iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Mé postřehy mobilem
Jitka Pazderová

4. 3. - 30. 4. 2023
Výstava fotografií snímaných mobilem, prvá výstava autorky.
PLAKÁTEK

PŘEDVELIKONOČNÍ TRŽNICE
Za Dubem Peruc

1.4.2023 13 - 16 hod.
VE STÁNCÍCH kraslice, dekorace, keramika, bylinky, perníčky    a další…
V KAVÁRNĚ káva, čokoláda, zákusky slané i sladké, zmrzlina, mošt, bylinkový čaj, pivo, víno, velikonoční nabídka, turistické upomínky,…
NA TERASE velikonoční nádivka, polévka.
PLAKÁTEK  

Ukliďme Česko - Peruc
Městys Peruc

1.4.2023 
Akce je individuální. Pytle a rukavice na Úřadu městyse Peruc. Více v plakátku.
PLAKÁTEK 
Kocour v botách: Poslední přání
Kino Peruc
2.4.2023
neděle 15:30 hod.

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný / Fantasy. Když máte k dispozici devět životů, tak vám na tom, že tu a tam něco odskáčete, vůbec nezáleží, zvlášť když jste legendární hrdina, který se dobrovolně vrhá do těch nejbláznivějších dobrodružství. Kocour v botách právě zachránil obyvatele jednoho městečka před řáděním zuřivého obra, jenže při tom přišel o předposlední ze svých životů. Kocour se proto rozhodne pověsit boty na hřebík a žít dál v relativním bezpečí. Film   USA. Délka filmu 101 min.
Přístupný film 
Vstupné 50 Kč 
 
Bastardi – reparát
Kino Peruc
14.4.2023
pátek 19:00 hod.

Komedie / Drama. Učitel Majer je propuštěn z vězení na amnestii. K sobě do domu si ho bere jeho spolužák ze základní školy Ivan, jenž žije v romském ghettě. Majer nemá nikoho z rodiny. Nikdo mu nezbyl, a tak nabídku Ivana vítá. Ivan Majerovi sdělí, že se mu rozhodl pomoci především z důvodu, že potřebuje znovu otevřít školu, na které dříve Majer učil a chvíli ji vedl. Film Česko. Délka filmu 86 min.  
Nevhodný do 12 let

Vstupné 100 Kč 

Srdeční záležitost
Kino Peruc
28.4.2023
pátek 19:00 hod.

Komedie. Červený koberec, zářící reflektory, ječící fanoušci, fotografové honící se za nejlepším snímkem, kameramanské štáby čekající na rozhovory – premiéra se blíží a největší filmová hvězda Marvin Bosch je netrpělivě očekávána. Ale ta nepřichází. Rozhovor se zákeřnou bulvární novinářkou Bettinou Bamberger vysílaný v přímém přenosu se totiž strašně nevydařil a Marvin před novináři i fanoušky prchá ulicemi města. Film Německo.  Délka filmu 100 min.
Nevhodný do 12 let

Vstupné 100 Kč 

Stradonice - 750 let
Stradonice - náves

10.6.2023 13 hod.
Klub žena a SDH Stradonice vás zvou na oslavu 750. výročí Stradonic - 1273 - 2023. Bohatý kulturní program. Občerstvení zajištěno.
PLAKÁTEK   

Za Dubem
Peruc

KAVÁRNA
Zahájení sezony 1.4.2023.
Otevřeno v sobotu a neděli od 13.00 do 18.00 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona skončila
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice 
2023 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4. bude uveřejněn.
PLAKÁTEK

 
You are here: Hlavní strana arrow Fotbal na Peruci arrow PZ 4.05 - Rady pro zahrádkáře
PZ 4.05 - Rady pro zahrádkáře
Napsal Plazík st.   
Středa, 02 prosinec 2009
23.1.2006

Další z pravidelných rubrik v našem zpravodaji jsou Rady pro zahrádkáře. Ty připravuje pan Parma a jeho článek svědčí o tom, že ani v zimě zahrádkáři neodpočívají.

 

Rady pro zahrádkáře

Řez ovocných dřevin
Rád bych se dnes v
ěnoval tématu, které je velmi diskutováno, a na které má snad každý zahrádkář jiný názor za nějž je mnohdy ochoten se i pohádat - to je řez ovocných stromů. Formát tohoto článku mi nedovoluje více se rozepsat o jednotlivých alternativách a podrobnostech. Vycházím tedy z vlastní zkušenosti a poznání, že zaměstnaný člověk (ale často i důchodce) má velmi mnoho jiných povinností, a čas na zahradu si pouze „ukrádá“. Proto se nevěnuji pěstování ovocných stěn, palmet a dalších tvarů velmi náročných na práci. Nejméně času vyžaduje, a proto je i nejrozšířenější, pěstování tvarů volně rostoucích (zákrsků, čtvrtkmenů apod.). Jejich řez budu dále popisovat.

Nejprve je třeba si uvědomit, co je podstatou řezu: u mladého stromku vytvarovat pevnou kostru s pravidelným rozmístěním větví. U plodících stromů korunu co nejvíce zpřístupnit slunci, udržovat rovnováhu mezi růstem a pevností větví a především docilovat pravidelnou produkci kvalitního ovoce. U starších stromů pak udržet korunu v žádoucích rozměrech a nedopustit zastavení růstu.

