iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Mé postřehy mobilem
Jitka Pazderová

4. 3. - 30. 4. 2023
Výstava fotografií snímaných mobilem, prvá výstava autorky.
PLAKÁTEK

PŘEDVELIKONOČNÍ TRŽNICE
Za Dubem Peruc

1.4.2023 13 - 16 hod.
VE STÁNCÍCH kraslice, dekorace, keramika, bylinky, perníčky    a další…
V KAVÁRNĚ káva, čokoláda, zákusky slané i sladké, zmrzlina, mošt, bylinkový čaj, pivo, víno, velikonoční nabídka, turistické upomínky,…
NA TERASE velikonoční nádivka, polévka.
PLAKÁTEK  

Ukliďme Česko - Peruc
Městys Peruc

1.4.2023 
Akce je individuální. Pytle a rukavice na Úřadu městyse Peruc. Více v plakátku.
PLAKÁTEK 
Kocour v botách: Poslední přání
Kino Peruc
2.4.2023
neděle 15:30 hod.

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný / Fantasy. Když máte k dispozici devět životů, tak vám na tom, že tu a tam něco odskáčete, vůbec nezáleží, zvlášť když jste legendární hrdina, který se dobrovolně vrhá do těch nejbláznivějších dobrodružství. Kocour v botách právě zachránil obyvatele jednoho městečka před řáděním zuřivého obra, jenže při tom přišel o předposlední ze svých životů. Kocour se proto rozhodne pověsit boty na hřebík a žít dál v relativním bezpečí. Film   USA. Délka filmu 101 min.
Přístupný film 
Vstupné 50 Kč 
 
Bastardi – reparát
Kino Peruc
14.4.2023
pátek 19:00 hod.

Komedie / Drama. Učitel Majer je propuštěn z vězení na amnestii. K sobě do domu si ho bere jeho spolužák ze základní školy Ivan, jenž žije v romském ghettě. Majer nemá nikoho z rodiny. Nikdo mu nezbyl, a tak nabídku Ivana vítá. Ivan Majerovi sdělí, že se mu rozhodl pomoci především z důvodu, že potřebuje znovu otevřít školu, na které dříve Majer učil a chvíli ji vedl. Film Česko. Délka filmu 86 min.  
Nevhodný do 12 let

Vstupné 100 Kč 

Srdeční záležitost
Kino Peruc
28.4.2023
pátek 19:00 hod.

Komedie. Červený koberec, zářící reflektory, ječící fanoušci, fotografové honící se za nejlepším snímkem, kameramanské štáby čekající na rozhovory – premiéra se blíží a největší filmová hvězda Marvin Bosch je netrpělivě očekávána. Ale ta nepřichází. Rozhovor se zákeřnou bulvární novinářkou Bettinou Bamberger vysílaný v přímém přenosu se totiž strašně nevydařil a Marvin před novináři i fanoušky prchá ulicemi města. Film Německo.  Délka filmu 100 min.
Nevhodný do 12 let

Vstupné 100 Kč 

Stradonice - 750 let
Stradonice - náves

10.6.2023 13 hod.
Klub žena a SDH Stradonice vás zvou na oslavu 750. výročí Stradonic - 1273 - 2023. Bohatý kulturní program. Občerstvení zajištěno.
PLAKÁTEK   

Za Dubem
Peruc

KAVÁRNA
Zahájení sezony 1.4.2023.
Otevřeno v sobotu a neděli od 13.00 do 18.00 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona skončila
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice 
2023 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4. bude uveřejněn.
PLAKÁTEK

 
You are here: Hlavní strana arrow Fotbal na Peruci arrow PZ 3.06 - Italové na Peruci
PZ 3.06 - Italové na Peruci
Napsal Plazík st.   
Neděle, 13 prosinec 2009
23.10.2006

Tak jsem koncem prázdnin slyšel až na dvorek mého domečku veselé hlasy z farské zahrady, ale nerozuměl jsem jim. A také jsem nemohl, byla to lahodná Italština.

 

Italové na Peruci

Plných deset dní se mohli v srpnu 2006 obyvatelé Peruce potkávat v obci, ale především na náměstí Emila Filly, se skupinou Italů. Italové jako turisti zde nejsou častými hosty a někdy mám dojem, že jejich cesty do naší republiky začínají a končí v Praze. Je to škoda, protože i ostatní regiony naší vlasti mají návštěvníkům co nabídnout.
   
Ale tato skupina nebyla turistická. Kdo jsou, odkud jsou, co je na Peruc přivedlo a jak se jim tady v Peruci žije? Tyto otázky jsme položili některým z nich v neděli po svaté mši, která se konala v místním kostele zcela neobvykle dvojjazyčně – v češtině a v italštině.
   
Rozhovor se signorem Melli, jeho manželkou Gabrielou a manžely Pabombo se konal v soukromé galerii U Kozoroha, kde si tato skupinka prohlédla výstavu prací paní Kopicové, Mgr. Jonákové a Mgr. Kopice. Bylo zajímavé sledovat, jak na obrazech paní Kopicové vyhledávají jim známá místa z okolí Peruce. Bylo vidět, že Peruc již znají.
   
O městečku Peruc se dozvěděli v Itálii od jedné řeholní sestry, která má známé sestřičky z Prahy a ty znají kamaráda Maria atd. Bylo docela spletité vypátrat, kdo, kdy a proč vyslovil první informaci o Peruci. Hlavní je, že se skupinka 25 Italů rozhodla zde strávit deset dní.
   
Jsou to věřící ze San Cesaria, malé vesnice, ve které žije 4 000 obyvatel. Je to obec nacházející se patnáct kilometrů od Modeny, která je okresním městem v bohaté severní části Itálie mezi Ferrarou a Bolognou.
   
V tomto San Cesariu se skupina věřících schází k různým sportovním, kulturním a také pracovním aktivitám. Ve farnosti se dbá na práci s mládeží, proto jsou do činnosti zapojeny celé rodiny. Peníze získávají vlastními akcemi, kde se prodávají doma upečené dorty nebo připravují společné večeře, ale dělají i sbírky.
   
Když si zajistili informace o Peruci, rozhodli se strávit část dovolené právě tady. Jak řekl pan Melli:“ Chtěli jsme udělat něco užitečného.“
   
Celý pobyt si platili z vlastních peněženek, což pro ně nebylo právě levné. Bydleli v hotelu U Skota, někteří v Lounech. Na určité práce využili peníze získané z akcí farnosti v Itálii, např. na úklid půdy kostela od zbytků po holubech. Dali do pořádku dvě místnosti na perucké faře, upravovali zahradu a ještě na ně čekala jedna farní místnost, která by měla sloužit jako kaple. Měli před sebou ještě celý týden pobytu a práce.
   
Na Peruci se jim líbilo, pochvalovali si hlavně ticho, klid. Jejich obec leží na rušné spojnici mezi Milánem a Bolognou.
    Nevím, jak dopadl celý pobyt a co všechno ještě udělali, ale vím, že udělali „něco užitečného“.

Proto vi rigraziamo a arrivederci nel futuro a buon viaggio a San Cesario.

Mgr. Katarína Nováková

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde