iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Jiří Soukup
Krása krajiny a přírody v okolí Peruce
Galerie u Plazíka Peruc
4. 9. - 31. 10. 2021
Autor pro výstavu vybral krajinky a zákoutí přírody v okolí Martiněvse, Vrbky, Roudníčku, Brníkova, Ječovic  a Černochova.
Vstup o víkendy a svátky od 10 do 17 hodin.

PLAKÁTEK   

Pět portrétů, hrdinové a mučedníci
sobota 23.10.2021
15 hod.

Kostel Telce
Sousedé Telce Vás srdečně zvou na vernisáž výstavy, která seznámí s tvářemi a osudy lidí, kteří nasadili své životy za ostatní.
PLAKÁTEK 

Hurá do džungle
sobota 23.10.2021
15:30 hod.

Kino Peruc
Animovaný / Rodinný. Jedno poklidné ráno se život zvířat v africké džungli obrátí vzhů-ru nohama. Nejlepší kamarádi, opičák Munki a slonice Chobotka zjistí, že z ničeho nic získali schopnost mluvit lidskou řečí. Film Mauricius. Délka filmu 89 min.
Přístupný film.
Vstupné 70 Kč 

Cesta domů
pátek 29.10.2021
19 hod.

Kino Peruc
Komedie / Romantický. Snímek navazuje na Vorlovy filmy Cesta z města a Cesta do lesa, vytvoří z nich uzavřenou trilogii a završí osudy všech stěžejních postav. Film Česko. Délka filmu 92 min.
Nevhodný do 12 let.
Vstupné 70 Kč 

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
V podkroví výstava obrazů Jiřího Menouška.
PLAKÁTEK
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
Mimo sezonu uzavřena.
UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Další informace a akce v plakátku.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Hudba ve Smolnici
Smolnice
kostel sv. Bartolomeje

2021
Série tradičních koncertů ve smolnickém kostele.
Vstupné dobrovolné
PLAKÁTEK
 

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Historie arrow Druhá letošní vernisáž U kozorožce
Druhá letošní vernisáž U kozorožce
Napsal Plazík st.   
Čtvrtek, 10 prosinec 2009
15.5.2006

Po fotografiích Přemysla Líbala byla netradičně v sobotu 13. května zahájena druhá letošní výstava v Galerii u kozorožce na Peruci. Představuje se na ní akademický malíř Karel Solařík. Tento rodák z Valašska žijící v Praze maloval i v našem kraji.

 

    O sobotním odpoledni se v malé perucké galerii paní Kopicové sešlo asi 25 zájemců o výtvarné umění. Mezi přítomnými byla i dcera letos dvaadevadesátiletého malíře Dana Staníková, která zastupovala svého otce. O životě a díle Karla Solaříka promluvil Dr. Janda. Poté si již všichni přítomní prohlédli vystavené obrazy, na kterých je většinou zobrazeno labské údolí v okolí Ústí n. L.. Výstava bude přístupná v Galerii u kozorožce na Peruci až do 30. 6. 06 od středy do neděle mezi 10. a 18. hodinou.

 

Obrázky z galerie.

 

Karel Solarík

Znovuobjevené dílo Karla Solaříka 

 

Každá doba prožívá své módy a euforie, při kterých zapomíná na spoustu prostých a inspirativních životů, překrytých barvitějšími událostmi. K takovým tvůrcům patří pražský autor, valašský rodák ak. mal. Karel Solařík.
Narodil se v Krhové u Valašského Meziříčí 27. února 1915. Vyučil se malířem porcelánu v dílně svého otce Karla Solaříka. V letech 1929-32, kontakt  udržoval do konce 30. let,  navštěvoval  soukromou školu ak. mal. F. Hoplíčka v Olomouci. V roce 1936 byl přijat na Akademii výtvarných umění v Praze, do školy prof. M. Švabinského. Studia  byla násilně přerušena v roce 1939, vrací se do rožnovské dílny k otci a Akademii  dokončil  po válce  ve škole prof. J. Obrovského  s diplomem z roku 1946.  V roce 1945 se usazuje v Praze.  Od roku 1948 do roku 1953  a  znovu v letech 1960 - 1979 se díky bratrovi, ak. sochaři  Emilu Solaříkovi,  zabývá  dokumentací severních Čech. 
Jeho výtvarná činnost je velmi rozsáhlá. Věnoval se malbě na porcelán, zabýval se replikami významným středověkých i pozdějších výtvarných děl. Z jeho dílny pochází také užitá náboženská grafika. V malbě a grafice se věnoval Valašsku, Praze a jejímu okolí, severním a středním Čechám a také jihočeským motivům. Velká část tvorby  je věnována i cestám do ciziny.
V grafice, která tvoří významnou část jeho tvorby,  rád experimentoval. Proti malbě však spíš  v oblasti technik. Oblíbenou technikou je serigrafie realizovaná pomocí rýžového papíru, pro kterou si vytvořil i vlastní technologii barev. Z oblasti  malby na porcelán zase převzal takřka neznámou techniku šablonování. Právě tyto techniky používal při svém pobytu v severních  Čechách nejčastěji. Náměty jsou z oblasti Středohoří, z okolí Ústí nad Labem, Mostu a dalších míst. Zatímco je v malbě ovlivněn hlavně expresionismem a kubismem, v   grafice se vedle expresivních motivů a postimpresivních vlivů objevuje spíše sklon k lyrizaci. Jeho malířská tvorba se uzavírá  během šedesátých let, kdy ji vytlačuje grafika až do začátku 90. let. Od roku 1990 se soustavně věnuje literárně  esejistické činnosti, ze které vyšel i malý výběr  aforismů pod názvem Naučný slovník.
Významný podíl na duchovním rozhledu K. Solaříka měly zahraniční cesty. První inspirací byly vídeňské galerie (1929 a pak několikrát) a první cesta s prof. V. V. Štechem do Francie a Švýcarska (1946).  Prosvětlení palety spojuje s návštěvou Jugoslávie (od roku 1956 několikrát). Velkou inspirací byla cesta do Itálie (1965) na kterou navázaly další návštěvy koncem šedesátých let, a k nim přibylo také Švýcarsko a Paříž, Londýn, Španělsko. Díky švýcarským přátelům se cesty ještě několikrát opakovaly a končily úspěšnými výstavami a navázáním cenných přátelských kontaktů, které umělci pomáhaly lidsky i existenčně. Ve Švýcarsku poprvé představil výběr ze svého životního díla veřejnosti.
Malá sonda do jeho grafického díla v Galerii U kozorožce v Peruci díla je tedy jen upozorněním na jednu ze zapomínaných uměleckých osobností, protože  malířské, grafické, literární dílo i život „na okraji“ Karla Solaříka je stále neznámý. 

Tiskovou zprávu připravil  PhDr.K.Bogar, Janáčkova 1245, 739n 11 Frýdlant n.O.,
e-mail: Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny  

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet


WebArchiv