Druhá letošní vernisáž U kozorožce |
Napsal Plazík st.
|
Čtvrtek, 10 prosinec 2009 |
15.5.2006
Po fotografiích Přemysla Líbala byla netradičně v sobotu 13. května zahájena druhá letošní výstava v Galerii u kozorožce na Peruci. Představuje se na ní akademický malíř Karel Solařík. Tento rodák z Valašska žijící v Praze maloval i v našem kraji.
O sobotním odpoledni se v malé perucké galerii paní Kopicové sešlo asi 25 zájemců o výtvarné umění. Mezi přítomnými byla i dcera letos dvaadevadesátiletého malíře Dana Staníková, která zastupovala svého otce. O životě a díle Karla Solaříka promluvil Dr. Janda. Poté si již všichni přítomní prohlédli vystavené obrazy, na kterých je většinou zobrazeno labské údolí v okolí Ústí n. L.. Výstava bude přístupná v Galerii u kozorožce na Peruci až do 30. 6. 06 od středy do neděle mezi 10. a 18. hodinou.
Obrázky z galerie.
Znovuobjevené dílo Karla Solaříka
Každá doba prožívá své módy a euforie, při kterých zapomíná na spoustu prostých a inspirativních životů, překrytých barvitějšími událostmi. K takovým tvůrcům patří pražský autor, valašský rodák ak. mal. Karel Solařík.
Narodil se v Krhové u Valašského Meziříčí 27. února 1915. Vyučil se malířem porcelánu v dílně svého otce Karla Solaříka. V letech 1929-32, kontakt udržoval do konce 30. let, navštěvoval soukromou školu ak. mal. F. Hoplíčka v Olomouci. V roce 1936 byl přijat na Akademii výtvarných umění v Praze, do školy prof. M. Švabinského. Studia byla násilně přerušena v roce 1939, vrací se do rožnovské dílny k otci a Akademii dokončil po válce ve škole prof. J. Obrovského s diplomem z roku 1946. V roce 1945 se usazuje v Praze. Od roku 1948 do roku 1953 a znovu v letech 1960 - 1979 se díky bratrovi, ak. sochaři Emilu Solaříkovi, zabývá dokumentací severních Čech.
Jeho výtvarná činnost je velmi rozsáhlá. Věnoval se malbě na porcelán, zabýval se replikami významným středověkých i pozdějších výtvarných děl. Z jeho dílny pochází také užitá náboženská grafika. V malbě a grafice se věnoval Valašsku, Praze a jejímu okolí, severním a středním Čechám a také jihočeským motivům. Velká část tvorby je věnována i cestám do ciziny.
V grafice, která tvoří významnou část jeho tvorby, rád experimentoval. Proti malbě však spíš v oblasti technik. Oblíbenou technikou je serigrafie realizovaná pomocí rýžového papíru, pro kterou si vytvořil i vlastní technologii barev. Z oblasti malby na porcelán zase převzal takřka neznámou techniku šablonování. Právě tyto techniky používal při svém pobytu v severních Čechách nejčastěji. Náměty jsou z oblasti Středohoří, z okolí Ústí nad Labem, Mostu a dalších míst. Zatímco je v malbě ovlivněn hlavně expresionismem a kubismem, v grafice se vedle expresivních motivů a postimpresivních vlivů objevuje spíše sklon k lyrizaci. Jeho malířská tvorba se uzavírá během šedesátých let, kdy ji vytlačuje grafika až do začátku 90. let. Od roku 1990 se soustavně věnuje literárně esejistické činnosti, ze které vyšel i malý výběr aforismů pod názvem Naučný slovník.
Významný podíl na duchovním rozhledu K. Solaříka měly zahraniční cesty. První inspirací byly vídeňské galerie (1929 a pak několikrát) a první cesta s prof. V. V. Štechem do Francie a Švýcarska (1946). Prosvětlení palety spojuje s návštěvou Jugoslávie (od roku 1956 několikrát). Velkou inspirací byla cesta do Itálie (1965) na kterou navázaly další návštěvy koncem šedesátých let, a k nim přibylo také Švýcarsko a Paříž, Londýn, Španělsko. Díky švýcarským přátelům se cesty ještě několikrát opakovaly a končily úspěšnými výstavami a navázáním cenných přátelských kontaktů, které umělci pomáhaly lidsky i existenčně. Ve Švýcarsku poprvé představil výběr ze svého životního díla veřejnosti.
Malá sonda do jeho grafického díla v Galerii U kozorožce v Peruci díla je tedy jen upozorněním na jednu ze zapomínaných uměleckých osobností, protože malířské, grafické, literární dílo i život „na okraji“ Karla Solaříka je stále neznámý.
Tiskovou zprávu připravil PhDr.K.Bogar, Janáčkova 1245, 739n 11 Frýdlant n.O.,
e-mail:
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
|