iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Zimní přestávka
10. 2019 - 2. 2020
Galerie u Plazíka
Peruc
Galerie se uložila k zimnímu spánku. Nová sezona bude zahájena v březnu 2020. Těšíme se.

Avengers: Endgame
23. 11. 2019 17:30 hod.
Peruc kino
Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Fantasy. Hrozivé události způsobené Thanosem, který vyhladil polovinu života ve vesmíru a silně oslabil Avengers, vedou zbylé super-hrdiny k tomu, aby sebrali poslední síly a pokusili se vrátit úder. Film USA. Délka filmu 182 min.
Nevhodný do 12 let
.
Vstupné 70.- Kč
 

Willy a kouzelná planeta
30. 11. 2019  hod.
Peruc kino
Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Sci-Fi. Malý Willy cestuje s rodiči vesmírem. Po nehodě vesmírné lodi se sám v záchranné kapsli dostává na neznámou divokou planetu. Naštěstí má s sebou důležitého parťáka – robota Bucka. Film Francie. Délka filmu 90 min.
Přístupný film.
Vstupné 50.- Kč
 

Rozsvícení vánočního stromku
1.12.2019 v 15:30 hod.
Hřivčice
MS ČČK Hřivčice zve na rozsvícení vánočního stromku a mikulášskou besídku.
PLAKÁTEK  

Rozsvícení vánočního stromku
1.12.2019 v 17 hod.
Radonice n. O.
ZSBJ a Klub žen zvou na tradiční Rozsvícení vánočního stromku.
PLAKÁTEK 

Rozsvícení vánočního stromku
s HANOU KŘÍŽKOVOU
1.12.2019 v 17 hod.
Peruc, nám. E. Filly
Vystoupení žáků ZŠ Peruc pod vedením Mgr. Moniky Gajdošové a adventní trhy. Výstava a prodej výrobků ZŠ a MŠ Peruc a občanů Peruce.
Teplé nápoje zajištěny.
PLAKÁTEK   

Adventní setkání
14.12.2019 ve 14 hod.
Radonice n. O.
chrám Povýšení
svatého kříže

ZSBJ zve na Adventní setkání. Vystoupí sbor Senior Melody TV MKL. V bývalé škole následuje jarmark.
PLAKÁTEK  

Vánoční Německo
15.12.2019 v 6:30 hod.
Městys Peruc
Zájezd na zámek Moritzburg a Drážďan. Přihlášky u paní Drobné. 
PLAKÁTEK 

Muzikál Tarzan
27.3.2020 v 15:30 hod.
Městys Peruc
Zájezd do divadla Hybernia v Praze. Přihlášky u paní Drobné.
PLAKÁTEK  

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Návštěvní sezona skončila.
Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Za Dubem
Peruc

6. - 9. 2019
Za Dubem
Peruc

Program do konce roku v perucké usedlosti v přiloženém letáku.
PLAKÁTEK 
 

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří
Návštěvní sezona skončila.

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Sport arrow Za památnými stromy
Za památnými stromy
Napsal Plazík st.   
Neděle, 13 prosinec 2009
13.11.2006

Tak jsem se šel v pátek po obědě trochu projít, tak na 20 minut, nakonec z toho byly téměř 2 hodiny. Mé kroky zamířily k peruckým památným stromům.

 

     Již téměř před rokem jsme se dozvěděli o snaze bývalého vedení obce o uznání dvou stromů za stromy památné  . Oba stromy byly vyhlášeny památnými 10. 2. 2006. Byl jsem příjemně překvapen, když jsem na začátku své páteční vycházky zjistil, že u dubu i statné borovice jsou již tabulky se státním znakem a nápisem PAMÁTNÝ STROM. Všem, kteří se o to zasloužili (p.Vilhelm, pí. Halamová a další) patří za to veliký dík a uznání.
POPIS     Ale teď již pojďme na procházku podmračeným podzimním okolím Peruce. Kolem Radnice a obou rybníků jsem sešel k prvému památnému stromu , našemu starému kamarádu Oldřichovi.
Oldřichův dub , dub letní (Quercus robur) byl památným vyhlášen již 14. 9. 1989, je vysoký 29 m a obvod jeho mohutného kmenu je 745 cm. Jeho starou hlavu dnes zdobí zlatočervená čepice podzimního listí. Již pan Werich použil v jedné pohádce rčení Až opadá listí z dubu. Ano, této čepice se Oldřich zbaví až na jaře, kdy již bude vystrkovat své pupeny listí nové. A já Oldřichovi věřím a na jarní zeleň se těším.
POPIS     Jen pár desítek metrů nad starým dubem stojí jeho mladší druh, možná bratr nebo syn, dub letní (Quercus robur)
, který je prvým z letos uznaných Památných stromů.
Dub pod Perucí.   je statný 24 m vysoký zdravý strom s obvodem kmene 410 cm. Snad jen několik zaschlých větví na jeho spodní části by stálo za oříznutí. Možná, že budou k jeho kmenu za několik desítek let chodit turisté jako dnes chodí k Oldřichovi. Pokračoval jsem po Šlepce, prohlédl si ještě znatelné náspy této bývalé úzkokolejky a dostal se až k bývalému cukrovaru, dnes koupališti. Penzion u dubu,  vlastně Hotel Skot, byl nějaký potemnělý (snad není pravda, že ani jeho noví majitelé neuspěli a je zde opět zavřeno). Po opravované silnici nad kempem a koupalištěm jsem sešel až k bývalému mlýnu. V přilehlém Chovném rybníku LČR se pod pokutou 5000 Kč nesmí chytat, ale ve stavu v jakém je, tam již několik let nikdo rybu neviděl a ještě pár let neuvidí. Kolem vymíceného kaňonu jsem pokračoval do Lázní. Na levém svahu jsem se ještě zastavil u mohyly Františka Thuna z roku 1911 a po pár metrech jsem sešel ke studánce se železitou vodou.
POPIS     A zde je druhý Památný strom, statná
Borovice u studánky .   Ke studánce 31 m vysoká nahnutá borvice lesní (Pinus sylvestris) o průměru kmene 230 cm je dominantou údolí. Jen škoda, že k ní není přístupová pěšina kolem romantického koryta Débeřského potoka. Lesáci ji dlouhá léta neudržovali a nyní zde dokonce založili lesní školku. 
Já se protáhl kolem a  mířil zpět k domovu. Přes koupaliště, kolem pískovcových skalek nad Majlanty a Karhancem, Boženinou a Sokolskou ulicí již rychle na odpolední kávu.

Procházka za stromy

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

WebArchiv


WebArchiv - archiv českého webu