20.3.2006
Vydáme se po trase úzkokolejné dráhy - Šlepky, o jejímž vzniku, jako součásti peruckého cukrovaru, jsem psal minule. Jen ještě maličkost, fotografie jsou z různých ročních období, tak jak jsem je pořizoval, v létě mnohé není vidět.
Projekt úzkokolejné vlečky k cukrovaru, umístěnému hluboko v údolí pod Perucí, schválilo ředitelství C.K. železnic v Praze 15.července 1879. Neprodleně byla zahájena její výstavba. Zde je její mapa, na které jsou vyznačeny body z nichž jsou fotografie v tomto článku.
Mapa dráhy (poklepáním zvětšit).
Nultý kilomet r byl na peruckém nádraží pražsko-duchcovské dráhy, za lounským záhlavím v místech domku, který dnes obývá paní Hamšíková.
Odtud šla tělesa dráhy na Louny a úzkokolejky vedle seb e 200m až k přejezdu na Hájkách. Zde se obě oddělily, lounská směřovala obloukem o poloměru 300 m vlevo a cukrovarská obloukem 50 m vpravo. (01)
Koleje směřovaly k silnici na Hřivčice (0,36km), kterou překračovali v mírném levém oblouku (R 50) v místech kde dnes stojí dům pana Beneše a na druhé straně podél Babuškovic hájenky. (02)

Táhlým pravým obloukem (R 40) sjížděla dráha dolů na křižovatku s cestou na Dýbeř - za Přítelovic vilou (0,36km). (03)
Po dnešní lesní cestě, proto známé jako Šlepka, pod Lesní a Boženinou ulicí ( Lesní samozřejmě neexistovala, z Boženiny stála pouze spodní část) pokračovala až na další křižovatku cest pod Karhancem (1,07km). (04)

Zde vjížděla do bývalé Panské zahrady a v místech dnešní čističky odpadních vod a zahrádkářské kolonie se koleje rozdvojovaly. Vznikla zde výhybka, kde se míjely plné vozíky jedoucí dolu s prázdnými taženými vzhůru zpět na nádraží.(1,2km) (05)
Výhybka byla 100m dlouhá, koleje se sbíhaly v jednu asi 20m před nejnebezpečnějším místem celé trati. Byla jím zatáčka o poloměru pouhých 18 m na skále nad Svaťákem. Zde ji pozoroval v té době zdatný a mohutný Oldřichův dub. (1,3km) (06)
Prošli jsme prvou částí bývalého tělesa úzkokolejky Šlepky. Všechny fotografie (celkem 46) z tohoto úseku si můžete prohlédnout
ZDE .
Příště se vydáme na druhou část Šlepky, která končila na dvoře peruckého cukrovaru.
Úvod
Pokračování
|