iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Zajímavosti kolem nás
Josef Skip Holota
30. 3. - 23. 6. 2024
Výstava fotografií z okolí Plzeňského a Ústeckého kraje.
Otevřeno so, ne, sv od 10 do 17 hod.
PLAKÁTEK

Galerie u Plazíka Peruc
ROK V PRAZE
a na cestách

Veronika Králik
30. 6. - 25. 8. 2024
Výstava fotografií autorky pocházející z Mikulova, ale již mnoho let žijící v Praze. Praha, společně s Českým středohořím, je jejím oblíbeným tématem.
Vernisáž výstavy 30. 6. 2024 v 15 hod.
Otevřeno so, ne, sv od 10 do 17 hod.
PLAKÁTEK

Ohlédnutí 2008 - 2023
M. P. Blažek

Peruc
Muzeum české vesnice

13.4. - 28.10.2024

Výstava fotografií  M. P. Blažka - výběr z posledních třech výstav v Galerii u Plazíka a dalších fotoprací
.
PLAKÁTEK

Jako zrcadlo
Kateřina Nováková
Peruc
Galerie U kozorožce

20.4. - 28.10.2024

Galerie U kozorožce a autorka si vás dovolují pozvat na výstavu obrazů.

PLAKÁTEK

Fotbalový den mládeže
Peruc - hřiště FK
29. 6. 2024 
9:00 - 14:00 hod.

FK Peruc pořádá a zve na fotbalový den mládeže.

PLAKÁTEK

140 let SDH Peruc
Peruc - za hřištěm
29. 6. 2024 
12:00 - 22:00 hod.

Peručtí hasiči vás zvou na oslavu 140. výročí svého spolku. Bohatý program, od 20 hod. taneční zábava.

PLAKÁTEK

Kino Peruc

Společně sami
Letní kino v parku
Pátek 21.6.
21.00 hod.

Čerstvě vystudovaný učitel Petr Jílek (Jakub Moulis), dostává příležitost učit na soukromém gymnáziu, který vlastní matka jeho přítelkyně (Markéta Hrubešová). Jeho idealizovaná představa o výuce mladých studentů brzy narazí na tvrdou realitu. Je překvapen současnou smutnou generací, problémy, se kterými se musí mladí lidé v dnešní době vypořádat a jejich přístupem ke studiu. Drama / Česko / 2024 / 90 min.
Nevhodné mládeži do 12 let

Vstupné 100 Kč

Lassie: Nové dobrodružství
Letní kino v parku
Pátek 28.6.
21.00 hod.

Nejslavnější kolie světa se konečně vrací na plátno! A jak jinak než s jejím věrným parťákem Florianem po boku. Ale nejen s ním. V novém dobrodružství je kromě nových dvounohých i čtyřnohých přátel čeká taky pořádně nebezpečný úkol – musí vypátrat, kdo stojí za záhadnými únosy psů, mezi kterými je i jejich kamarádka, malá Jack Russell teriérka Pippa. Je tu napínavá podívaná pro celou rodinu a nezapomenutelný filmový zážitek pro všechny malé i velké milovníky psů. Rodinný / Dobrodružný / Německo / 2023 / 91 min.
Mládeži přístupno

Vstupné 100 Kč
_:_:_:_:_

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
Otevřena od 27.4. do 29.9.2024 v sobotu a neděli od 13 do 18 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
13.4. - 28.10.2024
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavu v podkroví.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice
PLAKÁTEK 2024
Koncert laureátů
16.6.2024
PLAKÁTEK

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Židovský hřbitov arrow Perucký zpravodaj - pověsti
Perucký zpravodaj - pověsti
Napsal Plazík st.   
Středa, 25 listopad 2009
4.12.2005

Místo na povídku či báseň, příspěvky do této rubriky PZ 3.05 poslala paní Srbová, bez udání pramenů. Redakce jí děkuje a doufá, že obdrží další zajímavá povídání o našem okolí i od jiných čtenářů Peruckého zpravodaje.

 

Povídka o rytíři Macovi

Poblíž zrušeného cukrovaru spí rozsáhlá tůň. Jest všecka zvěnčena růžemi leknínů a hvězdicemi pryskyřníků, jakoby čekala zjevů tajemných vil. Ale ty prchají odtud pryč, vždyť dlí tu kletba. Stalo se takto.

V Peruci měl statek jeden rytíř jménem Mac, který dříve celý svůj život strávil v Polsku. Pro svou odvážnost a smělost byl nazván Macem dobrodruhem. Odjížděje z Polska poznal kdesi na přítoku řeky Visly krásnou dceru převozníkovu. Sličná dívka zalíbila se mu tak, že ji unesl a usadil se s ní na Peruci. Ale krásné Jele se zastesklo po šumných vlnách Visly. Zesmutněla steskem po domově. Mac dal tedy v dolině chrastínské zřídit malé jezero, na němž se za letních večerů projíždívali. Po čase opustil však Mac svou milenku a krásná Jela se v zoufalství utopila v jezeře. Ale lidé si vypravovali, že nemá pokoje v hrobě. Vždy o půlnoci chodila kolem jezera bílá panna s rozpuštěnými vlasy a s umrlčí lebkou v ruce – duch krásné Jely. Když se na noční louce se svými druhy vysmíval Mac památce nešťastné dívky a pak se vracel domů, viděl na protějším břehu jezera bílou postavu. Mac nebyl bázlivcem, ale cítil, kterak divný pocit jej svírá. Pojednou počal jím lomcovati strach a sbíraly se mu myšlenky na nešťastnou Jelu. „Jelo“ vydral se výkřik z jeho stísněného hrdla a ozvěna jeho se nesla celým údolím. Teď se mu zdálo, že blíže vidí onu bílou pannu. Byla to podoba Jely. Vlas měla rozpuštěný a kolem její hlavy viděl záři, jakou vídával na obrazech světců světic. V levici držela lebku a pravici měla výhružně pozvednutou do výše. Chtěl ujeti tomuto přízraku, napnul poslední své síly a ostruhy bodnul svého koně do slabin. Kůň zaúpěl bolestí a učinil mocný skok. Nočním tichem ozvalo se šplouchnutí vln, pak zoufalý zápas tonoucího se zvířete a za chvíli nastal opět klid. Pouze houkání sov se ozývalo nočním tichem.

Když se Mac nevracel domů, vyšli jej hledat. Ale hledali nadarmo. Teprve druhý den, když vypustili rybník, nalezli jej na dně pod mrtvolou koně. Křečovitě svíral otěže a jeho hlava byla k nepoznání zohavena. Od těch dob zůstal rybník vypuštěn. Později vysázeny byly stromy, které bývalý rybník zarostly a které tam snad rostou dodnes.

Dolina chrastínská pak odtud dostala název „Macův důl“. Macovým dolem teče potůček Dýbeřský. Bývaly na něm u takzvané Čertovy lávky malé lázně s hostincem, na něž mnohokrát si vzpomněl básník Svatopluk Čech.

Sledujeme-li tok Dýbeřského potoka po proudu, přijdeme do lesní vísky Chrastína.

To další, co si přečtete, není žádný žert, ale pouhá pravda,

Kterak v Chrastíně chytali bažanty.

Takový chrastiňák vzal lucernu a šel v noci pod strom, na kterém byl bažant. Hleděl bažanta na sebe upozornit a tento, jakmile jej shlédnul, nepustil už milého chrastiňáka s očí. Po té začal chrastiňák zvolna obcházeti okolo stromu, bažant koukal pořád na něj, že však seděl na větvi a nemohl se otáčeti, točil po něm stále hlavou. Chrastiňák zbystřil krok a obcházel okolo stromu rychleji a rychleji až se dal do klusu, bažant stále očima za ním, až najednou ležel na zemi. Ukroutil si krk. Šikovný a bystrý chrastiňak, kterému prý se hlava netočila, nachytal takto za noc i mandel bažantů.

 

Poutník

Na jihu od Telec směrem ke Klobukám vypíná se v poli obrovský slepencový kámen, štíhlý skoro dvojnásobné výšky muže. O jeho původu neví se nic určitého. Soudívalo se, že jest to zbytek ohromného skaliska. Ale to nezdá se pravdou. Kámen jest volně postaven na podkladu docela jinorodém. Proto snad správnější jest mínění, že jest to menhir – kámen pohřební. Pak ovšem postavila jej sem – patrně snad místo mrtvých – ruka předhistorického člověka, a to možná již v době, kdy lidstvo ještě kovů neznalo.

Tomu výkladu okolní lid však nevěří. Jemu je balvan tajemným kamenným mužem, zvěstovatelem posledního soudu. Každý rok učiní prý krůček kupředu dlouhý asi jako zrníčko písku směrem ke klobuckému hřbitovu. Až tam dojde, nastane zkáza světa a vzkříšení mrtvých. Ale málem byl by nedošel. Před několika desetiletími padl a svět by se byl nedočkal zkázy nikdy. Ale lidé z kraje toho nechtěli. Sešli se a kamenného obra roku 1852 znovu slavnostně postavili.

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde