iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Josef Skip Holota
Zajímavosti kolem nás

30. 3. - 23. 6. 2024
Vernisáž v sobotu 30.3.
v 15h.

Výstava fotografií z okolí Plzeňského a Ústeckého kraje.
PLAKÁTEK

A máme, co jsme chtěli
Kino Peruc
Pátek 29.3.2024
19:00 h.
Poslední den společného Československa se na silvestrovský večírek schází jedna velká federální rodina. Setkají se ještě jako bratři, rozejdou se už jako cizinci. S každou další borovičkou se zvyšuje šance, že někdo něco někomu řekne a že se něco stane... Budete nám scházet, Slováci. Hrají: Eva Holubová, Bolek Polívka... Rodinný / Drama / Komedie, Slovensko / Kanada, 2023, 100 min.
Nevhodný do 12 let
V
stupné 100 Kč

Velikonoční bohoslužba
Peruc
Sbor M. J. Husa

neděle 31.4.2024
15:00 h.
Zveme vás tímto na Velikonoční bohoslužbu do Peruce - Neděle 31/3/2024 od 15 hod. v Kapli M.J. Husa, ul. Palackého 300.
Těšíme se na Vás.
PLAKÁTEK

Vynálezce
Kino Peruc
Neděle 7.4.2024
15:30 hod.
Animovaný / Dobrodružný / Ponořte se do světa geniálního vynálezce a umělce Leonarda da Vinci. Ten přichází na královský dvůr experimentovat s lidským tělem, stavět létající stroje, obrněná vozidla a další fantastické vynálezy. Našeho superhrdinu čeká nejen napínavé dobrodružství, ale také osudové setkání s odvážnou princeznou Margaritou, se kterou hledá odpověď na tu nejdůležitější otázku. „Jaký je smysl života“? / dabing / Francie-USA / 2023 / délka: 100 min.
Přístupný

V
stupné 50 Kč

Poutníci – koncert kapely
Přes 50 let v country

Kino Peruc
Pátek 12.4.2024
19.00 hod.

Legendární bluegrass and country band dorazí s jejich oblíbenými skladbami, v rámci šňůry po Čechách a Slovensku, také na Peruc. Přijďte si s nimi zanotovat.
V
stupné 250 Kč

Slavnostní zahájení sezony
Peruc
Muzeum české vesnice

sobota 13.4.2024
10:00 h.
Městys Peruc vás zve na zahájení sezony v MČV
. Program zajístíí žáci ZŠ a zároveň bude zahájena výstava fotografií M. P. Blažka v podkroví.
PLAKÁTEK

Ohlédnutí 2008 - 2023
M. P. Blažek

Peruc
Muzeum české vesnice

13.4. - 28.10.2024

Výstava fotografií  M. P. Blažka - výběr z posledních třech výstav v Galerii u Plazíka a dalších fotoprací
.
PLAKÁTEK

Gump – jsme dvojka
Kino Peruc
Pátek 19.4.2024
19.00 hod.

Rodinný / Dobrodružný / Nová Gumpova cesta začne přesně tam, kde ta předchozí skončila. Se svým milovaným Béďou Kozím Bobkem projde hlavní zvířecí hrdina příběhem, který už jim dávno předtím napsaly hvězdy. A zatímco Gumpův první příběh byl smutnější, v jeho volném pokračování s názvem Gump – jsme dvojka se diváci mohou těšit na spoustu vtipných zvířecích scén. Vedle hlavního hrdiny se nově objeví také psí slečna Jenny, která si zahraje Gumpovu sestru Kytičku./ Česko / 2024 / délka: 86 min.
Přístupný

V
stupné 100 Kč

Prázdniny s broučkem
Kino Peruc
Pátek 26.4.2024
19.00 hod.

Komedie / Kdo by někdy nechtěl vyrazit na rodinou dovolenou krásným červeným karavanem po dědovi? Bára Poláková coby dobrodružná máma dvou dětí a nadšená food blogerka, řekne této výzvě ano. Její manžel, kterého si zahrál Lukáš Příkazký, dobrodružné nadšení ani trochu nesdílí. Ale když máme vedle sebe někoho, koho máme rádi, je úplně jedno, kde zrovna jsme. Celá rodina proto nakonec vyrazí na letní dovolenou k moři obytňákem. / Česko / 2023 / délka: 87 min.
Přístupný

V
stupné 100 Kč

NEVĚRA PRO DVA
Kino Peruc
Úterý 21.5..2024
18.00 hod.

Koštičtí divadelníci vás zvou na komedii L. Albauma a D. Jacobse.
V
stupné dobrovolné
PLAKÁTEK

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
Otevřena od 27.4. do 29.9.2024 v sobotu a neděli od 13 do 18 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
13.4. - 28.10.2024
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavu v podkroví.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice
PLAKÁTEK 2024

 
You are here: Hlavní strana arrow Židovský hřbitov arrow PR 5.2005 Zajímavý rozhovor
PR 5.2005 Zajímavý rozhovor
Napsal Plazík st.   
Středa, 02 prosinec 2009
12.2.2006

Trochu opožděně se ke mně dostalo vánoční číslo občastníku Perucký rozcestník. Nubudu se již vracet k pěkným příspěvkům vázajících se k Vánocům, ale zaujal mě rozhovor s monsignorem Antonínem Bradnou.

Rozhovor...

Koncem listopadu se redakce farního časopisu vypravila na návštěvu do Budyně nad Ohří za monsignorem Antonínem Bradnou. Povídali jsme si o všem možném, hlavně však o tom, jak se slavily Vánoce ve vězení.
Jak zněl oficiální verdikt, za co jste byl odsouzen?
Já jsem byl oficiálně odsouzen za práci s mládeží a potom tisk letáčku nebo časopísku Nový život a potom za styk s Vatikánem a přípravu ilegálního přechodu přes hranice. Hlavně ale taky za nedovolené bohoslužby, což spočívalo v exerciciích, které jsem dával, tak mi to jedno k druhému spočítali.
A na kolik vám to vypočítali?
Já měl dva soudy, jeden jsem měl už dávno před tím v devětačtyřicátým a potom ve dvaapadesátým, tak šestnáct a půl roku.
A kde všude?
Já jsem byl poprvé zatčený přes Roudnici do Ústí, ale tam jsem byl jenom týden, pak mě pustili a pobíhal jsem na svobodě a potom, když mě zavřeli podruhé, tak mě dali napřed do Brna na Bratislavskou ulici, odtamtud mě převezli do Ostravy, tam jsem byl rok, z Ostravy sedm let v Leopoldově a pak čtyři roky ve Valdicích.
V kterém ročním období jste byl zatčen?
No, to bylo v srpnu 1952.
Takže pak přišly první Vánoce v kriminále.
První Vánoce v kriminále byly v Ostravě. Dali mě do bunkru, asi na dva nebo na tři dni, to bylo jako prevence, aby člověk nedělal nějakou náboženskou propagandu mezi svými spoluvězni.
A co si máme pod slovem bunkr představit?
Bunkr, to je betonová místnost, já jsem přesně nevěděl, kde to je, ale asi to bylo v podzemí, někde jako ve sklepě, a byla tam absolutní tma a absolutní zima.
A na sobě jste měl jenom nějaký lehký obleček...
Jako měli sokolové na cvičení, prakticky montérky.
A jaké byly ty první Vánoce?
To bylo tam v Ostravě. Dostal jsem chleba a černý kafe. … A potom už byly příští Vánoce lepší, to už bylo v Leopoldově, to se více méně tak opakovalo. Samozřejmě, že Štědrý den byl pracovní a když jsme přišli z práce na ubytovnu, byl nějaký bramborový salát a řízek. No a kousek vánočky a čaj. Byly jsme na společných celách, asi 15 – 18 lidí. A pokud jde o to duchovní: buď si každý úplně sám zalez někam do kouta a tam se modlil nebo byl tiše ve vzpomínkách. Určitě jsme měli vždycky mši svatou, poněvadž jsme měli tu možnost si opatřit tajně načerno nějaké to víno z hrozinek. A chleba, to už byla celkem snadné – kousky bílé housky. Takže jsme se modlili a měli jsme tu mši svatou. V Leopoldově jsme měli společné ubikace, tam jsme měli dlouhý stůl, povídalo se, vyprávělo, vzpomínalo... A tam se právě stala ta příhoda, že jeden starý pán – Dominik Trčka, teď je blahoslavený, ten seděl tamhle někde v rohu a broukal si nějakou písničku. Šel okolo bachař a uviděl ho, že nějak otvírá pusu, tak se zeptal: „Co to děláte?“ A on řekl: „Zpívám si koledu.“ To neměl říkat, měl říct: „ Povídám si tak pro sebe,“ nebo něco takového. No a protože bachař byl mladý kluk, 22 – 23 roků, a byl to syčák, původně Němec, který byl na Slovensku. Sebral ho zase do té díry, do toho bunkru, a on tam nastydl a potom během několika dní zemřel. Spolu s biskupem Gojdičem a biskupem Hobkou byl blahořečený před několika roky.
Takže nehrozilo, že by třeba bachaři byli trochu milosrdnější...
Některé Vánoce zalezli, ale tohle zrovna byl ten mladý kluk, co měl službu. Jinak to šlo, no, muselo se dávat pozor. A samozřejmě žádná knížka, žádné zpívání koled nebo žádné společné modlitby, to muselo být soukromě. Mnozí večer psali dopis domů. Nebo někdo něco vyprávěl. Nic mimořádného.
Dalo by se říct, že to byly smutné dny?
Ne, smutné ne. My jsme tam byli všichni přátelé, vyrovnaní, rozhodně smutek ne, spíš tedy nějaká legrace. Ale hlavně vnitřní radost.
Vzpomenete si na nějakou tu legraci?
Třeba jak jsme Kostohryzovi – to byl vynikající český básník - dali jablko do ruky jako říšské jablko a pohrabáč jako žezlo a prohlásili jsme ho českým králem.
Myslíte si, že jsou dneska Vánoce jiné než v době, kdy jste byl dítětem?
Samozřejmě, jsou jiné. U nás to bylo velice rodinné a jednoduché. Na Štědrý den se držel půst. Byla nanejvýš krupicová kaše, a potom matka začala připravovat štědrovečerní večeři. My jsme s otcem a s druhým bráchou šli na hřbitov. To bylo zcela pravidelně. Po návratu jsem pomohli připravit stůl a obyčejně v šest nebo v sedm byla večeře. Pomodlili jsme se, sedli ke stolu, měli jsme polívku, dva kapry - jeden byl obalovaný, jeden byl „načerno,“ potom byl čaj a vánočka, popřípadě ovoce, tatínek snesl z půdy hrušky, ty hrušky rozkrajoval a dával a měli jsme oříšky, a potom se hrály dětské hry – dáma, člověče, nezlob se nebo karty. A potom se šlo na půlnoční, kterou jsem nikdy neměl rád, poněvadž jsem byl ospalý a bylo mi zima. Zábly mě nohy, poněvadž jsem ministroval a bylo to dlouhý. Pak jsem strašně rád skočil do postele. Ráno se mi nechtělo, ale musel jsem vstávat na ministrování v devět hodin. A když jsem se vrátil, tak to už bylo dobrý, to už mi bylo teplo. Dostal jsem rybí polívku, tu jsem měl strašně rád. Tak já půlnoční nedělám z tohoto důvodu, že vzpomínám, jak mi ten čas nevyhovoval.
A stromeček?
Já jsem dostal stromeček, který se postavil na kredenc, aby byl odevšad vidět, byl nanejvýš půlmetrový. A dárky? Když jsem byl malý, tak jsem rodičům zcela pravidelně kupoval hrníček. Ten stál dvě tři koruny. To jsem měl ušetřeno. A já – největší dárek, který jsem dostal, byl houpací kůň. Ale to bylo proto, že to někde našli na půdě, tak to dali opravit. Jinak jsem dostával knížky. Když jsem byl malý, tak ty obrázkové, potom dobrodružné, májovky, indiánky. Dál rukavice, šála, tyto praktické věci. Zpívali jsme koledy u stromečku, matka ráda zpívala, otec a bratr taky. A měli jsme malý betlémek. Měli jsme také cukroví, to matka pekla, linecké a čokoládové, rohlíčky a perníčky a oříškové.
Co byste doporučil čtenářům, aby ty Vánoce byly opravdu hezké?
Vánoce jsou oslava narození Kristova, tak nebudu shánět kdovíjaké dárky. Je to štědrost Boží, která se ukázala všem lidem, dar, kdy dal nebeský Otec svého Syna celému světu. Toto si připomínám a mám být taky štědrý, ale štědrý v tom smyslu, že dar je vnější vyjádření vnitřního vztahu. A potom vřele doporučuji aspoň přečíst evangelium o narození Krista a pomodlit se.
Děkujeme za rozhovor

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde