbavil těžké existenční situace. Nevyřešila ji ani soukromá krajinářská škola, kterou si ve svých čtyřiceti letech otevřel v Mladé Boleslavi, neboť žáků se přihlásilo příliš málo. Hledal pak možnost vrátit se na Lounsko, ale nepodařilo se mu to. Zemřel při návštěvě jednoho ze svých přátel v Jindřichově  Hradci a jako čtyřiačtyřicetiletý byl pohřben ve východočeských Lázních Bělehrad.
 Březinova plátna jsou rozptýlena po různých galeriích či domácnostech a shledáme se s nimi i v Poohří, kam se občas rád vracel. Jde vždycky o umělecky i technicky dokonale provedené obrazy. Proto bývá Březina pravidelně zastoupen jak v souborných generačních výstavách, tak i v umělecko-historické literatuře. Přesto se z povědomí veřejnosti stále víc vytrácí a zůstává dnes už jenom na okraji krajinářského vývoje, který kdysi s tak nevšedním úsilím i úspěchem spoluvytvářel. Alespoň ve svém původním domově by však neměl být nikdy zapomenut!

          Ing. Otakar Špecinger

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde