iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

V zimních měsících uzavřena
Galerie u Plazíka Peruc
Výstava fotografií Blanky Beckertové
Cestou za sny ze Středohoří pod Everest
bude zahájena v příznivé situaci v březnu 2021, jakmile to situace dovolí.
PLAKÁTEK

Kultura je dočasně z rozhodnutí vlády zakázána.  

Kino z důvodů vládního zákazu nepromítá
do odvolání
Peruc kino

Za Dubem
Peruc
Z důvodu vládního zákazu dočasně uzavřeno.

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona ukončena.
Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří
Sezona ukončena.
tel. 731 005 123

Zámek Pátek

Zámek Peruc
Sezona ukončena.
tel. 602 728 422

Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Zprávy arrow PZ 3.06 - Italové na Peruci
PZ 3.06 - Italové na Peruci
Napsal Plazík st.   
Neděle, 13 prosinec 2009
23.10.2006

Tak jsem koncem prázdnin slyšel až na dvorek mého domečku veselé hlasy z farské zahrady, ale nerozuměl jsem jim. A také jsem nemohl, byla to lahodná Italština.

 

Italové na Peruci

Plných deset dní se mohli v srpnu 2006 obyvatelé Peruce potkávat v obci, ale především na náměstí Emila Filly, se skupinou Italů. Italové jako turisti zde nejsou častými hosty a někdy mám dojem, že jejich cesty do naší republiky začínají a končí v Praze. Je to škoda, protože i ostatní regiony naší vlasti mají návštěvníkům co nabídnout.
   
Ale tato skupina nebyla turistická. Kdo jsou, odkud jsou, co je na Peruc přivedlo a jak se jim tady v Peruci žije? Tyto otázky jsme položili některým z nich v neděli po svaté mši, která se konala v místním kostele zcela neobvykle dvojjazyčně – v češtině a v italštině.
   
Rozhovor se signorem Melli, jeho manželkou Gabrielou a manžely Pabombo se konal v soukromé galerii U Kozoroha, kde si tato skupinka prohlédla výstavu prací paní Kopicové, Mgr. Jonákové a Mgr. Kopice. Bylo zajímavé sledovat, jak na obrazech paní Kopicové vyhledávají jim známá místa z okolí Peruce. Bylo vidět, že Peruc již znají.
   
O městečku Peruc se dozvěděli v Itálii od jedné řeholní sestry, která má známé sestřičky z Prahy a ty znají kamaráda Maria atd. Bylo docela spletité vypátrat, kdo, kdy a proč vyslovil první informaci o Peruci. Hlavní je, že se skupinka 25 Italů rozhodla zde strávit deset dní.
   
Jsou to věřící ze San Cesaria, malé vesnice, ve které žije 4 000 obyvatel. Je to obec nacházející se patnáct kilometrů od Modeny, která je okresním městem v bohaté severní části Itálie mezi Ferrarou a Bolognou.
   
V tomto San Cesariu se skupina věřících schází k různým sportovním, kulturním a také pracovním aktivitám. Ve farnosti se dbá na práci s mládeží, proto jsou do činnosti zapojeny celé rodiny. Peníze získávají vlastními akcemi, kde se prodávají doma upečené dorty nebo připravují společné večeře, ale dělají i sbírky.
   
Když si zajistili informace o Peruci, rozhodli se strávit část dovolené právě tady. Jak řekl pan Melli:“ Chtěli jsme udělat něco užitečného.“
   
Celý pobyt si platili z vlastních peněženek, což pro ně nebylo právě levné. Bydleli v hotelu U Skota, někteří v Lounech. Na určité práce využili peníze získané z akcí farnosti v Itálii, např. na úklid půdy kostela od zbytků po holubech. Dali do pořádku dvě místnosti na perucké faře, upravovali zahradu a ještě na ně čekala jedna farní místnost, která by měla sloužit jako kaple. Měli před sebou ještě celý týden pobytu a práce.
   
Na Peruci se jim líbilo, pochvalovali si hlavně ticho, klid. Jejich obec leží na rušné spojnici mezi Milánem a Bolognou.
    Nevím, jak dopadl celý pobyt a co všechno ještě udělali, ale vím, že udělali „něco užitečného“.

Proto vi rigraziamo a arrivederci nel futuro a buon viaggio a San Cesario.

Mgr. Katarína Nováková

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet


WebArchiv