iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

V zimních měsících uzavřena
Galerie u Plazíka Peruc
Výstava fotografií Blanky Beckertové
Cestou za sny ze Středohoří pod Everest
bude zahájena v příznivé situaci v březnu 2021, jakmile to situace dovolí.
PLAKÁTEK

Kultura je dočasně z rozhodnutí vlády zakázána.  

Kino z důvodů vládního zákazu nepromítá
do odvolání
Peruc kino

Za Dubem
Peruc
Z důvodu vládního zákazu dočasně uzavřeno.

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona ukončena.
Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří
Sezona ukončena.
tel. 731 005 123

Zámek Pátek

Zámek Peruc
Sezona ukončena.
tel. 602 728 422

Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Zprávy arrow Perucký zpravodaj - příroda kolem nás
Perucký zpravodaj - příroda kolem nás
Napsal Plazík st.   
Středa, 25 listopad 2009
4.12.2005

Člověk, který ví o přírodě a zejmena o živčiších žijících v našem regionu je jistě pan Herbert Tichý. O racích, kteři se vrátili do Débeřského potoka napsal do našeho zpravodaje.

 

Raci u Peruce snad zázrakem stále ještě přežívají

21. dubna 2004 jsme prováděli s pracovníkem CHKO České středohoří panem Fraňkem a pracovníkem muzea v Mostě panem J. Bažantem kontrolu hnízdiště výra velkého (Bubo bubo), které je známo v údolí Débeřského potoka minimálně 22 let. I když ještě 1. dubna byli na hnízdě 4 mladí, v době naší kontroly bylo hnízdo prázdné aniž bychom zjistili příčinu. To nás samozřejmě zklamalo. Při zpáteční cestě nás však potěšil nález malé kapradinky osladiče obecného (Polypodium vulgare), která dorůstá pouhých 13 – 30 cm a která dostala své rodové jméno podle nasládlého plazivého odénku. Zajímavý byl i nález malých trychtýřků, které vyrábí na písčitých místech dravá larva mravkovka (Mycmelon formicarius), která do nich chytá hmyz, který vysává dutými tykadly. Největší radost nám však udělalo zjištění, že v Débeřském potoce stále žijí chránění a ohrožení raci říční (Astacus fluviatilis).

Orientační kontrolu jsme provedli v potoce asi 100 m pod koupalištěm a překvapivě jsme hned pod prvním kamenem nalezli dokonce samičku s vajíčky. Je tedy zřejmé, že alespoň v potoce stále ještě přežívá malá populace raků přesto, že potok bývá určitě znečišťován při čištění koupaliště a patrně i z jiných zdrojů. Proto se také připravují namátkové kontroly a rozbory vody.

Nález raků v potoce byl pro nás překvapivý hlavně z toho důvodu, že byl málo pravděpodobný. 20. listopadu 2000 byl vypuštěn Mlýnský rybník, kde se vyskytovalo vždy mnoho raků, a tak byl naplánován jejich transfer na jinou lokalitu, ale při vypouštění rybníka nebyl nalezen ani jeden rak. Dalším místem s početným výskytem býval rybník ve Stradonicích, kde se však hlavně sami rybáři necitlivým přístupem přičinili o to, že i zde raci vyhynuli.

Neměli bychom tedy dopustit, aby raci vymizeli i z Déběřského potoka. Jsou zde velmi zranitelní, mimo jiné i z toho důvodu, že zde bývá poměrně málo vody. Tento výskyt je patrně jedinou známou lokalitou v blízkém okolí Loun.
                                                         
Herbert Tichý

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet


WebArchiv