iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc

MOJE OKA-mžiky
Vladimír Rešetár
2. 7. - 28. 8. 2022
Víkendy a svátky
10 - 17 hod.
popř. na zazvonění

Vernisáž v sobotu 2.7.2022 v 15 hodin.
Výstava fotografií karlovarského fotografa, který se věnuje převážně barevné fotografii z prostředí rockových koncertů, MFF, sportu, rád fotí přátele, přírodu i život a dění kolem sebe..

PLAKÁTEK 

Po čem muži touží 2
Letní kino Peruc
V případě deště se přesouvá do kina, čas zůstává stejný.
15. července 2022
pátek 21:30 hod. 

Komedie. V druhém díle poznáváme na počátku Irenu Kopáčovou, psycholožku, specialistku na partnerské vztahy. A nutno říct, že neprožívá zrovna dobré období. Film  Česko. Délka filmu 95 min.        
Přístupný film.
Vstupné 100 Kč  

Tržnice a bazárek
Za Dubem Peruc
16.7.2022 13 - 17 hod.
Moderní i retro kousky do interiéru a pro radost.
PLAKÁTEK

Kdyby radši hořelo
Letní kino Peruc
V případě deště se přesouvá do kina, čas zůstává stejný.
22. července 2022
pátek 21:30 hod. 

Komedie./Drama. ‎Obyvatelé jedné české vesnice se připravují na Velikonoce,  když oslavu naruší dodávka, která narazí do fontány na náměstí. Všem je jasné, že se jednalo o teroristický útok. Film  Česko. Délka filmu 87 min. 
Nevhodný do 12 let
.
Vstupné 120 Kč   

Prezidentka
Letní kino Peruc
V případě deště se přesouvá do kina, čas zůstává stejný.
29. července 2022
pátek 21:30 hod. 

Komedie/Romantický. Kateřina Čechová, historicky první česká prezidentka,   se odhodlá k riskantnímu kousku. Vezme si paruku a v doko-nalém převleku se v noci potají vytratí z Hradu. Film  Česko. Délka filmu 97 min. 
Nevhodný do 12 let.
Vstupné 100 Kč   

Hádkovi
Letní kino Peruc
V případě deště se přesouvá do kina, čas zůstává stejný.
12. srpen 2022
pátek 21:30 hod. 

Komedie. Dva bratři se svými ženami se potkávají v bytě svého dědy, který je v nemocnici. Bráchové se mají svým způsobem rádi, zato jejich manželky se nemohou vystát. Film  Česko.  
Přístupný film.
Vstupné 120 Kč 

Řekni to psem
Letní kino Peruc
V případě deště se přesouvá do kina, čas zůstává stejný.
26. srpen 2022
pátek 21:30 hod. 

Romantický/Komedie. Dita místo vytouženého miminka dostane od přítele Filipa mladou kólii, přestože nikdy psa nechtěla. Navíc pro Ditu je pejskařská komunita směšná a nesnáší psí exkrementy. Film  Česko.  Délka filmu 85 min. 
Přístupný film.
Vstupné 100 Kč 

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA

9. 4. - 25. 9. 2022
so, ne, sv
UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
V podkroví výstava obrazů V. H. Kopicové.
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek
Hudba na zámku

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici 
Smolnice 
2022 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4. 
PLAKÁTEK 
Z-band   

 

 
You are here: Hlavní strana arrow ARCHIV arrow Další udaje k rodu Komersů
Další udaje k rodu Komersů
Napsal Plazík st.   
Pátek, 11 prosinec 2009
24.7.2006

Paní Anna Sklenářová nám zaslala několik doplňujících údajů k rodině, z které pocházel A.E. Komers, ředitel peruckého panství Thunů v polovině 19.století. V nejbližší době přineseme i další mnohdy i překvapivé údaje z kroniky Anny Sklenářové.

Dříve však, než vás seznámím s informacemi, které nám paní Sklenářová s velkou laskavostí poskytla, musím opravit dva údaje z minulé informace. Erby a rodokmen nakreslil akademický malíř Jana Knýbel a přiložené odborné články napsal pan JUDr. Tomáš Tyl. Oběma autorům se upřímně omlouvám.

A nyní již slíbené informace o rodu Komersů z Humpolce. ( Prvý článek je zde.)
    Výskyt Komersů v městě Humpolci lze písemně doložit již v roce 1597. Vyrytý nápis na kostelním zvoně z roku  1601  dosvědčil existenci radních města Humpolec a mezi nimi i jméno Cypriána Komrse.  Ve městě prokazatelně zůstala a pokračovala pouze rodová větev Cypriána Komrse nar. 1639,  který byl prvním,  předkem, kterého lze doložit  matričním zápisem.  V rodině existovala dvě základní řemesla a to soukenictví a řeznictví.  Právě řeznictví, kromě gruntu a k němu patřícím polnostem bylo hlavní obživou několika generací předků A.E. Komerse.  Také Antonínův otec Matouš Komers nar. 1754 a jeho bratři, tedy strýcové  Jakub nar. 1740, Vojtěch narozený 1750 byli řezníci. Řemeslo se dědilo z otce na syna, ale v případě synů Matouše Komerse přestalo toto pravidlo platit.
Rodina Matouše Komerse byla velmi početná.  Kromě Antonína měla ještě 15 sourozenců.  Jak to, ale bylo v té době poměrně časté,  ne všechny děti se dožily dospělosti.  Otec A.E. Komerse byl dvakrát ženat. První žena vdova po Janu Bečvářovi Anna, zemřela v dubnu  1790 a také jejich syn František zemřel jako dítě.  Bezdětný vdovec Matouš se žení 26.10.1790 s Marii Annou Baštinovou.  Jejich první dvě děti Františka a Jan Nepomucký zemřely ve dvou letech.  Po nich se narodil 2.11.1796 Karel Eduard.  Václav nar. 1798 zemřel ve třech měsících. Kateřina nar. 27.10.1799  se provdala v roce 1819 za Kajetána Příborského a její syn Julián Příborský se stal později ředitelem na panství v Peruci  a  otcem Selmy Příborské, pozdější snachy A.E. Komerse.  Po Kateřině se narodila  14.11. 1801 Františka,  která se provdala za důchodního a pozdějšího čestného občana města Žleby Jakuba Tlapáka.  Jejich dvě dcery  Emilie a Hermína  se postaraly o pokračování dosud žijících rodu po ženské linii. Emílie se provdala za správce Zelené Hory Josefa Keila, rodáka z Heřmanova Městce. Jeden z jejich synů Robert nar. 1860 se oženil s Antonii Heyrovskou, která pocházela ze stejného rodu Heyrovských z Rokycan, jako náš známý nositel Nobelovy ceny akademik Jaroslav Heyrovský.  Jejich vnučka i pravnuci žijí v Praze a Bratislavě.  Druhá dcera Hermína  se provdala za Aloise Melichara, pozdějšího významného lesního odborníka a také jejich pravnuci ještě žijí.  Mimo jiné i autorka tohoto povídání p. Anna Sklenářová.   Po Františce se narodily tři děti, které žily jen krátkou dobu a to Josefa Marie,  Josefa a Josef.  V roce 1808 se narodil další syn Emanuel Eduard. Zatím nic nevím o osudech Václava nar. 1810.  Konrád narozený 1812 zemřel také krátce po narození.  Konečně 12.6. 1814 se narodil Antonín Emanuel.  Také Mariana nar. 1816 se dožila dospělosti a v roce 1836 se provdala za Petra Paula Janáčka.  Tady se o osudu členů její rodiny zatím nepodařilo nic zjistit.   Nejmladší Josefa nar. 1818 zůstala po smrti otce doma s matkou a zemřela svobodná v roce 1899.
Záměrně jsem nechala povídání o osudech třech synů  Karla Eduarda,  Emanuela Heinricha a Antonína Emanuela nakonec. Všichni tito synové byli totiž postupně povýšení do šlechtického stavu a domohli se významného postavení  v tehdejší společnosti.
Nejstarší Karel Eduard vystudoval práva. Stal se  vojenským auditorem, generálním a dvorním auditorem a sekčním šéfem na ministerstvu války,  (tj. vysokým vyšetřovatelem vojenské justice). 17.11. 1854 byl povýšen do šlechtického stavu s predikátem  von. Lindenbach  a 11. l. 1862 do stavu svobodných pánů. Za zásluhy byl vyznamenán Leopoldovým řádem, Řádem Železné koruny II. třídy a papežským Kristovým řádem. Po tragickém skonu jeho syna Jaroslava zůstali nezletilí Karlovi vnuci  Alfred nar. 1879 a Rudolf nar. 1880 v péči své matky Heleny Derra  de Moroda.  Převážně žili ve Vídni a jejich potomci pravděpodobně žijí v zahraničí. Zámek Lipková Voda na okrese Pelhřimov skončil v dražbě.
Prostřední z bratrů  Emanuel Heinrich von Lindenbach také vystudoval práva. Od 3. července 1861 byl pověřen vedením Pražského zemského soudu a od 24. května 1863 byl povýšen na prezidenta vrchního zemského soudu v Krakově. V roce 1865 od 27. července byl jmenován ministrem spravedlnosti pro království a země nepatřící uherské koruně. Na vlastní žádost byl 27. června 1867 uvolněn z této funkce a současně mu byl propůjčen velkokříž Leopoldova řádu a vysloveno mu plné uznání za věrně plněné služby a byl jmenován prezidentem vrchního zemského soudu ve Lvově.Na základě statutu udělení Leopoldova řádu, přísluší zažádat do baronského stavu, což také učinil. Z jeho svazku s Annou Adler von Marenzeller se narodily tři synové Kamillo,  Hugo  a Artur. V současné době žijí potomci Kamilla  a to pravnuk Adalbert Komers ve Vídni a PhDr Inge Broverman v USA.
Poslední z bratrů Atonín Emanuel vystudoval Gymnázium v Jihlavě. Zhoršená finanční situace rodiny však neumožnila jeho další studium,  ač byl velice nadaný. Vlastní píli a schopnostmi dosáhl uznání hraběcí rodiny Thunu,  která mu umožnila  nejen dál se vzdělávat, ale již v roce 1840 se stal ředitelem panství peruckého a od 1. dubna 1844 centrálním ředitelem všech panství hraběte Thuna. V Peruci se zvláště osvědčil v neúrodném roce 1842 -1843. Perucko od té doby stálo v popředí, jako příklad zemědělského pokroku, jak na panství, tak i u sedláků. Peruc stejně jako jeho rodné město Humpolec, prokázalo mu největší poctu- volbu za čestného občana. V roce 1845 se Antonín oženil s Marii Jindřichovou z Prahy. V Podmoklech se jim narodili dva synové nejstarší Karel v roce 1846 a   František v roce 1848. Oba studovali práva.  Karel však v roce 1870 zemřel v Peruci.  Na jejich zámku v Mostově zemřela také v roce 1876 Antonínova manželka, která byla po narození dětí již trvale nemocna.  Syn František vystudoval práva  a působil v Karlových Varech a později jako okresní hejtman v Lanškrouně. O jeho osudech pojednává publikace  Osobnosti města Lanškrouna – článek Marie Mackové s názvem Úředník jeho veličenstva. Z Lanškrouna také 30. listopadu 1908 odchází na odpočinek. Jeho ženou byla dcera bratrance Juliuse Příborského,  ředitele Peruce,  Selma Příborská. Na živu zůstala jediná dcera Helena Angela Hermína.  O jejím osudu bohužel nic nevím.  Nejmladší Antonínův syn Emanuel měl také jenom dceru a odstěhoval se v roce 1904 do Vídně.  Také tato rodina už pravděpodobně neměla mužského potomka a její další osudy nejsou známy. Finanční problémy,které postihly Antonína, vedly k prodeji zámku Mostov i Lžín a sám Antonín E. Komers odešel do ústraní. Odstěhoval se do Jihlavy,  místa svých studií , kde v roce 1893 zemřel.   Také Antonín byl za zásluhy o ekonomický rozvoj v českých zemích oceněn 5.2. 1873 povýšením do šlechtického stavu.
Podrobně se jeho životem zabývá kniha  Zemědělští buditelé – Sbírka životopisů mužů o zemědělství zasloužilých, vydaná v Praze 1937, str. 145-183 od Dr. Ing. Edvarda Reicha.  Ostatní údaje jsou v soukromém archivu a rodinné kronice  paní Anny Sklenářové, jejíž prababička Hermína Tlapáková provdaná Melicharová,  byla neteří Antonína Emanuela Komerse.

Zveřejněné materiály lze nadále použít pouze se svolením paní Anny Sklenářové!
 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde