iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

TOULKY - KAMARÁDI
Galerie u Plazíka Peruc
Do konce ledna 2024 přístupné po domluvě, nebo na zazvonění.
Výstava fotografií k půlkulatinám majitele galerie.

PLAKÁTEK

Její tělo

Kino Peruc
24.11.2023
pátek 19:00 hod.
Akční / Drama. Hrají: Natalia Germani, Zuzana Mauréry, Martin Finger, Denisa Barešová, Zuzana Stivínová, Cyril Dobrý, Karolína Krézlová, Tereza Švejdová, Štěpán Lustyk. Film Česko / Slovensko. Délka filmu 107 min.
Nevhodný do 15 let
Vstupné 100 Kč

Proměny Ústeckého kraje
Kino Peruc
30.11.2023
čtvrtek v 18 hod.
Zveme do kina Peruc na promítání zajímavého dokumentu o našem kraji.
Následuje beseda s historikem Janem Marešem.
PLAKÁTEK

Adventní koncert
Kaple M. J. Husa
Peruc

3.12.2023
Nedělě ve 14 hod.
Vystoupí Pěvecký chrámový sbor při Náboženské obci Církve československé husitské v Lounech pod vedení sestry Ivany Derflerové. Srdečně zveme všechny lidi dobré vůle.
PLAKÁTEK

Rozsvícení vánočního stromu
Náměstí E. Filly
Peruc

3.12.2023
neděle v 16:30 hod.
Tradiční zahájení Adventu s programem a trhem.
PLAKÁTEK

Předvánoční tržnice
Peruc Za Dubem
9.12.2023
sobota 12 - 15 hod.
Tradiční předvánoční tržnici pro vás připravila usedlost Za Dubem.
PLAKÁTEK

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
Mimo sezonu zavřeno.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavy v podkroví.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice 
2023 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4.
PLAKÁTEK 

 
You are here: Hlavní strana arrow Fotbal na Peruci arrow Svatá Anežka Česká
Svatá Anežka Česká
Napsal Plazík st.   
Úterý, 24 listopad 2009
23.11.2005

Svatá Anežka Česká je osobností, s kterou seznámilo své čtenáře 3.číslo Peruckého rozcestníku. I my si můžeme přečíst o životě známé české osobnosti.

 

Svatá Anežka Česká

 

Svatá Anežka Česká se s největší pravděpodobností narodila v roce 1211. Svatá Klára z Assisi, která v témže roce na Květnou neděli odchází z domova, aby se zasvětila Kristu životem v chudobě, jistě netušila, že se jí v daleké zemi tou dobou narodila její budoucí duchovní dcera, a to dokonce z královské krve.

Anežčiným otcem nebyl nikdo jiný než velký český král Přemysl Otakar I. O její matce Konstancii Uherské říká legenda, že v době těhotenství měla zvláštní sen. Spatřila v něm mezi svými četnými drahocennými oděvy hrubý šedivý šat, plášť a lněný provaz. Velmi se tomu divila, ale tajemný hlas jí řekl: „Nediv se, neboť dítě, které nosíš, bude užívat takový šat a bude světlem celého českého národa!“

Anežka svým životem tato slova naplnila a její světlo svítí až do našich dnů.

Základy mravů a víry jí vtiskla dcera svaté Hedviky v klášteře cisterciaček v Třebnici ve Slezsku. Tam ji král Přemysl poslal jako zasnoubenou jednomu polskému knížeti. Malý snoubenec však zemřel a Anežka se vrací domů. Další výchovu a vzdělání jí pak poskytly sestry premonstrátky v klášteře v Doksanech.

Ještě několikrát usiloval královský otec o Anežčin sňatek. Poznala vídeňský dvůr, kde se měla připravovat na manželství s Jindřichem, synem německého císaře Fridricha II. Dalším uchazečem byl anglický král Jindřich III. Sám císař Fridrich II. se o její ruku ucházel dvakrát. Každý z těchto plánovaných sňatků byl především nástrojem co nejvýhodnější diplomatické smlouvy a Anežka to věděla. Nebyla v lehké situaci. Kolik lidí ji muselo přemlouvat, že sňatkem s císařem povznese celý rod Přemyslovců a pomůže i rodné zemi k většímu blahu. A kolik síly v sobě musela najít, aby dokázala říci ne!

Anežka nevolila klášter jako útěk ze světa, který ji zklamal. Naopak. Hledala nejvyšší ideál. Tuto touhu jejího srdce mohl vyplnit pouze Kristus.

S ním Anežka začíná své zakladatelské dílo. Podle příkladu své sestřenice svaté Alžběty Uherské zakládá v roce 1231 špitál (místo, kde se pečovalo o nemocné, chudé, pronásledované, poutníky na cestách, lidi bez přístřeší) . Dnešní Řád křížovníků s červenou hvězdou byl původně laickým bratrstvem, které se staralo o provoz tohoto špitálu. U jeho vzniku stojí opět Anežka.

Dala postavit klášter pro Menší bratry a druhý pro sestry klarisky. Její zásluhou tak přicházejí do Čech první synové a dcery svatého Františka a svaté Kláry. Pak už byl jen krůček k tomu, aby sama Anežka v roce 1234 vstoupila s jinými sedmi dívkami z českých šlechtických rodin do kláštera, kam ji přivábil právě františkánský ideál evangelní chudoby a jednoduchosti. Ten poznává i ze slov svaté Kláry, která jí v té době posílá svůj první list (zachované jsou celkem čtyři) a stává se pro ni skutečnou duchovní matkou.

Po složení věčných slibů byla v klášteře ustanovena představenou. Odmítla však titul abatyše a po celou dobu byla zvána starší sestrou.

 

Za života Anežčina bratra krále Václava II. i jeho syna Přemysla Otakara II. dostával klášter hojné almužny. Sestry je obratem ruky rozdávaly vdovám, sirotkům, nemocným a jiným chudým, kterých k bráně přicházelo stále dost. Legenda popisuje Anežčin život v klášteře: neštítila se topit, pracovat v kuchyni, uklízet cely sester, ale ani prát páchnoucí obvazy nemocných, takže mívala ruce od louhu do krve rozežrané. Po nocích pak ještě nemocným spravovala oděvy. Při tomto výčtu bychom neměli zapomenout, že byla královskou dcerou a ve většině klášterů té doby se tato skutečnost respektovala. Ne tak v prostředí františkánském. Františkánská minorita ale není falešnou ponížeností, jak se mnozí i dnes domnívají. Je to způsob služby a jednoduchosti ve smýšlení i ve skutcích, ochotné, radostné podřízení se jednoho druhému ve společném životě bez ohledu na předchozí společenské postavení. Tím žila i Anežka.

Po smrti Přemysla Otakara II. v roce 1278 se nejvíc projevilo Anežčino rozhodnutí pro chudobu. Král železný a zlatý se na konci své skvělé životní dráhy dostává do konfliktu s německým králem Rudolfem Habsburským a v osudné bitvě u rakouské obce Durnkrut podléhá. Do českých zemí, do té doby vzkvétajících, přicházejí léta bídy a moru. V Anežčině klášteře nebylo často co jíst. Legenda s nejvyšším obdivem líčí její pevnou důvěru v Boha, naprostou jistotu, s níž na něj i v nejhorším nedostatku spoléhá.

Anežka umírá 2. března roku 1281. Její světlo, předpovězené v prorockém snu královny Konstancie, svítí po staletí s nezmenšenou silou. Je nejen patronkou všech českých následovníků svatého Františka a svaté Kláry, ale také ochotnou rádkyní všem, kdo přijali evangelium jako program pro svůj život.

Těm, kdo se chtějí se svatou Anežkou Českou a její dobou blíže seznámit, doporučujeme knihu Svatá Anežka Česká od černochovského rodáka, diplomata a historika Vlastimila Kybala (vyšla v roce 2001).

Daniela Pletichová

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde