iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Marťanské lodě
kino Peruc
pátek 21. 1. 2022
19.00 hod.

Romantický / Drama. Martin a Eliška, hlavní hrdinové, se poprvé setkávají na narozeninové party ve vybydlených prostorách brněnského nádraží. Mladá psycholožka hudebníka pozve na přednášku, kterou pořádá. Na Martina zapůsobí. Film Česko / Norsko. Délka filmu 77 min.
Přístupný film.
Vstupné 100 Kč
 

Chlupáčci
kino Peruc
neděle 30. 1. 2022
15:30 hod.

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný. Pupí a Eda patří do rodu Chlupáčků. Roztomilých, chlupatých zvířátek ve tvaru donutu. Tihle chlupáči poklidně žijí v hojném počtu na Galapágách. Jenže Eda je věčně nabručený pesimista, zatímco jeho sestra Pupí je nezbedná neposeda, která působí zmatek kamkoliv přijde. Takže oba moc nezapadají mezi ostatní. Film USA. Délka filmu 85 min.
Přístupný film.

Vstupné 50 Kč 

Galerie u Plazíka Peruc
Výstavní sezonu připravujeme.
Africký sen
Ilona Rosenkrancová
5. 3. - 24. 4. 2022
Víkendy a svátky
10 - 17 hod.

Výstava fotografií z cestování s paní M. Imbrovou v srdci Afriky.

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA

9. 4. - 25. 9. 2022
so, ne, sv
UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Sezona skončila, ZAVŘENO.
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Sport arrow Perucký rozcestník - Přečetli jsme za vás...
Perucký rozcestník - Přečetli jsme za vás...
Napsal Plazík st.   
Středa, 25 listopad 2009
1.12.2005

Obdivuji autory, kteří jediným příběhem dokáží oslovit jak dospělé, tak děti – každého svým způsobem. Jedním z těchto autorů je zajisté liberecký rodák Otfried Preusler. Jeho Čarodějův učeň se opírá o starou lužickosrbskou legendu.

Otfried Preusler:
                                       
Čarodějův učeň

     Čtrnáctiletý Krabat, sirotek, je přijat na službu do mlýna na blatech. Nadšení, že má střechu nad hlavou a plný talíř, brzy vystřídá únava z těžké práce. Podivné chování jednookého Mistra i mlynářské chasy rozluštil teprve Velký pátek: Krabat se stal žákem v Černé škole magie... Krabat je nejdříve temnými silami fascinován, ale časem odhaluje, že ho tyto síly mohou zahubit. Jeden totiž, ten nejlepší v učení magických zaříkadel, se musí v posledním dni roku utkat s Mistrem – kdo nezvítězí, umírá.
   
Krabat pilně studuje, odhaluje tajemství a zákonitosti školy a také poznává ve svém srdci cit k dívce, kterou potkává každý rok o Velikonocích a kterou nazývá „kantorka“. Po třech letech ve mlýně je z Krabata nejlepší učeň. S pomocí přítele, „hlupáčka“ Jury , se dozvídá, že vysvobodit ho od jisté smrti, která ho čeká při souboji s Mistrem, může jen jeho milující dívka. Jestliže přijde poslední den v roce k Mistrovi a poprosí jej, aby Krabata propustil ze služby, bude podrobena zkoušce: musí mezi proměněnými chasníky najít svého milého. Pokud obstojí, bude Krabat volný a s ním i všichni chasníci a všechna kouzla pominou. Pokud neobstojí, zemře dívka i Krabat.
   
Dál už nebudu nic prozrazovat – zalistujte, přečtěte si. Na závěr však chci ještě vyzdvihnout jeden úsek knihy, který považuji za vrchol celého příběhu a úžasnou symboliku křesťanských Velikonoc.
  
Na Velký pátek byli mlynářští chasníci vysláni Mistrem vždy po dvou na místa, kde se přihodilo nějaké neštěstí. Tam museli zůstat do půlnoci. O půlnoci si na čela kreslili ohořelým dřevem znamení, které je magicky spojovalo s Mistrem. Ve stejnou dobu chodily dívky z vesnice pro velikonoční vodu, mezi nimi i Krabatova dívka. Při prvním setkání „kantorky“ s Krabatem tváří v tvář se udála velmi důležitá věc, která Krabata proměnila... „Potom ponořila cíp svého šátku do džbánu s velikonoční vodou a aniž pronesla jediné slovo, setřela Krabatovi znamení muří nohy z čela: jemně a beze spěchu, tak nějak samozřejmě. Chlapci bylo, jako by ho zbavila poskvrny. A byl jí nekonečně vděčný: že byla, že stála proti němu a dívala se na něho.“

Jiřina Botošová

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet


WebArchiv