iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Květoslava Foitová
Moje pohledy
31. 8. 2019 - 28. 10. 2019
Galerie u Plazíka
Peruc
Závěrečná výstava "Roku žen" patří další fotografce, která si fotoaparátem splnika své sny o malování.  Díky své nové zálibě vytváří snové fotky květin, jako malované, plné pocitů a emocí. 
Výstavu si můžete prohlédnout o víkendy a svátky až do 28. října 2019.
PLAKÁTEK
 

Cesty
Daniely Jandové
30. 6. 2019 - 25. 10. 2019
Galerie U kozorožce
Peruc

Výsatava obrazů brněnské výtvarnice Daniely Jandové, která získala výtvarné vzdělání ve Španělsku, kde v mládí žila. Na svých obrazech znázorňuje svéráznou technikou zamyšlené až snivé tváře dívek a žen, do nichž přenáší své vnitřní pocity a duševní rozpoložení..
Vernisáž je připravena na 16. hodinu v neděli 30.6.2019.
Výstavu můžete navštívit od 10 do 18 hod. v úterý až neděle do 30.8.2019 a o víkendy a svátky až do 25.10.2019.
PLAKÁTEK 
 

Beseda o církvích
v Rakousku a Německu
18.10.2019 v 18 hod.
Peruc
knihovna

Zve Husův sbor a knihovna.
PLAKÁTEK 

Dýňový den
plný zábavy
19.10.2019 v 10 hod.
Hřivčice
- Vraňany

Zájezd MS ČČK Hřivčice do Vraňan na farmu rodiny Hančových.
PLAKÁTEK 

Captain Marvel
19. 10. 2019 17:30 hod.
Peruc kino
Akční / Dobrodružný / Sci-Fi. Děj se odehrává v devadesátých letech dvacátého století. Film sleduje příběh Carol Danversové, ze které stala jedna z nejmocnějších superhrdinek světa. Když Zemi zasáhne mezihvězdná válka mezi dvěma mimozemskými rasami, Danversová se ocitá s malou skupinou spojenců přímo v srdci konfliktu. Film. USA Délka filmu 124 min.
Nevhodný do 12 let.
Vstupné 70 .- Kč
 

Dumbo
26. 10. 2019 15:30 hod.
Peruc kino
Rodinný / Fantasy. Majitel cirkusu Max Medici pověřuje bývalou hvězdu a jeho děti Milly a Joe, aby se starali o novorozeného slona, jehož nadměrné uši jsou k smíchu publiku ve slávě upadajícím cirkuse. Ale poté, co se zjistí, že Dumbo umí létat, zažívá cirkus neuvěřitelný návrat. Film USA. Délka filmu 112 min.
Přístupný film.
Vstupné 50 .- Kč
  

Dezertér z Volšan
26.10.2019 v 18 hod.
Radonice n. O.
sokolovna

Divadelní družina ZSBJ zve na divadelní hru E. A. Longena.

PLAKÁTEK

Hacafígr, křest knihy
27.10.2019 v 14 hod.
Radonice n. O.
bývalá škola

Zveme vás na křest knihy M. Antroipiuse Hacafígr, spojený s jejím prodejem a autogramiádou..
PLAKÁTEK  

Dušičkové setkání
2.11.2019 v 16 hod.
Radonice n. O.
chrám Povýšení
svatého kříže

ZSBJ zve na dušičkové setkání a zapálení svíček na opuštěných hrobech.
PLAKÁTEK 

10 let
9.11.2019 v 20 hod.
Hřivčice sál
Kapela 
NOTOSNADNENÍMOŽNÝ
slaví 10 let. 
PLAKÁTEK  

Rozsvícení vánočního stromku
1.12.2019 v 17 hod.
Radonice n. O.
ZSBJ a Klub žen zvou na tradiční Rozsvícení vánočního stromku.
PLAKÁTEK 

Adventní setkání
14.12.2019 ve 14 hod.
Radonice n. O.
chrám Povýšení
svatého kříže

ZSBJ zve na Adventní setkání. Vystoupí sbor Senior Melody TV MKL. V bývalé škole následuje jarmark.
PLAKÁTEK   

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona 2019, pondělí zavřeno,
úterý - neděle 10.00 - 12.00 a 12.30 - 16.30 hodin.
Nová prodejní výstava obrazů Antonína Kučaby.
Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Za Dubem
Peruc

6. - 9. 2019
Za Dubem
Peruc

Otevírací doba v letní sezoně v perucké usedlosti v přiloženém letáku.
PLAKÁTEK 
 

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří
Návštěvní sezona skončila.

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Galerie u Kozorožce arrow Druhá letošní vernisáž U kozorožce
Druhá letošní vernisáž U kozorožce
Napsal Plazík st.   
Čtvrtek, 10 prosinec 2009
15.5.2006

Po fotografiích Přemysla Líbala byla netradičně v sobotu 13. května zahájena druhá letošní výstava v Galerii u kozorožce na Peruci. Představuje se na ní akademický malíř Karel Solařík. Tento rodák z Valašska žijící v Praze maloval i v našem kraji.

 

    O sobotním odpoledni se v malé perucké galerii paní Kopicové sešlo asi 25 zájemců o výtvarné umění. Mezi přítomnými byla i dcera letos dvaadevadesátiletého malíře Dana Staníková, která zastupovala svého otce. O životě a díle Karla Solaříka promluvil Dr. Janda. Poté si již všichni přítomní prohlédli vystavené obrazy, na kterých je většinou zobrazeno labské údolí v okolí Ústí n. L.. Výstava bude přístupná v Galerii u kozorožce na Peruci až do 30. 6. 06 od středy do neděle mezi 10. a 18. hodinou.

 

Obrázky z galerie.

 

Karel Solarík

Znovuobjevené dílo Karla Solaříka 

 

Každá doba prožívá své módy a euforie, při kterých zapomíná na spoustu prostých a inspirativních životů, překrytých barvitějšími událostmi. K takovým tvůrcům patří pražský autor, valašský rodák ak. mal. Karel Solařík.
Narodil se v Krhové u Valašského Meziříčí 27. února 1915. Vyučil se malířem porcelánu v dílně svého otce Karla Solaříka. V letech 1929-32, kontakt  udržoval do konce 30. let,  navštěvoval  soukromou školu ak. mal. F. Hoplíčka v Olomouci. V roce 1936 byl přijat na Akademii výtvarných umění v Praze, do školy prof. M. Švabinského. Studia  byla násilně přerušena v roce 1939, vrací se do rožnovské dílny k otci a Akademii  dokončil  po válce  ve škole prof. J. Obrovského  s diplomem z roku 1946.  V roce 1945 se usazuje v Praze.  Od roku 1948 do roku 1953  a  znovu v letech 1960 - 1979 se díky bratrovi, ak. sochaři  Emilu Solaříkovi,  zabývá  dokumentací severních Čech. 
Jeho výtvarná činnost je velmi rozsáhlá. Věnoval se malbě na porcelán, zabýval se replikami významným středověkých i pozdějších výtvarných děl. Z jeho dílny pochází také užitá náboženská grafika. V malbě a grafice se věnoval Valašsku, Praze a jejímu okolí, severním a středním Čechám a také jihočeským motivům. Velká část tvorby  je věnována i cestám do ciziny.
V grafice, která tvoří významnou část jeho tvorby,  rád experimentoval. Proti malbě však spíš  v oblasti technik. Oblíbenou technikou je serigrafie realizovaná pomocí rýžového papíru, pro kterou si vytvořil i vlastní technologii barev. Z oblasti  malby na porcelán zase převzal takřka neznámou techniku šablonování. Právě tyto techniky používal při svém pobytu v severních  Čechách nejčastěji. Náměty jsou z oblasti Středohoří, z okolí Ústí nad Labem, Mostu a dalších míst. Zatímco je v malbě ovlivněn hlavně expresionismem a kubismem, v   grafice se vedle expresivních motivů a postimpresivních vlivů objevuje spíše sklon k lyrizaci. Jeho malířská tvorba se uzavírá  během šedesátých let, kdy ji vytlačuje grafika až do začátku 90. let. Od roku 1990 se soustavně věnuje literárně  esejistické činnosti, ze které vyšel i malý výběr  aforismů pod názvem Naučný slovník.
Významný podíl na duchovním rozhledu K. Solaříka měly zahraniční cesty. První inspirací byly vídeňské galerie (1929 a pak několikrát) a první cesta s prof. V. V. Štechem do Francie a Švýcarska (1946).  Prosvětlení palety spojuje s návštěvou Jugoslávie (od roku 1956 několikrát). Velkou inspirací byla cesta do Itálie (1965) na kterou navázaly další návštěvy koncem šedesátých let, a k nim přibylo také Švýcarsko a Paříž, Londýn, Španělsko. Díky švýcarským přátelům se cesty ještě několikrát opakovaly a končily úspěšnými výstavami a navázáním cenných přátelských kontaktů, které umělci pomáhaly lidsky i existenčně. Ve Švýcarsku poprvé představil výběr ze svého životního díla veřejnosti.
Malá sonda do jeho grafického díla v Galerii U kozorožce v Peruci díla je tedy jen upozorněním na jednu ze zapomínaných uměleckých osobností, protože  malířské, grafické, literární dílo i život „na okraji“ Karla Solaříka je stále neznámý. 

Tiskovou zprávu připravil  PhDr.K.Bogar, Janáčkova 1245, 739n 11 Frýdlant n.O.,
e-mail: Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny  

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

WebArchiv


WebArchiv - archiv českého webu