Teď stručně k obecným zásadám řezu. Na mladém stromku provádíme výchovný řez, jehož cílem je vypěstovat pevnou a řídkou korunu. V požadované výšce založíme tzv. první patro– z obrostu vybereme 3 až 4 základní větve budoucí koruny, které zakrátíme do stejné roviny, a na terminálu (středový vzhůru rostoucí vrchol) zakládáme po 1 metru patro druhé. V budoucnosti je nutné terminál pravidelně mírně zakracovat, abychom podpořili růst postranních větví. Pozor však na silné zkrácení, to vyvolává tvorbu „vlků“- spousty kolmo nahoru směřujících letorostů, které se snaží terminál nahradit, a musíme je během roku odstranit. Alternativou je pěstování duté tzv. kotlovité koruny. Tento způsob spočívá ve vyjmutí terminálu, abychom zabránili druhému patru stínit patro první, a korunu co nejvíce otevřeli slunci. Uplatňuje se u jádrovin, ale především u peckovin. V dalších letech pokračujeme s udržovacím řezem, to znamená, že u všech stromů odstraňujeme větve suché, nemocné, nalomené nebo jinak poškozené, křížící se a ty, co rostou do koruny. Koruna musí zůstat řídká, jen tak lze očekávat vybarvené a chuťově kvalitní plody. Upozorňuji, že jednoleté přírůstky paušálně nezkracujeme (ještě před dvaceti lety běžná praxe), neboť v místě zakrácení se výhon zpravidla rozdělí, a příští rok máme o to více práce. Zakrátíme pouze letorosty nadměrně dlouhé, které by v budoucnu nevytvořily pevné větve. Nezapomínejme také, že některé odrůdy (hlavně jabloní) plodí v poslední třetině letorostu a jeho zakrácením se zbavujeme úrody. Máme-li starší zanedbaný strom a potřebujeme jej více prořezat (zmladit), řežeme raději celé větší větve a práci si rozdělíme do dvou let.

Ještě pár slov k vlastnímu provedení řezu: letorosty zakracujeme na tzv. větevní kroužek (místo odstupu od silnější větve nebo kmene), jen tak se rána rychle zavalí a zhojí. V žádném případě nenecháváme žádný „pahýlek“,nejenom že brání závalu, ale v příštím roce na něm vyrostou zpravidla 2 až 3 větve nové. Rány je též nutno po řezu ošetřit štěpařským voskem nebo stromovým balzámem.

Jádroviny (řez provádíme v lednu až zač.května) rozhodně neřežeme všechny najednou. Stromy málo přirůstající a starší je vhodné řezat v předjaří – tím podpoříme jejich růst. Zásobní látky má strom ještě v kořenech, kmeni a silných větvích, a po průklestu je využije ve prospěch toho obrostu, který jsme ponechali a který tím výrazněji roste. Mladé stromy bujně rostoucí a slabě plodící řežeme později až strom začne rašit nebo se chystá ke květu (případně využíváme řez v letním období). V tomto termínu odřízneme s větvemi i zásobní látky, které již dorazily do špiček a docílíme zpomalení růstu. V některých případech je možné řez dokonce vynechat a větve pouze ohýbat. Využíváme tak přirozené vlastnosti stromů – čím je větev postavena kolměji, tím více roste a méně plodí, čím je vodorovnější tím více se tlumí růst ve prospěch plodnosti.

Peckoviny (řez zač. června až v srpnu) řežeme zásadně za vegetace, nejdříve v květu. Řežeme-li v předjaří, otevíráme brány infekci – především parazitickým houbám, které se nejčastěji projeví jako klejotok (z rány vytékající sliz vzniklý rozkladem pletiv ve kmeni a větvích). Na jaře a v létě míza brání prorůstání vláken hub z řezné rány do dřeva a řezné plochy se dobře hojí. Jako velmi výhodné se jeví období sklizně. Odřezávat větve můžeme i při česání nebo po jeho dokončení, nejpozději koncem srpna, aby se rány stačily do zimy zacelit. Třešně poněkud hůře snášejí přísné tvarování a hlubší řez, s výjimkou prvního roku po výsadbě omezujeme tedy řez jen na nezbytnou míru, přičemž je třeba dbát, aby základní větve rostly pod úhlem odklonu alespoň 45 stupňů a více. Ostrý úhel postranních větví vyrůstajících na kmeni z jednoho místa podporuje jejich nežádoucí vylamování. Višně mají naopak potřebu udržovacího řezu největší z peckovin. Charakter jejich plodnosti vede ke vzniku vyholených a tenkých větévek. Proto tuto korunu musíme neustále udržovat přiměřeně hustou.

Angrešt a rybíz (leden - únor) řezem odstraníme všechny přestárlé, nesprávně rostoucí a nemocné výhony, u angreštu ještě i ostatní zkrátíme na 5 – 10 pupenů, u rybízu zkracujeme jen příliš dlouhé větve. Správně tvarovaný angrešt i rybíz musí být při sklizni dobře přístupný i uvnitř koruny.K zachování plodnosti je navíc třeba pravidelně odstraňovat přibližně třetinu až čtvrtinu odplozených větví, které nahrazujeme stejným počtem nových silných jednoletých výhonů, případně po 4 – 6 letech provést tzv. zmlazovací řez.

S přáním mnoha zahrádkářských úspěchů

Otakar Parma ml.

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde