iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
MOJE OKA-mžiky
Vladimír Rešetár
2. 7. - 28. 8. 2022
Víkendy a svátky
10 - 17 hod.

Výstava fotografií karlovarského fotografa, který se věnuje převážně barevné fotografii z prostředí rockových koncertů, MFF, sportu, rád fotí přátele, přírodu i život a dění kolem sebe..

PLAKÁTEK 


Koncert sefardských písní
Kaple M.J.Husa Peruc
21. srpen 2022
16 hod.

Zpívá Dana Krausová, na klavír hraje Ladislav Vrchota.
PLAKÁTEK 

Normandie a Bretaň obrazem, slovem a písní
Za Dubem Peruc - Stodolní divadlo
25. srpen 2022
18 hod.

O Normandii a Bretani bude ve Stodolním divadle na Peruci povídat a promítat své fotografie Mirek Plazík Blažek. K tomu budou zpívat francouzské písně členky pěveckého sboru Kvítek za doprovodu Dominika Zahradníčka.
Kavárna otevřena od 17 hodin.

Vstupné dobrovolné.

Řekni to psem
Letní kino Peruc
V případě deště se přesouvá do kina, čas zůstává stejný.
26. srpen 2022
pátek 21:30 hod. 

Romantický/Komedie. Dita místo vytouženého miminka dostane od přítele Filipa mladou kólii, přestože nikdy psa nechtěla. Navíc pro Ditu je pejskařská komunita směšná a nesnáší psí exkrementy. Film  Česko.  Délka filmu 85 min. 
Přístupný film.
Vstupné 100 Kč 

Galerie u Plazíka Peruc
Letem naším světem
Roman Hanzlik
3. 9. - 30. 10. 2022
Víkendy a svátky
10 - 17 hod.
popř. na zazvonění

Výstava leteckých fotografií zajímavých míst naší vlasti pořizovaných při společných letech s bratrem pilotem Vojtěchem Hanzlikem letadlem Navigator.
PLAKÁTEK 
  

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA

9. 4. - 25. 9. 2022
so, ne, sv
UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
V podkroví výstava obrazů V. H. Kopicové.
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek
Hudba na zámku

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici 
Smolnice 
2022 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4. 
PLAKÁTEK   

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Fotbal na Peruci arrow PZ 1.06 Velikonoce
PZ 1.06 Velikonoce
Napsal Plazík st.   
Středa, 09 prosinec 2009
11.4.2006

Blíží se tyto nejkrásnější svátky roku a já skáči ve zpravodaji téměř nakonec. Slečna Pavla Čandrlová nás seznámí s celým průběhem velikonoc a s významem názvů, jako např. Květná neděle, Zelený čtvrtek.

    mapa bod 07 Velikonoce jsou často označovány jako svátky jara. Spojují se s nimi různé zvyky a tradice. Dnes si lidé pod slovem Velikonoce většinou vybaví pouze Velikonoční pondělí a s ním spojenou pomlázku. Zatímco mužská část populace se na tento den těší, u děvčat už takovou oblibu nemívá...
Velikonoční svátky však trvají déle a znamenají mnohem víc. Pro křesťany jsou to největší svátky roku, připomínají základ křesťanské víry – smrt a vzkříšení Ježíše Krista pro záchranu celého lidstva.
Svatý týden (týden, ve kterém se Velikonoce slaví) začíná Květnou nedělí. V tento den se čte evangelium o Ježíšově slavném vjezdu do Jeruzaléma, kdy ho lidé provolávali králem. Protože mu na cestu prostírali pláště a kladli na zem palmové ratolesti, žehnají se v tento den jívové proutky („kočičky“) a dávají se v domácnostech za kříž na stěně. Na květnou neděli se také čtou pašije, zpráva o umučení Ježíše Krista.
Na Zelený čtvrtek si připomínáme Ježíšovu poslední večeři s apoštoly. Při této večeři Ježíš lámal chléb, rozdával jej apoštolům se slovy: „Vezměte a jezte z toho všichni, toto je moje tělo, které se za vás vydává,“ a dával jim pít víno se slovy: „Toto je kalich mé krve, která se prolévá za vás a za všechny na odpuštění hříchů, toto je smlouva nová a věčná, to čiňte na mou památku.“ (Tato slova se opakují při každé mši svaté, při nich se stále znovu chléb a víno proměňuje v Kristovo tělo a krev.)
Po večeři se Ježíš modlil v Getsemanské zahradě, kde byl v noci zajat a odveden k výslechu.
Velký pátek je den Ježíšovy smrti na kříži. Bůh obětoval svého syna, aby zahladil naše hříchy. Je to den přísného postu, křesťané tak dávají najevo svoji vděčnost za vykoupení. Při velkopátečních obřadech se opět čtou pašije a uctívá se kříž, nástroj vykoupení všech lidí.
Bílá sobota je den ticha. Umučený Ježíš leží v hrobě. Podle židovského počítání dní začíná neděle po západu slunce. Proto se na Bílou sobotu večer slaví velikonoční vigilie (vigilie – noční bdění), nejslavnější bohoslužba celého roku. Uprostřed tmy se žehná oheň a paškál – velikonoční svíce, symbol světla Kristova, zahánějícího tmu hříchu. Čtou se úryvky z Bible připomínající ty události v dějinách lidstva, při nichž Bůh dával najevo svoji lásku ke svému stvoření. Zpěv Aleluja oslavuje Ježíšovo vítězství nad smrtí, jeho slavné vzkříšení. Tato událost je příslibem, že i my jednou vstaneme z mrtvých a budeme žít věčně. Tím je dán smysl celému lidskému životu, proto je tato noc nocí radosti. Tato radost pak pokračuje na Velikonoční neděli, kdy se dále slaví událost Ježíšova vzkříšení. Velikonoční doba trvá celých čtyřicet dní do slavnosti Nanebevstoupení Páně. Každá neděle v roce je pak malou slavností Velikonoc, proto se křesťané zvlášť v neděli shromažďují, aby se modlili, četli z Bible a tvořili společenství kolem stolu Páně.
Přeji všem čtenářům Velikonoce plné vnitřní radosti a pokoje.
                                    Pavla Čandrlová
                                    pastorační asistentka
 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde