iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Josef Skip Holota
Zajímavosti kolem nás

30. 3. - 23. 6. 2024
Vernisáž v sobotu 30.3.
v 15h.

Výstava fotografií z okolí Plzeňského a Ústeckého kraje.
PLAKÁTEK

Bylinky kolem nás
Knihovna Peruc
úterý 27.2.2024
17 h.
Místní lidová knihovna Peruc vás zve na přednášku Viery Hermíny Kopicové o prospěšných bylinkách z naší přírody.
PLAKÁTEK

Aristokratka ve varu
Kino Peruc
Pátek 1.3.2024
19:00 h.
Hrabě Frank, manželka Vivien a dcera Marie žijí na zámku Kostka. Pomáhají jim hospodyně, údržbář a kastelán. Zámek chátrá kvůli nedostatku peněz. Objevuje se Bendina dcera, což vše ještě více komplikuje situaci. Hrají: Hynek Čermák, Tatiana Dyková, Yvona Stolařová, Eliška Balzerová, Martin Pechlát, Pavel Liška... Komedie / Česko / Slovensko, 2024, 99 min.
Mládeži přístupný
Vstupné 100 Kč

Pchod předjarním Poohřím
Za Dubem, Peruc
sobota 9.3.2024
8:30 - 14:00 h.
Tradiční jarní pochod bude mít letos perucký kontrolní bod v usedlosti Za Dubem.
Kavárna nabídně pro veřejnost kávu, čaj, polévku, pivo, víno, zákusky...
PLAKÁTEK

Trollové 3
Kino Peruc
neděle 10.3.2024
15:30 h.
Trollí princezna Poppy má slabost pro kámoše Větvíka. Jak se sbližují, Poppy odhalí jeho tajemství - byl členem kapely BroZone, kterou ovládali grázlové. Teď se spolu vydají na záchrannou misi. Diváci si to užijí, Trollové 3 jsou jízda od tvůrců Tučňáků z Madagaskaru, SpongeBoba, nebo Dexterovi Laboratoře . Animovaný / Dobrodružný / Komedie / USA, 2023, 92 min.
Mládeži přístupný
Vstupné 50 Kč

Bod obnovy
Kino Peruc
Pátek 15.3.2024
19:00 h.
V roce 2041 máte právo na oživení po smrti díky digitální záloze osobnosti - BODU OBNOVY. Agentka Em řeší případ, kdy bylo toto pravidlo porušeno, a musí vyšetřit zločin. Poutavý příběh v blízké budoucnosti, kde technologie nabízejí nový život a lidé si ho mohou prodloužit. Hrají: Andrea Mohylová, Matěj Hádek, Milan Ondrík... Sci-Fi / Krimi / Drama / Thriller, Česko / Slovensko / Polsko / Srbsko, 2023, 116 min
Mládeži přístupný
Vstupné 100 Kč

Nerozlučná dvojka
Kino Peruc
neděle 24.3.2024
15:30 h.
Nerozlučná dvojka vypráví příběh Dona, dřevěné loutky na útěku a opuštěné plyšové hračky DJ Doggy Doga, který hledá opravdového kamaráda. Jejich cesty se zkříží v Central Parku a navzdory všem předpokladům i odlišnostem se spolu vydávají na dobrodružnou cestu New Yorkem. Animovaný / Dobrodružný, Francie / Španělsko / Belgie, 2023, 88 min.
Mládeži přístupný
Vstupné 50 Kč

A máme, co jsme chtěli
Kino Peruc
Pátek 29.3.2024
19:00 h.
Poslední den společného Československa se na silvestrovský večírek schází jedna velká federální rodina. Setkají se ještě jako bratři, rozejdou se už jako cizinci. S každou další borovičkou se zvyšuje šance, že někdo něco někomu řekne a že se něco stane... Budete nám scházet, Slováci. Hrají: Eva Holubová, Bolek Polívka... Rodinný / Drama / Komedie, Slovensko / Kanada, 2023, 100 min.
Nevhodný do 12 let
Vstupné 100 Kč

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
Otevřena od 27.4. do 29.9.2024 v sobotu a neděli od 13 do 18 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Mimo sezonu zavřeno.
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavy v podkroví.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice 
2024

 
You are here: Hlavní strana arrow Fotbal na Peruci arrow Perucký zpravodaj - pověsti
Perucký zpravodaj - pověsti
Napsal Plazík st.   
Středa, 25 listopad 2009
4.12.2005

Místo na povídku či báseň, příspěvky do této rubriky PZ 3.05 poslala paní Srbová, bez udání pramenů. Redakce jí děkuje a doufá, že obdrží další zajímavá povídání o našem okolí i od jiných čtenářů Peruckého zpravodaje.

 

Povídka o rytíři Macovi

Poblíž zrušeného cukrovaru spí rozsáhlá tůň. Jest všecka zvěnčena růžemi leknínů a hvězdicemi pryskyřníků, jakoby čekala zjevů tajemných vil. Ale ty prchají odtud pryč, vždyť dlí tu kletba. Stalo se takto.

V Peruci měl statek jeden rytíř jménem Mac, který dříve celý svůj život strávil v Polsku. Pro svou odvážnost a smělost byl nazván Macem dobrodruhem. Odjížděje z Polska poznal kdesi na přítoku řeky Visly krásnou dceru převozníkovu. Sličná dívka zalíbila se mu tak, že ji unesl a usadil se s ní na Peruci. Ale krásné Jele se zastesklo po šumných vlnách Visly. Zesmutněla steskem po domově. Mac dal tedy v dolině chrastínské zřídit malé jezero, na němž se za letních večerů projíždívali. Po čase opustil však Mac svou milenku a krásná Jela se v zoufalství utopila v jezeře. Ale lidé si vypravovali, že nemá pokoje v hrobě. Vždy o půlnoci chodila kolem jezera bílá panna s rozpuštěnými vlasy a s umrlčí lebkou v ruce – duch krásné Jely. Když se na noční louce se svými druhy vysmíval Mac památce nešťastné dívky a pak se vracel domů, viděl na protějším břehu jezera bílou postavu. Mac nebyl bázlivcem, ale cítil, kterak divný pocit jej svírá. Pojednou počal jím lomcovati strach a sbíraly se mu myšlenky na nešťastnou Jelu. „Jelo“ vydral se výkřik z jeho stísněného hrdla a ozvěna jeho se nesla celým údolím. Teď se mu zdálo, že blíže vidí onu bílou pannu. Byla to podoba Jely. Vlas měla rozpuštěný a kolem její hlavy viděl záři, jakou vídával na obrazech světců světic. V levici držela lebku a pravici měla výhružně pozvednutou do výše. Chtěl ujeti tomuto přízraku, napnul poslední své síly a ostruhy bodnul svého koně do slabin. Kůň zaúpěl bolestí a učinil mocný skok. Nočním tichem ozvalo se šplouchnutí vln, pak zoufalý zápas tonoucího se zvířete a za chvíli nastal opět klid. Pouze houkání sov se ozývalo nočním tichem.

Když se Mac nevracel domů, vyšli jej hledat. Ale hledali nadarmo. Teprve druhý den, když vypustili rybník, nalezli jej na dně pod mrtvolou koně. Křečovitě svíral otěže a jeho hlava byla k nepoznání zohavena. Od těch dob zůstal rybník vypuštěn. Později vysázeny byly stromy, které bývalý rybník zarostly a které tam snad rostou dodnes.

Dolina chrastínská pak odtud dostala název „Macův důl“. Macovým dolem teče potůček Dýbeřský. Bývaly na něm u takzvané Čertovy lávky malé lázně s hostincem, na něž mnohokrát si vzpomněl básník Svatopluk Čech.

Sledujeme-li tok Dýbeřského potoka po proudu, přijdeme do lesní vísky Chrastína.

To další, co si přečtete, není žádný žert, ale pouhá pravda,

Kterak v Chrastíně chytali bažanty.

Takový chrastiňák vzal lucernu a šel v noci pod strom, na kterém byl bažant. Hleděl bažanta na sebe upozornit a tento, jakmile jej shlédnul, nepustil už milého chrastiňáka s očí. Po té začal chrastiňák zvolna obcházeti okolo stromu, bažant koukal pořád na něj, že však seděl na větvi a nemohl se otáčeti, točil po něm stále hlavou. Chrastiňák zbystřil krok a obcházel okolo stromu rychleji a rychleji až se dal do klusu, bažant stále očima za ním, až najednou ležel na zemi. Ukroutil si krk. Šikovný a bystrý chrastiňak, kterému prý se hlava netočila, nachytal takto za noc i mandel bažantů.

 

Poutník

Na jihu od Telec směrem ke Klobukám vypíná se v poli obrovský slepencový kámen, štíhlý skoro dvojnásobné výšky muže. O jeho původu neví se nic určitého. Soudívalo se, že jest to zbytek ohromného skaliska. Ale to nezdá se pravdou. Kámen jest volně postaven na podkladu docela jinorodém. Proto snad správnější jest mínění, že jest to menhir – kámen pohřební. Pak ovšem postavila jej sem – patrně snad místo mrtvých – ruka předhistorického člověka, a to možná již v době, kdy lidstvo ještě kovů neznalo.

Tomu výkladu okolní lid však nevěří. Jemu je balvan tajemným kamenným mužem, zvěstovatelem posledního soudu. Každý rok učiní prý krůček kupředu dlouhý asi jako zrníčko písku směrem ke klobuckému hřbitovu. Až tam dojde, nastane zkáza světa a vzkříšení mrtvých. Ale málem byl by nedošel. Před několika desetiletími padl a svět by se byl nedočkal zkázy nikdy. Ale lidé z kraje toho nechtěli. Sešli se a kamenného obra roku 1852 znovu slavnostně postavili.

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde