iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Miroslav Krhounek
Prolétám
4.7. - 30.8.2020
Galerie u Plazíka
Peruc
Výstava fotografií a veršů Miroslava Krhounka.
Výstava bude zahájena vernisáží v sobotu 4.července 2020 ve 14 hodin.
Výstava je přístupná o víkendy a svátky od 10 do 17 hodin.
PLAKÁTEK 

KRAJINA
ZUŠ Postoloprty

20.6. - 31.8.2020
Galerie U kozorožce Peruc
Výstava kresby, malby, objektů z papíru a keramiky - prací žáků ZUŠ Postoloprty.
Výstava je přístupná o víkendy a svátky od 10 do 18 hodin až do 31. srpna 2020.
PLAKÁTEK 
 

10 květin pro šlechtické rody Thun a Suys
od 9.6.2020 10 hod. do konce sezony
Muzeum české vesnice 
Peruc
Výstava koláží, fotografií a obrazů spoutaného uměleckého uskupení Mythicghoul.
PLAKÁTEK 
   

V síti
11.7.2020 17:30 hod.
Peruc kino
Dokumentární. 3 herečky, 3 pokojíčky, 10 dní a 2458 potenciálních sexuálních predátorů. Radikální experiment otevírá tabuizované téma zneužívání dětí na internetu. Tři dospělé herečky s dětskými rysy se vydávají na sociální sítě, aby v přímém přenosu prožily zkušenost dvanáctiletých dívek online. Film Česko . Délka filmu 100 min.
Přístupný od 15 let.
Vstupné 70 .- Kč

16. Plutofest
18.7.2020 15 - 24 hod.
Zámecký park 
Peruc
Tradiční festival s devíti kapelami - více v plakátku.
PLAKÁTEK

Country minifestival
25.7.2020 13 hod.
Pod Stradonkou 
Stradonice
Tradiční festival se sedmi kapelami - více v plakátku. 
PLAKÁTEK 
 

Modelář
25.7.2020 17:30 hod.
Peruc kino
Drama / Thriller / Psychologický. Příběh dvou kamarádů, kteří provozují prosperující půjčovnu dronů, se odehrává v současné Praze. Majitel firmy přezdívaný Plech, ve volném čase rapper, sní o velkých penězích a neochvějných jistotách. Chemik a vynikající letecký navigátor Pavel, který se právě vrátil ze zahraničí, sní o spravedlnosti a osobním angažmá v nápravě světa. Film Česko. Délka filmu 110 min.
Přístupný od 12 let.
Vstupné 70 .- Kč

Letní slavnost Thun
1.8.2020 14 hod.
Muzeum české vesnice 
Peruc
Letní slavnost k výstavě 10 květin pro šlechtické rody Thun de Suys. Komentovaná prohlídka, hudební s taneční vystoupení, workshop. 
PLAKÁTEK  

3 Bobule
8.8.2020 17:30 hod.
Peruc kino
 Drama / Thriller / Psychologický. Příběh dvou kamarádů, kteří provozují prosperující půjčovnu dronů, se odehrává v současné Praze. Majitel firmy přezdívaný Plech, ve volném čase rapper, sní o velkých penězích a neochvějných jistotách. Chemik a vynikající letecký navigátor Pavel, který se právě vrátil ze zahraničí, sní o spravedlnosti a osobním angažmá v nápravě světa. Film Česko. Délka filmu 110 min.
Přístupný od 12 let.
Vstupné 70 .- Kč

The Beatles Revival
& Karel Kahovec
14.8.2020 19.30 hod.
Restaurace Stromovka 
Louny
Koncert ke 30. výročí zahraní restaurace s parketem. 
PLAKÁTEK   

Ježek Sonic
22.8.2020 15:30 hod.
Peruc kino
Animovaný/ Akční/ Dobrodružný/ Komedie/ Rodinný/ Sci-Fi. Schopnost utíkat nejrychleji ze všech na světě by ježek Sonic bez mrknutí oka vyměnil za opravdového kamaráda. Ze svého lesního útočiště sice chodí navštěvovat dobráckého maloměstského šerifa Toma, ale ten se tak úplně nepočítá, protože si Sonica při jeho rychlosti ještě nestačil všimnout. Film USA/ Japonsko . Délka filmu 100 min.
Přístupný film.
Vstupné 50 .- Kč
 

Za Dubem
Peruc
Otevírací doba a program v plakátku.
PLAKÁTEK
 

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Muzeum české vesnice je otevřeno od úterý 9. června 2020, včetně nové výstavy
10 květin pro šlechtické rody Thun a Suys.
Provoz probíhá za specifických hygienických podmínek.
Otevřeno:
od půlky dubna - září, pondělí zavřeno, úterý - neděle 10.00 - 12.00 a 12.30 - 16.30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.
Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří
Zámek Pátek bude pro veřejnost otevřen od úterý 9. června 2020. Provoz bude probíhat za specifických hygienických podmínek. Program na stránkách - odkaz níže.
tel. 731 005 123

Zámek Pátek

Ukliďme Perucko
2020 
ODLOŽENO !
PLAKÁTEK 
 

Muzikál Tarzan
18.12.2020
Městys Peruc
Zájezd do divadla Hybernia v Praze. 
PLAKÁTEK  

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Sport arrow Za památnými stromy
Za památnými stromy
Napsal Plazík st.   
Neděle, 13 prosinec 2009
13.11.2006

Tak jsem se šel v pátek po obědě trochu projít, tak na 20 minut, nakonec z toho byly téměř 2 hodiny. Mé kroky zamířily k peruckým památným stromům.

 

     Již téměř před rokem jsme se dozvěděli o snaze bývalého vedení obce o uznání dvou stromů za stromy památné  . Oba stromy byly vyhlášeny památnými 10. 2. 2006. Byl jsem příjemně překvapen, když jsem na začátku své páteční vycházky zjistil, že u dubu i statné borovice jsou již tabulky se státním znakem a nápisem PAMÁTNÝ STROM. Všem, kteří se o to zasloužili (p.Vilhelm, pí. Halamová a další) patří za to veliký dík a uznání.
POPIS     Ale teď již pojďme na procházku podmračeným podzimním okolím Peruce. Kolem Radnice a obou rybníků jsem sešel k prvému památnému stromu , našemu starému kamarádu Oldřichovi.
Oldřichův dub , dub letní (Quercus robur) byl památným vyhlášen již 14. 9. 1989, je vysoký 29 m a obvod jeho mohutného kmenu je 745 cm. Jeho starou hlavu dnes zdobí zlatočervená čepice podzimního listí. Již pan Werich použil v jedné pohádce rčení Až opadá listí z dubu. Ano, této čepice se Oldřich zbaví až na jaře, kdy již bude vystrkovat své pupeny listí nové. A já Oldřichovi věřím a na jarní zeleň se těším.
POPIS     Jen pár desítek metrů nad starým dubem stojí jeho mladší druh, možná bratr nebo syn, dub letní (Quercus robur)
, který je prvým z letos uznaných Památných stromů.
Dub pod Perucí.   je statný 24 m vysoký zdravý strom s obvodem kmene 410 cm. Snad jen několik zaschlých větví na jeho spodní části by stálo za oříznutí. Možná, že budou k jeho kmenu za několik desítek let chodit turisté jako dnes chodí k Oldřichovi. Pokračoval jsem po Šlepce, prohlédl si ještě znatelné náspy této bývalé úzkokolejky a dostal se až k bývalému cukrovaru, dnes koupališti. Penzion u dubu,  vlastně Hotel Skot, byl nějaký potemnělý (snad není pravda, že ani jeho noví majitelé neuspěli a je zde opět zavřeno). Po opravované silnici nad kempem a koupalištěm jsem sešel až k bývalému mlýnu. V přilehlém Chovném rybníku LČR se pod pokutou 5000 Kč nesmí chytat, ale ve stavu v jakém je, tam již několik let nikdo rybu neviděl a ještě pár let neuvidí. Kolem vymíceného kaňonu jsem pokračoval do Lázní. Na levém svahu jsem se ještě zastavil u mohyly Františka Thuna z roku 1911 a po pár metrech jsem sešel ke studánce se železitou vodou.
POPIS     A zde je druhý Památný strom, statná
Borovice u studánky .   Ke studánce 31 m vysoká nahnutá borvice lesní (Pinus sylvestris) o průměru kmene 230 cm je dominantou údolí. Jen škoda, že k ní není přístupová pěšina kolem romantického koryta Débeřského potoka. Lesáci ji dlouhá léta neudržovali a nyní zde dokonce založili lesní školku. 
Já se protáhl kolem a  mířil zpět k domovu. Přes koupaliště, kolem pískovcových skalek nad Majlanty a Karhancem, Boženinou a Sokolskou ulicí již rychle na odpolední kávu.

Procházka za stromy

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

WebArchiv


WebArchiv - archiv českého webu