iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Mé postřehy mobilem
Jitka Pazderová

4. 3. - 30. 4. 2023
Vernisáž v sobotu
4. 3. 2023 ve 14 hod.

Vánoční příběh 
Kino Peruc
3.2.2023
pátek 19:00 hod.
Komedie. Originální snímek plný nečekaných situací, emocí, dojemných chvil, ale i zábavy odkrývá rodinné vztahy u Skálů, kde „vládne“ známá herečka Skálová. Její syn řeší svoji prostořekost a přítelkyni. U Pazderků se zase probírají nezvaní hosté a vztahy. Film Česko. Délka filmu 123 min.
Přístupný od 12 let
Vstupné 100 Kč 

Přání k narozeninám
Kino Peruc
10.2.2023
pátek 19:00 hod.

Komedie. Líba má každý rok jediné narozeninové přání. Trvá na tom, aby se na její oslavě sešla celá rodina, což všichni vždy splnili. Tedy až do letošních narozenin. Její syn Petr má jiné plány a předstírá nemoc. Letos chce totiž strávit narozeniny se svým přítelem Karlem, který má narozeniny ve stejný den. Film Česko. Délka filmu 93 min.
Přístupný film
Vstupné 100 Kč  

Největší dar
Kino Peruc
19.2.2023
neděle 15:30 hod.

Pohádka. V dávných dobách ovládali naši zemi pohanští bohové a bohyně. Nejen na Valašsku dobře známý bůh Radegast, ale plno jiných – dobrých... i zlých, laskavých i hašteřivých, veselých i vážných. A kromě nich tu žijí i obyvatelé valašské vísky. Jak to dopadne, když se bohové začnou plést do života lidem a lidé bohům? Film Česko. Délka filmu 95 min.
Přístupný film
Vstupné 50 Kč  

Vstupné 100 Kč 

Julie, co by bylo kdyby
Kino Peruc
24.2.2023
pátek 19:00 hod.

Romantický/Drama. V Paříži se píše rok 2052 a Julie má dnes 80. narozeniny. Je spokojená a šťastná, jak krásný život zatím prožila a trochu si zavzpomíná. Najednou jí přepadne myšlenka, co by stalo, kdyby ji tenkrát osud zavál jiným směrem. Od jejích sedmnáctých narozenin byl její život plný malých, ale zásadních náhod. Film Francie. Délka filmu 120 min.
Přístupný od 12 let
Vstupné 100 Kč   

Za Dubem
Peruc

KAVÁRNA
Sezona 2022 skončila
UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona skončila
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice 
2023 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4. bude uveřejněn.
PLAKÁTEK

 
You are here: Hlavní strana arrow Černá kronika arrow Za památnými stromy
Za památnými stromy
Napsal Plazík st.   
Neděle, 13 prosinec 2009
13.11.2006

Tak jsem se šel v pátek po obědě trochu projít, tak na 20 minut, nakonec z toho byly téměř 2 hodiny. Mé kroky zamířily k peruckým památným stromům.

 

     Již téměř před rokem jsme se dozvěděli o snaze bývalého vedení obce o uznání dvou stromů za stromy památné  . Oba stromy byly vyhlášeny památnými 10. 2. 2006. Byl jsem příjemně překvapen, když jsem na začátku své páteční vycházky zjistil, že u dubu i statné borovice jsou již tabulky se státním znakem a nápisem PAMÁTNÝ STROM. Všem, kteří se o to zasloužili (p.Vilhelm, pí. Halamová a další) patří za to veliký dík a uznání.
POPIS     Ale teď již pojďme na procházku podmračeným podzimním okolím Peruce. Kolem Radnice a obou rybníků jsem sešel k prvému památnému stromu , našemu starému kamarádu Oldřichovi.
Oldřichův dub , dub letní (Quercus robur) byl památným vyhlášen již 14. 9. 1989, je vysoký 29 m a obvod jeho mohutného kmenu je 745 cm. Jeho starou hlavu dnes zdobí zlatočervená čepice podzimního listí. Již pan Werich použil v jedné pohádce rčení Až opadá listí z dubu. Ano, této čepice se Oldřich zbaví až na jaře, kdy již bude vystrkovat své pupeny listí nové. A já Oldřichovi věřím a na jarní zeleň se těším.
POPIS     Jen pár desítek metrů nad starým dubem stojí jeho mladší druh, možná bratr nebo syn, dub letní (Quercus robur)
, který je prvým z letos uznaných Památných stromů.
Dub pod Perucí.   je statný 24 m vysoký zdravý strom s obvodem kmene 410 cm. Snad jen několik zaschlých větví na jeho spodní části by stálo za oříznutí. Možná, že budou k jeho kmenu za několik desítek let chodit turisté jako dnes chodí k Oldřichovi. Pokračoval jsem po Šlepce, prohlédl si ještě znatelné náspy této bývalé úzkokolejky a dostal se až k bývalému cukrovaru, dnes koupališti. Penzion u dubu,  vlastně Hotel Skot, byl nějaký potemnělý (snad není pravda, že ani jeho noví majitelé neuspěli a je zde opět zavřeno). Po opravované silnici nad kempem a koupalištěm jsem sešel až k bývalému mlýnu. V přilehlém Chovném rybníku LČR se pod pokutou 5000 Kč nesmí chytat, ale ve stavu v jakém je, tam již několik let nikdo rybu neviděl a ještě pár let neuvidí. Kolem vymíceného kaňonu jsem pokračoval do Lázní. Na levém svahu jsem se ještě zastavil u mohyly Františka Thuna z roku 1911 a po pár metrech jsem sešel ke studánce se železitou vodou.
POPIS     A zde je druhý Památný strom, statná
Borovice u studánky .   Ke studánce 31 m vysoká nahnutá borvice lesní (Pinus sylvestris) o průměru kmene 230 cm je dominantou údolí. Jen škoda, že k ní není přístupová pěšina kolem romantického koryta Débeřského potoka. Lesáci ji dlouhá léta neudržovali a nyní zde dokonce založili lesní školku. 
Já se protáhl kolem a  mířil zpět k domovu. Přes koupaliště, kolem pískovcových skalek nad Majlanty a Karhancem, Boženinou a Sokolskou ulicí již rychle na odpolední kávu.

Procházka za stromy

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde