iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Galerie u Plazíka Peruc
Panorama Českého středohoří
Dan Fiker

6. 5. - 2. 7. 2023
Galerie u Plazíka na Peruci, společně s autorem Danielem Fikerem, vás zvou na vernisáž výstavy. Spatříte velkoformátové fotografie, známé i neznámé panoramatické pohledy na krajinu Českého středohoří, které ústeckého fotografa očarovalo.
Výstava bude přístupná do 2. července 2023 o víkendy a svátky od 10 do 17 hodin, popřípadě na zazvonění v galerii.
PLAKÁTEK

LUDVÍK ERDMANN 80
Galerie U kozorožce Peruc
8.6. - 2.9. 2023
víkendy a svátky
10 - 18 hod.

Výstava fotografií k autorovým nedožitým osmdesátinám - část prvá. Vzpomínkové setkání je připraveno na sobotu 15. července 2023 ve 13 hodin v Galerii U Plazíka a posléze v Galerii U Kozorožce.

PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Program na červen.
PLAKÁTEK 

Stradonice - 750 let
Stradonice - náves

10.6.2023 13 hod.
Klub žena a SDH Stradonice vás zvou na oslavu 750. výročí Stradonic - 1273 - 2023. Bohatý kulturní program. Občerstvení zajištěno.
PLAKÁTEK

Ostrov

Letní kino Peruc
v případě deště se představení přesouvá do kina
16.6.2023
pátek 21:00 hod.
Komedie / Dobrodružný / Romantický. Richard a Alice se na exotické dovolené pohádají, protože Richard se chce nechat rozvést. Rozhodnou se, že odletí předčasně domů, ale jejich malý letoun ztroskotá na opuštěném ostrově, Richard a Alice jsou tak nuceni společně čekat na záchranu. Osamělí trosečníci se na tropickém ostrůvku musí postarat nejen o svou záchranu a přežití, ale také začít znovu spolupracovat a hledat k sobě cestu zpátky. Film Česko . Délka filmu 100 min.
Nevhodný do 12 let.
Vstupné 100 Kč 

Pochod života
Domoušice - Louny

24.6.2023 10 hod.
Tradiční pochod Strany přátel piva Louny.
Startovné 100.-Kč
PLAKÁTEK

Život kotěte
Letní kino Peruc
v případě deště se představení přesouvá do kina
30.6.2023
pátek 21:00 hod.
Drama / Rodinný. Desetiletá Clémence a Vrnilka, její mourovaté koťátko, odjíždějí z Paříže na prázdniny do Vogéz. Příhody a nečekaná setkání, které Clémence a Vrnilka, změní jejich život. Vrnilka objeví svobodu a přírodu, ale také nebezpečí života daleko od města. Setkává se bílým kotětem, které se brzy stane jejím přítelem. Kočička Vrnilka je zábavná, dojemná, nepředvídatelná, překvapivá, záhadná i znepokojivá, nikoho nenechá lhostejným. Film Francie.
Délka filmu 83 min. Přístupný film.
Vstupné 100 Kč
Promítání za vysvědčení, dítě do 12 let v doprovodu dospělého zdarma.

Běh Oldřicha a Boženy
Peruc - nám. E Filly

25.6.2023 8 hod.
Prezentaca 8:00 - 8:30 hod. Stratovné 20 Kč.
PLAKÁTEK

LUDVÍK ERDMANN 80
Galerie u Plazíka Peruc
5.7. - 2.9. 2023
víkendy a svátky
10 - 18 hod.

Výstava fotografií k autorovým nedožitým osmdesátinám - část druhá. Vzpomínkové setkání je připraveno na sobotu 15. července 2023 ve 13 hodin v Galerii U Plazíka a posléze v Galerii U Kozorožce.

PLAKÁTEK

Za Dubem
Peruc

KAVÁRNA
Zahájení sezony 1.4.2023.
Otevřeno v sobotu a neděli od 13.00 do 18.00 hodin.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavu obrazů Kateřiny Novákové.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice 
2023 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4.
PLAKÁTEK
Noc kostelů
2.6.2023 v 18 - 22 hod.
PLAKÁTEK

 
You are here: Hlavní strana arrow Fotbal na Peruci arrow Svatá Anežka Česká
Svatá Anežka Česká
Napsal Plazík st.   
Úterý, 24 listopad 2009
23.11.2005

Svatá Anežka Česká je osobností, s kterou seznámilo své čtenáře 3.číslo Peruckého rozcestníku. I my si můžeme přečíst o životě známé české osobnosti.

 

Svatá Anežka Česká

 

Svatá Anežka Česká se s největší pravděpodobností narodila v roce 1211. Svatá Klára z Assisi, která v témže roce na Květnou neděli odchází z domova, aby se zasvětila Kristu životem v chudobě, jistě netušila, že se jí v daleké zemi tou dobou narodila její budoucí duchovní dcera, a to dokonce z královské krve.

Anežčiným otcem nebyl nikdo jiný než velký český král Přemysl Otakar I. O její matce Konstancii Uherské říká legenda, že v době těhotenství měla zvláštní sen. Spatřila v něm mezi svými četnými drahocennými oděvy hrubý šedivý šat, plášť a lněný provaz. Velmi se tomu divila, ale tajemný hlas jí řekl: „Nediv se, neboť dítě, které nosíš, bude užívat takový šat a bude světlem celého českého národa!“

Anežka svým životem tato slova naplnila a její světlo svítí až do našich dnů.

Základy mravů a víry jí vtiskla dcera svaté Hedviky v klášteře cisterciaček v Třebnici ve Slezsku. Tam ji král Přemysl poslal jako zasnoubenou jednomu polskému knížeti. Malý snoubenec však zemřel a Anežka se vrací domů. Další výchovu a vzdělání jí pak poskytly sestry premonstrátky v klášteře v Doksanech.

Ještě několikrát usiloval královský otec o Anežčin sňatek. Poznala vídeňský dvůr, kde se měla připravovat na manželství s Jindřichem, synem německého císaře Fridricha II. Dalším uchazečem byl anglický král Jindřich III. Sám císař Fridrich II. se o její ruku ucházel dvakrát. Každý z těchto plánovaných sňatků byl především nástrojem co nejvýhodnější diplomatické smlouvy a Anežka to věděla. Nebyla v lehké situaci. Kolik lidí ji muselo přemlouvat, že sňatkem s císařem povznese celý rod Přemyslovců a pomůže i rodné zemi k většímu blahu. A kolik síly v sobě musela najít, aby dokázala říci ne!

Anežka nevolila klášter jako útěk ze světa, který ji zklamal. Naopak. Hledala nejvyšší ideál. Tuto touhu jejího srdce mohl vyplnit pouze Kristus.

S ním Anežka začíná své zakladatelské dílo. Podle příkladu své sestřenice svaté Alžběty Uherské zakládá v roce 1231 špitál (místo, kde se pečovalo o nemocné, chudé, pronásledované, poutníky na cestách, lidi bez přístřeší) . Dnešní Řád křížovníků s červenou hvězdou byl původně laickým bratrstvem, které se staralo o provoz tohoto špitálu. U jeho vzniku stojí opět Anežka.

Dala postavit klášter pro Menší bratry a druhý pro sestry klarisky. Její zásluhou tak přicházejí do Čech první synové a dcery svatého Františka a svaté Kláry. Pak už byl jen krůček k tomu, aby sama Anežka v roce 1234 vstoupila s jinými sedmi dívkami z českých šlechtických rodin do kláštera, kam ji přivábil právě františkánský ideál evangelní chudoby a jednoduchosti. Ten poznává i ze slov svaté Kláry, která jí v té době posílá svůj první list (zachované jsou celkem čtyři) a stává se pro ni skutečnou duchovní matkou.

Po složení věčných slibů byla v klášteře ustanovena představenou. Odmítla však titul abatyše a po celou dobu byla zvána starší sestrou.

 

Za života Anežčina bratra krále Václava II. i jeho syna Přemysla Otakara II. dostával klášter hojné almužny. Sestry je obratem ruky rozdávaly vdovám, sirotkům, nemocným a jiným chudým, kterých k bráně přicházelo stále dost. Legenda popisuje Anežčin život v klášteře: neštítila se topit, pracovat v kuchyni, uklízet cely sester, ale ani prát páchnoucí obvazy nemocných, takže mívala ruce od louhu do krve rozežrané. Po nocích pak ještě nemocným spravovala oděvy. Při tomto výčtu bychom neměli zapomenout, že byla královskou dcerou a ve většině klášterů té doby se tato skutečnost respektovala. Ne tak v prostředí františkánském. Františkánská minorita ale není falešnou ponížeností, jak se mnozí i dnes domnívají. Je to způsob služby a jednoduchosti ve smýšlení i ve skutcích, ochotné, radostné podřízení se jednoho druhému ve společném životě bez ohledu na předchozí společenské postavení. Tím žila i Anežka.

Po smrti Přemysla Otakara II. v roce 1278 se nejvíc projevilo Anežčino rozhodnutí pro chudobu. Král železný a zlatý se na konci své skvělé životní dráhy dostává do konfliktu s německým králem Rudolfem Habsburským a v osudné bitvě u rakouské obce Durnkrut podléhá. Do českých zemí, do té doby vzkvétajících, přicházejí léta bídy a moru. V Anežčině klášteře nebylo často co jíst. Legenda s nejvyšším obdivem líčí její pevnou důvěru v Boha, naprostou jistotu, s níž na něj i v nejhorším nedostatku spoléhá.

Anežka umírá 2. března roku 1281. Její světlo, předpovězené v prorockém snu královny Konstancie, svítí po staletí s nezmenšenou silou. Je nejen patronkou všech českých následovníků svatého Františka a svaté Kláry, ale také ochotnou rádkyní všem, kdo přijali evangelium jako program pro svůj život.

Těm, kdo se chtějí se svatou Anežkou Českou a její dobou blíže seznámit, doporučujeme knihu Svatá Anežka Česká od černochovského rodáka, diplomata a historika Vlastimila Kybala (vyšla v roce 2001).

Daniela Pletichová

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde