iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
MOJE OKA-mžiky
Vladimír Rešetár
2. 7. - 28. 8. 2022
Víkendy a svátky
10 - 17 hod.

Výstava fotografií karlovarského fotografa, který se věnuje převážně barevné fotografii z prostředí rockových koncertů, MFF, sportu, rád fotí přátele, přírodu i život a dění kolem sebe..

PLAKÁTEK 


Hádkovi
Letní kino Peruc
V případě deště se přesouvá do kina, čas zůstává stejný.
12. srpen 2022
pátek 21:30 hod. 

Komedie. Dva bratři se svými ženami se potkávají v bytě svého dědy, který je v nemocnici. Bráchové se mají svým způsobem rádi, zato jejich manželky se nemohou vystát. Film  Česko.  
Přístupný film.
Vstupné 120 Kč 

Normandie a Bretaň obrazem, slovem a písní
Za Dubem Peruc - Stodolní divadlo
25. srpen 2022
18 hod.

O Normandii a Bretani bude ve Stodolním divadle na Peruci povídat a promítat své fotografie Mirek Plazík Blažek. K tomu budou zpívat francouzské písně členky pěveckého sboru Kvítek za doprovodu Dominika Zahradníčka.
Kavárna otevřena od 17 hodin.

Vstupné dobrovolné.

Řekni to psem
Letní kino Peruc
V případě deště se přesouvá do kina, čas zůstává stejný.
26. srpen 2022
pátek 21:30 hod. 

Romantický/Komedie. Dita místo vytouženého miminka dostane od přítele Filipa mladou kólii, přestože nikdy psa nechtěla. Navíc pro Ditu je pejskařská komunita směšná a nesnáší psí exkrementy. Film  Česko.  Délka filmu 85 min. 
Přístupný film.
Vstupné 100 Kč 

Galerie u Plazíka Peruc
Letem naším světem
Roman Hanzlik
3. 9. - 30. 10. 2022
Víkendy a svátky
10 - 17 hod.
popř. na zazvonění

Výstava leteckých fotografií.
PLAKÁTEK 
  

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA

9. 4. - 25. 9. 2022
so, ne, sv
UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
V podkroví výstava obrazů V. H. Kopicové.
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek
Hudba na zámku

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici 
Smolnice 
2022 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4. 
PLAKÁTEK   

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Historie arrow PZ 4.06 - Osobnosti
PZ 4.06 - Osobnosti
Napsal Plazík st.   
Pondělí, 14 prosinec 2009
5.1.2007

Po vánočním a novoročním volnu se vracím k poslednímu Peruckému zpravodaji a vybírám zajímavé články. Ten prvý je od Ing. Otakara Špecingera o páteckém rodáku, malíři Václavu Březinovi.

 

Pátecký rodák Václav Březina


    Před 100 lety dne 9. září 1906 zemřel v Jindřichově Hradci vynikající, avšak značně a neprávem opomíjený, malíř Václav Březina. Pocházel z Pátku nad Ohří, kde spatřil světlo světa 15. září 1862 a zůstává nesporně jednou z nejvýznačnějších osobností, které kdy ze zdejší krajiny vzešly.
   Mládí prožil Březina v Pátku, kde navštěvoval školu. A tady také získal náklonnost ke kresbě a malování. Okouzlily ho daleké výhledy k úchvatnému Českému středohoří, ale i arkádická zákoutí u Ohře. Jestliže dovedl později mistrně zobrazovat zejména stromoví nad vodou, mělo to své kořeny už v raných dětských dojmech.
   Akademická studia absolvoval ovšem Březina v Praze, kde byl jeho hlavním profesorem Julius Mařák (1832 – 1899), jedinečný malíř lesních interierů a tvůrce krajinářské školy, ze které vzešli např. František Kaván, Aleš Kalvoda, Josef Holub, Antonín Hudeček, Antonín Slavíček a několik dalších českých nejpřednějších tvůrců. Své žáky přiváděl Mařák s oblibou k letním pracovním pobytům na venkov, přičemž jedním z takovýchto míst se několikrát stala i Peruc.
   Akademii ukončil Březina v roce 1892. V intencích svého učitele pak pokračoval během celého dalšího života. Nejprve spolupracoval na monumentální Mařákově výzdobě dokončované budovy Národního muzea a v dalších letech se za svými krajinářskými náměty toulal po rodném Poohří, na Náchodsku, v Českém ráji a kolem Jindřichova Hradce.
 V letech 1899 až 1902 žil Březina v Náchodě, kde v galerii lze spatřit jeho velmi zdařilý obraz „Tragedie lesa na Brance o větrné smršti z 9. dubna 1902“. Zbylo tu ale i hodně dalších prací především z Babiččina údolí. Navzdory mimořádné píli se však Václav Březina nikdy nezbavil těžké existenční situace. Nevyřešila ji ani soukromá krajinářská škola, kterou si ve svých čtyřiceti letech otevřel v Mladé Boleslavi, neboť žáků se přihlásilo příliš málo. Hledal pak možnost vrátit se na Lounsko, ale nepodařilo se mu to. Zemřel při návštěvě jednoho ze svých přátel v Jindřichově  Hradci a jako čtyřiačtyřicetiletý byl pohřben ve východočeských Lázních Bělehrad.
 Březinova plátna jsou rozptýlena po různých galeriích či domácnostech a shledáme se s nimi i v Poohří, kam se občas rád vracel. Jde vždycky o umělecky i technicky dokonale provedené obrazy. Proto bývá Březina pravidelně zastoupen jak v souborných generačních výstavách, tak i v umělecko-historické literatuře. Přesto se z povědomí veřejnosti stále víc vytrácí a zůstává dnes už jenom na okraji krajinářského vývoje, který kdysi s tak nevšedním úsilím i úspěchem spoluvytvářel. Alespoň ve svém původním domově by však neměl být nikdy zapomenut!

          Ing. Otakar Špecinger

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde